-POR BAYIN- (Kamların Bile Giremediği Ada Kentini Biliyor Muyuz?)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Haziran 2020, 07:23:03


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: -POR BAYIN- (Kamların Bile Giremediği Ada Kentini Biliyor Muyuz?)  (Okunma Sayısı 8163 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 04 Mart 2011, 21:53:03 »

Por Bayın... (Por Bazhyn- Por Bajın)

Türk Kamlarının Bile Girmeye Çekindiği Kent...
Adını ilk kez duymuş olma olasılığımız yüksek olan, çok ilginç ve eski bir Türk kenti nin adıdır Por Bayın. Sizlere Por Bayın üzerine sanalda bulduğum bilgileri, ingilizcemin yettiği düzeyde Türkçeye çevirerek bu başlıkta kısaca aktarmaya çalışacağım . (Tengiz)Por Bayın, Tıva Özerk Türk cumhuriyetinin güneydoğusunda bulunan, Tere Gölünün tam ortasındaki bir adanın üzerine kurulmuş 6 HEKTAR alanı kaplayan1200 yıllık bir yapıdır.
 Şehirde yangın sonucu yok olduğu anlaşılan bazı kısımlar vardır. Araştırmacılar bu yapının Uygur Türkleri tarafından yapıldığı görüşündedirler. ''Por Bayın'' adı, ''Toprak Ev'' anlamına gelir. (''Bayın'' sözü bu açıdan ''Bayındırlık'' sözcüğüyle aynı kökenden olmalı.)

Por bayını ilk keşfeden avrupalı, rus arkeolog D.A. Klementzdir. Klementz, Doğu Sibirya ya bir coğrafya araştırması için gittiğinde bu yapıyı keşfetmiştir. Klementz, bu yapının 200 km ötesindeki Bu günün Moğolistan sınırları içinde kalan Kara Balasagun kentinden ayrı bir yapıda inşa edildiğini fark etmiştir. Ondan 60 yıl sonra ise USSR etnografya enstitüsü çalışanı olan S.I Vainshtein burada araştırmalarını yapmıştır. Vainshtein, araştırmalarından sonra Klementzin söylemlerine benzer olarak bu yapının Milattan sonra 750 yılında Uygur Hanı BAYANÇUR HAN
tarafınca yapıldığını ortaya sunmuştur.
 Kenti çevreleyen surların, mimari biçim benzerliklerinden dolayı bazı çinli ustalara yaptırıldığı düşünülmektedir. Vainshteinin teorisinden başka öne sürülen bir teori olmasa da yinede bazı tartışmalar süre gelmektedir.
Selenge yazıtlarında burası  ''Sonbahar geldiğinde ordumu ayarlamak için burasını kurdum'' şeklinde geçmiştir. (Beyaz Ordulu Bayan Çur)

Günümüzde bile Tıvadaki Kamlar bu şehrin büyülü olduğuna inanıp, girmeye çekinmekte ve ondan korkmaktadırlar.

POR BAYINDA VAR OLAN BAŞLICA YAPILAR;

*Kenti çevreleyen surlar

*Saray (Bayan Çurun evlendiği çinli prenses Nin Ho ya armağanı)

*Bayan Çorun kendisi için yaptırdığı anıt

*Budist ya da Maniheist rahipler için yapılmış tapınakPOR BAYIN IN KUŞBAKIŞI ÇEKİLMİŞ GÖRÜNTÜSÜ


RUSYA CUMHURBAŞKANI VLADİMİR PUTİN ARKEOLOJİK KAZILARI İNCELİYOR...


İÇ KISIMDAN BİR KARE

SÜRE GELEN KAZILAR

POR BAYINDAKİ TAPINAKLARDA YÜKSEK OLASILIKLA RESİMDE GÖRÜLEN SAHNELER VARDI


 
Bozkırın ormanla kucaklaştığı engin bir plato... Sularında balıkların oynaştığı dupduru bir göl ve zamana direnen duvarları o gölde yansıyan bir kale-saray... Göçebe savaşçıların ilk sarayı belki de... Bugünkü Rusya Federasyonu'na bağlı Tuva Özerk Cumhuriyeti'nde, Tere Gölü'nün barındırdığı bir ada üzerinde 1250 yıllık balçıktan bir sarayın kalıntıları bulunuyor. Arkeologlar, bu kalıntıların arasında Uygur Kağanı Moyun Çor'un anılarını arıyor.
(Atlas Ocak 2009, sayı 190)


Bozkırların en büyük imparatorluklarından birini kuran Göktürklerin yerini alan Uygurlar, yerleşikliğe geçme bakımından Türk tarihinde bir dönüm noktasını oluştururlar. Uygur kağanlarının en ünlüsü Moyun Çor zamanında bozkırda şehirler oluşmuş, tarım ve ticaret gelişmişti. Moyun Çor, başkent Karabalasagun dışında Tere Gölü içindeki bir adada yazlık saray da yaptırmıştı. Balçıktan yapıldığı için Por-Bajin (Toprak Kale) diye anılan bu kale-sarayın kalıntıları bugünlerde titiz bir araştırmaya ve büyük bir kazı çalışmasına konu oluyor.


Toprak Saray
Konuklarını Tere Gölü'nde ağırlayan Rusya Federasyonu Başbakanı Putin, Por-Bajın'deki kazılara büyük destek veriyor. Çalışmalar iki yıldır sürdürülüyor. Kazılarda Uygur kale sarayının yüzeyi tamamen açıldı. Dört yanı toprak surlarla çevrili kalenin içindeki evlerin temelleri ve yerleşim durumu belirgin şekilde ortaya çıkmaya başladı.Tere Gölü, etrafı dağlarla çevrili 1300 rakımlı bir platoda yer alıyor. Kazı çalışmalarının rahat yürütülebilmesi için göl içindeki kaleye özel olarak yapılmış 1400 metre uzunluğundaki tahta köprüden ulaşılıyor.


