Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Turan Coğrafyasından Haberler => Konuyu başlatan: Almıla-Ay üzerinde 07 Nisan 2011, 11:11:13Konu Başlığı: Türk Dünyası Şairleri Ankara'da
Gönderen: Almıla-Ay üzerinde 07 Nisan 2011, 11:11:13
Türkçesi Öğrenmeye Başladılar

 

16.02.2011-Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Türk dünyası arasında kültürel münasebetleri arttırma ve güçlendirme projesi gereğince Türk dünyası şairlerini Türkiye'ye topladı. Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan, Tataristan ve Altay Türklerinden oluşan 10 kişilik bir şairler heyeti, uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatının daveti ile Ankara'ya gelerek Türkçe öğrenmeye başladılar. Kardeş devletlerin şairleri Ankara'da 3 ay boyunca Türkiye Türkçesi öğrenecekler. Onlara Gazi Üniversitesinde Türkçe ders verilecek.

Bu faaliyet planının maksadı bütün Türk lehçeleri arasındaki benzersizlikleri azaltmak ve edebi eserleri herhangi bir Türk lehçesine tercüme edebilmektir.

Türk dünyası yazarlar ve sanatçılar vakfının başkanı Yahya Akengin basına verdiği beyanatında Türkiye'nin bu meselede pek çok faaliyetler yapması gerektiğini, çünkü bazı Türk lehçelerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Ankara'da gerçekleştirilen tanışma toplantısında Türk dünyasından gelen şairler kendilerinin yazdıkları şiirleri sundular.

Başkurdistan'dan gelen şaire Liliya Sakmar, Başkurdistan'ın her türlü kültürün buluştuğu bir ortamda yaşamakta olduğu için asimile olma tehlikesine uğradığını anlatarak, Türkiye'nin Başkurdistanlılar için oldukça önemli ehemmiyete sahip bir devlet olduğunu, Türkiye'de Başkurt dili ve edebiyatını öğrenme imkânının bulunduğunu vurguladı.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Birliği başkanı İlyas Demirci, yaptığı hizmetler sebebiyle Türk Dünyası Kültür Teşkilatı Genel Sekreterinin danışmanlığına getirildi. Uluslar arası Türk Dünyası Kültür Teşkilatının genel sekreteri Düşen Kasinow, bundan sonra Türk dünyası şairleri ve sanatçılarının kendi aralarındaki buluşmalarını her yıl gerçekleştireceğini söyledi.Sovyetler Birliği parçalandıktan sonra Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkileri geliştirmek için devamlı olarak çeşitli faaliyetler düzenliyor. Fakat Azatcan Buğra'nın ifadesine göre, Doğu Türkistan'daki Uygurlar bu faaliyetlere katılamamaktadırlar. Türkiye onları davet etse bile Çin hükümeti türlü engeller çıkartarak onların Türkiye'ye gitmelerine izin vermemektedir. RFA-Erkin TarimKonu Başlığı: Ynt: Türk Dünyası Şairleri Ankara'da
Gönderen: Almıla-Ay üzerinde 07 Nisan 2011, 11:12:35
Görüşmek dileğiyle.