TACİKİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Kasım 2020, 13:30:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TACİKİSTAN  (Okunma Sayısı 4547 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 07 Ağustos 2009, 16:25:46 »

Türk Şirketleri, Tacikistan'da Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
Tacikistan'da Temaslarda Buluna Bir Grup Türk Şirketi Yetkilisi Bu Ülkede Yapılabilecek Yatırım İmkanlarını Araştırıyor. Türk Yatırımlıları Arasında Çalık Holding, Bmd Solar, Temsan, DSİ, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (Eüaş) Gibi Şirket Yetkilileri Bulunuyor.

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 15:07

Tacikistan'da temaslarda buluna bir grup Türk şirketi yetkilisi bu ülkede yapılabilecek yatırım imkanlarını araştırıyor. Türk yatırımlıları arasında Çalık Holding, BMD Solar, TEMSAN, DSİ, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) gibi şirket yetkilileri bulunuyor. 4 Ağustos tarihinde Tacikistan'a gelen ağırlıklı olarak enerji alanında faaliyet gösteren Türk şirketleri, Duşanbe temaslarını 8 Ağustos'ta tamamlayacak.

Türk işadamları, Duşanbe temasları çerçevesinde Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Gulamcan Babazade ve Tacikistan Yatırım Komitesi Başkanı Faruh Hamraliyev tarafından kabul edildi. Görüşmede, Türk şirketlerinin bu ülkede enerji, hafif endüstri ve diğer alanlardaki yatırım projeleri değerlendirildi.

Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Çalık Holding, Tacikistan'da birçok yatırım projelerine imza atmaya hazırlanarak, yüksek gerilimli elektrik hattı, küçük ve orta ölçekte hidroelektrik santrallerin projeleri üzerinde çalışıyor.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi alanında adından söz ettiren BMD Solar şirketi, Tacikistan'da ortak firma açmayı planlarken, TEMSAN, DSİ ve EÜAŞ gibi şirketlerde elektrik ve enerji alanında işbirliği yapmayı amaçlıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2009, 16:27:46 »

Bdt Kültür Bakanları Duşanbe'de Bir Araya Gelecek
Geçtiğimiz Ay Sonunda Rusya, Pakistan ve Afganistan Devlet Başkanlarını Ağırlayan Tacikistan, Önümüzdeki Hafta Bağımsız Devletler Topluluğu (Bdt) Kültür Bakanları'nın 24. Toplantısına Ev Sahipliği Yapacak.

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 14:56

Geçtiğimiz ay sonunda Rusya, Pakistan ve Afganistan devlet başkanlarını ağırlayan Tacikistan, önümüzdeki hafta Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Kültür Bakanları'nın 24. toplantısına ev sahipliği yapacak. 11 Ağustos'ta yapılacak toplantıda ev sahibi Tacikistan yanı sıra Azerbaycan, Moldova bakan seviyesinde katılacakken, Kazakistan, Belarus, Rusya bakan yardımcısı düzeyinde temsil edilecek.

Ağırlıklı olarak BDT ülkeleri arasında kültür işbirliğinin ele alınacağı toplantıya, Tacikistan Kültür Bakanı Mirzoşohruz Asrori, Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez Garayev, Moldova Kültür ve Turizm Bakanı Mihail Barbulat, Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr Golutva, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Askar Buribayev, Belarus Kültür Bakan Yardımcısı Viktor Kuraş ve BDT İcra Komitesi temsilcileri katılacak.

Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez Garayev'in başkanlığını yapacağı toplantıda, örgüte üye ülkeler arasındaki kültür işbirliği projesinin konsepti üzerinde görüş alış-verişinde bulunulacak. Bakanlar ayrıca, 2009-2010 yılını kapsayan işbirliğine ilişkin etkinliklerin programını ele alacaklar.

Öte yandan, aynı gün Avrasya Ekonomik Topluluğu'nun Kültür Bakanları'nın 2. danışma toplantısının da yapılması bekleniyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2009, 01:44:37 »

Bdt Kültür Bakanları Tacikistan'da Bir Araya Geliyor
Tacikistan, Bugün Bağımsız Devletler Topluluğu (Bdt) Kültür Bakanlarının 24. Toplantısına Ev Sahipliği Yapıyor. Toplantıya, Ev Sahibi Tacikistan'ın Yanı Sıra Azerbaycan ve Moldova Bakan Seviyesinde Katılırken, Kazakistan, Belarus, Rusya Bakan Yardımcısı Düzeyinde Temsil Ediliyor.

