TÜRKMENİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Temmuz 2018, 10:47:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKMENİSTAN  (Okunma Sayısı 64783 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2009, 13:02:14 »

1) Türkmen Lider Berdimuhamedov, Türk Şirketlerinin Kurduğu Hastaneleri Hizmete Açtı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Ülkenin Sağlık Programının Kabulünün 14. Yıldönümünde Bir Dizi Açılışlar Yaptı. Berdimuhamedov, Çalık Holding'e Bağlı Gap İnşaat'ın Kurduğu Baş ve Boyun Hastanesi ve Polimeks Şirketin İnşa Ettiği Onkoloji Merkezini Hizmete Açtı.  

Haber Yayın Tarihi: 22.07.2009 12:46
 
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin sağlık programının kabulünün 14. yıldönümünde bir dizi açılışlar yaptı. Berdimuhamedov, Çalık Holding'e bağlı Gap İnşaat'ın kurduğu baş ve boyun hastanesi ve Polimeks şirketin inşa ettiği Onkoloji merkezini hizmete açtı. Açılışlara kabine üyeleri, yabancı misyon şefleri, Rusya ve Almanya'dan gelen doktorlar, Tokyo Fonu profesörü Yoshiaki Sasaki ve çok sayıda davetli katıldı.

Sağlık bayramı etkinlikleri Çalık Grubu'na ait Gap İnşaat'ın kuracağı Göz hastalıkları merkezin temel atma töreni ile başladı. Halk dansları eşliğinde açılış alanına gelen Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, katılımcıları yeni kurulacak göz hastalıkları merkezi dolayısı ile kutladı. Bu hastanenin inşaatını Türk şirketine, tıbbi cihazlar ile donatılması için Almanya'nın Hospitalia şirketine verdiklerini kaydeden Berdimuhamedov, merkezde göz hastalıkların tedavi edilmesi için tüm imkanların seferber edileceğini söyledi.

Ardından Berdimuhamedov, Türk Gap İnşaat şirketin 56 milyon dolara inşa edeceği göz hastalıkları merkezine ilk harcı koydu. Türk şirketi, 120 yataklık merkezi Eylül 2011 yılında hizmete açmayı planlıyor.

Daha sonra, Berdimuhamedov ile Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık Gap İnşaat'ın kurduğu baş ve boyun hastanesinin açılışını yaptı. Berdimuhamedov, hastaneyi gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Yerli ve yabancı vatandaşın tedavi olabileceği hastane yoğun bakım, oftalmoloji ve sinir cerrahisi gibi 10 bölümden oluşuyor. Hastanenin ameliyat bölümü Almanya, İtalya ve ABD'nin son tıbbi cihazları ile donatılarak, 30 çeşit ameliyat yapılabilecek durumda. Hastanede aynı zamanda 100 kişiye yatarak tedavi olma imkanı var.

BERDİMUHAMEDOV, ONKOLOJİ MERKEZİNDE AMELİYAT YAPTI

Türkmen lider Berdimuhamedov, Çalık Grubu'nun kurduğu hastanenin açılışından sonra bir diğer Türk Polimeks şirketin inşa ettiği Onkoloji merkezinin de açılışını yaptı. Açılış kurdelesini Polimeks şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca ile kesen Berdimuhamedov, Onkoloji merkezindeki ilk ameliyatı bizzat kendisi yaptı. Mesleği doktor olan Türkmen lider Berdimuhamedov, yabancı doktorlar Yohannes Senk ve Claus Caykoyskiy, Türkmenistanlı Musa İzmaylov ile birlikte başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. Berdimuhamedov, ülkesinin batısındaki Balkan vilayetinin sakininin sağ kulağındaki uru ameliyatla aldı. Son tıbbi teknoloji ile donatılan Onkoloji merkezi her gün 150, bir yılda 40 bin hastaya hizmet verecek.

