Ahmet Haldun Terzioğlu Hakkında Bilgi ve Komando Adlı Romanına Dair...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Temmuz 2020, 20:10:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ahmet Haldun Terzioğlu Hakkında Bilgi ve Komando Adlı Romanına Dair...  (Okunma Sayısı 6416 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YılmaDikDur
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9


« : 10 Haziran 2015, 22:13:48 »

AHMET HALDUN TERZİOĞLU


   1960 yılında, Trabzon’un Beşikdüzü ilçesine bağlı Takazlı Köyü’nde doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini, öğretmen olan babasının görev yaptığı değişik kentlerde tamamladı. Üniversite öğreniminin ardından devlet memuru olarak Türkiye’nin pek çok kentinde görevlerde bulundu ve 2006 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılarak kendisini tamamen yazmaya adadı.

   Yazarlığa makaleler ve mesleki yazılarla başlamıştır. Siyasi çalışmaları, sloganları, afiş düzenlemeleri ve projeleri ile kişi, kamu-özel kurum ve kuruluşlara katkılarda bulunmuştur. Bir dönem mesleki bir derginin yayın kurulunda görev almış, köşesinde sürekli makaleler yazmıştır. Kuruluşlara yönelik özel çalışmalar yapmış; yazıları, fikirleri ve projeleri ilgililerce değerlendirilmiştir. Pek çok dergi ve kitabın düzenlemesine ve çıkarılmasına katkı sağlamıştır. Tanıtıcı film senaryoları yazmış, bunların hazırlanmasında görev almıştır. İlgi alanını Türk tarihi ve mitolojisi üzerine yoğunlaştıran yazarın kitapları 2004 yılından itibaren yayınlanmaya başlamıştır.

   2007 Yılı Mustafa Necati Sepetçioğlu Tarihi Roman Yarışması’nda, “Alp Er Tunga” isimli tarihi romanı ile "Birincilik ödülü" kazanan yazarın ayrıca tiyatro, hikaye ve makale yarışmalarında çok sayıda ödülleri bulunmaktadır. Ödüllü eserleri değişik kitaplarda yer almıştır.

   Mersin'de yaşayan yazar, eserler vermeye devam etmektedir.


YAYINLANAN ESERLERİ

ROMANLAR:

• GÖK TANRI'NIN ÇOCUKLARI
• OĞUZ HAN
• HÜZÜN
• BİZİ FIRTINA VURDU,
• ALP ER TUNGA
• GÜLLERİN SOLDUĞU GÜN
• ÇİÇİ HAN
• KOMANDO
• TÜRK KİMMERLER/ KİMMERYA
• BAKAN BEY'İ VURDULAR
• TEOMAN HAN
• METE HAN
• KİOK HAN
• HAREM AĞASI
• REİSİM ÇATLI/BOZKURTLARIN KANUNU
• CENGİZ HAN/GÖK MOĞOLLARIN BAŞBUĞU
• TOMRİS HAN/SAKALARIN KADIN HAKANI
• ALAMUT’UN PİRİ/ HASAN SABBAH
• ALP URUNGU
• KÜR ŞAD/ AŞİNA CHİE SHİH SHUAİ
• AKSAÇLILAR MECLİSİ/DEVLETİN BEKÇİLERİ
• SELÇUK BEY
•TUĞRUL VE ÇAĞRI BEY
• ALPARSLAN
•DARAĞACINDA BİR BOZKURT
•PROVOKATÖR
•GÖKTÜRKLER
HİKÂYE KİTABI:
SEVDA ÜZERİNE MEMLEKET HİKÂYELERİ
TARİH ARAŞTIRMA KİTABI
HUNLAR DA ÇILGINDI / HUN TÜRKLERİNİN ÇILGIN TARİHİ

   Arkadaşlar bu başlık altında Ahmet Haldun Terzioğlu ' na ait kitapların tanıtımını yapmayı düşünüyorum. ''Komando'' adlı kitabını okudum, şuan ''Mete Han '' adlı romanını okumaktayım. Yazarı bir arkadaşımın tavsiyesi ile keşfettim.

   Bildiğiniz gibi piyasada Türk tarihini ve kahramanlarını konu alan birçok kitap var. Kimi çevreler popülerlik kazanmak , tarihi çarpıtmak ya da Türkleri  karalamak gibi farklı amaçlarla  bu tarz kitapları piyasaya sürüyor. Bu bilgi kirliği içerisinde de kitap seçmek hayli zor oluyor. Otağda yapılacak kitap tavsiyelerinin işimizi kolaylaştıracağını düşündüğümden ilk iletimde bu yazarı tanıtmayı uygun buldum.

