TANRI DAĞLARI'NA TÜRKÇÜTURANCI SEFERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 04:32:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TANRI DAĞLARI'NA TÜRKÇÜTURANCI SEFERİ  (Okunma Sayısı 6726 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Orda Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« : 03 Nisan 2011, 20:04:06 »

Yoğun istek üzerine koordine etmeye çalıştığım tur gezisinin ayrıntılarını sizlerle paylaşmak isterim;

Öncelikle gezi önümüzdeki sene Mart ayından sonra hava durumu biraz esnedikten sonra yapılabilir.Geziye katılmak isteyenlerin en az 1 yıl süreli pasaportlarının yanı sıra Rusya vizesi almaları gerekecektir.
Öncelikle tura katılacak kişi sayısına göre uluslararası seyfiyet sertifikası olan bir tur otobüsü kiralanacaktır.Gezi yapılması durumunda gün ve detayına göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir.Ama maksimum 20 günlük bir periyot ta günlük 50 dolardan 110 dolara kadar çeşitli otobüsler var,buna daha sonra kişi sayısı ve konforuna göre karar verilebilir.Tura şöförlük edecek Azerbaycan turizm'de birçok kişi vardır,şöförlerinde böyle bir turda alacağı miktar 500-600 dolar arasıdır.
Güzergah konusuyla devam edelim.Öncelikle hareket noktası Trabzon veya İstanbul olacaktır.Uzun düşündüm fakat en sağlıklı yerler bunlar.Kaba olarak gezi Gürcistan üzerinden Rusya,Kazakistan ve Kırgızistan'da sonuçlanacaktır.İstanbul-Bishkek arası 3750 kilometredir.
İstanbul'da belirlenen tarihte bir araya gelip geziye başlayacağız.Durmadan Artvin üzerinden Sarp Sınır Kapısına varacağız.Tırların farklı yerde girişi alındığından çok fazla gümrük işlemine tabi tutulacağımızı düşünmeyerek 1 saat gibi kısa bir sürede Acaristan'a oradanda Batum'a geçeriz.İstanbul-Artvin arası yaklaşık 1300 kilometredir 12 13 saat gibi bir sürede alacağımızı tahmin edersek sabah 06.00da başlaması muhtemel gezinin ilk gününde saat 20.00 veya 20.30da Batum'a geliriz.Gürcistan'daki vize rahatlığı sayesinde 1 gece Batum'da bir motelde dinlenilebilir veya Tiflis'e kadar durarak seyahata devam edilebilir.İlk gece Gürcistan'da geçer.
Gezinin ikinci gününde erken saatte Tiflis üzerinden Rustavi daha sonrada Rusya sınır kapısına geçilir.Savaştan sonra 2010da açılan sınır kapısından geçiş çok uzun sürebileceğinden erken vakitte yola çıkmak önemlidir.Daha sonra durmadan Vladikavkaz üzerinden Astrakhan'a yaklaşık 500 km gibi bir yol alınması gerekecek.Transit vizenin sadece 1 veya 1.5 gün süreli olması sebebiyle Rusya'yı hızlıca terketmek en sağlıklısı olacaktır. :)Daha sonra Kazakistan'a ilk giriş noktasında Atyrau kıyı şehrine kadar durmadan devam edilebilir ve ikinci gün orada dinlenerek geçirilebilir.
Kazakistan gezisi yine vize şeffaflığı sayesinde sayısı artırılabilir.Kazakistan içerisinde Atyrau'da güneye Almaty'a daha sonra Kırgızistan'a kadar yol güzergahımız üzerinde ne kadar görülmesi gereken değer varsa ziyaret edilebilir kanısındayım.Bir haftalık bir gidiş turu tamamlanır ise geri dönüş sonunda da 10 gün içerisinde tur bitmiş olacaktır.
Devam edelim,ulaştığımız nokta ve Kırgızistan'ın başkenti Bişkek arası 1800 km gibi bir mesafe vardır.Verilecek aralarla yaklaşık 1 gün sürelik yol üzerindedir.Bişkek'e ulaştıktan sonra uzun yolculuğun ardından şehir merkezinde bir tur yapılabilir,daha önce orada da bir süre bulunduğumdan ne kadar görülmesi gereken yer varsa gezilir,zaten Bişkek'te İstanbul'un bir ilçesinin nüfusu kadar Türkiyeli olduğu için sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. Gülümseme