BERDİMUHAMEDOV, TÜRK İŞADAMI ÇALIK İLE GÖRÜŞTÜ

Türkmen lider Berdimuhamedov, açılışların yapıldığı gün Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ı makamında kabul etti. Türk işadamı Çalık, Cumhurbaşkanı ABDullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti.

Berdimuhamedov, Türk şirketlerinin Türkmen piyasasındaki enerjik faaliyetleri sonucunda iki ülke arasındaki ikili işbirliğinin yeni gelişme dönemine girdiğini kaydetti. Buna Çalık Holding ile olan işbirliği tecrübesi örnek gösterildi.

Türk işadamı Çalık, Berdimuhamedov'a başkanlığını yaptığı şirketin üslendiği projeler hakkında bilgi vererek, projelerin zamanında yerine getirileceğini kaydetti.

Çalık, görüşmeden sonrasında Türkmen televizyonuna yaptığı açıklamada, "Türkmenistan'ın Sağlık bayramını kutluyorum. Görüşmede gelecek işlerimiz hakkında bilgi verdim. Kendisinin gelecek ile ilgili bize verdikleri talimatı aldım. Bugün Türkmenistan için çok önemli bir gün. Çünkü dünyada şehrin hemen yanında sağlık merkezi hiçbir devlette yok. Yeni açılan hastanelerde Türkmenistan ve Türkmen halkına hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

Türkmenistan'da başta enerji olmak üzere tekstil ve inşaat alanlarında çok sayıda yatırımlara imza atan Çalık Holding'e bağlı Gap İnşaat şirketi, birçok proje ile birlikte Balkanabat'ta 130 milyon Euro değerinde elektrik santrali ve Köneürgenç'te cami ve kültür kompleksi inşaatını sürdürüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2009, 13:03:04 »

YİNE ÇALIK, YİNE FETTOŞÇULAR...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #12 : 28 Temmuz 2009, 16:25:31 »

Türkmen Lider Berdimuhamedov, İngiltere Prensi Andrew ile Görüştü
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Uluslararası Ticaret ve Sanayi Özel Temsilcisi Sıfatıyla Aşkabat'a Gelen İngiltere Kraliçesi Iı. Elizabeth'in Oğlu Prens Andrew'i Makamında Kabul Etti. Görüşmede, Enerji Başta Olmak Üzere İkili İşbirliği Konusu Ele Alındı. 
Haber Yayın Tarihi: 28.07.2009 14:06
 
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, uluslararası ticaret ve sanayi özel temsilcisi sıfatıyla Aşkabat'a gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğlu Prens Andrew'i makamında kabul etti. Görüşmede, enerji başta olmak üzere ikili işbirliği konusu ele alındı.

İngiltere'nin Türkmenistan'ın izlediği enerji politikalarını desteklediğini kaydeden Prens Andrew, Türkmenistan'ın bu alanda hayata geçirmeyi öngördüğü büyük çaplı projeleri desteklemeye hazır olduklarını dile getirdi.

Berdimuhamedov ile Prens Andrew, iki ülke arasındaki enerji, ticaret, yatırım konularını geniş yelpazede ele aldılar. Prens Andrew, önemli enerji kaynaklarına sahip olan Türkmenistan'ın uluslararası enerji dünyasında kilit rol oynadığını ifade etti.

Türkmenistan'ın dünyanın önde gelen şirketleri ile işbirliğinin geliştirilmesine ilgi gösterdiğini kaydeden Berdimuhamedov, İngiliz şirketleriyle, özellikle Gaffney, Cline & Associates denetim şirketi ile işbirliği yapıldığına dikkat çekti. Bu bağımsız denetim şirketi, Güney Yolöten-Osman yataklarında yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan verilerin Türkmenistan'ın dev enerji ülkesi olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Berdimuhamedov, Türkmen gazının Avrupa piyasasına, ayrıca İngiltere'ye ulaştırılmasına ilişkin işbirliği üzerinde durarak, ülkenin enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya piyasasına çıkarılması yönündeki politikası ile bağdaştığını bildirdi.

