Taylandda 220 Uygur Türkü Gözaltına Alındı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Ağustos 2020, 11:34:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Taylandda 220 Uygur Türkü Gözaltına Alındı  (Okunma Sayısı 5012 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BÖRÜ:TİGİN
Ziyaretçi
« : 13 Mart 2014, 20:18:22 »

Tayland polisinin kaçak göçmenlere yönelik baskınında 220 Uygur Türkü gözaltına alındı. Tayland’ın Songkhla kentinde dağlık arazideki kauçuk tarlasındaki gizli kampta polis baskını sonucu gözaltına alınan 60’ı kadın ve 82’si çoçuktan oluşan 220 mültecinin Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nden Türkler olduğu anlaşıldı.

Hürriyet’e konuşan ‘Dünya Uygur Kongresi’ Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, mültecilerin Uygur Türk’ü olduğunu doğruladı. Tümtürk, Tayland polisinin “Anlaşılan, aileleriyle birlikte gelen bu insanlar buradan başka bir yere gitmek istiyordu. Çünkü eşyalarını her an ayrılacakmış gibi hazır tutuyorlardı” dediğine dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı”:

Niye kaçıyorlar bakmak lazım
“Bu insanlar niçin kendi vatanlarını terk edip bu sürgün hayatına, bu zorluklara, bu sefalete bu göçe, katlanmak zorunda kalıyor. Niye vatanlarında huzur içinde yaşayamıyor ve tüm güçlüklerine rağmen göç etmeyi tercih ediyorlar. Neden, ailelerinden, akrabalarından, eşlerinden ayrılmayı göze alarak sürgüne gidiyorlar. Demek ki, yaşadıkları yerde bir hak ihlali, otoriter bir zulüm var ki, ondan kaçıyorlar. Çin’in baskıları nedeniyle artık bıçak kemiğe dayanmış ki, bu insanlar çoluk, çocuk, kadın, erkek, genç yaşlı yurtlarından koparak baskı altında olmayacakları bir yaşam için göçüyorlar. Bu yakalanan 220 soydaşımız, hangi zorluklarla, hangi şartlarla sınırı aşıp Tayland’a vardılar. Hayati tehlikesi var mı, aç mı, sefil mi? Bilinmiyor.”

Thatchai Pitaneelaboot isimli polis yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, "İlk kez böyle bir vaka yaşanıyor. Çok sayıda Türk tutuklanmış durumda" dedi. Thatchai, "Anlaşılan, aileleriyle birlikte gelen bu insanlar buradan başka bir yere gitmek istiyordu. Çünkü eşyalarını her an ayrılacakmış gibi hazır tutuyorlardı" ifadesini kullandı.

Türkiye sahip çıksın
Seyit Tümtürk, Türkiye ve uluslararası topluma çağrıda bulunarak şöyle devam etti:
“Bu insanlarımıza öncelikle başta Türkiye olmak üzere uluslararası camianın sahip çıkması lazım. Türkiye bugün bir milyon Suriyeliye sahip çıkıyor 220 Doğu Türkistanlı Türk’e de sahip çıkmalıdır. Mısır’da Irak’ta Suriye’de Gazze’de, Malezya’daki insanlara sahip çıkan Türkiye Uygur soydaşlarına da sahip çıkmalıdır. Başbakan Erdoğan bütün bu bölgelere Müslüman inancı ve kardeşlik bağı ile sahip çıkıp yardım elini uzatıyor. Doğu Türkistan’daki mazlumların hem dindaşı, hem soydaşı, hem de akrabalık bağı olduğunu Tayyip Bey’e hatırlatmak isterim. Doğu Türkistan’daki Türklere de sahip çıkması gerekir. Gözaltına alınan 220 kardeşimiz kimin insafına terkedildi, kim yardım edecek bunlara, Tayyip Bey mazlumun yanındaysa bunu burada, Doğu Türkistanlılar içinde göstermesi lazım.”

AFP, mültecilerin Tayland'a nasıl ulaştığının bilinmediğini ve polisin gözaltındakileri sorgulayabilmek için tercüman beklediğini bildirdi. Mültecilerin, Hat Yai Uluslararası Havaalanı'ndaki gözaltı merkezine yerleştirildiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, konuya ilişkin Taylandlı yetkililere yardımcı olduklarını söyledi. Sözcü Vivian Tan, "Acil insani ihtiyaçlarını karşılamak için bir ekibimiz orada" dedi.

