ÖZBEKİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Aralık 2018, 11:39:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖZBEKİSTAN  (Okunma Sayısı 38381 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 22 Temmuz 2009, 12:13:40 »

1) ÖZBEKİSTAN, KRİZE İNAT REKOR BÜYÜME KAYDETTİ!

Özbekistan Başbakanı Şevket Mirziyayev, bu yılın yarısında büyüme hızının yüzde 8,2 olduğunu açıkladı
 
21 Temmuz 2009  22:14
 
Bakanlar Kurulu'nun yılın ilk yarısı sosyal-ekonomik gelişme sonuçları ve 2009 yılı perspektifleriyle ilgili toplantısında konuşan Başbakan Mirziyayev, söz konusu dönemde ülke ekonomisinin yüzde 8,2 oranda büyüdüğünü belirterek, bu dönemde sanayi üretiminin yüzde 9,1, tarım üretiminin yüzde 4,6, tüketim malları üretiminin yüzde 13,1, inşaat sektörünün yüzde 32,5, hizmetler sektörünün ise yüzde 18,5 oranda artış gösterdiğini kaydetti.
Mirziyayev, yılın Ocak-Haziran döneminde, devlet bütçesinin milli gelire oranla yüzde 0,3 fazlalıkla gerçekleştirildiğini, enflasyon oranının beklenen parametreleri aşmadığını ifade ederek, yılın ilk yarısında reel gelirin yüzde 25,9 oranda artış gösterdiğini belirtti.
Küresel mali krize rağmen, ülkede çok iyi planlanmış istikrarlı sosyal-ekonomik politikanın gerçekleştirilmesi ve krize karşı tedbirlerin zamanında alınması sonucunda, ülkede enflasyon oranının büyümesi, üretimin azalması, dış ticaret dengesindeki olumsuz fark, yatırımın azalması, işsizliğin artması, ahalinin yaşam düzeyi ve reel gelirlerinin belirgin ölçüde azalmasının önlendiğini vurgulayan Mirziyayev, bu dönemde ülke ekonomisinin istikrarlı, dengeli ve sağlam gelişmesi için iyi bir altyapının oluşturulduğunu kaydetti.
Mirziyayev, ekonominin öncü sektörlerinin modernizasyonu, küresel mali krize karşı mücadele programı kapsamında üretim sektörünün desteklenmesi sonucunda ülkedeki yatırım hacminin yüzde 32,7 oranda arttığını kaydetti.
Özbekistan Hükümetince daha önce yapılan açıklamada, bu yıl büyüme hızı yüzde 8 planlanırken, sanayi üretiminin yüzde 9,3, tarım sektörünün yüzde 5, yatırım hacminin ise yüzde 18 oranda artması, yıllık enflasyon oranının ise yüzde 6-8 olarak gerçekleşmesi öngörülmüştü.

TÜRKGÜNDEM
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2009, 12:39:27 »

2) Özbekistan'dan Ulaşım Atağı
   
Orta Asya ülkeleri içinde Kazakistan'dan sonra Özbekistan da hızlı trene geçiyor.
 
20 Temmuz 2009  21:37
 

Hava, kara ve demir yolu ulaşımında yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çeken Özbekistan, bir ilke daha imza atarak hızlı tren projesini hayata geçirmeye çalışıyor.

İspanyol "Talgo" ve Özbekistan demiryolları şirketi işbirliğiyle hayata geçirilecek hızlı tren projesi, ilk etapta ülkenin başkenti Taşkent ve ikinci büyük kenti Semerkand arasında sefer yapacak. Projenin daha sonra, Buhara ve Oradan'da Urgenç'e (Hiva) kadar uzanması bekleniyor.
Taşkent-Semerkand arasında şu anda hızı saatte 110 km olan "Registan" treni sefer yapıyor. Yeni proje kapsamında bu yılın sonuna kadar hizmete konulması planlanan Talgo treniyle bu hız 250 km/saat'e kadar çıkartılabilecek. Bu da, şu anda kara yoluyla 6 ve demiryoluyla 4 saatte kat edilen yolu yaklaşık 1,5 saate indirecek. Talgo trenleri modeline göre 350 km/saat'lik bir hıza kadar da çıkabiliyor.Planlanan hızlı tren projesinin yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.
Özbek yönetimi, demiryollarının modernize edilmesi amacıyla toplam bir milyar 734 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı hedefliyor.
Özbekistan 2008'de ülkenin güneyinden kuzeyine geçişte Türkmenistan'ı devre dışı bırakan 223 km'lik "Taşguzar-Baysun-Kumkargon" demir yolu hattı projesini hayata geçirmişti. Bu hat yaklaşık 450 milyon dolara mal olmuştu.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2009, 16:49:22 »