Türkmenistan'da tekrar bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İngiltere York Dükü Prens Andrew, İngiltere ile Türkmenistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verildiğini kaydetti.

Türkmen lider Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın İngiltere'yi önemli ortak olarak gördüklerini ve Türkmen tarafının çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirmeye ilgi gösterdiğini söyledi.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2009, 11:00:46 »

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmen Lider Berdimuhamedov'u Türkiye'ye Davet Etti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov Arasında Telefon Görüşmesi Yapıldı. 
Haber Yayın Tarihi: 01.08.2009 13:46
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov arasında telefon görüşmesi yapıldı.

Türkmenistan resmi gazetesinden yer alan habere göre, Gül Türkmen lideri yapacağı Bulgaristan ziyaretinden sonra Türkiye'ye davet etti. Türkmen lider Berdimuhamedov'un Bulgaristan ziyaretinin tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Gül ile Berdimuhamedov, telefon görüşmesinde iki ülke arasında daha önce varılan anlaşmaların hayat geçirilişi, ülkeleri yakından ilgilendiren birçok konuyu ele aldılar. İki ülke arasındaki potansiyelin daha da üst seviyelere çıkarılması yönünde mutabık kalan liderler, Türkmen-Türk işbirliğinin mevcut durumundan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Liderler ayrıca, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını kaydettiler. Bu bağlamda, Gül Berdimuhamedov'u Bulgaristan ziyaretinden sonra Türkiye'ye davet etti. Daveti memnuniyetle kabul eden Türkmen lider Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Gül'ü de kendisine uygun zamanda Türkmenistan'a beklediğini ifade etti. Ziyaretin tarihini diplomatik çevreler belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Berdimuhamedov'u sağlık sektöründe kazandığı başarılar, özellikle modern sağlık tesislerin kurulması ve bizzat kendisinin yaptığı ameliyatın başarılı geçmesinden dolayı kutladı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2009, 11:02:37 »

Türkmenistan, 120 Milyon Dolara Üç Boeing Uçak Siparişi Verdi - Eski Rus uçaklarını Filolarından temizliyor!

1992 Yılından Bu Yana ABD'nin Boeing Uçak Şirketi ile İşbirliği Yapan Türkmenistan'ın Havayolları Filosuna Üç Tane Daha Uçak Satın Alacak. Türkmen Havayolları, Boeing Uçak Şirketine Toplam Bedeli 120 Milyon Dolar Değerinde Üç Adet «boeing 737-700» Model Uçak Siparişi Verdi. Uçakların Her Birinin Fiyatı 40 Milyon Dolar. 
Haber Yayın Tarihi: 01.08.2009 13:46

1992 yılından bu yana ABD'nin Boeing uçak şirketi ile işbirliği yapan Türkmenistan'ın Havayolları filosuna üç tane daha uçak satın alacak. Türkmen Havayolları, Boeing uçak şirketine toplam bedeli 120 milyon dolar değerinde üç adet «Boeing 737-700» model uçak siparişi verdi. Uçakların her birinin fiyatı 40 milyon dolar. Bağımsızlıktan sonra Boeing uçaklarını tercih eden Türkmenistan, filosundaki eski Rus uçaklarını temizliyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, dünkü Bakanlar Kurulu'nda söz konusu uçakların alımı ile ilgili kararname imzaladı. Türkmenistan'ın tek havayolu taşımacılık kurumu olan Türkmen Havayollarının, uluslararası uçak seferlerinin sayısını arttırmak amacıyla yeni uçak sipariş ettiği kaydedildi.