Haber Yayın Tarihi: 11.08.2009 12:16

Tacikistan, bugün Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kültür bakanlarının 24. toplantısına ev sahipliği yapıyor. Toplantıya, ev sahibi Tacikistan'ın yanı sıra Azerbaycan ve Moldova bakan seviyesinde katılırken, Kazakistan, Belarus, Rusya bakan yardımcısı düzeyinde temsil ediliyor.

Ağırlıklı olarak BDT ülkeleri arasında kültür işbirliğinin ele alınacağı toplantıya, Tacikistan Kültür Bakanı Mirzoşohruz Asrori, Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez Garayev, Moldova Kültür ve Turizm Bakanı Mihail Barbulat, Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr Golutva, Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Askar Buribayev, Belarus Kültür Bakan Yardımcısı Viktor Kuraş ve BDT İcra Komitesi temsilcileri katılıyor.

Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfez Garayev'in başkanlığını yaptığı toplantıda, örgüte üye ülkeler arasındaki kültür işbirliği projesinin konsepti üzerinde görüş alış-verişinde bulunulacak. Ülkeler arasında eğitim, kültür sanat alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusu üzerinde de fikir teatisinde bulunacak olan bakanlar ayrıca, 2009-2010 yılını kapsayan işbirliğine ilişkin etkinliklerin programını ele alacaklar.

Bakanlar toplantıdan sonra nihai protokolü imzalayacaklar. Tacikistan Başbakanı Akil Akilov'un da toplantıya katılan üst düzey konukları makamında ağırlaması bekleniyor.

Öte yandan, aynı gün Avrasya Ekonomik Topluluğu'nun kültür bakanlarının 2. danışma toplantısının da yapılması bekleniyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2009, 18:21:02 »

Tacikistan Sel Felaketinin Yaralarını Sarmak için Yardım Bekliyor
Tacikistan, Geçtiğimiz Mayıs Ayında Yaşadığı Sel Felaketinin Yaralarını Sarmakta Güçlük Çekiyor. Tacik "Asia-plus" Ajansında Yer Alan Habere Göre, Ülke Ekonomisinin Büyük Zarar Gördüğü Tacikistan, Sel Felaketi Dolaysıyla Hasar Gören Köylerin Yeniden Yapılması İçin 7,7 Milyon Dolar Yardım Bekliyor.

Haber Yayın Tarihi: 12.08.2009 15:48

Tacikistan, geçtiğimiz Mayıs ayında yaşadığı sel felaketinin yaralarını sarmakta güçlük çekiyor. Tacik "Asia-Plus" ajansında yer alan habere göre, ülke ekonomisinin büyük zarar gördüğü Tacikistan, sel felaketi dolaysıyla hasar gören köylerin yeniden yapılması için 7,7 milyon dolar yardım bekliyor.

Tacikistan hükümeti, bugün yardım amaçlı bir kampanya başlattı. Birleşmiş Milletler (BM) Tacikistan Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yapılacak yardımla doğal afetin neden olduğu zararların karşılanacağı kaydedildi. İlk olarak sağlık kurumlarının onarılması öngörülüyor.

Yapılacak yardımlar sel felaketinde en çok hasar gören bölgelerin tekrar yapılmasına harcanacak. Okullar, hastaneler ve evler ilk olarak onarılması gereken projeler arasında yer alıyor.

26 kişini hayatını kaybettiği sel felaketinde 3 bin kişi tahliye edilmişti. İki binden fazla ev, hastane, okul ve diğer binalar harap olmuştu. Sel mağdurları halen hasar gören evlerini yeniden yapmaya çalışıyor. Yüzlerce aile akrabalarının yanında veya çadırlarda hayat sürdürüyor.

BM Tacikistan temsilcisi Micheal Jons, yardıma muhtaç olan halka yeniden hayata dönmesi için imkan yaratılması gerektiğini kaydederek, uluslararası kurumların destek vereceğine inandığını söyledi.

