TÜRKMENİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2018, 08:46:27


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKMENİSTAN  (Okunma Sayısı 65964 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #70 : 20 Mayıs 2015, 00:18:45 »

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Türkmenistan'a Geliyor

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Türkmenistan'ı ziyaret edecek. Yarın Aşkabat'a gelecek olan Başbakan Şerif, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya gelecek.

Liderler, Türkmen gazını Güney Asya'ya taşıyacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesini görüşecek. Ayrıca, Türkmenistan ile Pakistan arasındaki ikili işbirliği konuları masaya yatırılacak.

Liderlerin gündeminde doğalgaz konusunun ön plana çıkması bekleniyor. Türkmenistan doğalgaz ihraç yollarını çeşitlendirmek için çaba gösterirken, Güney Asya'nın devleri Hindistan ile Pakistan alternatif enerji kaynağı arayışında.

Uzun yıllardır gündemde olan TAPİ projesi, bin 735 kilometrelik bir boru hattı. Yıllık doğalgaz taşıma kapasitesi 33 milyar metreküp. Türkmenistan doğalgazını Afganistan üzerinden Hindistan ve Pakistan'a taşıyacak projeye ilişkin dört ülke arasında hükümetlarası anlaşmalar imzalandı. Artık projenin hayata geçirilmesi için finans ve projeye üslenecek firmaların bulunması kaldı. Rusya ve ABD, projeye büyük destek veriyor.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #71 : 20 Mayıs 2015, 00:20:08 »

Türkmenistan'da genel af

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un genel af konusunda bir kararname imzaladığı bildirildi. Hükümlülerin affedilmesi ile ilgili kararnameye göre cezaevlerindeki bin 202 Türkmen vatandaşı özgürlüklerine kavuştu.
Türkmen Milli TV kanalı olan Altın Asır’daki habere göre karar 18 Mayıs tarihinde kutlanan “Anayasa Günü” ve ünlü Türkmen şairi Mahdumkulu Firagi şiirleri günü vesilesiyle “hoşgörü, insan sevgisi, adalet ve hümanizm ilkelerine uygun olarak ailelerin ve Türkmen toplumunun birlik ve beraberliğini güçlendirmek için” alındı.
Berdimuhammedov, ilgili departmanlar ve yerel yönetim idarelerine af edilenlerin bayramı aileleriyle birlikte karşılamaları istihdam edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdi.
Kararnameye göre, ayrıca, affedilenlerin belirli bir yörede ikamet etme zorunlulukları da iptal edilmiş oldu.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #72 : 20 Mayıs 2015, 00:26:48 »

Türkmenistan uydusu, yörüngeye oturdu

ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden 28 Nisan'da fırlatılan TürkmenAlem uydusunun yörüngeye oturduğu duyuruldu.

Türkmen Devlet Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ilk Türkmen haberleşme uydusunun başarılı bir şekilde yörüngesine oturduğu belirtildi.

Daha önce planlanan program kapsamında 31 Mayıs tarihine kadar uydu test işlemine tabi tutulacak. Bütün testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından Haziran 2015'de uydunun yönetimi, Fransız Thales Alenia Space firmasından Türkmenistan hükümetine devredilecek.

Türkmen uydusu, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un kararıyla kurulan Türkmen Hemrası idaresi tarafından yönetilecek. Uydu, Türkmenistan'a dış ülkelerden bağımsız olarak telefon, televizyon ve internet hizmeti sunma imkânı verecek. Türkmenistan, 2011 yılında ilk uydusunu yönetmek için Ulusal Uzay Ajansı'nu kurmuştu.

Alıntı
  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #73 : 20 Mayıs 2015, 00:29:19 »

Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası Türkmenistan'ın

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Öğrenciler Dünya Kupası'nı finalde Afganistan'ı 4-1 yenen Türkmenistan kazandı.