Son olarak Bişkek-Issık Göl arasıdanki seyahat yaklaşık 70 kmdir.Issık Gölde Tanrı Dağları'nın eteğinde muhteşem manzara eşliğinde yola devam edilir :)Ve daha sonra atlı timlerle Tanrı Dağına ulaşmış oluruz diyorum. Peynir


Yol masrafları,pasaportları olmayanlar için yeni pasaport alımı ve Rusya vizesi,Gürcistan,Kazakistan ve Kırgızistan girişinde kısa süreli registrasyon 30 kişilik bir organizasyonda kişi başına 1200 amerikan doları gibi bir rakam tam olarak yeterli olacaktır kanısındayım.

Bu gezi sadece kafamdaki bir taslak Azerbaycan üzerinden son yıllarda Aktau'ya feribot seferleri düzenleniyormuş,tam olarak öğrendikten sonra olabilirliğini farklı bir güzergahda oluşturabilirim.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
ISBARA ALP
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2011, 20:14:05 »

Teklif biraz tuzlu olsa da kayda değerdir, diğer tekliflere de açığız tabi Peynir Belki bir sponsor bulunur belli mi olur.

Bunu inceleyeceğim Orda!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2011, 20:28:41 »            Orda Han, bu uğraşın çok değerli olacaktır inancındayım. Kandaşım, umarım bir çözüm buluruz bu yolda. Çok seviniriz hepimiz.  Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Orda Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 283« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2011, 20:34:15 »

Yeter ki ortak bir istek olsun Ötükenli ağabey ben herkesten çok isterim böyle bir organizasyon olsun.Seçenekleri çoğaltırız farklı şeyler düşünürüz ama önemli olan bir şekilde bu işe başlamak.Umarım yararlı olacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir.
_Güray_
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 36


Düşmanın başı üzerinde bozkır yeli gibi eseceğiz!


« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2011, 21:37:32 »

Tamamdır Orda Han, ben de elimden geleni yapmaya çalışırım artık. Ne de olsa vakit varmış birz fedakarlık yapacağız para biriktireceğiz, değer mi değer.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı'nın bana bu canı kolay şeyler başarmaya çalışmam için verdiğini hiç sanmıyorum.
ISBARA ALP
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2011, 22:27:59 »

Türkçülerdeki Tanrı Dağı aşkı:

Gördüğüm, tanıdığım bütün Türkçülerin ve en azından bir Türkçü ile tanışmış birisinin, Tanrı dağının adı anıldığında gözlerindeki ışıltıların arttığı tarafımca gözlemlenmiş, aynı duyguları kendimin de taşıdığını ruhumun derinliklerinde hissetmişimdir. Peki bu aşkın kaynağı nedir, nereden  çıkmıştır? Türk kültürünün şekillendiği bu yüce sıra dağların diğer bir özelliği de, Türklük aşkıyla yananların uçmağa vardıklarında gidecekleri yer olduğu şeklinde düşünmeleri de bu dağın Türkler üzerinde ki değerinin anlaşılması bakımından çok önemlidir. Tanrı dağı Acaba Türklerin tabusu olan kutsal bir mekan mıdır, yoksa Anayurt olarak bilindiğinden Türklerce bu dağa verilen değerin kaynağı buradan mı gelmektedir?
Türklere göre Tanrı dağı Acunun merkezi olan bir yerdedir. Türkler bu dağı Dünyanın tam ortası olarak kabul etmişlerdir. Dünya milletlerinin bir çoğunun yeryüzündeki yüksek tepeleri Tanrıya yakınlığı ile bağdaştırarak onun adları ile adlandırmaları bilinmektedir, ki bu Türk milletinin dünyaya yaydığı bir gelenektir. Türkler ilk anayurt olarak kabul ettikleri Tanrı dağlarına ad vermiş olan millettir, nedeni de, Gök Tanrıya inanan atalarımızın bu dağın Tanrıya yakın olduğu düşünülerek adlandırılmış olmasıdır. Türk mitolojisinde yüksek dağların her zaman önemi olduğu için bu yönde efsanelerin de çokluğu buna bağlıdır örnek verecek olursak;  kızlarını dağın en yüksek tepesine bırakarak orada tanrı ile çiftleşmesini arzulayan, orada bir kurtla birlikte olarak bir millet  meydana getirmesinde de  işte bu erkek Kurt Tanrı olarakta kabul edilir, Türklerin Kurttan olması efsanesinin bir kahramanı da Yüce dağdır.

