Suriye Türkleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 05:45:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Suriye Türkleri  (Okunma Sayısı 3114 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« : 17 Mart 2012, 00:25:55 »

Suriye Türkleri konusunda ülkemizde birçok kişi pek birşey bilmez. Ümit Özdağ Yeniçağ gazetesinde Suriye Türklerini kısaca anlatmıştır.
---------------------------------------------------------

Kilis’ten Suriye’ye geçer geçmez sınırda Kilis’teki Türk köylerinin devamı olan Türk köyleri Halep’e kadar uzanan yolun sağında ve solunda uzanır gider. Halep’e gelince kentin mimarisi ve insani dokusu ile Türk karakterini görürsünüz. Ancak neden ise bize bu kadar yakın olan Suriye Türkleri hiçbir zaman Türkiye’nin mesela Kerkük Türkleri gibi gündeminde olmamıştır. Oysa Suriye Türkleri, sadece Osmanlı devletinin bölgeyi ele geçirmesi sonrasında Suriye’ye yerleşmiş  “Evlad-ı Fatihan”  değil. Aksine Anadolu’da Türk varlığından önce bugünkü Suriye coğrafyasında bir dizi Türk devleti ve beyliği kurulmuş. Bunlardan birisi de Suriye Selçuklu devletidir. Osmanlı devleti de Suriye’yi resmi adı  “Et Devletül Türkiye”  olan Mısır Türklerinin elinden Yavuz Sultan Selim Han döneminde almıştır. 
Suriye Türklerinden kaza ile bahsedilir ise  “Aaa evet, Bayır-Bucak Türkmenleri” der geçeriz. Halbuki meselenin hiç de öyle olmadığını Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu, “Avrasya Dosyası” nın Sonbahar 1995, Cilt. 2 Sayı: 3’de  “Suriye Türkleri”  başlıklı makalesinde ortaya koymuştur. Özellikle Lazkiye ve Halep bölgesinde yaşayan Türkleri ilçe ve köy bazında tespit ederek yayımlamıştır. Birkaç ay önce ORSAM da Suriye Türkleri konusunda kapsamlı bir rapor yayınladı.
Bugün Suriye Türkleri Derneği’nin son verileri ile Suriye Türkleri’nin Suriye’nin hangi bölgelerinde yaşadıkları ve özelliklerinin neler olduğuna kısaca değineceğiz. Halep Türkleri, Gaziantep ağzı ile konuşan, milli kimliklerini muhafaza eden bir Türk grubu. Lazkiye Türkleri, veya diğer adı ile Bayır-Bucak Türkleri, Hatay ağzı ile konuşan ve milli kimliklerini muhafaza eden bir Türk grubu. Rakka Türkleri, Şanlıurfa ağzı ile konuşuyorlar. Bu aynı zamanda Kerkük ağzına yakın bir Türkçe. İdlip Türkleri, Hatay’ın güney batısında yerleşikler ve büyük ölçüde asimile olmuş durumdalar. Türk olduklarını bilmekle beraber Arapça konuşuyorlar. Hasek/Kamışlı bölgesinde geniş bir Türk köylü ağı var. Humus Türkleri, Suriye’nin en yoğun asimilasyona maruz kalan Türkleri. Kısa bir süre önce Esad rejiminin baskı altına aldığı Humus’un Bab Amr semtinin % 60’ı Türklerden oluşuyor. Şam’ın aristokrat aileleri Türk kökenli aileler.
Golan Türkleri, Suriye Türklerinin en şanssızları arasındadır. 1967 Arap-İsrail Savaşı’nın önemli bir bölümü Golan Tepeleri’nin Türk köyleri bölümünde olmuştur. Köylerini ve evlerini kaybeden Golan Türkleri ki sayıları 50 bin civarındadır, Şam’ın banliyölerinde yaşamaktadır. Golan Türklerinin milli bilinçleri yüksektir.
Suriye Türkleri ile ilgili ne yazık ki 1918 sonrasını kapsayan kapsamlı ve düzenli bir bilgi yoktur. Suriye Türklerinin Anadolu’dan uzun süre kopmadığını biliyoruz. Ancak kırsal alanda yaşayan Türkler, milli kimliklerini korurken, kentlerde yaşayanlar daha hızlı asimile oldular. Milli Mücadele sırasında Halep Türkleri, Antep’in Fransız/Ermeni ordusuna karşı direnişine lojistik destek vermişlerdir.
1939’da bir Halepli Türk, Ankara’dan önünde ayyıldız olan şapkalar alıp Halep’te Türklere dağıtınca Türklere yönelik baskılar artmıştır. 1959’da Mustafa Hamet isimli bir Türk, Türkmen Partisi adlı bir parti kurmayı istedi ise de reddedilmiştir. 1994’de Bayır-Bucak Türkleri, bir aydın hareketi başlatmak istediler ise de Hafız Esad tarafından şiddetle bastırılmıştır. 1600 Türk aydın hapishaneye atılmış, sivil hakları ellerinden alınmış, diplomaları iptal edilmiştir.
İnternetten Suriye’nin nüfus yapısı ile ilgili bir araştırma yaparsanız göreceğiniz şey, Suriye’de hiç Türkün yaşamadığıdır. Bu inanılır gibi bir şey değildir. Küçük on bin kişilik gruplardan bahsedilir ancak, 1.5 milyonu hâlâ Türkçe konuşan 2 milyonu ise Arapça konuşan ancak Türk olduğunu bilen 3.5 milyon Türk’ten bahsedilmez.
Suriye’de bir iç savaş çıkar ise bu iç savaştan en fazla zarar görecek olanlar, Irak’ta olduğu gibi Türkler olacaktır. Bütün gruplar az veya çok silahlı ve savaşa hazırdırlar. Ancak Türkler, silahsız, örgütsüz ve dağınık durumdadırlar.
Suriye demokratikleşmeli midir? Bu konuda iki farklı görüş vardır. Birinci görüş,  “Evet Suriye demokratikleşmelidir ve bunun için Suriye’de bir dış askeri müdahale sonucunda Esad rejimi yıkılmalı ve Suriye’ye demokrasi ihraç edilmelidir”  tezini savunmaktadır. İkinci görüş ise, “Evet Suriye demokratikleşmelidir, ancak bir dış askeri müdahale ile değil, Esad ve muhalifleri aynı masa etrafında oturmaya ve serbest ve adil bir seçimin gerçekleşmesine zorlayacak bir politikanın yaşama geçmesi sağlanmalıdır”  tezini savunmaktadır. Suriye’de Türkler de demokratik bir Suriye’nin yurttaşları olarak yaşamalıdır.