Özbekistan-NATO Arasında İşbirliği Diyalogu
ABD'nin Taşkent Büyükelçiliği'nden Yapılan Açıklamada, NATO ile Özbekistan Arasındaki İşbirliği Diyalogunun Devam Ettiği Belirtildi. Sök Konusu Bu Diyalogun NATO Avrupa-atlantik Ortaklık Konseyi (Eapc) Kapsamında Yürütüldüğü Kaydedildi. 
Haber Yayın Tarihi: 25.07.2009 11:03
 
 
ABD'nin Taşkent Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, NATO ile Özbekistan arasındaki işbirliği diyalogunun devam ettiği belirtildi. Sök konusu bu diyalogun NATO Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi (EAPC) kapsamında yürütüldüğü kaydedildi.

İki taraf arasındaki yeni işbirliği süreci kapsamında, NATO Genel Sekreterinin Orta Asya ve Kafkasya Özel Temsilcisi Büyükelçi Robert Simmons'un düzenli olarak Özbek makamlarıyla üst düzey görüşmeler yaptığı kaydedildi. İki taraf arasında hedeflenen işbirliği diyalogu, "güvenlik, savunma ve silahlı kuvvetlerde reformlar, sivil savunma ve olağanüstü durumlar" gibi alanları kapsıyor.

Bu arada Özbekistan'ın talep etmesi durumunda NATO tarafından asker ve subayların eğitilmesine daha fazla katkı sağlanmasının mümkün olabileceği kaydedildi. Özbekistan, 1994'ten bu yana "Barış için ortaklık programı" kapsamında NATO ile işbirliği yapıyor. 2005'te yaşanan kanlı Andican olayları sonrasında iki taraf arasındaki ilişkiler soğuma sürecine girmişti.

En son 3 Nisan 2008 Bükreş'te yapılan NATO zirvesine katılan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Afganistan'da istikrar ve barışın sağlanılması adına gerekli desteği sağlamaya hazır oldukları mesajını vermişti. Kerimov, ayrıca mevcut "6+2" katılımlı müzakerecilerin, NATO'nun da katılımıyla 6+3 şeklinde (Pakistan, Afganistan, Özbekistan, İran, Tacikistan ve Türkmenistan ile Rusya, ABD ve NATO) değişmesini önermişti.

Cumhurbaşkanı Kerimov, 25 Şubat 2009'da Taşkent'te Türkmen lider Gurbanguli Berdimuhamedov ile yaptıkları ortak basın toplantısında Özbekistan'ın, Afganistan'da görev yapan koalisyon gücüne gönderilecek askeri olmayan her türlü yükler için gerekli koridorları aştığını resmen açıklamıştı

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ise 2008 başında, NATO'nun Özbekistan ile işbirliğini sürdürmeye hazır olduğu mesajı vermişti
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2009, 10:55:29 »

01.08.2009

Özbekistan'ın Dış Ticareti Yüzde 5 Oranında Arttı
Özbekistan'ın Dış Ticareti Bu Yılın Geride Kalan İlk Altı Ayında Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 5 Oranında Arttı. Son Artışla Dış Ticaretin 10 Milyar 497 Milyon Dolar Olarak Gerçekleştiği Belirtildi. 
Haber Yayın Tarihi: 01.08.2009 14:06
 
Özbekistan'ın dış ticareti bu yılın geride kalan ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında arttı. Son artışla dış ticaretin 10 milyar 497 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Özbekistan Devlet İstatistik Dairesi (DİD) verilerine göre, bu yılın geride kalan ilk altı ayında ihracat yüzde 2,8'lik artışla 6 milyar 34 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemdeki ithalatın ise yüzde 8,2'lik artışla 4 milyar 463 milyon dolar olarak kaydedildiği belirtildi. Son verilerlere göre dış ticaret 1 milyar 571 milyon dolarlık fazlalık verdi.