BM verilerine göre, ülkede 2 binden fazla kişi kışa kadar eve ihtiyaç duyuyor. 20 bin kişinin içme suyuna muhtaç olduğu ülkede 3 bin 100 çocuğun da okula başlaması gerektiği kaydedildi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2009, 18:31:09 »

Türk Şirketi, Tacikistan'da Hidroelektrik Santralı Kuracak
Türk Sunset Enerji Sistemleri Şirketi, Tacikistan'da Orta Ölçekli Hidroelektrik Santralı Kuracak. Tacik "Asia-plus" Ajansında Yer Alan Habere Göre, Türk Şirketinin Yakın Tarihlerde Santralin İnşaatına Başlamayı Planladığını Kaydedildi.

Haber Yayın Tarihi: 11.08.2009 14:37

Türk Sunset enerji sistemleri şirketi, Tacikistan'da orta ölçekli hidroelektrik santralı kuracak. Tacik "Asia-Plus" ajansında yer alan habere göre, Türk şirketinin yakın tarihlerde santralin inşaatına başlamayı planladığını kaydedildi.

Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türk şirketi yetkililerinin söz konusu santralin yapımı ile ilgili görüşmelerde bulunduğu ifade edildi. Tacik tarafına birçok hidroelektrik santral projelerini sunan Türk şirketinin, Sogd vilayetindeki Penc ilçesinde Zeravşan nehrinin kıyısında inşa edilmesi öngörülen projesinin beğenildiği kaydedildi.

Türk şirketi ile Tacik tarafı arasında Zarafşan nehri kıyısındaki santralin yapımı konusunda ön mutabakat sağlandığına rağmen bu konuyla ilgili kesin bir cevabın ileri bir tarihlerde verileceği bildirildi. Türk şirketinin inşa etmeyi planladığı 60 MWt gücündeki santralin 100 milyon dolara mal olması bekleniyor.

Ancak, Tacikistan'ın komşusu Özbekistan Zarafşan nehri kıyısında hidroelektrik santralin inşa edilmesine karşı çıkıyor. 2007 yılında Çin Sinohaydro şirketi, Özbekistan'ın ekolojisine ve sulama sistemine zarar verebileceğini öne sürerek, karşı çıkmasından dolayı nehrin kıyısındaki projesini durdurmuştu.

Elektrik ihtiyacını hidroelektrik santrallerinden karşılayan Tacikistan'da 31 Temmuz tarihinde Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile toplam 670 MW kapasitesinde olan Sangtud-1 hidroelektrik santralin açılışını yapmıştı.

Bu arada, geçen hafta Çalık Holding, BMD Solar, TEMSAN, DSİ, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) gibi bir grup Türk şirketi, Tacikistan'da yapılabilecek yatırım imkanlarını araştırmıştı.

Öte yandan, bu yılın Mayıs ayında Duşanbe'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyanın en büyük su potansiyellerinden birine sahip Tacikistan'da, Türk işadamlarının hidroelektrik santraller kurmasını istemişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2009, 00:39:41 »

Avrupalı İki Bisikletçi Tacikistan'a Yardım için Pedal Çeviriyor
Avrupalı İki Bisikletçi, Tacikistan'a Yardım Amacıyla 16 Bin Kilometrelik Oslo-pekin Bisiklet Turuna Çıktı. Mart 2009'da Oslo'dan Yolculuğa Başlayan Bisikletçiler, Tacikistan'a Ulaştı. Bisikletçiler Yol Boyu Topladıkları Yardımlarla Tacikistan'a Destek Vermeyi Amaçlıyor.

Haber Yayın Tarihi: 13.08.2009 15:37

Avrupalı iki bisikletçi, Tacikistan'a yardım amacıyla 16 bin kilometrelik Oslo-Pekin bisiklet turuna çıktı. Mart 2009'da Oslo'dan yolculuğa başlayan bisikletçiler, Tacikistan'a ulaştı. Bisikletçiler yol boyu topladıkları yardımlarla Tacikistan'a destek vermeyi amaçlıyor.

