Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türk Edebiyatı => Konuyu başlatan: KANIKEY üzerinde 18 Aralık 2009, 14:45:15Konu Başlığı: Göktürk Yazısı Arami Asıllı mı?
Gönderen: KANIKEY üzerinde 18 Aralık 2009, 14:45:15


Türkçenin yazıldığı ilk alfabededir.''Runik eski Türk yazısı'' adıyla Bilinen Göktürk Alfabesinin kaynağı konusunda, yazıtlar bulunduğu günden beri incelemeler yapılmasına rağmen kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu yazıya Runik denilmesinin sebebi, eski İskandinav yazıtlarında kullanılmış olan ''Runik Alfabe '' olarak adlandırılan  yazıya benzemesidir.
  Göktürk yazısının  Arami asıllı olup Türkler tarafından millileştirilmiş bir yazı olduğu görüşü öne sürülmektedir.Yazıdaki bazı harflere bakılacak olursa,bu alfabenin Türklerin icadı veya yabancı kaynaklı olsa bile,Türkler tarafından geniş ölçüde katkılarda bulunulmuş bir yazı olduğu anlaşılmaktadır....

Bu sadece bir varsayımdan ibaret bu düşüncenin temelindeki kaynakların ne olduğunu araştırmak değerli Türk dili uzmanlarına ve Türkoloklarımıza düşmektedir; bizler her sunulan bilgiyi neye dayandırarak gündeme getirildiklerini düşünmemiz gerekmektedir.. Kimileri bir milletin en büyük varlığı olan dil ve alfabeyi kullanarak o milletin değerlerine geçmişine sekte vurmaya çalışıyor olabilir!

Tanrı Türk'ünü Korusun!

 


Konu Başlığı: Ynt: Göktürk Yazısı Arami Asıllı mı?
Gönderen: Uz:Kıpçak üzerinde 26 Aralık 2009, 17:03:27
göktürk alfabesinin kaynağını nereden nasıl alındığını bilmiyorum ama kullanılan tamgaların dilimize ne kadar uygun olduğu açık bir sekilde ortada. ay-yay; eng ey; ok-uk; ad gibi tamgalar.


Konu Başlığı: Ynt: Göktürk Yazısı Arami Asıllı mı?
Gönderen: KANIKEY üzerinde 26 Aralık 2009, 17:20:55
Prof. Dr. Mustafa Özkan


Konu Başlığı: Ynt: Göktürk Yazısı Arami Asıllı mı?
Gönderen: Bağatur-Şad üzerinde 27 Ocak 2010, 21:48:15
Kandaşlar bence bunu tartışmaya açmak Türklüğe yapılacak bir kötülüktür bırakın bize kar getirmeyecek işler bunlar.Prof Dr Mustafa Özkan  kim?Soyunu iyi araştır