Bu arada bu yılın ilk altı ayında Özbekistan'ın dış ticaretinde en büyük pay sahibi olan ülke ise Rusya oldu. Rusya yüzde 19,6'lik payla ilk sırada yer aldı. Rusya'yı yüzde 12,3'le İsviçre, yüzde 11,1'le Çin ve yüzde 7,5'lik payla Ukrayna takip etti. Türkiye'nin Özbekistan'ın geride kalan ilk altı ayındaki dış ticaretindeki payı ise yüzde 2,4'te kaldı. Türkiye bu pay oranıyla Özbekistan'ın dış ticaretinde 9. sırada yer aldı.

Özbekistan'ın geride kalan altı aylık dönemde ihraç ettiği ürünlerin başında yüzde 43,7 ile enerji, yüzde 8,4'le pamuk lifi, yüzde 4,1'le de kara ve renkli metaller ve yüzde 2,3'le otomotiv sektörü yer aldı.

Ana ithal kalemleri arasında ise yüzde 56,9'la makine ve teçhizat, yüzde 11'le kimyasal ürünler ve plastik ve yüzde 13,1'le tüketim malları yer aldı.

2008'de Özbekistan'ın dış ticareti bir önceki yıla oranla yüzde 21,4 artmış ve toplam 19 milyar 77 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bunun 11 milyar 573 milyonu ihracat ve 7 milyar 504 milyonu da ithalat olmuştu.

Özbekistan'da 2008'deki dış ticaretin yüzde 24.3'ü Rusya, yüzde 7.5'i Ukrayna, yüzde 6.2'si Kazakistan, yüzde 6.1'nin Çin, yüzde 5.2'si Güney Kore ve yüzde 4.9'unun İsviçre'yle gerçekleşmişti.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2009, 09:50:10 »

Özbekistan, Kırgızistan'a Yeni Rus Üssü Kurulmasına Tepkili
Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (Kgaö) Çerçevesinde Oluşturulan 'Hızlı Hareket Birliği'nin Yerleştirilmesi İçin Hazırlanan Yeni Kırgız Rus Üssüne, Taşkent'ten Sert Tepki Geldi. Kendisi de Kgaö Üyesi Olan, Ancak 'Hızlı Hareket Birliği' Anlaşmasını İmzalamayan Özbekistan, Bölgenin Yeniden Silahlandırılmasından Endişe Duyduğunu Açıkladı.

Haber Yayın Tarihi: 03.08.2009 23:28

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde oluşturulan 'hızlı hareket birliği'nin yerleştirilmesi için hazırlanan yeni Kırgız Rus üssüne, Taşkent'ten sert tepki geldi. Kendisi de KGAÖ üyesi olan, ancak 'hızlı hareket birliği' anlaşmasını imzalamayan Özbekistan, bölgenin yeniden silahlandırılmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Özbekistan Kırgızistan'ın güney bölgesine yeni bir Rus üssü kurulmasına karşı. Bu tür projelerin uygulamaya konulması bölgenin yeniden silahlandırılmasına neden olacak. Bölgede ciddi bir şekilde istikrarsızlık oluşma riski var." uyarısında bulunuldu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, cumartesi günü gerçekleşen gayrı resmi KGAÖ zirvesi çerçevesinde üs kurulumu ile ilgili protokolü imzalamışlardı. Yeni kurulacak üsle ilgili resmi anlaşmanın da Kasım ayına kadar tamamlanması hedefleniyor. Rusya bu süre zarfında 'hızlı hareket birliği'ne dahil olmaları için Belarus ve Özbekistan'ı ikna etmeyi planlıyor.

Ancak Özbekistan'ın ısrarla karşı çıktığı hidroelektrik santral inşaatında, Moskova'nın Tacikistan'dan yana tavır koyması Taşkent'te tepki ile karşılandı. Medvedev KGAÖ zirvesi öncesi Taşkent'in su kaynaklarının azalmasından endişe ettiği santralin açılışı için Medvedev düğmeye basmıştı. ABD yanlısı politikalara yeniden sıcak bakmaya başlayan Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un, Moskova ile aralarında soğuk rüzgarların estiği kaydediliyor.