59 farklı ülkeden 206 takımın mücadele ettiği kupada eleme maçları 9 farklı kentte yapılırken, final ve üçüncülük maçları Ankara'da gerçekleştirildi. Kupanın şampiyonluğuna Türkmenistan ulaşırken, Yunanistan'ı 6-4 yenen Bosna Hersek üçüncülüğü elde etti.

Kapanış programında, sivil toplum örgütlerine ve bazı üniversitelere plaket takdim edilirken, turnuvanın en centilmen takımı ve gol kralı da ödüllendirildi.

Kupada şampiyonu Türkmenistan ve finalisti Afganistan'a ödülleri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verilecek.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, final maçının ardından yaptığı konuşmada, çok güzel bir organizasyonu geride bıraktıklarını belirterek, katılan tüm takımları tebrik etti.

Başkanlık olarak birçok işin yanında uluslararası öğrenciler koordinasyonu da yaptıklarını belirten Bülbül, "15 bini bizim tarafımızdan olmak üzere ülkemizde 10 binlerce uluslararası öğrencimiz var. Kuruma ilk geldiğimde arkadaşlarıma dünya kupası yapalım talimatı verdim. Burada yeni yetenekleri gördük. Eminim önümüzdeki yıllarda buralardan transferler olacaktır. İlerleyen yıllarda yeni turnuvalarda birlikte olmayı diliyorum" dedi.

Final karşılaşmasını izleyen futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen ise böyle güzel bir organizasyonda yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, "Organizasyona 59 ülkeden öğrenciler katıldı. Çocuklarımız için bir bakıma dünya kupası niteliği taşıyor. Burada skorlardan çok bu kadar ülkenin çocuklarını ülkemizin sahiplenmesi gurur verici. Bugün ülkemiz için en önemli günlerden bir tanesi. Ülkemizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum" diye konuştu.

Alinti
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #74 : 20 Mayıs 2015, 00:31:39 »

Türkmenistan gazı için imzalar atıldı

Yıldız, "Türkiye-Türkmenistan-AB-Azerbaycan Dörtlü Görüşme Toplantısı" sonucunda, Türkmenistan doğalgazının değerlendirilmesine dönük bir mutabakat zaptı ve deklarasyon metni imzalandığını belirterek, "İmzaya aldığımız bu zaptın, hukuki bağlayıcılığı olan noktalara doğru gideceğine inanıyorum" dedi.
Türkiye'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve BOTAŞ tarafından kurulan ekiple, mevcut noktaya gelindiğine değinen Bakan Yıldız, "Hukuki bağlayıcılığı olan bir metnin temmuz sonuna kadar yetişebileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.   
Toplantıda, Türkiye'nin kaynak, güzergah ve ülke çeşitliği açısından planlara uyan bir netice alındığını vurgulayan Yıldız, "Türkiye ham petrolü yaklaşık 11 bazen 12 ülkeden, doğalgazı da 6 ayrı ülkeden alıyor. Bu ülkelerin sayılarını artırmak istiyoruz ve bunları mutlaka çeşitlendirmek istiyoruz. Türkiye'nin enerji politikaları açısından çok büyük faydası olacak. Kaldı ki "kemik kardeşi" dediğimiz Türkmenistan'la oluşturduğumuz noktanın son derece iyi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #75 : 20 Mayıs 2015, 00:36:25 »

Türkmenistan Devlet Başkanı'ndan mahkumlara bayram hediyesi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Anayasa Bayramı dolayısıyla 13'ü yabancı olmak üzere toplam bin 215 tutukluyu affetti.
Türkmenistan'da milli bayramlarda her yıl gerçekleştirilen mahkumlara af geleneği, Anayasa Bayramı'nda da devam ettirildi. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 18 Mayıs Anayasa Günü dolayısıyla aralarında 13'ü yabancı toplam bin 215 tutuklunun serbest kalmasına yönelik af yasasını imzaladı. Af yasasını Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu'nun ortaklaşa düzenlenen toplantısında imzalayan Berdimuhamedov, ilgili yetkililere mahkumların bayramı evlerinde geçirmeleri için gereken işlemlerin yapılması konusunda talimatta bulundu.