Türkmen Havayolları, uluslararası taşımacılıkta, ABD'nin Boeing havacılık şirketine özel sipariş verilerek üretilen Boeing-757, Boeing 737-300 ve Boeing 737-800 model uçakları kullanıyor. Yurtiçi seferlerde Boeing 717 model, yolcu kapasitesi düşük uçaklar kullanılırken, yük taşımacılığında ise Rus yapımı İL-76 kargo uçakları tercih ediliyor.

Geçen yıl, yurtdışı resmi ziyaretler artınca özel bir uçak satın alındı. Türkmen Havayolları, Kanada'nın Bombardier Aerospace şirketinin ürettiği, iş uçağı olarak da bilinen Challenger CL 605 model yeni bir jet uçak alarak filosuna kattı. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #15 : 04 Ağustos 2009, 10:24:13 »

Haber Yayın Tarihi: 03.08.2009 14:16

Orta Asya'nın En Büyük Nehri Amuderya Üzerinde Demiryolu Köprüsü Kuruluyor
Orta Asya'nın En Büyük Nehri Amuderya Üzerinde Demiryolu Köprüsü Kuruluyor. Türkmenistan'da Kurulan ve Toplam Uzunluğu Bin 414 Metre Olan Atamurat-kerkiçi Demiryolu Köprüsü Ukrayna'nın Ukrtransstroy Şirketi Tarafından İnşa Ediliyor. Toplam Maliyeti 123 Milyon Dolar Olan Köprünün Eylül Ayında Hizmete Açılması Bekleniyor.

Orta Asya'nın en büyük nehri Amuderya üzerinde demiryolu köprüsü kuruluyor. Türkmenistan'da kurulan ve toplam uzunluğu bin 414 metre olan Atamurat-Kerkiçi demiryolu köprüsü Ukrayna'nın Ukrtransstroy şirketi tarafından inşa ediliyor. Toplam maliyeti 123 milyon dolar olan köprünün Eylül ayında hizmete açılması bekleniyor.

Ukrayna şirketi yetkilisi Viktor Şevçenko yerel basına yaptığı açıklamasında, 14 gözlü köprünün 12 gözünün inşaatının tamamlandığını ve köprünün son ayağında çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Bu ayın sonunda köprü inşaatının sona ereceğini kaydeden Şevçenko, Eylül ayının birinci yarısında köprüyü tam olarak hazır hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Demiryolu köprünün projesi Ukrayna'nın Dneprgiprotrans enstitüsü uzmanları tarafından hazırlandı. Richter ölçeğinde 8 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olan köprü, uluslararası köprü yapımı kurallarına uygun bir biçimde inşa ediliyor. Köprünün ülke ekonomisinin kalkınmasına ve bölgede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı kaydediliyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Ocak 2008 tarihinde ülkenin doğu sınırı boyunca uzanan Lebap vilayetine ziyaretinde, Orta Asya'nın en büyük nehri Amuderya üzerinde kurulan demiryolu köprüsü inşaatı hakkında bilgi almıştı. Köprünün inşaatının gidişatından memnun kalmayan Berdimuhamedov, Ukrayna şirketini çalışmasından dolayı ikaz etmişti. Daha sonra köprünün inşaatı hızlandırılarak, bir an önce bitirilmesi yönünde çaba sarf edildi.

Diğer yandan, Temmuz ayında Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile telefonda görüşen Berdimuhamedov, Ukraynalı mevkideşi Yuşçenko'yu bu köprünün açılış törenine davet etmişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #16 : 04 Ağustos 2009, 10:25:28 »

Haber Yayın Tarihi: 03.08.2009 11:56

Türkmenistan'dan İran'a Yeni Doğal Gaz Boru Hattı Döşeniyor
Orta Asya'nın Doğal Gaz Zengini Ülkesi Türkmenistan'dan İran'a Yeni Doğal Gaz Boru Hattı Döşeniyor. Türkmenistan-iran Yeni Doğal Gaz Boru Hattı Yapımının İlk 6,5 Kilometresi Tamamlandı. 2009 Yılının Sonunda Türkmenistan İran'a Yeni Boru Hattı ile 6 Milyar Metreküp Doğal Gaz Satmaya BaşlayacaK.

