Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türk Edebiyatı => Konuyu başlatan: Denizhan üzerinde 26 Nisan 2011, 18:16:57Konu Başlığı: Cumhuriyet Dönemleri'nde Hikâye ve Romanların Yeri
Gönderen: Denizhan üzerinde 26 Nisan 2011, 18:16:57
Cumhuriyet Dönemleri'nde Hikâye ve Romanların Yeri

(http://1.bp.blogspot.com/_0VtnKSGVEnY/TNLRaL7rSMI/AAAAAAAAANs/1Kfg-q2H-N8/s320/800px-Old_book_bindings.jpg)

Tanzimat Dönemi ile başlayan, Batılı anlamda roman ve hikâyenin ilk olgun örneklerini Servet-i Fünun Dönemi'nde görülmüştür. Milli Edebiyat'la beraber memleket meselelerine eylem, hikâye ve roman anlayışı ile Cumhuriyet Dönemi'nde artmıştır.

Tanzimat ve Servet-i Fünun Dönemi'nde en çok işlenen konu Batılılaşma olmuştur. Bu dönemde kullanılan dil oldukça ağırdır. ve eserlerde yabancı kelimelere yer verilirdi. Milli Edebiyat ve Cumhuriyet Dönemleri'nde ise devletin içinde bulunduğu durumdan kurtarmak için şanlı Türk Tarihi'ne yönelim ağır basmaktadır. Bu dönemlerde dil, halkın anlayabileceği türden sade şekilde kullanılmıştır ve yine yazılan eserler, yabancı kelimlerden arındırılmış ve Öz Türkçe'ye önem verilmiştir.

Cumhuriyet Dönemi Hikâye ve Romanlarında İşlenen Konular

Bu dönemde, Milli Mücadele, Anadolu ve Anadolu insanının sıkıntıları, Doğu ve Batı karşılaştırmaları, Atatürk İlke ve İnkılapları, köy ve şehir hayatı arasında uçurumlar, savaştan yeni çıkmış halkın sıkıntıları ve yaşadıkları durumlar ve Batılılaşma yolunda ahlâki bozuklukların getirdiği yanlışlıklar önemli ölçüde işlenmiştir.

Cumhuriyet Dönemi'nde temelleri atılan şuanki edebi eserlerin ne kadar çok değiştiğini görmek çok kolaydır. Şuan yazılan eserlerde çoğunlukla kişisel ve duygusal konular işlenmekte ve bu da toplumun nasıl bir yöne doğru gittiğini açıkça kanıtlar niteliktedir. Sizde çok iyi biliyorsunuz ki, edebi eserler her zaman toplumun içinde bulunduğu durumu yansıtmışlardır. Bu ipucundan yola çıkarakta, edebi türlerimize değer verip onları daha doğru şekilde kullanıp, okurlara sunmak çok önemlidir...

Resim Kaynak: en.wikipedia.org