Türk atasözlerinde de yüksek dağların önemi açıkça vurgulanmaktadır ki şu atasözü bu alanen göz önüne çıkartır  “Yeri tutan dağ, milleti tutan ise beğdir”. Dağ olmasa yer yıkılır, Beğ olmazsa millet yıkılır anlamı taşımaktadır ve bu doğrudur da. Tanrı dağlarına olan inancın kaynağının da bu mahalde olduğunu düşünmemek elde değil. Tanrı dağlarının önemi Atalarımızın Ruhlarının orada dolaşması nedeniyle de biz Türklerin ilgisini ve saygısını çekmesinin başlıca nedenlerindendir. Kür Şad gibi Başbuğlarımızın, Başbuğ gibi İzinden gittiklerimizin ve Gökbilge gibi Adsız Kahramanlarımızın orada oldukları inancı ile uçmağa varan Türklerin de orada onlarla birlikte olma inancı bu dağa Türklerin yaşarken verdikleri değeri katmerleştiriyor.

Türklük için uçmağa varacakların gideceği yolun Tanrı dağı olduğu Türk liderlerce de onaylanmıştır. Atsız Ata bir şiirinde Türklük için can vereceklerin yolunun Tanrı dağı olacağını yazması, Atsızdan sonraki neslin bu dağa verdiği önemi daha da artırmasına neden olmuştur. Sentezcilerin dahi bu dağı önemsedikleri şu deyişlerinde saklıdır; ‘’Tanrı Dağı kadar Türküz.’’ Bu demektir ki, kanı Türk olanların inaçlarında değişik empozeler olsa da, belli odaklar unutulmamakta ve her nasıl olursa olsun bu devam ettirilmektedir. Evet Tanrı dağı kadar Türküz, yani Türklüğümüzün yüceliği, Türk ırkının yüceliği ta o zamanlar bile en yüksek yer bu dağ olduğu bilindiğinden eş değer olarak da bu dağ verilmiştir. Türk ırkı yücedir, her nerede olursa olsun, ne zaman ve ne şekilde olursa olsun, bu böyledir, NE MUTLU TÜRK DOĞANA.

Yürekli-kam  15/12/2010  Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ISBARA ALP
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2011, 18:06:18 »

Ahhh!! Türkçünün gönlünün has bahçesi Tanrı dağı,
Sen toplayacaksın Bağrında, Yörüklerle Varsağı,
İşte o gün gelince, gelince Türkün Çağı,
Acun Titreyecek, Türk çağlayacak,
Sen kuracaksın, Atalarımız ile aramızdaki bağı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.470


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2014, 22:29:19 »

Bir zamanlar otağdan seçeceğim 50 kişi ile birlikte Tanrı dağlarına yolculuk etmek hayalimdi, parasızlık hayalide bitiriyor!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Boran
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 10.337


« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2014, 22:33:03 »

İstanbulda çadır kuralım. Şad duymasın. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.255 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.04s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.