Turan Şehri Projesi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Temmuz 2020, 18:31:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Turan Şehri Projesi  (Okunma Sayısı 6240 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« : 15 Mart 2010, 20:56:24 »

Proje: T U R A N şehri
Türk külütürü ve kardeşliğinin yeniden doğuşu ve Türklerarası ilişkilerin merkezi

   Giriş

     Dünya uygarlığı tarihinde büyük katkıda bulunan Türk Dünyası şanlı geçmişini öven ve geleceğine hitap eden ortak bir merkeze ihtiyaç duymaktadır.

   Bu merkez bütün Türkler için özel olarak inşaa edilecek, kültürel etkinliklerinin, sosyal, kültürel,  bilimsel alanlarda önemli toplantılarının düzenleyeceği “Turan” şehri olmalıdır. Bu merkezin esas özelliği müze ve etnopark ile birlikte “Gök Türk”[1] abidesi olacaktır. Turan şehri tüm Türklerin kültürel ve manevi merkezi olup, Türklerin en sık yerleştiği bölgede inşa edilmelidir.[2]

   Böyle bir bölge Nuh Peygamberin[3] gemisi bulunan ve tüm Türkler’in beşiği olan Güney Kazakistan’daki Kazıkurt dağıdır.

   Bugünün İpek Yolu olan Seul- Amserdam[4] karayolu boyunda Turan şehri inşa edilecektir. Turan şehrinden Taşkent’e (nüfusu 2 mln.) kadar olan uzaklık 60 km., Çimkent’e (nüfusu 1 mln.) kadar olan uzaklık 25 km., Kırgızistan 70 km., Tacikistan 260 km., Türkmenistan 600 km. olup, ulaşım bakımından en işlek özelliğe sahiptir.[\b]

     Bölge güzel manzaralı, iklimi ılımlı-güney, toprağı birinci grup özelliğe sahiptir. Bölge tarihi yapı ve binalara sahiptir. Maalesef, birçoğu bolşevikler tarafından yıklmıştır. Bölgede 6-8 asırda Gazgirt şehri bulunmuştur. Ayrıca doğaüstü olguların izleri bulunmaktadır.  Artezyan kuyuları ve Keles nehri su barajı başlıca su kaynaklarındandır. Sirderya nehri 100 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Aynı bölgeden Avrupa-Şanhay optik-lif bağlantısı, LEP-10, 220 kv, Buhara-Almatı gaz hattı geçmektedir. İş kaynağı geniştir, esas sektör ziraat ve inşaattır. Nüfus: Kazak, Özbek, Ahıska Türkleri ve Rus dillilerdir.

   Turan şehrinde “Türk Birliği” sarayı, “Keme Kalgan” kültürel eğlence merkezi, “Kazıgurt” alışveriş merkezi, kervan saray ve diğer projelerin inşaatı planlanmaktadır.

   “Keme Kalgan” kültürel eğlence merkezi projesi Nuh gemisi şeklinde düşünülmektedir. Bu proje 2008’de yürürlüğe girecektir. Şu an finansal kaynaklar ve yatırımcılar değerlendirilmektedir.Proje ölçüsü 18х100 m olup, üç katlıdır. Projede eğlence  bölümleri, mağazalar, sağlık merkezi, birinci ve ikinci katlarda misfirhaneler, çalışma odaları, iş merkezleri, kütüphane ve müzeden oluşurken, üçüncü katta ise konser, konferans salonu, toplantı yeri, spor yarışmaları vs. gibi faaliyetler için çok amaçlı salon bulunacaktır. Geminin güvertesi lokanta, kafe, dans alanı gibi amaçlarda kullanılabilir. Gemi kulesinde VIP konukodaları bulunacaktır. İşbu obje “Gök Türk” abidesinden 150 metre uzaklığındaki büyükçe tepe başında yerleşecek ve anlamlı ihtişamı her taraftan rahatça gözükecektir.


      SONUÇ

    Orta Asya Türk Devletleri’nin kesiştiği bölgede tüm Türkler’in ortak evi  olarak Türk Dünyası’nın çağdaş kültürel merkezi olan Turan şehrinin yapımı başlamak üzeredir. Turan şehri 200 km. uzaklıkta bulunan kutsal Türkistan şehri ile Orta Asya Devletleri Birliği, Türk Devletleri Birliği’nin kurulmasına, küreselleşme sürecedinde Türk Dünyası’nın yakınlaşmasına, Türk kültürünün yeniden yükselmesi ve canlanmasına hizmet edecektir.

