Şimdi de ''Afro Türk'' Çıkardılar!...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Kasım 2020, 01:15:20


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şimdi de ''Afro Türk'' Çıkardılar!...  (Okunma Sayısı 4652 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 18 Temmuz 2011, 02:53:15 »


HER NÜFUS CÜZDANI VERDİĞİNİ TÜRK TEN SAYARSAN İŞİN SONU BU OLUR:

ALINTI


Afro Türkler(!)

Dedeleri üç nesil önce Kenya’dan Girit’e köle olarak götürülen Ayvalıklı mermer ustası Mustafa Olpak, Afrikalılar Dayanışma Derneği’nde siyahi vatandaşlarımızı bir araya getirdi. Olpak’ın hedefi Kenya’ya gidip köklerini aramak.

Ayvalık’ta büyük bir salonda toplanan 300 kişi, şaşırtıcı bir derneğin açılışında ilk kez karşılaşsa da ataları aynı topraklarda yaşamıştı. Afrikalılar Kültür Dayanışma Derneği’nin açılışına katılmak için Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen Afrika kökenli siyahi vatandaşlar, son yıllarda özellikle İstanbul sokaklarında görmeye alıştığımız mülteci Afrikalılar değildi. Onlar, Osmanlı’ya köle olarak gelen bizim Afrikalıların torunlarıydı.

KÖLE KIYISININ İNSANLARI
Afrikalılar Kültür Dayanışma Derneği’nin kuruluş öyküsü Ayvalık’ta mermer ustası olarak çalışan Mustafa Olpak’ın 2000 yılında yazmaya başladığı kitaba dayanıyor. Olpak, küçüklüğünden beri dinlediği ailesinin Kenya’da ‘Köle Kıyısı’ denilen bir bölgeden kaçırılmaları ile başlayan öyküsünü yazmaya karar veriyor. “Atalarımın ruhlarının rahat etmesi için bunu yazmayı bir görev bildim,” diyen Mustafa Olpak, Köle Kıyısından İnsan Portreleri, Kenya, Girit, İstanbul adlı kitabında kendi ailesinin geçmişini anlatıyor. Olpak “Kendimi şanslı hissediyorum,” diyor. Çünkü o Kenya’dan 1890′lı yıllarda kaçırılan birinci kuşakla birlikte büyümüş.

OSMANLI KÖLE TİCARETİ

Mustafa Olpak’ın yazdıkları Osmanlı’da köle ticareti üzerine hiç bilmediğimiz gerçekleri gün yüzüne çıkarıyor. Örneğin 1890′lara gelindiğinde bile Osmanlı İmparatorluğu’nda köle pazarlarının varlığını koruduğunu öğreniyoruz. Olpak, dede ve ninesinin köle olarak Osmanlı topraklarına getirilişini şöyle anlatıyor; “Uzun bir kara ve deniz yolculuğu sonrasında Girit Adası’na getiriliyorlar. Girit Adası’nda çok küçük köhne gemiler ile köle ticareti hala devam ediyor. Ve Girit’in iç kısımlarında kurulan köle pazarlarında ailem, klasik anlamda yani çoluk çocuk yüksek bir yere çıkartılıp çırılçıplak soyulup orasına burasına bakılarak bir hayvan misali bir zengin Osmanlı ailesine topluca satılıyor. Dedemin babası, dedem, ninem, onun iki kardeşi ve ninemin ilk kızı Elmas. Bildiklerimiz bunlar. Yani Kenya’dan Girit’e ulaşabilenler.” Kendi ailesinin yaşadıklarını anlattığı Köle Kıyısından İnsan Portreleri, Kenya, Girit, İstanbul kitabından sonra Mustafa Olpak, Osmanlı topraklarında yaşayan siyah Afrikalılar ile ilgili olarak hiçbir şey yazılmadığını fark eder. Üstelik özellikle Antalya ve Muğla’dan başlayarak iç kesimlere İstanbul’a kadar uzanan bir kesimde binlerce siyah Afrika kökenli insan yaşamaktadır. Bu yüzden bu tarihin ortaya çıkartılmasını kendine bir görev edinir. Olpak amaçlarını şöyle anlatıyor: “Bizim gibi üçüncü kuşağın görevi bu tarihi ortaya çıkarmaktır. İmparatorluk döneminde o yaşamı görmüş insanların, torunlarının torunları ile ilişki kurmak, onlardan kalan örf ve adetleri ortaya çıkarmak, o insanlar ile dayanışma içerisinde olmak istiyoruz.” Ancak başlangıçta çevrelerinde dernek kurma girişimi şaşkınlıkla karşılanıyor. Olpak aldıkları tepkileri de şöyle anlatıyor: “Girişim olarak başladığımızda ‘Siyahlar da nereden çıktı? Bu ülkede köle siyah mı varmış?’ diyenler de çıktı. Bu ülkede Çerkezlerden, Boşnaklara kadar her kesimin derneği var ama kimse bunlara niye kurulduklarını sormuyor.” Bütün tepkilere rağmen çalışmalar sırasında birçok Afrika kökenli ve konuya ilgi duyan çeşitli araştırmacı da derneğin çalışmalarına katılmış. Derneğin geçtiğimiz hafta Ayvalık’ta bir salonda yapılan açılışına da Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen 250 kadar Afrika kökenli siyah katıldı. Dernek açılışında UNESCO yetkililerinin bulunması ise Olpak’ı çok sevindirir: “UNESCO yetkilileri bize Müslüman ülkelerde bu konuda yapılan tek çalışmanın bizimkisi olduğunu söylediler.”