   Yazar milliyetçi çizgide ilerleyen , alanında yetkin bir kişi. Bununla beraber kitaplarını yazarken tarihe sadık kalması , kaynaklara sıkça başvurması onu diğer masabaşı yazarlardan ayırıyor. Kendine has üslubuyla  Türk kültürünü , Türk tarihini gençlere sevdirebileceğini düşündüğüm bir kişi Ahmet Haldun Terzioğlu. Sözü daha fazla uzatmadan romana geçmek istiyorum.

   KOMANDO
   
   Ülkemizde gerek darbeler  gerek  sağ-sol çatışmaları hep sol görüş üzerinden irdelenir , anlatılır. Daha doğrusu günümüze kadar çıkan yayınlar arasında hep solcular kendilerini acındırmış , yaptıklarını haklı göstermiş , kendileri gibi düşünmeyenleri lanetlemişlerdir. Milliyetçi cepheden çok az kişi bu tür yazılara karşılık vermişlerdir malesef.

   Komando adlı romanda A.Haldun altmışlı yıllarda yaşamış milliyetçi bir delikanlı olan Ahmet üzerinden dönemin genel eleştirisini yapmıştır diyebiliriz. Roman Ahmet'in çocukluğundan (Menderes dönemi) başlayarak Türkeş'in ilk defa seçime katılmasına kadar uzanan dönemi konu ediniyor. Mekan büyük oranda İstanbul. Romanın konusu kısaca Ahmet' in solcuların kuvvetli olduğu dönemde İstanbul Üniversitesinde Ormancılık bölümünde okurken yaşadıklarıdır.

   Roman Türkçü düşünceden ziyade ülkücü görüş üzerine kaleme alınmışsa da dönemi anlatması bakımından önemli. Kurgu ile yakın tarihin iç içe olması eseri bir solukta okunabilir kılmış.
   
        Kitaptan bazı bölümler:

   '' Hem gelir dağılımının dengesizliği , hem yoksulluk ve geri kalmışlık sürerken , bunları kolayca kullanabiliyordu komünistler. Ülke içindeki etnik ayrımcılığı körüklüyor , milleti bölmek için her şeyi yapıyorlardı. Kürtçü , bölücü dernekler kurulmaya başlamıştı. Üstelik basında ve aydın geçinen yazarlar arasında , sinemada , tiyatroda çok sayıda taraftarlar bulmuşlardı.Adamlar yazıyorlar, çiziyorlar , yönetiyorlar , oynuyorlardı. Mizah yaparak işliyorlardı fikirlerini. Resim çizerek anlatıyorlardı. Gazetelerinde , köşelerinde yazıyorlardı. Kitaplar basıyorlardı. Kullanacakları meta o kadar fazlaydı ki , üstelik haklı konulara el atıyorlar , mesela Amerikan düşmanlığını işliyorlardı. Hangi milliyetçi karşı olabilirdi ki Amerikan karşıtlığına ?  '' (Terzioğlu , 2015: s.162)
   ''Komünistlerin en iyi başardığı iş mağduru oynamaktı. Olay çıkarıyorlar , okulları basıyorlar , öğrencileri yönlendiriyorlar , yürüyüşe , mitinge  , boykota zorluyor , milliyetçiler karşı çıkınca da hemen baskından söz ediyorlardı.
   Komandolar Saldırdı!
   Aşağı mahallede yalan söyleyip , yukarı mahallede kendileri de inanıyorlardı. '' '' (Terzioğlu , 2015: s.192)
   '' FKÖ , Filistin Kurtuluş Örgütü , 2 Haziran 1964 tarihinden beri faaliyetteydi. İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarını kurtarmak için verilecek mücadeleye savaşçı yetiştirmede kullanılacaktı FKÖ. Lübnan' ın Beka Vadisi'nde süren eğitimlere , Türkiyeli kömünist militanlar da silah ve bomba eğitiminden , adam kaçırma , uçak kaçırma , baskın , pusu , banka soymaya kadar gidiyordu. Kanlı devrimin öncüsü olacak militanların okulu olmuştu Beka...
   Türkiye üniversitelerinden Beka'ya giden militanların sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bunların ,  gelecekte ne iş yapacakları , nerelerde kullanılacakları belliydi. Birer ölüm makinesi haline gelecekler , Türkiye'yi güzelim memleketi kana boğacaklardı.
   Gerilla eğitimini alanlar onlar , 'Komando' unvanını alan biz! diyordu Ahmet... Hele Ahmet! Aldığı bütün eğitim lisede milliyetçi hocalarla sohbetler , seminerler... Bir de boks... Ama Ahmet Komandoydu , Beka'da eğitim görenler ise zavallı yurtseverler! Aklın mantığın almayacağı bir görüş açısı. Ama kalemi sol eliyle tutanlara göre durum böyleydi. Onları 'Usta' bilip takip eden zavallı akılsızlar ise çanak tutuyorlardı bu tarafgirliğe.'' (Terzioğlu , 2015: ss.194-195)
   '' Faşist!
   Komando!
   Daha da ötesi , katmerlisi , Faşist komando!
   Öyle sıradan söylemeyeceksin. Ağzını doldura doldura ! En etkileyici ses tonu ile... Gazetelerde büyük , kalın , kapkara harflerle yazacaksın! Her kötü işi onlara havale edeceksin! Durmadan yükleneceksin! Köşe yazılarında sık sık tekrarlayacaksın. Amerika'nın istihbarat örgütlerine hatta derinlerle gizli bir yerlere bağlayacaksın! Polisin Mit'in , askerin ortağı , arkadaşı yapacaksın! Mizah dergilerinde çirkin, vampir gibi ağzından kan damlayarak çizeceksin. Eline mutlaka silah tutuşturacaksın!
   Böylesi bir yıkıma kim , hangi milliyetçi dayanır ?''  (Terzioğlu , 2015: s.180)