Orta Asya'nın doğal gaz zengini ülkesi Türkmenistan'dan İran'a yeni doğal gaz boru hattı döşeniyor. Türkmenistan-İran yeni doğal gaz boru hattı yapımının ilk 6,5 kilometresi tamamlandı. 2009 yılının sonunda Türkmenistan İran'a yeni boru hattı ile 6 milyar metreküp doğal gaz satmaya başlayacak. Daha önce, Körpece yatağından 8 milyar metreküp doğal gaz satıyordu.

Temmuz'da Türkmenistan ile İran arasında yıllık 14 milyar metreküplük doğal gaz alımı anlaşması imzalanmıştı. Daha önce İran'a 8 milyar metreküp doğal gaz satan Türkmenistan, yeni imzalanan anlaşma ile doğal gaz miktarını 6 milyar metreküp arttırdı.

8 milyar metreküpü Türkmenistan'ın batısında bulunan Körpece yatağından, 6 milyar metreküpü de doğudaki Devletabat yatağından karşılanacak. Devletabat yatağından İran'a doğru yeni hat döşeniyor. Hattın 6,5 kilometresi inşa edilirken, 18 kilometresinde inşaat çalışmaları yürütülüyor.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında geçtiğimiz hafta Cuma günü yapılan Bakanlar Kurulu'nda Türkmenistan-İran yeni doğal gaz boru hattı konusu değerlendirildi. Petrol ve doğalgazdan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov, boru hattın inşaatının bu yılın Kasım-Aralık ayında tamamlanacağını söyledi.

Gelecekte Türkmenistan'dan İran'a gönderilen doğal gazın miktarının 20 milyar metreküpe çıkarılması öngörülüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #17 : 05 Ağustos 2009, 12:03:27 »

Türkmenistan ve Pakistan Hükümetler Arası Grup Toplantısı Yapıldı
Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ta Pakistan ile Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi Amacıyla Kurulan Hükümetler Arası Grubun 1. Toplantısı Yapıldı. Toplantı Pakistan Devlet Bakanı Nawabzada Khan'ın Aşkabat Ziyareti Çerçevesinde Gerçekleşti.

Haber Yayın Tarihi: 04.08.2009 15:07

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta Pakistan ile ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan hükümetler arası grubun 1. toplantısı yapıldı. Toplantı Pakistan Devlet Bakanı Nawabzada Khan'ın Aşkabat ziyareti çerçevesinde gerçekleşti.

Türkmenistan ile Pakistan arasındaki ikili münasebetler ve ekonomik ilişkiler yeni döneme girdi. Pakistan'ın Dışişleri Bakanlığı'ndan sorumlu Devlet Bakanı Nawabzada Malik Amad Khan, iki ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi amacıyla Türkmenistan'ı ziyaret ediyor.

Pakistan Devlet Bakanı Khan, Aşkabat temasları çerçevesinde Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'u makamında ziyaret etti. Bakan Khan, siyasette, ekonomide ve kültürde büyük gelişme kaydeden Türkmenistan ile yapıcı işbirliğinin devam ettirilmesine ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Berdimuhamedov ile Khan, iki ülke arasındaki işbirliği ilişkilerini geniş bir biçimde değerlendirerek, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattı projesini de ele aldılar. Bu projenin hem bölgenin ekonomik gelişmesine hem de barış ve güvenliğine katkı sağlayacağını kaydettiler. Taraflar ayrıca, eğitim, sağlık ve kültür alanındaki işbirliği olanaklarını masaya yatırdılar.

HÜKÜMETLER ARASI GRUBUN TOPLANTISI YAPILDI

İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan hükümetler arası grubun 1. toplantısı Aşkabat'ta gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmen tarafına Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov başkanlık etti.