KENYA’YA GİDECEK
Olpak’ın en büyük hayali de Afrika’ya gidip atalarının izlerini bulmak. Araştırmalar sonucunda, dedesinin ve ninesinin yakalandıkları Kenya’da, Kim kabilesine mensup olduklarını öğrendiğini söylüyor: “Bugün hala bu kabile var ama modern olmayan şartlarda yaşamlarını sürdürüyorlar. İmkan bulabilirsem en büyük amacım oraya gidip onları bulmak.”
-------------------------------------------
Buna İlave olarak Türkiyede yaklaşık 3 milyon Siyah Türk  olduğu tespit edilmiş

ALINTI SONU
------------

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2011, 04:28:33 »

Ülkemizde 3 milyon afrika kökenli oldugunu sanmiyorum Tengiz, bu sayi dogru olsaydi sayet gündüz fenerlerinin her tarafta göze carpmalari lazimdi. TRT´de bunlarla ilgili bir belgesel izlemistim, orda sayilarinin 200 bin civarinda oldugu söylenmisti. Nüfuslari 200 bin civarinda olsa da irkimiza verecekleri tahribattan dolayi ürkütücü bir sayidir bu, zira bu kara tenli asagilik topluluk ilerleyen yillar icerisinde ister istemez Türklerin arasina karisacaktir, dolayisi ile irkimizi bozacaklardir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
karaman20
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 22


« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2011, 09:27:54 »

Isparta da sayıları çok fazla.Isparta da öğrenci olduğum için biliyorum.Çarşıya çıkınca zenci ailelerle karşılaşmamak imkansız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YÖRÜK BEĞİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93« Yanıtla #3 : 18 Temmuz 2011, 11:55:45 »

Kandaşım böyle köle olarak gelenlerin yanında okumak için gellenlerde var mersin de her okul çıkışında bunlaradan bitane görürdüm
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2011, 12:24:33 »

Balıkesir'in kıyı kesiminde oldukça çoktur, ki bahsi geçen Ayvalık da şu yazıyı yazdığım yere yarım saat uzaklıktadır. İlginç gerçekten, Milliyetçi Kenyalılar Derneği kurmasalar bari bunlar da..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2011, 13:06:30 »

Kurarlar kurarlar merak etmeyin. Hatta kurulmasında akp, insan hakları dernekleri, hatta ülkü ocakları da yardımcı olur. Riyad ülkü ocaklarından sonra Kenya ülkü ocaklarıda çok güzel olur doğrusu. Otu b.ku kardeşimiz ilan ediyoruz ya, Bu Kenyalıların onlardan eksiği ne dimi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.229 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.