   Malum seçim sonrası herkes öfkeli . PKK 'nın barajı geçmesi moral bozdu biliyorum. Ama unutmamak gerekir kandaşlar BİZ TÜRK'ÜZ. TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOKTUR. Hiçbir zaman da olmadı. Bu dünyada bir günümüz dahi problemsiz geçmedi. O nedenle üzülmeyin , moral bozmayın , itiraf etmem gerek Osman Paşa meclise giremediğinde sinirden ne yapacağımı bilemedim ben de ama bu günler de geçecek. Bizim yılmamamız dik durmamız gerek. Bu otağdaki ilk mesajımdır. Güncel meselelerden uzak bir konu seçmek istedim. Okudukça yazarın diğer romanlarını da tanıtacağım.
 
   Ankara'dan hepinize esenlikler kandaşlarım.


*Not: Türk Edebiyatı bölümü ile Kitap bölümünün ayrı olmasına anlam veremedim ben de konuyu Türk Edebiyatı bölümüne açmayı uygun buldum. Yönetici arkadaş gerekeni yapar sanıyorum,hatam varsa affola. Görsellerle konuyu desteklemek isterdim ancak pek anlamıyorum bilgisayardan. Zamanla o da olur  Gülümseme Zaman ayırıp okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.975


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2015, 22:26:53 »

Esenlikler. Konuyu doğru yere açtınız kandaşım. Ahmet Haldun Terzioğlu beyi bizim çocuklar da çok sever, romanları çok güzeldir gerçekten. MEB'in 100 temel eser arasında Mevlana gibi milletin beynini yıkayıp mankurtlaştıranların kitaplarını koymak yerine böyle kişilerin konması lazım ki çocuk milli şuur tabiyesi ile yetişsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Onbaşı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.125« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2015, 23:16:23 »

Kitaplarının çoğunu okumuşlugum var. En son Ki-ok Han'ı  okudugumu hatırlıyorum. Kurgusunun kuvvetli olduğunu soylemekle birlikte kavramsal.bakımdan zengin bir yazar...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ölümü Öptün Mü  Hiç Onun Dudaklarından,

Issız Bir Gecede Kurtlar Ağlarcasına Ulurken?
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2015, 13:35:13 »

 Bu adam kürtlerin bir Türk boyu olduğunu söyleyen kişi değil mi?

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
akıncıı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 349


« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2017, 01:14:44 »

Bu yazarın kitaplarını okuyan var mı, yorumlarınız nedir?

Türkçü mü yoksa "karma milliyetçi" midir?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

AttilaHunTürk tarafından otağdan kovuldum.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2017, 11:07:13 »

Bu yazarın kitaplarını okuyan var mı, yorumlarınız nedir?

Türkçü mü yoksa "karma milliyetçi" midir?
Sağlam Türkçüdür. Romanları okunmaya değer. Ayrıca Alp Er Tunga romanının birincilik ödülü var.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.