   Turan şehri Türk Dünyası’na yönelik hizmetleri gerçekleştirecek, diğer bir deyişle inşaatı düşünülen şehirde çeşitli kurultaylar, konferanslar, uluslararası görüşmeler, kültürel ve spor etkinlikler düzenlenecek, basın-yayın, bilmsel araştırma merkezleri çalışacaktır.

   Yakın tarihte kutsal Kazıgurt dağı eteğinde milli parkın yapımı planlanmaktadır. Bu park  Turan şehri ile birlikte Orta Asya’nın tarihi ve turistik bölgeleri kapsamında olacaktır.

   Tüm bunlar Turan şehrinin tüm Türkler için bir cevher, bir pırlanta ve gurur kaynağı olacaktır. Binlerce yıllık Türk kültürünün özü, manevi hazinesi, bizi uykumuzdan uyandıran ve geleceğe götüren gurur kaynağımız olacaktır.

   Hepimizin kaderimizdeki bu ortak tarihi görevi biz Türk Ata’nın evlatları hep birlikte, kardeşçe yerine getirmeliyiz!

   Biz her Türk insanını ve tüm Türkleri kendi yeteneğiyle, kendi topluluğunu tanıtan projeleriyle, maddi, manevi destekleriyle hepimizin ortak projemiz olan Turan şehrinin yapımına katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

   Her Türk insanının elinden geldiği kadar yaptığı katkı onu ve maneviyatını dünya uygarlığı kurucularından biri olan Türklerin temsilcisi olan “Gök Türk” abidesi arasında manevi bağ ve köprü oluşturacaktır.


[1] İnşatı düşünülen anıta 678-747  tarihlerinde hükümranlık eden şanlı atalarımıza hürmeten “Gök Türk” adı verilmiştir. Ad konusunda diğer teklifler değerlendirilir.

[2] Belki de tüm Turan’ın.

[3] Efsanelere göre Nuh Peygamberin Sam, Ham ve Yafas adında üç oğlu olmuştur. Nuh’un torunu ve Yafas’ın oğlu Türk  şuanki tüm Türklerin atasıdır. Kaynak: Ş. Kudayberdiulı, Türk, Kırgız-Kazak ve Hanların Şeceresi. Orınbor. 1911. 2. Baskı 1991. Almatı.

Avrasya’da Nuh gemisi bulunan toplam 6 yer mevcuttur.

[4] UNESCO başkanlığında 32 Avrasya devlet tarafından anlaşma gereği  1998’den beri Seul-Pekin-Almatı-Çimkent-Taşkent-Aşhabad-Tegeran-İstanbul-Amsterdam karayolu döşelmektedir. Yani, çağdaş İpek Yolu. 2008’de Turan şehri inşa edilecektir. Mecvut karayolu tamiratı başlanmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #1 : 15 Mart 2010, 21:05:03 »

Turan şehrinde inşa edilecek
“GökTürk - Türk dede” Anıtı Proje Yarışması

   Karakteristik Özelliği

     “Gök Türk” abidesi 80 km. yarıçapında, denizden 600 m. yükseklikteki en büyük tepede yapılacak, böylece, uzaktan gözükecek, Türk Dünyası ve asırlardan gelen yüce ruhunun büyüklüğünü yansıtacaktır.

   Tepe güney açıdan şartlı  olarak ikizkenarlı (150 m.) geniş kurmalı üçgenli şekil (80 m.) özelliğine sahiptir. Küzeye doğru yükselir. Tepenin batısında Orta Asya’nın merkez karayolu geçmektedir. Doğu yönünde Turan şehri bulunmaktadır.

   Anıtın planlanan yüksekliği tabanıyla birlikte 60 metredir. Taban ölçüsü 60х60 metredir. Tabanın altında Türk tarihi müzesi yerleşecektir.

   Anıtın yüksek tepede inşa edileceğinden planlanmakta olan ölçüler amaca ulaşmak için yeterlidir.

   Ölçüsüyle sanatsal hormonide yapılmış olan anıtın içinde asansörler için iki ayrı kuyu bulunmalıdır. Anıt iskelesi metalden, dış düzeyi ise uzun ömürlü alışımlarla kaplanacaktır. Asansörler ziyaretçileri iki alana götürmelidir. Anıtın iç kısmında 15-20 metre yükseklikte bulunan birinci alan seyir yeri ve tribün olarak da kullanılabilir.

   İkinci alan birinci alandan daha yüksekte olup seyir yeri fonksyonunu üstlenmelidir. Daha yukarı bir noktada “Gök Türk”e işaret eden ışıklandırma uygulanmalıdır.

