Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi yapıldı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Eylül 2020, 06:25:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi yapıldı  (Okunma Sayısı 752 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.126


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« : 04 Eylül 2018, 15:20:28 »

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov: "Türk Konseyi'nin bugünkü zirvesi Türk dünyasının yüzyıllarca süren dostluğunu yeni bir seviyeye çıkaracak ve yeni bir sayfa açacaktır" - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev: "Batı ile Doğuyu, Güney ile Kuzeyi birleştiren halklarız. Bu büyük avantaj" - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: "Gelecekte, uluslararası kurumlarda karşılıklı destek konusunda ek adımlar atmamız gerektiğini düşünüyorum" -Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev: "Türk Konseyi çerçevesinde karşılıklı iş birliğini daha da geliştirmekten yanayız" -Macaristan Başbakanı Viktor Orban: "Biz Macarca konuşuyoruz. Bu Türk diliyle bağlantısı olan eşsiz bir dil. Hristiyan dinini aldık, fakat Kıpçak-Türk ilkeleri üzerinde duruyoruz"

ÇOLPON-ATA (AA) - Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ortak tarih, kültür ve dil temelinde kurulan Türk Konseyi'nin gerçekleştirdiği zirve ile Türk dünyasının yüzyıllarca süren dostluğunun yeni bir seviyeye çıkacağını bildirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ev sahibi sıfatıyla Ruh Ordo Kültür Merkezi'nde başlayan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 6. Devlet Başkanları Zirvesi'nin açılış konuşmasını yaptı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'den Türk Konseyi Dönem Başkanlığını devralan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Nazarbayev'e dönem başkanlığını başarılı bir şekilde geçirmesinden dolayı minnettar olduklarını dile getirdi.

Türk Konseyi'nin benzersiz bir biçimde toplandığına dikkat çeken Ceenbekov, "Ortak tarih, kültür ve dil temelinde kurulan Türk Konseyi'nin bugünkü zirvesi Türk dünyasının yüzyıllarca süren dostluğunu yeni bir seviyeye çıkaracak ve yeni bir sayfa açacaktır. Buna inanıyorum." dedi.

Özbekistan'ın Türk Konseyi'ne üye olma niyetini önemsediğini ve desteklediğini vurgulayan Ceenbekov, böylece konseyin işlerliğinin yeni bir ivme kazanacağını kaydetti. Ceenbekov, "Bu adım Türk Konseyi'nin genişlemesine olumlu yansıyacak ve dünyada uluslararası etkinliğini artıracaktır." ifadelerini kullandı.

Ceenbekov, Avrupa'nın ortasında yer alan Macaristan'ın konseyde gözlemci statüsü ile yer aldığını hatırlatarak, Macarların Türk geçmişini, geleneklerini, adetlerini, kardeşlik ve dostluk bağlarını unutmamasının kendilerini sevindirdiğini vurguladı.

Türk konseyi'nin coğrafi olarak genişlemesinin konseyi güçlendireceğini belirten Ceenbekov, kardeş Türkmenistan'a da kapılarının açık olduğunu dile getirdi. Ceenbekov, konsey üyesi ülkelerin ekonomik olarak da işbirliği yapmasını istediklerini ifade etti.

Ceenbekov, Dünya Göçebe Oyunları'nın dördüncüsünün Türkiye'de yapılması hususunda anlaştıkları bilgisini de paylaştı.

-Nazarbayev'den öneriler

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev zirvede yaptığı konuşmada, Türk Konseyi'ne üye ülkeler arasındaki ticaret hacminin son iki yılda yüzde 22 arttığını belirterek, devletler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek gerektiğinin altını çizdi.

Türk Konseyi'ne üye ülkelerin transit potansiyelinin tam anlamıyla kullanılması gerektiğine dikkati çeken Nazarbayev, "Batı ile Doğu'yu, Güney ile Kuzey'i birleştiren halklarız. Bu büyük avantaj." dedi.

Türk aleminde Farabi, Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Nizami, Fuzuli, Cengiz Aytmatov gibi büyük insanların olduğunu anımsatan Nazarbayev, "Bununla ilgili Türk Konseyi çerçevesinde Türk Dünyasının 100 İnsanı projesini hazırlama imkanını gözden geçirmeyi öneriyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Türkistan'ın eyalet olması ve Türkistan kentinin eyalet merkezi olması kararının Türk halkları arasındaki bağları ve birliği pekiştirecek tarihi bir karar olduğunu vurguladı.

Türk aleminin tarihi yerleri ve değerlerinin genç nesillere aktarılması amacıyla "Türk Dünyasının Tarihi Yerleri" projesini öneren Nazarbayev, "Projenin Türk aleminin kültürünü ve tarihini tanıtmaya önemli katkı sağlayacağına eminim." ifadesini kullandı.

Nazarbayev, bu tür çalışmaların gençleri yakınlaştıracağını, onların halkların manevi özellikleriyle ilgili bilgilerini derinleştirmeye katkı sağlayacağını ifade etti. ALINTI BASINDAN
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
UralAltay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 115« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2018, 15:43:39 »

Viktor Orban gerçekten de bu açıklamayı yaptı mı? Çok ilginç. Nazarbayev'den sonra dişe dokunur tek Turan yöneticisi kendisi demektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Göktürk Tuğra
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 178« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2018, 19:39:52 »

Bunlar çok güzel gelişmeler. Devlet politikamızın hem siyasi manada hem de gönülden Turan üzerine olmasını istiyoruz. Geçmişte yapılan hataları, Arap seviciliği artık sonlandırmalı ve Türk coğrafyası ile kucaklaşmalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gökte Kartal, yerde Bozkurt
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2018, 19:58:42 »

Evet kardeşler birleşmeli. Biz birlik olursak dünyada bir çok sorun ortadan kalkacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Gzemerkan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 7


Aspanda Bürküt Yerde Kökbörü Ol


« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2018, 03:31:02 »

Bu gelişmeler bizi çok sevindirdi.Dilerim ki gerçek Turan birliğinde de aynen böyle buluşuruz..Esenlikler
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.