TÜRK KORSANLARI-(TARİHİ-MACERA)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Haziran 2020, 22:11:16


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK KORSANLARI-(TARİHİ-MACERA)  (Okunma Sayısı 3116 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 31 Mayıs 2011, 21:03:47 »

Türk Korsanları-Abdullah Ziya Kozanoğlu''Türk Korsanları", Kızıl Tuğ'dan sonra yazılan ikinci tarihi romanımdır. Türk Korsanları'nda romandan ayrılarak daha çok tarihe yaklaştım. Bunun da nedeni Kızıl Tuğ'u görüp, deniz tarihimize ait bir kitap yazmamı isteyen Deniz Harp Okulu öğretmeni Sayın Fevzi, Ali Haydar Emiri ve Muallim Ahmet Halit Beyefendilerin çok değerli kitaplıklarını açmaları, el yazması kitaplarını bana vermeledir.

Türk Korsanları bir tarih değildir. Fakat bir roman da olmadı. O, İngilizlerin denizlerde daha ortada adı bile geçmeyen bir tarihte İspanyol, Portekiz, İtalyan gibi zamanın deniz kurtlarını önlerine katıp Akdeniz'den kovan; Mussolini'nin "Bizim Deniz" hulyasını Türkler adına gerçekleştiren Anadolu'nun Akdeniz' e saldığı Türk korsanlarının destanıdır. Fakat koca bir Akdeniz'i ele alış, kuru bir sözle olmadı, binlerce Türk genci bu uğurda kızgın çöllerde, kudurmuş denizlerde can verdi. Ne zaman Türk Korsanları'nı elime alsam, kahraman atalarımın bilgi, cesaret, kuvvet, zenginlik ve büyüklüğü karşısında titrer, saygı ile eğilirim.
(Önsöz'den)
Sıkılmadan ve ilgiyle okuduğum kitaplardan birisiydi Türk Korsanları'' Bu kitaptan sonra epeyce, bir gemiye atlayıp maceradan macera ya koşma düşleri kurmuştum... Gülümseme Avrupa Denizcilik Okullarında öğretilen ''Dragut'' adlı gemiden gemiye atlama yönteminin Turgut Reisçe bulunmuş ve Avrupalılara geçmiş bir yöntem olduğunu ve aslında Avrupa nın bizlere yıllardır filmlerle anlattığı korsan öykülerinin Türk Korsanlarından yürütülme olduğu gibi bilgiler bu kitapla edinilebilir.

Hiç unutmadığım bir öykü vardır, sanırım bu kitapta okumuşum:

 Türk korsanları bir adayı ele geçirmek üzeredirler. Ama susuzluk almış başını gitmiş, onlarca metre genişliğindeki sahil boyunca siperler kazıp içine girmiş Türk leventleri susuzluktan kıvranmaktadırlar.
Tüm bunlara karşın Reis emir vermiş, kimsenin yerinden çıkmamasını söylemiştir.
 Gel zaman git zaman susuzluk çığrından çıkmış, iki kafadar Türk denizcisi aklına su bulmayı koymuştur. İkisi de kurnaz ve tez canlı Türk yiğitleridir.

Siperlerden gizlice kaçarlar ve Ada ortasındaki düşman kalesine yakın bir yere sinip gizlenirler ve yanlarından geçen iki düşman askerini yere indirip ölen askerlerin zırhlarını giydikten sonra doğruca ada kalesinin su kuyusuna doğru ilerlerler... Gülümseme

Amaçları bir kaç kova su doldurup yeniden siperlerine dönmektir.
Su kovalarını alırlar ve ağızlarına kadar su doldururlar, kimse de ayırt edemez onları...
Su kovaları dolduğu anda, uzaklardan bir patlama sesleri ve bağrışmalar duyulur..

TÜRK DENİZCİLERİ SALDIRIYA GEÇMİŞTİR!...

Bunu gören iki kafadar hemen çatışma alanına doğru koşmak isterler ama akıllarına dank eden şey onları duraksatır; Eğer Türklere doğru koşarlarsa bizimkiler onları düşman askeri sanıp vuracak, eğer çevrelerindeki düşmanlara saldırırlarsa bir anda linç edileceklerdir.

İkisi de yaptıkları yanlışı anlarlar: ''Oh olsun bize! Reisimizin emrinden çıkıp siperleri bıraktık''.

Ardından ikisininde gözü kalenin cephaneliğine takılır, ne yapacaklarını ikisi de anlamıştır.
Ellerine birer meşale geçirip cephaneliğin üzerine oturuverirler ve meşaleleri yavaşça barut fıçılarına bırakırlar.

Aniden büyük bir gürültü kopar, kaledeki herkes paramparça olmuş şekilde etrafa saçılır, düşman kalesindeki bu patlama bir anda savaşın seyrini değiştiriverir. Panikleyen ve cephanesinin tümünü yitiren düşmanlar savaşı kaybederler ve bizimkiler savaşı kazanmıştır...
Ama hiç kimse kaybolan iki ere ne olduğunu bilemez...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.042 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.