Rusya'nın Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'in 20 kilometre uzağındaki Kant'ta bir askeri üssü daha bulunuyor. 2003'te açılan üste 400 Rus personel, savaş uçakları ve ulaşım için kullanılan helikopterler bulunuyor. Rusya'nın NATO'nun alternatifi olarak oluşturduğu KGAÖ bünyesinde eski Sovyet ülkeleri Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Ermenistan, Özbekistan ve Belarus yer alıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2009, 10:15:07 »

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2009 14:06

Özbekistan'da Köylerde Modern Konutlar Yapılacak.
Özbekistan'da Köylerin Çehresi Değiştiriliyor. Kabul Edilen Yeni Bir Uygulamayla Köylerde Konutlandırma Çalışılmasına Gidilecek.

Özbekistan'da köylerin çehresi değiştiriliyor. Kabul edilen yeni bir uygulamayla köylerde konutlandırma çalışılmasına gidilecek.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, köylerdeki konut değişikliğini öngören kararnameyi önceki gün imzaladı. Yeni uygulamayla kırsal kesimlerde köylerin daha modern bir konut yapısına kavuşturulması sağlanılacak. Bu amaçla "Kışlak Kuruluş Invest" (Köy İnşaat) Mühendislik Şirketi'nin kurulması kararlaştırıldı. Kuruluş çalışmaları başlayan yeni şirketin kısa sürede faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yeni uygulamayla köylülere sağlanılacak uygun şarlardaki kredilerle "Köy İnşaat Şirketi" tarafından konutlar yaptırılacak. Kredilerin miktarı ve geri döneme şartları ise bilahare netlik kazanacak.

Bu arada köylerde konut projelerini hayata geçirecek olan "Köy İnşaat Şirketi" 2014 yılına kadar her tülü vergiden muaf tutulacak. Özbekistan'da 2009, "Köyleri kalkındırma yılı" olarak ilan edilmişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2009, 15:00:31 »

Taşkent'in Kuruluş Yıl Dönümü
   
Taşkent Kuruluşunun 2200.Yılını Kutluyor!

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkgundem.net/haber.asp?id=658


İdari yapısında Özbekistan ahalisinin %8,2’si Taşkent’te oturuyor. Bunun yanı sıra; Özbekler – 1307,7; Ruslar – 460,6; Tatarlar – 102,2; Koreliler – 49,2; Kazaklar – 46,2; Tacikler – 24,6; Karakalpaklar – 5,6; Türkmenler – 3,0; Kırgızlar – 2,5; diğer millet ve azınlık temsilcileri – 134,3 bin kişiyi oluşturmaktadır.
315 genel okulunda Özbek (163), Rus (53), Özbek,Rus (99) dillerde eğitim verilmektedir.

Tüm Üniversite ve Enstitülerde eğitim Özbek ve Rus dillerinde gerçekleştirilmektedir.

Özbekistan Milli Üniversitesi ve Taşkent Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi’nde Rus Filolojisi Fakültesi, Taşkent Devlet Şarkşınaslık Enstitüsü’nde Türk dili ve edebiyatı uzmanları, Taşkent Devlet Pedogojik Üniversitesi’nde Rus (1935), Kazak (1954), Kore (1997) dili ve edebiyatı uzmanları yetişmektedirler.

“Veçerniy Taşkent” gazetesi Rus dilinde haftada 5 defa 5000 nüshada neşredilmektedir.

11 Cumhuriyet ve 148 şehir derecesindeki dini teşkilat, başlıca  114 mescit faaliyet yürütmektedir. 107 imam (%93,9) Yüksek, 7’si  (%6,1)  orta özel dini eğitim sahibidirler.

36 Hristiyan ve 5 diğer konfessiyona (kuruluşa) mensup dini teşkilat faaliyetini sürdürmektedir. Örneğin, Rus-provaslav kilisesi Taşkent ve Orta Asya Yeparhiyesi, Rum-katolik kilisesi, Yevangel Hıristiyan vaptistlar kilisesi, Tam İncil Hıristiyanları kilisesi, Alman Yevangel-lyuteranlar derneği, Özbekistan Bibliye Cemiyeti, provaslav ve protestant semineriyeleri, Krişnayı anlama derneği, Yahudi ve Bahai cemaaları…

3 İslami-dini eğitim veren müessese mevcuttur. 1971 tarihinde açılan İmam Buhari Taşkent İslam Enstitüsü’nde Bağımsızlık sayesinde ilk defa “Tahfizul Kur’an” (Kur’an ezberletme) Merkezi, “Din esasları ve İslam hukukçuluğu ve tarihi” fakülteleri, dini ve içtimai fenler, yabancı diller kürsüleri açıldı. Bayanların dini okulları için melekeli bayan öğretmenler yetiştirmek amacında bayanlar grubu açıldı.

