YGS'de İkinci Bir Şifre Daha Ortaya Çıktı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Temmuz 2020, 06:02:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YGS'de İkinci Bir Şifre Daha Ortaya Çıktı  (Okunma Sayısı 1083 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 05 Nisan 2011, 22:18:20 »

HABER ALINTISI


05 Nisan 2011 10:14


ÖSYM Başkanı Demir, "Şifre basın kopyası için geçerlidir" demişti. Oysa 11183. 80782 no'lu kitapçık da aynı düzende 'şifreli' hazırlanmış.
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın kamuoyuna ilan edilen kopyasında tespit edilen şifre üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in tüm adayların kitapçıklarını görünür hale getirmesi, yeni ve daha basit bir şifreyi ortaya çıkardı.

Yeni şifreye göre, matematik testinde şıklar arasında en yüksek sayının sağındaki şık her zaman doğru yanıt oluyor. Kural, uygulandığında 40 matematik sorusundan 30'un üzerinde doğru yanıt çıkarılabiliyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in ikili kopyanın önüne geçmek için 'adaya özel kitapçık' uygulaması, sistemi arapsaçına çevirdi. Basına dağıtılan YGS kitapçığında tespit edilen şifrelemenin ardından basının karşısına çıkarak, "Şifre olarak bahsedilen durum hiçbir adayın soru kitapçığı için geçerli değildir" açıklaması yaptı ve tüm kitapçıkları kamuoyuna açtı.

Kitapçıklar yayımlanır yayımlanmaz, Türkiye'nin dört bir yanından, bilgisayar uzmaları, veliler ve üniversite adayları harıl harıl şifre çözmeye çalıştı. Amerika gibi başka ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlar bile kendilerini Türkiye'nin gündemine kaptırarak, ÖSYM'nin sistemine girip, şifre arayışına girdi. Ancak dün akşam itibariyle henüz Bursa gemlik ilçesindeki salonlardaki kitapçıklar görünebildiği halde, birden fazla şifre tespit edildi.

Bir şifre de Radikal'den
11183.80782 nolu kitapçığa bir okurun uyarısıyla ulaşan Radikal, matematik testinde yaptığı inceleme sonucunda, seçeneklerin basın kopyasındaki temel sıralama korunarak yerleştirildiğini tespit etti. Buna göre en basit ifadeyle seçenekler arasındaki en büyük rakamsal değerin sağındaki şık işaretlendiğinde 30'a yakın soruda doğru sonuca ulaşılıyor. Ayrıca soruların küçükten büyüğe dizilimi yeniden düzenlendiğinde 30'un üzerinde soruyu doğru yapmak mümkün. İşte birkaç örnek.

Soru 15: x.(10!) çarpımı bir pozitif tam sayının karesi olduğuna göre, x'in alabileceği en küçük değer kaçtır?
a) 21 b) 7 c) 5 d) 10 e) 14
Şıklarda en yüksek sayı 21. 21'in sağında b) şıkkı var, b şıkkı doğru yanıt oluyor.
En yüksek rakamın sağındaki şıkkın doğru olması kuralı 11250.36833 no'lu kitapçıkta da uygulanabiliyor. Radikal'in editörleri dün akşam saatlerinde, çok kısa sürede bu formülü uygulayarak, 20'nin üzerinde soruya doğru yanıt vermeyi başardılar.

Sınavda şaibe kalacak
ÖSYM bu şifrelemeyi kasıtlı yapmamış bile olsa, tespit edilen bu şifreli kitapçığın sahibi olan aday, gerçekten başarılı bile olsa, üzerinde bir şaibe kalacak ve mağdur olacak. Demir'in bu öğrencilerin karşı karşıya kalacağı mağduriyeti nasıl gideceği de merak ediliyor.

"Donanım haber" isimli bir forum sayfasında ise yayınlanan bazı kitapçıklarda "Çembersel modlama" isimli bir algoritma türünün kullanıldığı iddia edildi ve buna ilişkin örneklere yer verildi. Bu yöntemle doğru cevabı bulma oranının yüzde 80'e ulaşılabildiği öne sürüldü.

Konu Da Vinci şifresi oldu!
Türkiye'nin Da Vinci şifresi olma yolunda ilerleyen skandalla ilgili şimdilik kesin olan sınırlı sayıda şeyin oluşturduğu tablo ise şu:
Skandalın 3. gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖSYM'ye güveninin tam olduğunu söyleyerek adaylara güven telkin etti. Ardından dün hükümet adına Cemil Çiçek, "Endişe edecek bir şey yok" açıklaması yaptı.

12 Haziran genel seçimlerine sayısı gün kala, tüm muhalefet partileri, adaylar ve aileleriyle birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendiren konuyu gündemden düşürmemeye kararlı. Konuyla ilgili TBMM'ye soru önergesi yağdı.

Savcılık ve Emniyet birimleri inceleme başlattı. YGS ile ilgili iddiaları, KPSS'deki kopya iddialarını da inceleyen ekip inceliyor. TÜBİTAK'ın da aralarında olduğu özel bir heyet soruları incelemeye aldı. Önemli not: KPSS'deki soruların çalınması iddiası ÖSYM'nin mevcut yönetiminde deprem etkisi yaratmıştı. 2 milyon adayı aylarca şüphe içinde kıvrandıran KPSS skandalıyla ilgili 'soruşturma' 9 aydır sonuçlanamadı.

YGS ile ilgili skandalda da 4. gününde olayları protesto eden gençler gözaltına alındı. Matbaa basıldı.

'Daha iyi güvenlik' için bu yıl 'kişiye özel' soru kitapçıkları hazırlanmıştı. YGS ile ilgili şifre şüphesi çözülemeden bu şüphelere bir yenisi eklendi: Ya soru kitapçıklarıyla birlikte biri veya birileri cevaplarını da verdiyse?
(Radikal)

ALINTI SONU
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.