Milli Güvenlik Bakanı Yaylım Berdiyev, Anayasa Günü dolayısıyla hazırlanan af yasası ile ilgili bilgi verdi. Raporu dinleyen ve yasayı imzalayan Berdimuhamedov, toplantıda yaptığı konuşmasında, "Atalarımızdan kalan gelenek ve görenekler ışığında yaptığı suçtan dolayı içtenlikle pişman olan mahkum vatandaşlarımıza yönelik düzenli olarak af geleneğimizi sürdürüyoruz. Bu defa, Anayasa ve Mahtumkuli Firaki Günleri dolayısıyla bin 202 yerli ve 13 yabancı ülke vatandaşını serbest bırakıyoruz." şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, cezaevinden çıkan vatandaşların yaptıkları kötülükleri telâfi etmeleri için bütün imanların sağlandığı kaydetti. Türkmen lider bu bağlamda, il ve ilçe valilerine serbest kalan vatandaşlara iş verilmesi yönünde gereken talimatları da verdiğini belirtti.

Türkmenistan'da mahkumlara yönelik af geleneği 1999 yılında başlatılmıştı. Daha önce sadece Kadir Gecesi'nde tutukluların serbest kalmasına yönelik sürdürülen af geleneği, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un 2007 yılında göreve gelmesi itibariyle milli bayramlarda da devam ettiriliyor. Her sene mahkumların yararlandığı 4-5 af yasası çıkartılıyor.

CİHAN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #76 : 20 Mayıs 2015, 00:38:20 »

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #77 : 20 Mayıs 2015, 00:44:00 »

Türkmenistan, UAEK üyeliği için başvurdu

Türkmenistan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) üyeliği için başvuruda bulundu. Aşkabat yönetiminin başvurusu Eylül 2015'de Viyana'da düzenlenen UAEK Genel Kurul toplantısında değerlendirilecek.

Viyana'da resmi temaslarda bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, UAEK Genel Sekreteri Yukio Amano ile bir araya geldi. Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın küresel sorunların çözümüne katkı sağlamak için uluslararası kurumlar ile aktif işbirliği içerisinde olduğunu kaydetti.

Amano ise UAEK ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin bundan sonra da güçlenerek devam edeceğini söyleyerek, Türkmenistan'ı güvenli ve büyük bir sorumluluk üstlenen bir ülke olarak gördüklerini kaydetti.

Türkmenistan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile 2005 yılından bu yana işbirliği yapıyor. O dönemde Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması ile bağlantılı olarak güvencelerin uygulanmasına yönelik bir anlaşma imzalanmıştı.

1957 yılında kurulan Viyana merkezli Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanılması için üye ülkelerle işbirliği yapıyor.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #78 : 20 Mayıs 2015, 00:47:28 »

Çiçek, Türkmenistan Meclis Başkanı Nurberdiyeva ve Dışişleri Bakanı Meredov ile Görüştü

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in gelişi,-Cemil Çiçek ile Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva görüşmesinden detay-Salondan detaylar-Çiçek'in konuşması-Çiçek'in Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüşmesi TBMM Başkanı Çiçek Türkmenistan'da- Çiçek, Türkmenistan Meclis Başkanı Nurberdiyeva ve Dışişleri Bakanı Meredov ile görüştü- Çiçek: "Bizim ilişkimiz menfaat ilişkisi değil, sadece devletten devlete de değil. Aynı kültürü, tarihi paylaştığımız ve aynı köklerden gelen bir kardeşlik ilişkisidir" TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkmenistan ile Türkiye ilişkisinin menfaat ya da sadece devletten devlete ilişki olmadığını belirterek, "Aynı kültürü, tarihi paylaştığımız ve aynı köklerden gelen bir kardeşlik ilişkisidir" dedi.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #79 : 21 Mayıs 2015, 18:45:21 »

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.059 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.