TÜRKMENİSTAN VE AZERBAYCAN ARASINDA PETROL GERGİNLİĞİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Şubat 2020, 17:16:30


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKMENİSTAN VE AZERBAYCAN ARASINDA PETROL GERGİNLİĞİ  (Okunma Sayısı 2591 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Algu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 64« : 02 Temmuz 2012, 19:14:18 »

Bir süre önce Türkmenistan bandıralı araştırma gemisinin Hazar denizinin Kepez petrol yatağı bölgesinde araştırma yapması üzerine Azeri güvenlik güçlerinin gemiye müdahale ettiği açıklandı.

Gelişme üzere Türkmenistan'ın Bakü Büyükelçisi Toylu Kömekov'u Dışişleri Bakanlığına çağırarak nota veren Azeri yönetimi, Türkmen tarafını hukuk dışı aramada bulunmakla suçlarken, kendi kaynaklarını korumak için her türlü girişimde bulunacaklarını kaydetti.

Azeri yönetimine sert cevap veren Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ise, sismik araştırma yapan Türkmenistan bandıralı gemiye Azerbaycan sahil güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini, bunun tekrarı durumunda ise gerekli karşılığı vereceklerini duyurdu. Söz konusu bölgenin Azerbaycan sahasına ait olmadığı belirtilen açıklamada, Bakü'ye bu konuda nota verildiği ifade edildi.

Her iki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği petrol ve doğalgaz yatakları Hazar'ın hukuki statüsü önündeki en büyük engel kabul ediliyor. Azerilerin Kepez, Türkmenistan'ın ise Serdar olarak adlandırdığı bölgede 50 milyon ton petrol kaynağı mevcut olduğu belirtiliyor.

Azerbaycan devlet petrol şirketi 1997 yılında Rus LukOil ve Rosneft şirketleri ile bölgede petrol üretimi anlaşması imzalarken, Türkmenistan'ın girişimleri üzerine bu anlaşma askıya alınmıştı.

2001 yılında iki ülke söz konusu petrol yatağının paylaşımı konusunda ciddi krizler yaşamış ve Türkmenistan Bakü Büyükelçiliğini kapatmıştı.

Türkmenistan'ın kurucu Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın 2006 yılında vefatının ardından göreve gelen Türkmenisstan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, 2008 yılında Bakü Büyükelçiliğini yeniden açarak iki ülke arasında ilişkilerin yeniden kurulmasını sağlamıştı. Hazar sorunun diplomatik kanallarla çözülmesi gerektiğini çeşitli platformlarda dile getiren Berdimuhamedov, Hazar'dan sorumlu dışişleri bakanı yardımcısı da atamıştı.


Nelerle uğraşıyoruz....Petrol için birbirimize gireceğiz..Nedir bu berbat halimiz?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.212« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2012, 19:18:57 »

Aslında o petrol hepimizin petrolü. Türk'ün petrolü. Biz bunu unutmaya başladık. O yüzden birbirimize giriyoruz. O petrolün tüm Türk ırkının olduğunu anladığmızda, geriye dönüp bakıp güleceğiz, ne saçma sapan şeylerle birbirimiz yiyormuşuz diye.
Bir gün....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2012, 19:44:34 »

O petrol kavgası yapan mankurt köpekleri petrolün içine atacaksın ve hepsini yakacaksın. Mankurtlarda nefret ediyorum!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 443« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2012, 19:58:51 »

Tüm büyük savaşların çıkış nedeni hammadde olduğuna göre maalesef petrol için bu kadar uğraşılması gayet normal değil mi? Herkes güç peşinde koşarken bu durumların olmasını yadırgamak yanlış olur. Benim bu konuda düşündüğüm ve  önemli bulduğum ; Fikirde birlik sağlanırken ekonomik anlamda da güç birliği yapmaktır. Yoksa dünya pazarında söz sahibi olamayacağız. Hem fikir hem de ekonomik güç birliği şart. Bu dünyada ülkeler güç hacimlerini sahip oldukları şirketlerle ölçülendiriyorsa, Türk ülkelerinin de bilmesi gereken şey budur. Ama önce kendi  milliyetlerini kavrayıp, itibar edip, sahip çıktıktan sonra, gerekli donanımlarını bir araya getirebilirler.Yoksa, Rusya, Amerika, elinde oyuncak olmak, İngiliz şirketlerce kuklaya çevrilmek ihtimalsiz bir durum değil.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.212« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2012, 00:42:30 »

Tüm büyük savaşların çıkış nedeni hammadde olduğuna göre maalesef petrol için bu kadar uğraşılması gayet normal değil mi? Herkes güç peşinde koşarken bu durumların olmasını yadırgamak yanlış olur. Benim bu konuda düşündüğüm ve  önemli bulduğum ; Fikirde birlik sağlanırken ekonomik anlamda da güç birliği yapmaktır. Yoksa dünya pazarında söz sahibi olamayacağız. Hem fikir hem de ekonomik güç birliği şart. Bu dünyada ülkeler güç hacimlerini sahip oldukları şirketlerle ölçülendiriyorsa, Türk ülkelerinin de bilmesi gereken şey budur. Ama önce kendi  milliyetlerini kavrayıp, itibar edip, sahip çıktıktan sonra, gerekli donanımlarını bir araya getirebilirler.Yoksa, Rusya, Amerika, elinde oyuncak olmak, İngiliz şirketlerce kuklaya çevrilmek ihtimalsiz bir durum değil.
Fikirde birlik bence öncelikte gelir. Çünki düşünce olarak ortak bir gayede buluşmazsak, nasıl kaynaklarımızı bu yönde ortak kullanabiliriz ki? Elbette aramıza fitne tohumu yerleştirecek bazıları çıkacaktır, ve onların en büyük silahlarından biri de insanlarımızın midesine giren ekmektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
incisözlük pici
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 8« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2012, 00:49:25 »

Kardeşi kardeşe kırdırdılar. Ah bu emperyalizmin gözü kör olsun! Burada Türkiye'nin Orta Asya Türk birliğinde kilit rol oynayacak ülke konumunda olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Ama dünya dengelerini elleriyle yöneten emperyalist köpekler oldukça iş zorlaşıyor. Biliyorum çok karamsar baktım kandaşlarım ama şu duruma üzülmemek elde değil.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tata Tunga
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 815Site
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2012, 12:01:53 »

Bu iki Türk devletinin de yönticileri komunizmde yetişmiştir. İkisi de iyi bir Türkçü olsaydı şöyle diyecekti: Ne olursa olsun biz TÜRK devletiyiz,aramızda bir tartışma bile olsa yine de barış yoluyla çözelim. Biribirimizi kırmayalım, çünkü biz Türküz,  birlik olmamız gerek.

Elbette böyle  ufak  tefek münakaşalar Turan'ın kurulmasına engel olamaz, ama yine de elden geldiğince böyle şeylere izin verilmemeli.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bütün TÜRKLER bütün engellere rağmen bir gün mutlaka birleşecektir. Bunu başarmak için milli çıkarları şahsi çıkarlarlarımızdan, zevklerimizden üstün tutmalıyız. Ancak bunu yapabilen milliyetçidir.
Önemli Olan Türk Kanı Taşımak.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.14 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.