Toplantının gündeminde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin konular yer aldı. Taraflar, başta enerji olmak üzere ticaret, tarım, sağlık ve diğer sektörlerdeki işbirliği olanaklarını değerlendirdiler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #18 : 07 Ağustos 2009, 16:24:07 »

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 12:56

Türkmen Lider Berdimuhamedov, Japonya'yı Ziyaret Edecek
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un Bu Yıl İçerisinde Japonya'yı Ziyaret Edeceği Kaydedildi. Resmi Gazetede Yer Alan Habere Göre, Japonya'nın Yeni Atanan Aşkabat Büyükelçisi Masaharo Kono, Berdimuhamedov'a Güven Mektubu ile Birlikte Japonya İmparatoru Akihito'nun Davetini İletti.


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un bu yıl içerisinde Japonya'yı ziyaret edeceği kaydedildi. Resmi gazetede yer alan habere göre, Japonya'nın yeni atanan Aşkabat Büyükelçisi Masaharo Kono, Berdimuhamedov'a güven mektubu ile birlikte Japonya İmparatoru Akihito'nun davetini iletti.

Türkmen lider Berdimuhamedov, Japonya'nın yeni Aşkabat Büyükelçisi Masaharo Kono'nu makamında kabul etti. Berdimuhamedov, İmparator Akihito'nun daveti için teşekkür ederek, bu yılın içerisinde Japonya'yı ziyaret edeceğini söyledi. Japon Büyükelçisine iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliği ilişkilerin geliştirilmesi gibi önemli görevinde başarı dileklerinde bulunan Berdimuhamedov, ikili ilişkilere önem verildiğini kaydetti.

Son yıllarda Türkmen-Japon ilişkileri yeniden ivme kazandığını kaydeden Berdimuhamedov, Japonya'nın önde gelen İtochu, Komatsu ve Mitsubishi gibi şirketleri ile işbirliği yapıldığını ve birçok projelere imza atıldığını belirtti.

Büyükelçi Kono, Japonya'nın Türkmenistan ile işbirliğine ilgi gösterdiğini ve enerji, ticaret, eğitim, turizm gibi alanlarda işbirliği potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #19 : 07 Ağustos 2009, 16:36:04 »

Türkmenistan, Eco'nun Dergisine Kapak Oldu
Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (Eco) Kültür Enstitüsü Tarafından Aylık Yayımlanan Eco Times Dergisi, Türkmenistan ile İlgili Özel Sayı Çıkardı.

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2009 15:49

Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) Kültür Enstitüsü tarafından aylık yayımlanan ECO Times dergisi, Türkmenistan ile ilgili özel sayı çıkardı. Derginin kapağında, "Avaza, Türkmenistan'ın ilk serbest turizm bölgesi" başlığı kullanıldı.

Dergide, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un öncülüğünde Türkmenistan'da enerji, turizm gibi birçok alanda elde edilen başarılar anlatılıyor. Ülkede enerji ve turizm alanında yapılan büyük yatırımların anlatıldığı dergide, Haziran ayında Türk şirketleri tarafından Hazar Denizi kıyısındaki Avaza serbest turizm bölgesinde kurulan otellerin açılış töreni, yeni turizm projeleri ve dünyanın birçok ülkesinin şirketlerinin ilgi gösterdiğine ilişkin yazılar yer aldı. Ayrıca, dergideki yazılarda Türkmenistan'ın enerji politikası da anlatılıyor.

Türkiye, İran ve Pakistan arasında 1985 yılında kurulan ECO, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'ın da 1992 yılında katılmasıyla 10 üyeli bir bölgesel ekonomik işbirliği teşkilatı haline geldi.

2008 yılında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) içişleri bakanları 2. toplantısı Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılmıştı. Ayrıca, Türkmen lider Berdimuhamedov da örgütün bu yılın Mart ayında yapılan liderler zirvesine katılmıştı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 9
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.082 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.