Kazı ekibi için sıra dışı bir gün: Arkeologlar ve kazı çalışanları 1 Ağustos 2008 tarihinde gerçekleşen güneş tutulmasını izlemeye hazırlanıyor. Tutulmanın en iyi izlenebileceği yerlerden biri de Güney Sibirya idi.


Tuva'ya gidenler için ilgi çekici yerlerden biri de 'ovo'lar. Dağların zirve noktalarına yapılan ovolar, Tuvalılar için kutsal ibadet yerleri. Adak, dua, dilek içeren ve genellikle mavi bezlerle süslenen ovo, Por-Bajın yolunda bir dağ geçitinde.


Tuva'nın doğu kısmında, Yenisey Irmağı'nın kaynaklarından Tere Gölü içindeki ada 8. yüzyılda yaşamış Uygur Kağanı Moyun Çor'un yazlık sarayı Por-Bajın'i ağırlıyor.


Por-Bajin aslında küçük bir kale. Dört yanı surlarla çevrili ve dört köşesinde burçlar yükseliyor. Güney tarafına bakan burçtaki delikler, inşa sırasında kullanılan ağaçların zamanla çürümesi ile oluşmuş.


Por-Bajin kazısı, büyük çaplı bir kurtarma ve araştırma faaliyeti. Kazı çalışmalarına günde yaklaşık yüz kişi fiilen katılıyor. Yöneticiler, uzman araştırmacılar ve gönüllü öğrencilerden oluşan kazı ekibi dönüşümlü olarak kesintisiz çalışıyor.


Por-Bajin kazılarında ortaya çıkan ikonlar duvar ve tavan süslemesinde kullanılmış. Her bir parça laboratuvar şartlarında temizlenip, incelendikten sonra Tuva Özerk Bölgesi'nin başkenti Kızıl'daki müzede sergilenmek üzere hazır hale getiriliyor.


Çalışmalarda elde edilen buluntular, sarayın görkemine ışık tutuyor. Kazı alanından parça parça toplanan duvar süslemesi, Por-Bajın'deki kampta kurulan kazı evinde bir araya getirilerek sergi için hazırlanıyor.


Por-Bajin kazı alanı, dönem dönem önemli konukları da ağırlıyor. Konuklar, göçebe hayatın temel direği çadırlarda kalıyorlar. Bu çadırlardan (yurt) birinde Rusya Federasyonu Başbakanı Putin, Monaco Prensi II. Albert'i konuk etmişti.


Por-Bajin'de kazı çalışmasına katılanlar için kurulan çadır sayısı 150. Yaz boyunca üç ay devam eden kazı çalışmasında, dönemler halinde farklı ekipler çalışıyor. 'Çadırkent'te dayanışma içinde bir hayat sürdürülüyor.


Por-Bajin ve çevresinde Türk anıtmezarları ve yazıtlar da bulunuyor. Üzerindeki yazılar neredeyse silinmek üzere olan bu mezar taşı, kazı ekibinin başkanı Prof. Dr. Dimitry Vasilyev tarafından saha araştırmalarında tespit edilmiş.


Kaledeki ilk kazı çalışmaları 1950'lerde başladı. Uzun bir aradan sonra 2004'te yeniden başlayan kazılar, 2008 yılında hız kazandı. Kaleden çok miktarda malzeme toplandı ve restore edilerek sergilenecek hale getirildi.


Rusya Bilimler Akademisi Üyesi ve Şarkiyatçılar Derneği Başkan Vekili Prof. Dr. Dimitry Vasilyev, Por-Bajın kazısı için saha araştırması yapan ve kazı öncesi raporu hazırlayan ekibin başkanı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tengri_Kurt
Atsızcılar - Karaman
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 235


Türkçü- Turancılar


« Yanıtla #1 : 04 Mart 2011, 22:05:22 »

Gerçekten çok ilginç ve ilk defa duyduğum bir tarihimiz daha. Keşke başımızda TÜRK Soylular olsa da şu putin ilgelene kadar tarihi mirâsımız olarak bu tür çalışmalarla yakından ilgilense...

Paylaşım ve emeğin için çok teşekkür ederim anda. TTK.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türküz | Türkçüyüz | Atatürkçüyüz
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2011, 22:26:34 »

Tengiz, muhteşem bir paylaşım bu. İlk kez duydum ve gözlerime inanamadım. Türk tarihini yeniden yazmak için bile başlı başına bir neden.Varol sen emi!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #3 : 05 Mart 2011, 21:42:59 »


            Gerçekten olağanüstü çok değerli bir paylaşım olmuş. Çalışmadan dolayı Değerli Tengiz'i kutluyorum. Bu konuda bilgileri ilk kez edindim çok ilgi çekici. Umarım bu uğraşlarınla bizleri bilgilendirmeye devam edersin Kandaşım. Sağol varol...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2011, 23:06:28 »

Toprağın her yerinden Türkler çıkıyor. Bu güzel bilgileri paylaştığın için sağ ol kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
OnbaşıPars
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 172


TANRI TÜRK'E YAR OLSUN TURAN ELLER VAR OLSUN


« Yanıtla #5 : 06 Mart 2011, 03:00:58 »

Bildigimiz bir damla , bilmedigmiz bir okyanus cümlesi bu basliga "cuk" diye oturuyor sanirsam  Gülümseme
Tesekkür ederim kandasim daha önce hic biryerde okumamistim bu bilgileri .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.