Türk Dünyası Şairleri Ankara'da
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Aralık 2020, 11:37:29


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Dünyası Şairleri Ankara'da  (Okunma Sayısı 2071 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Almıla-Ay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 279


TÜRK KIZI


« : 07 Nisan 2011, 11:11:13 »

Türkçesi Öğrenmeye Başladılar

 

16.02.2011-Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Türk dünyası arasında kültürel münasebetleri arttırma ve güçlendirme projesi gereğince Türk dünyası şairlerini Türkiye'ye topladı. Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan, Tataristan ve Altay Türklerinden oluşan 10 kişilik bir şairler heyeti, uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatının daveti ile Ankara'ya gelerek Türkçe öğrenmeye başladılar. Kardeş devletlerin şairleri Ankara'da 3 ay boyunca Türkiye Türkçesi öğrenecekler. Onlara Gazi Üniversitesinde Türkçe ders verilecek.

Bu faaliyet planının maksadı bütün Türk lehçeleri arasındaki benzersizlikleri azaltmak ve edebi eserleri herhangi bir Türk lehçesine tercüme edebilmektir.

Türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfının başkanı Yahya Akengin basına verdiği beyanatında Türkiye'nin bu meselede pek çok faaliyetler yapması gerektiğini, çünkü bazı Türk lehçelerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Ankara'da gerçekleştirilen tanışma toplantısında Türk dünyasından gelen şairler kendilerinin yazdıkları şiirleri sundular.

Başkurdistan'dan gelen şaire Liliya Sakmar, Başkurdistan'ın her türlü kültürün buluştuğu bir ortamda yaşamakta olduğu için asimile olma tehlikesine uğradığını anlatarak, Türkiye'nin Başkurdistanlılar için oldukça önemli ehemmiyete sahip bir devlet olduğunu, Türkiye'de Başkurt dili ve edebiyatını öğrenme imkânının bulunduğunu vurguladı.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Birliği başkanı İlyas Demirci, yaptığı hizmetler sebebiyle Türk Dünyası Kültür Teşkilatı Genel Sekreterinin danışmanlığına getirildi. Uluslar arası Türk Dünyası Kültür Teşkilatının genel sekreteri Düşen Kasinow, bundan sonra Türk dünyası şairleri ve sanatçılarının kendi aralarındaki buluşmalarını her yıl gerçekleştireceğini söyledi.Sovyetler Birliği parçalandıktan sonra Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkileri geliştirmek için devamlı olarak çeşitli faaliyetler düzenliyor. Fakat Azatcan Buğra'nın ifadesine göre, Doğu Türkistan'daki Uygurlar bu faaliyetlere katılamamaktadırlar. Türkiye onları davet etse bile Çin hükümeti türlü engeller çıkartarak onların Türkiye'ye gitmelerine izin vermemektedir. RFA-Erkin Tarim

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Almıla-Ay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 279


TÜRK KIZI


« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2011, 11:12:35 »

Görüşmek dileğiyle.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.209 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.