   Yukarıda bahsedilen anıt ölçüleri değişebilir ve projenin son hali değildir. Yapıt ve ölçüler heykeltraşın sanatsal bakışını yansıtacaktır. Anıtın yerleşeceği yörenin topografik ölçüt ve ilişkin bilgileri isteklilere iletilebilir. Ayrıca DTA resmi sitesinde de yayınlanacaktır.


   
“GÖK TÜRK” ANITI PROJE YARIŞMASININ ŞARTLARI

  Proje yaışması “Turan” tarihi-kültürel merkezi LTD. Ve DTA 5. Kurultayı Kararınca 5 Kasım 2007 tarihinde ilan edilmiştir.

   Poje yarışmasına her Türk ulus ve topluluğu temsilcisi katılabilir. Yarışmaya sunulan projeler yukarıda bahsedilen amaçlara uygun olmalıdır. Proje yarışmasına katılmak için başvurular DTA Genel Başkanlığına gönderilmelidir. Yarışmaya katılacak projeler 10 Mayıs 2010’ kadar baskılı ve elektonik olarak ikişer nüshadan teslim edilmeldir. Anıtın nüshası maket şeklinde teslim edilmesi tercihimizdir.

   Yarışmaya sunulan projelerin tamamı “Gök Türk” Anıtı Başkanlığı’nın himayesi ve korumasında bulunacaktır. En seçkin nümuneler anıt müzesinde sergilenecektir.

   Katılımcılar gönderdiği projeleri DTA tarafından teslim alındığına dair yazılı onay almalıdırlar.

   10 Mayıs 2010 tarihinde projeler DTA Başkanlık Komisyonu tarafından açık incelenmeye alınacaktır. Komisyon seçimi ve kararı basın-yayın aracıyla açıklanıp, proje yarışmasının kazanan şahısa yazılı açıklama gönderilecektir.

    En başarılı projeler “Gök Türk” anıtının esas çalışma projeleri olarak değerlendirilecektir. Ptrojeler birkaç kişi tarafından da hazırlanabilir.

   Proje yarışmasını kazanan şahsın ismi anıt duvarına yazılacak, müzeden yer verilecek ve her sene Turan şehrinde ağırlanacaktır. Bu haklar miras olarak aile ferdlerine aktarılabilir.

   En büyük ödül Türk Dünyası’nın sonsuz şükranıdır.


   Türkler!

   Unutmayın, her birimizde büyük Türk milletinin kanı mevcuttur.

   Bugün gurulu ve şanlı Türk adının tekrar tahta oturacağı gündür. Tıpkı bir zamanları dünya uygarlığına Taçmahalı hediye eden atalarımız Büyük Moğollar gibi bugün bizde gururlu ve şanlı Türk adını Turan şehir ve Göktürk anıtıyla tekrar yükseltmeliyiz!

   Çünkü Turan şehri Turan uygarlığının ve Türk milletinin tekrar canlanmasının başlangıcı olacaktır!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Bozoklu Bozkurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 119« Yanıtla #2 : 15 Mart 2010, 22:26:28 »

Bu proje şuan yapım aşamasında mı?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #3 : 15 Mart 2010, 23:07:07 »

   "10 Mayıs 2010 tarihinde projeler DTA Başkanlık Komisyonu tarafından açık incelenmeye alınacaktır. Komisyon seçimi ve kararı basın-yayın aracıyla açıklanıp, proje yarışmasının kazanan şahısa yazılı açıklama gönderilecektir." dendiğine göre henüz başlamamış kandaşım. Henüz plan aşamasında olsa gerek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
bozkurt çocuğu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2


« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2010, 00:16:17 »

harikasın kandaşım bozkurt çocuğu olarak senden gurur duyuyorum
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Batur Alp
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2010, 00:25:00 »

harikasın kandaşım bozkurt çocuğu olarak senden gurur duyuyorum


Arkadaş! Piyangodan mı çıktın gece gece? Bu nasıl bir iletidir?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2010, 17:47:28 »

Bu şehir ne işe yarayacak anlayamadım. Bunu inşaa edince Turan'a varmış mı olacağız? Bence kaynaklarımızı Ermeniler'i Karabağ'dan atmakta kullansak Turan'a daha çok yaklaşırız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2010, 23:00:19 »

Karabağ konusunda Azeri kandaşlarımızla ortak bir protokol imzalanmıştı sanırım. İki ülkeden birine askeri saldırı olursa diğeri de yardım edecek diye. Şöyle bir gövde gösterisi hiç fena olmaz aslında, ortak tatbikat gibi. Zaten gölgelerinden korkuyorlar Sırıt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.221 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.