Oslo - Pekin yolunu bisikletle kat etmeyi hedefleyen İsveçli Ricard Salevik ve Fransız Jena Frederic Gauvin ikilisi Tacikistan'a ulaştı. Avrupalı bisikletçiler başlattıkları kampanya ile Tacikistan'ın Vahdat ilçesinde çok çocuklu ailelerde kadınlara dikiş ve aşçılık kurs verilmesi ve Dağlık-Badahşan özerk bölgesinde köy sakinlerine arıcılığın öğretilmesine ilişkin projelerin hayata geçirilmesine mali destek sağlıyor. Projeler ise Avrasya Fonu tarafında hayata geçiriyor.

Avrupalı bisikletçiler bugüne kadar yaptıkları yolculuklarında 17 bin dolar para topladıklarının açıkladılar. Bisikletçilere topladığı paranın önemli kısmını Fransa'nın yün ipliği üreten La fibre textile şirketi verdi. Ayrıca bisikletçiler yolculukları boyunca geçtikleri ülkelerde tanıştıkları insanlardan da Tacikistan için yardım talep ediyor.

Avrupa bisikletçiler, Tacikistan'da bulunduğu dönemde Vahdat ilçesini ziyaret ettiler. Bisikletçiler, kendilerinin mali kaynak sağladıkları kadınlar için dikiş ve aşçılık kurs merkezini gezdiler. Burada eğitim gören 30 kadının az gelirli ailelerden seçildiği bildirildi.

Bisikletçiler14 Ağustos'ta Dağlık-Badahşan özerk bölgesinde incelemelerde bulunacak. Daha sonra yoluna devam edece bisikletçiler, Kırgızistan ve Kazakistan'dan geçerek yolculuklarının son noktası Çin'e ulaşmayı hedefliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2009, 14:40:30 »

Tacikistan'dan Kısa Kısa...

Tacik Lider Rahman, Hindistan'ın Bağımsızlığını Kutladı

Haber Yayın Tarihi: 15.08.2009 13:46

Tacik lider Rahman, Hindistan'ın bağımsızlığını kutladı

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Hindistan Devlet Başkanı Pratibha Patil'e kutlama telgrafı göndererek, ülkenin bağımsızlık bayramını dolayısıyla kutladı. Tacik lider Rahman'ın mesajında, "Son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkiler hızlı gelişiyor. İlişkilerimizin ülke halklarının çıkarı doğrultusunda daha da pekişeceğine inanıyorum." ifadeler yer aldı.

Rahman ayrıca, Patil'in yakın tarihlerde Tacikistan'a yapacağı ziyaretin ikili münasebetlere yeni bir ivme kazandıracağını kaydetti.

***

TACİKİSTAN ULEMA KURULU'NDAN RAMAZAN İNDİRİMİ ÇAĞRISI

Tacikistan, 22 Ağustos'ta başlayacağı rahmet ve bereket ayı Ramazan'a hazırlanıyor. Tacikistan Ulemalar Kurulu, ülkede Ramazan ayının 22 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu. Ulemalar Kurulu ayrıca, özellikle gıda ürünleri satan satıcıları Ramazan ayı dolaysıyla mümkün mertebe indirim yapmaya çağırdı.

***

TACİKİSTAN'DA ENERJİ TASARRUFLU LAMBA KULLANILIYOR

Tacikistan'da elektrik enerjisinin tasarruf edilmesi amacıyla özel lambalar kullanılıyor. Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın imzaladığı kararname gereğince, ülkede enerji tasarruflu lambalar kullanılmaya başlandı. Ekim ayından itibaren ülke genelinde böyle uygulamaya geçilecek. Uzmanların tahminlerine göre, Tacikistan böyle bir uygulama ile yılda 3 milyar kilovat-saat elektrik enerjisi tasarruf edecek. Ayrıca, enerji sanayisindeki harcamayı da 5 kat azaltacak.

Bu arada 20 Ağustos'ta Duşanbe'de enerji tasarrufu ile ilgili bir uluslararası konferans düzenlenecek. Enerji ve Sanayi Bakanlığı'nın, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Duşanbe Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlenecek konferansa, Orta Asya ülkeleri ve Rusya'dan uzmanlar katılacak.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2009, 12:51:48 »

"Orta Asya Devletler Birliği'nin Kurulması Bölgedeki Sorunların Çözülmesinin Tek Yolu"

Tacikistan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Profesör Abdunabi Sattorzoda, Osta Asya Devletlerinin Kendi Aralarında Birlik Kurmaya İhtiyaç Duyduğunu Söyledi. Tacik Uzman, Orta Asya Devletler Birliği'nin Kurulması Bölgedeki Sorunların Çözülmesini Tek Yolu Olduğunu da İfade Etti.

