AZERBAYCAN TÜRKÇESİ İLE DOĞU KARADENİZ TÜRKÇESİ ARASINDAKİ SÖZCÜK BENZERLİKLERİ(
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Temmuz 2020, 07:19:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AZERBAYCAN TÜRKÇESİ İLE DOĞU KARADENİZ TÜRKÇESİ ARASINDAKİ SÖZCÜK BENZERLİKLERİ(  (Okunma Sayısı 3570 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Delikurt27
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 650


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« : 15 Kasım 2011, 13:54:56 »


Azerbaycan Türkçesi ile Doğu Karadeniz Mahalli Ağzı arasındaki en önemli benzerlikler kelimelerde ortaya çıkar. Bazen Türkiye Türkçe'sinde hiç bulunmayan, bazen de farklı bir anlam taşıyan kelimelerin, Azerbaycan'da ve Doğu Karadeniz'de aynı anlamda kullanıldıklarını görmekteyiz.

Ha Uşak ha!

Uşak kelimesi, Türkiye Türkçesi'nde genel olarak "hizmetçi" anlamında kullanılır. Karadeniz'deki mahalli kullanımı ise, "çocuk" anlamındadır. Özellikle de "erkek çocuk" için kullanılır. Maçka'da "kız uşak", "erkek uşak", "uşuğum" ve "uşakluk" kelimeleri tespit edilmiştir.11 Rize'de ise "uşak," "uşakluk"12 ve "bizim uşağlar"13 şeklinde derleme sözlüklerine geçmiştir.

Azerbaycan Türkçesi Sözlüğü'ne baktığımızda, uşak kelimesinin Doğu Karadeniz'deki gibi "çocuk" anlamını taşıdığı, fakat gayet geniş bir kullanım alanına sahip olduğu ortaya çıkıyor.Bu kelime Gaziantep yöresinde'de yaygındır

 Şimdi bunları görelim:

Uşag: 1- Çocuk // Civan, genç (erkek veya kız). 2- Erkek veya kız (bebeklik çağında). Uşağı olmag çocuğu olmak, çocuk doğurmak. Uşagı olmamak Çocuğu olmayan, evladı olmayan ve olmayacak olan kimse. 3- mec. Mukayese, karşılaştırma anında kullanılır. Uşag bağcası Ana okulu, kreş. Uşag evi Annesi ve babası olmayan çocuklar için yapılan yer. Uşag kimi bahmag (beslemek) Çok sevmek, üzerine çok düşmek, gözü gibi korumak. Uşag şeherciyi çocuk bahçesi, parkı. Uşagların anası Eş, zevce (karşıdakine hürmet ifadesi olarak eşinin adı anılmıyor, yerine bu ifade kullanılıyor). Uşagların atası Koca, eş.

Sözlüğün "uşag" maddesinde geçen; "uşağı olmak", "uşağı olmamak" ve "uşakların anası" kavramları Bölgemizde de aynen kullanılmaktadır. Ancak, “uşag bağcası”, "uşag evi" ve "uşak şeherciyi", "uşagların atası" gibi, Karadeniz'de olmadığı halde Azeri lisanında bulunan kavramlar, "uşak" kelimesinin Azerbaycan'da daha geniş olarak kullanıldığını göstermektedir. Bununla birlikte, Azeri Türkçesi'ndeki "uşak" ile başlayan kelimeler ve oluşan deyimler bu kadarla da kalmamaktadır.

Uşagcanlı: Kendi çocuklarını, evlatlarını haddinden fazla seven kimse.

Uşagcanlılıg: Kendi çocuklarını, evlatlarını haddinden fazla sevme, sevgi gösterme durumu.

Uşagcasına: Çocuk gibi, çocukçasına, saflıkla.

Uşagcıg: Küçük çocuk, yavrucuk.

Uşagciğaz: Çocukcağız anlamında okşama ifadesi.

Uşagemizdiren: Kendi sütü ile çocuğunu besleyen, bebeği olan.

Uşaglanmag: Çocuklaşmak, çocuk gibi davranmak.

Uşaglaşmak: İhtiyarlıktan dolayı hafızası zayıflamak, çocuk gibi davranmak.

Uşaglı: Çocuğu veya çocukları olan.

Uşaglıg: 1-Çocukluk yaşları çağı. 2-mec. Çocuk hareketi, çocukçasına hareket, ciddiyetsiz hareket; akılsızlık. Uşaklıg elemek (etmek) Düşünmeden hareket etmek, akılsızca davranmak. 3-Ana rahmi.

Uşaglıgdan: Küçük yaştan, çocukluktan, çok küçük yaştan.

Uşagsaldırma (Uşagsalma): Çocuk aldırma, çocuk henüz cenin halindeyken aldırarak hamileliğe son verme, kürtaj.

Uşagseven: Çocukları seven, küçük çocukları eğlendiren, seven kimse.

Uşagsevenlik: Çocuklara karşı sevgi duyma, onları sevme.

Uşagsız: Çocuğu, evladı olmayan, çocuksuz.

Uşaksızlıg: Çocuğu evladı olmama durumu.

Bunlardan özellikle; uşakcasına, uşaklaşmak, uşaklı, uşaksız ve "ana rahmi" anlamına gelen "uşaklık" kelimesi Karadeniz'de aynen kullanılmaktadır.

Azerbaycan Türkçesi'nde, yukarıda sayılan ve uşak kelimesinden türeyen 25 kelime veya deyim mevcut iken, Doğu Karadeniz'de sadece 13 kelime veya deyim mevcuttur

Gaziantep Türkçesinde yaygın olarak kullanılan anlamıyla birebir örtüşen uşak kelimesi aynı zamanda genç delikanlılar içinde kullanılır.
   Azerbaycan Türkçesindeki bazı cümle ve kelimeler Antep şivesinde aynı özelligi taşır birebir aynıdır.
Örnek: möhüm dell uşaklar= önemli değil gençler
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2011, 14:01:49 »

Uşak kelimesi Kayseride de oldukça yaygın olarak kullanılır. Gördüğüm kadarıyla orta Anadoluda da yaygın bir kullanım şekli mevcut.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Delikurt27
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 650


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2011, 14:16:41 »

Haklısınız kandaş burada makaleyi yazan kişi dar kapsamlı almış Anteb'i dahi ben ekledim  bir çok İllerdeki yerel şive benzerlikleri çok fazla şimdi o konuyu araştırıyordum bir ara paylaşacagım burda.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.283 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.