Tayland polisi geçen Ocak ayında yine aynı kentteki bir kauçuk tarlası üzerindeki barınaklara baskın düzenleyerek, Myanmar'dan kaçan yaklaşık 400 Rohingya Müslümanı'nı gözaltına almıştı.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın Onlar Türkiye'den yardım bekliyorlar ama bunlar Arap değil, Erdoğan'ın ilgisini çekmez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #1 : 14 Mart 2014, 06:19:39 »

Benim fikrim şu ülkemizdeki bütün kürtleri sürelim 10 12 milyon ne kadar varsa. Sonra geri kalan nüfus boşluğunu Doğu Türkistanlı soydaşlarımz ve Kırımdaki soydaşlarımızla dolduralım oralarda yok olmalarına izin vermeyelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2014, 09:05:05 »

Twitter hesabı olan arkadaşlar #taylanddayakalanan200uygurtürkiyeyegelsin yazısını paylaşırlarsa faydalı olabilir. Bir ileti, bir ileti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #3 : 15 Mart 2014, 20:04:08 »

Kandaşlarımızı görmeyen filistinci hıyarlar acaba Doğu Türkistan' daki acıyı görüyorlar mı?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #4 : 16 Mart 2014, 00:14:32 »

Tayyip efendi it suratlı çinlilere yaranacak diye 200 Uygur Türk'ünü seve seve yakar, nasıl bir avuç Kırımlı için Rusya ile ilişkileri bozmak istemedikleri gibi, bunu da yapar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #5 : 16 Mart 2014, 20:09:20 »

Çin' e iade edileceği haberleri var. Eğer Çin' e verilirse kandaşlarımız idam edilebilir. Türkiye' nin bu duruma el atması gerekmektedir. Kandaşlarım bu durumu elimizden geldiğince paylaşalım ve dışişlerine yüzlerce mesaj gönderelim ki kandaşlarımız Türkiye' ye davet edilsin. Bu durumun öncüsü olabiliriz. Ortak bir metin hazırlayalım ve bunu Doğu Türkistan ile ilgili paylaşım yapan sitelere gönderelim. Aynı metini destek ve birlikte hareket etmek amaçlı Uygur derneklerine de yollayalım. Bu oluşumlar sadece Türkiye kaynaklı olanlar olmasın. Tüm dünyayı kapsayan Türk kurumlarına yollayalım.


Kandaşlarım elimizden geleni yapalım, ben tek başıma da elimden geleni yaparım. Ortak bir metin hazırlamakla başlayalım. İsteyen bir yazı yazsın ona karar verelim. Yoksa kendim yazıp yollayacağım. Bir şekilde bir şeyler yapalım. Türk ırkı olarak birlikte hareket edelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #6 : 17 Mart 2014, 00:55:16 »

Sanırsam sosyal medyada zaten bu yönde bir hareket var. Umuyorum ki bir şekilde kurtulurlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.941


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #7 : 25 Mart 2014, 20:52:40 »

Uygur Türklerine Vize Çıktı

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş Tayland’da esir kalan 220 Uygur Türk’ü için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na önerge vermişti. Bakanlık mülteciler için vize çıkarıldığını bildirdi.

Uygur Türkleri temsilcileri Rabia Kader ve Dolkun İsa ile sürekli iletişim kuran Milletvekili Toptaş; “Bugün Birleşmiş Milletler ile sürdürülen girişimlerin sonucu Türkiye 220 Uygur Türkümüze vize verildiği haberini almış bulunuyoruz. Temsilcileri olan Rabia Kader ve Dolkun İsa ile  Tayland’da bulunan ama tutuklanmayan yaklaşık 700 Uygur Türkümüze de vize verilmesi için gayretlerimiz devam edecektir. Dolkun İsa ile saat 13.00 civarlarında yaptığımız görüşmede Birleşmiş Milletlerin baskısı sonucu 220 Türkümüze vize alındığı bilgileri ulaşmıştır. Bu süreçte bizimle diyalog kuran, destek veren basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi. ALINTI
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #8 : 25 Mart 2014, 21:05:02 »

Kutlu olsun kandaşlar. AKP tarafından umarım seçim malzemesi yapılmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.253 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.036s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.