Haber Yayın Tarihi: 17.08.2009 15:18

Tacikistan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Profesör Abdunabi Sattorzoda, Osta Asya devletlerinin kendi aralarında birlik kurmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Tacik uzman, Orta Asya Devletler Birliği'nin kurulması bölgedeki sorunların çözülmesini tek yolu olduğunu da ifade etti.

Tacikistan yerel basında yer alan habere göre, başkent Duşanbe Stratejik Araştırma Merkezi'nde yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda Orta Asya ülkelerinin sorunları ele alınarak, bölgede Orta Asya Devletler Birliği'nin kurulmasına ihtiyaç olduğu kaydedildi.

Tacikistan Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Abdunabi Sattorzoda, resmi Hovar ajansına verdiği demeçte, Orta Asya'da 2006 yılında Orta Asya İşbirliği Örgütü kurulduktan sonra bölgesel entegrasyonun pekiştirilmesi için özel bir örgütün kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Bölgenin kendine ait özel sorunları olduğunu kaydeden Sattorzoda, bu sorunların da bölge ülkelerin katılımıyla çözülebileceğini ifade etti. Su kaynaklarının kullanılması, hidroelektrik ve su sanayi tesisleri, ortak ulaşım ve komünikasyon altyapısı ve sınır meseleleri bunlardan bazıları oluşturduğunu dile getirdi.

Sattorzoda, 2005 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ulusa seslenişinde böyle bir örgütün kurulması yönünde bir fikir ortaya attığını ifade etti. Orta Asya bölgesinin bağımsızlığını kazandıktan sonra dünya ekonomisi için önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Sattorzoda, dünya ekonomisinin globalleşmesi için dev ortak pazarlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Sattorzoda, Orta Asya ülkelerinin dünya ekonomisinin hammadde uzantısı olmaktan çıkararak, bölgenin bütünleşmesi için çaba harcaması gerektiğini bildirdi. Diğer taraftan bölgenin bütünleşmesinin istikrar, kalkınma, ekonomik ve askeri-siyasi bağımsızlığa götüren bir istikamet olacağını savundu. Ancak böyle güvenliğin sağlanabileceğini, terör ve diğer tehditlere karşı verimli mücadele edilebileceğini belirtti. Bir diğer taraftan da, Orta Asya bölgesinin ortak çıkarları, kültürel-tarihi kökü, dili, dini, ekoloji sorunları ve dış tehditleri olduğunu belirtti.


Abdunabi Sattorzoda, böyle bir örgütün oluşturulması Birleşmiş Milletler, NATO, bazı dünya ve bölge ülkeleri tarafından fikrin ortaya atıldığı dönemde memnun karşılandığına rağmen genel olarak tanınmadığını ve yavaş yavaş unutulduğunu kaydetti.

Sattorzoda, Tacikistan ve Kazakistan tarafına bu konuyu tekrar gözden geçirerek, bölgenin diğer ülkelerine teklif götürmelerini istedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2009, 00:56:23 »

Tacikistan'a 37 Ülke İnsani Yardım Gönderdi

Orta Asya'nın Fakir Ülkesi Tacikistan'a Bu Yıl 37 Ülkenin Toplam 54,3 Milyon Dolar Değerinde İnsani Yardım Ulaştırdığı Bildirildi.

Haber Yayın Tarihi: 18.08.2009 15:27

Orta Asya'nın fakir ülkesi Tacikistan'a bu yıl 37 ülkenin toplam 54,3 milyon dolar değerinde insani yardım ulaştırdığı bildirildi.

Tacikistan Devlet İstatistik Kurumu, bu yıl 37 ülkenin Tacikistan'a insani yardım gönderdiğini bildirdi. Kurumun verilerine göre, Ocak 2009'dan itibaren 54,3 milyon dolar değerinde 57,6 bin ton insanı yardımın ülkeye ulaştığı ifade edildi.