Ümit ÖZDAĞ.
Yeniçağ Gazetesi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Hakan-Deli Kurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 9


NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2012, 00:53:37 »

Suriye Türkleri, Selçuklu sultanı Alparslan'ın Malazgirt Savaşından önce belirli oranlarda Rakka ve Halep bölgesine yerleşmeye başlayan ardından Anadolu'nun fethiyle bölgeye genel anlamda yerleşmeye başlayan Haçlı seferlerine karşı önemle yerleştirilmiş Oğuz boylarıdır.
Osmanlı Devleti o toprakları kaybettiğinde Türkiye'ye göç ettiler Bunlar Selçuklu ve Osmanlı döneminde kutsal bölgelere özellikle Müslümanlar için Hac yolunu korumak amacıyla yerleştirilmiş Türkmenlerdir.
Özellikle birçoğu Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmaktadır. Arap sosyalizmi sebebiyle birçok haktan mahrum bir şekilde yaşamaktadırlar
Kültürlerini dillerini yaşatma çabası içindedirler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

kürşad'ın narasıyla indik tanrı dağından
ruhumuzu kandırdık orhunun kaynağında
bu kaynaktan içenin yürekleri tunç olur
türke kefen biçenin ölümü korkunç olur
Kasımpaşalı Eşşekoğlueşşek
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 20« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2012, 21:02:19 »

Suriyedeki Türklerin çoğu Baas Partisi sayesinde araplaştırılmış şu an Suriye'de büyük bir Türk nüfusu var ama Türkçe bilmiyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tata Tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 810Site
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2012, 13:40:39 »

Böyle değerli bilgileri daha geniş alana, mümkün olduğunca daha fazla Türkün ulaşabileceği yerlere yaymalıyız. Böylece Türkler asimile olmaz, sayıları da azalmaz, bugün asimile olmamış olsalar bile ileride bir gün mutlka asimile olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Biz ise aklımızı başımıza toplayıp bu süreçe engel olmak için elimizden geleni yapalım lütfen, yoksa ileride çok geç olabilir. Lütfen Türklerin Türklüğünü kaybetmemesi için elimizden geleni yapalım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bütün TÜRKLER bütün engellere rağmen bir gün mutlaka birleşecektir. Bunu başarmak için milli çıkarları şahsi çıkarlarlarımızdan, zevklerimizden üstün tutmalıyız. Ancak bunu yapabilen milliyetçidir.
Önemli Olan Türk Kanı Taşımak.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.151 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.