-SAYGA- Turana Özgü Tek Antilop Türü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 23:37:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: -SAYGA- Turana Özgü Tek Antilop Türü  (Okunma Sayısı 19224 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 01 Mayıs 2011, 02:34:15 »

Yamuk ve iri burnuyla daha önceden görmeye alışık olmadığımız bir antilop türü.Gülümseme Yaşam alanı büyük oranda Türk Elleriyle sınırlı. Bu yönden bir bakıma Turana özgü bir yaratık diyebiliriz... Bana göre  ''Sayga'' adı da, bir Türk çocuğuna konulabilecek güzel adlardan olmaya aday; çünkü ''Sayga'' sözcüğü Çağatay Türkçesindeki ''Sağyak'' tan geliyor. Herşey bir yana, bu şirin yaratığı tanımak iyi oldu Gülümseme... (Tengiz)


Bilimsel ismi  "Sayga tatarica"dır. Tür ismindeki tatarica sözcüğünü en büyük yayılış alanı olan Kazakistan'dan almaktadır. Ama kısaca ona ''sayga'' denilir. Türün sistematik hiyerarşisi ise aşağıdaki gibidir:


Sayga nın 2 tane de alt türü bulunmaktadır. Bunlar:

Saiga tatarica ssp. mongolica (Moğolistan)
Saiga tatarica ssp. tatarica (Kazakistan)

 
 Kazakistan yöresine özgü bu antilobun nesli Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından her yıl yayınlanan Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesinde Vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi had safhada (extreme) olan türler kategorisinde yer almaktadır. Bu yüzden Tür koruma altına alınmış ve avlanması yönetmeliğe bağlanmıştır.


ÖZELLİKLERİ
Ağırlıkları 30 - 45 kilogram arasında değişmekte olup ortalama 37.5 kilogramdırlar. Gebelik süreleri ise 4.5 - 5 ay arasındadır. Yavrular ilk doğduklarında 3.5 gramdırlar. Dişiler 7 - 8 ayda cinsel olgunluğa ulaşırken erkekler ise 2 yaşında anca ulaşırlar. Bir doğumda 2 yavru dünyaya getirirler. Sürüler 30 -40'arlı gruplardan oluşur.

Volga nehri ile Mogolistan bozkırları arasında yaşarlar.. Ayrıca az da olsa Özbekistan, Kazakistan ve Rusya Federasyonu sınırları içindede yaşamaktadır. Hatta Moldova, Polonya, Ukrayna ve Çin'de de bulunduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.

Boynuzunun cinsel gücü artırdığına inanılıyor ve çin tıbbında boynuzlar öğütülerek ateş düşürmede kullanılır.  Ayrıca kürkü ve eti içinde avlanır. Burnu bir çeşit hortum gibi şiştir. Bu ilginç burun yapısı sayesinde yaşadığı bozkır ortamında şiddetli kum fırtınaları ile kalkan kum ve toz zerreciklerini süzerek temiz havayı solumayı başarır. Ayrıca soğuk bozkır ikliminde bu geniş burnu bir klima görevi görür soluduğu havayı nemlendirerek ısıtır ve ciğerlere verir. Burnu her ne kadar körelmiş olsa da nefes alıp verebilmektedir.Kısacası tür yaşam ortamına fevkalade bir uyum içinde bulunmaktadır.

Başlıca düşmanları insan, kurt, tilki ve başıboş köpeklerdir.

Bu türün ismini Ruslar Ak-47 bir alt modeli olan yivsiz otamatik av tüfegi'ne vermişlerdir.
YAVRU BİR SAYGA ANNESİ İLE


DİŞİ VE ERKEK SAYGA (KAZAKİSTAN)


DİŞİ BİR SAYGA

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.413« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2011, 02:55:25 »

İlginç bi hayvan. Trofe avına başladığımda bunda bi tane istiyorum Gülümseme Tabi nesli tahelikede değil ve avlanmasında bi sakınca yoksa.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2011, 03:31:45 »

Gerçekten ilginç bir bilgi ama asıl ilginci ve kafama takılan en alttaki Ak-47 ne anlama geliyor Tengiz kandaşım. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.413« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2011, 14:22:40 »

Andam yazımda da söylediğim gibi, eğer nesli tehlike de değil ise demiştim. Madem tehlikede tabi ki korunmalı. Ülkemize ayak uydurabileceğini sanmıyorum. Olsa bile doğu anadolu bölgesi olur ki o da eniklerin kaçak avla beslenmesine yarar sağlar başka bir şey olmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2011, 14:51:50 »

Sayga doğal ortamında kalmalı. O güzel hayvanı da buraya getirip kirletmeyelim.  Yada Türkiye'ye getirip, soyunu kıurutmayalım. Malum Türkiye de Türk kökenli olmak suç sayılıyor artık. Sayga bari öz vatanında mutlu olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2011, 15:04:35 »

O kısmı görmemiştim andam sağol.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Aytaç Demir
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2011, 23:45:18 »

Açina esenlikler diliyorum.

Neden öyle söylediğini anlıyor olmakla ve bu sevimli canlıların doğal ortamlarında kalmaları gerektiğine katılmakla birlikte, Türkiye konusunda 'kinaye' sayılabilecek sözler söylemesek daha mı iyi olur acaba diye düşündüm. Evet, haklısın, karışıklıklar diz boyu ancak yine de bu tür sözler biraz umut kırıcı olabilir bazı kandaşlarımız için. Sonuç olarak Türkiye de bizim vatanımız.

Anlayışına sığınıyorum.

Tanrı Türkü Korusun !
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, türk budun, ilingin törüngin kim artatı, udaçı erti?
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.067 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.