Tacikistan'a insani yardım gönderen ülkelerin başında yüzde 35 oranla ABD geliyor. Diğer ülkelerin gönderilen insani yardımdaki payı ise şöyle: yüzde 16 Rusya, yüzde 12 Letonya ve yüzde 10 Kazakistan.

Geride kalan 7 ay zarfında ülkeye 10,4 milyon dolar değerinde 23,4 bin ton un, 2,1 milyon dolar değerinde 2,4 bin ton bitkisel yağ, 20,6 milyon dolar değerinde ilaç ve tıbbi ürünler ulaştırıldı.

TACİKİSTAN'IN DIŞ TICARET HACMİ 1,9 MİLYAR DOLAR

İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın ilk 7 ayında Tacikistan'ın dış ticaret hacmi 1,9 milyar doları buldu. Bu rakamın 2008 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 31,2 oranda az olduğu kaydedildi.

Tacikistan, bu yıl dünyanın 92 ülkesi ile ticari ilişki kurarken, bunun 11'i BDT ülkeleri, geriye kalan 81'nin diğer ülkeler olduğu bildirildi.

Tacikistan'ın en önemli 5 ticari ortağı şöyle; Rusya - 463,5 milyon dolar, Çin - 306,7 milyon dolar, Kazakistan - 164,3 milyon dolar, Özbekistan-129 milyon dolar ve Türkiye - 92,3 milyon dolar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2009, 12:38:00 »

Rus - Tacik İçişleri Bakanları Kazan'da Bir Araya Geldi

Rusya ile Tacikistan'ın İçişleri Bakanları Tataristan'ın Başkenti Kazan'da Bir Araya Geldi. Rusya İçişleri Bakanı Raşit Nurgaliyev, İki Ülkenin İçişleri Bakanlarının 11. Olağan Toplantısında, Günümüzdeki Global Tehditlere Karşı Birlikte Mücadele Edilmesi Gerektiğini Kaydetti.

Haber Yayın Tarihi: 21.08.2009 16:00

Rusya ile Tacikistan'ın içişleri bakanları Tataristan'ın başkenti Kazan'da bir araya geldi. Rusya İçişleri Bakanı Raşit Nurgaliyev, iki ülkenin içişleri bakanlarının 11. olağan toplantısında, günümüzdeki global tehditlere karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya İçişleri Bakanı Raşit Nurgaliyev ile Tacikistan İçişleri Bakanı Abdurahim Kahharov'un başkanlığında Kazan kentinde bir toplantı gerçekleştirildi. Rus Bakan Nurgaliyev konuşmasında, toplantının yapıcı bir ortamda geçtiğini ve alınan kararların suça karşı mücadele işbirliğini pekiştireceğini ifade etti.

Bakan Nurgaliyev, global krize rağmen 2008 yılında Rusya ile Tacikistan arasındaki dış ticaret hacminin yüzde 30 oranda arttığını ve Tacikistan'da tescil edilen 120 Rus şirketinin faaliyet gösterdiğini söyledi. Rusya'nın 70 bölgesinin Tacikistan ile ticari işbirliği yaptığını ve yatırımın yüzde 40'dan fazlasının Rusya'dan gittiğini belirtti.

"İki ülkenin içişleri bakanlarının ortak heyeti, ortak güvenlik sisteminin pekiştirilmesine, örgütsel suça karşı mücadeleye, ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlamış bulunuyor " diye konuşan Nurgaliyev, ne teröre ne de uyuşturucu kaçakçılığına karşı hiçbir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceğini bildirdi. Ondan dolayı global tehditlere karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Nurgaliyev, 14 Haziran 2009 tarihinde Moskova'da yapılan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) toplantısında terör, uyuşturucu ve diğer organize suçlara karşı mücadele konusunda önemli kararların alındığını hatırlattı. Nurgaliyev, bu kararların hayata geçirilmesinin önemine değindi.

Ortak heyet toplantısında, içişleri bakanlıkları arasındaki işbirliği konuları ele alındı. Toplantıda, içişleri bakanları arasında yasadışı göçe karşı işbirliğinde önemli tecrübe toplandığı kaydedildi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.255 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.