Nadir tarihi abide – Kökeldaş medresesi binasında 1991 yılından “Kökeldaş” orta özel İslam okulu (Kökeldaş medresesi) faaliyet göstermektedir. 1993 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk defa “Hatice-i Kübra” bayanlar medresesi işe başladı.

Meşhur tarihi şahsiyetlerin adıyla bağlı ziyaret yerleri mevcuttur.

100’den fazla eski ziyaret yeri vardır. Hazret-i İmam, Şeyh Havand-ı Tahur, Çarsu külliyeleri, Kökeldaş ve Ebulkasım medreseleri, Hazret-i Ükkaşa (Müy-ı Mübarek), Şeyh Aziz Evliya ve Hoca Ahrar-ı Veli cami mescitleri, Şeyh Zeyniddin Baba ve Mui Halfa Baba makbereleri ve  Yunusabad yolu üzerinde  Taskent Şehitler hatırası meydanı önemli ziyaret yerlerindendir.

Halk arasında “Hastimam” adıyla meşhur Hazret-i İmam külliyesi, Müy-i mübarek medreseleri, Tille Şeyh, Namazgâh mescitleri ve diğer binaları içermektedir. Büyük fıkıh bilgini Ebu Bekir Muhammed Kaffal Şaşi (904-976) makberesi ve Barakhan medresesi XVI. Yüzyılda yapılmıştır. XIX. Yüzyılda Tille Şeyh mescidi yapılmıştır. XX. Yüzyılın ortalarına kadar Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tüyünün saklandığı Müy-i mübarek medresesinde (bu yüzden bu adla anılmaktadır) Dini İdarenin kütüphanesi yerleşmiş olup, burada “Hz.Osman Mushafı” bulunmaktadır.Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki Hz.Osman Mushaf’ı nüshasının görülmesi ziyarete açılmıştır.

Namazgâh mescidi binasında 1971 yılından beri Taşkent İslam Enstitüsü faaliyet yürütmektedir.

Şeyhantahur  denilen yer XX.Yüzyılın başlarına dek Taşkent’teki en büyük ziyaret yerlerinden sayılmıştır. Şeyh Havand-ı Tahur türbesi (XIV. Yüzyıl) yanında sonradan 2 küçük oda ve makbere yaptırılmıştır. XV. Yüzyılda Taşkent valisi Yunushan için (vefatı 1497) oğlu Ahmethan (Alaçahan) makbere yaptırmıştır. Şu anda burada Taşkent İslam Üniversitesi bulunmaktadır.

Diğer, “Yeni şehir”de Emir Timur Müzesi, Mahalli el sanatı Müzesi, Emir Timur Parkı, Halklar Dostluğu Sarayı, Tarih Müzesi görülmeye değer yerlerdendir.

Zengi Ata türbesi ve Seyhan Tahur’un kabirleri Taşkent’tedir. “Zengi Ata” ziyaret yeri Zengi

Ata adıyla meşhur olan tasavvuf vekili Ayhoca bin Taşhoca’nın şerefine Emir Timur tarafından yaptırılmıştır. Sonradan onun yanında Zengi Ata’nın eşi Anber Bibi makberesi (XIV. Yüzyılın sonu – XV. Yüzyılın başı), medrese, mescit bir de minare yaptırılmıştır.

Bostanlık ilçesi, Bağıstan köyündeki Şeyh Ömer Bağıstani türbesi de önemli ziyaret yerlerinden sayılır. XIII. Yüzyılın ünlü tasavvuf nümayandası, Şeyh Havandi Tahur’un babası olan bu büyük zata Bahauddin Nakşibendi de saygı gösterdiği kaydedilmektedir. Türbeye ziyaret XVI. Yüzyıldan başlamıştır. Son yıllarda türbe önünde mescit yapılıp, burayı uygun bir ziyaret yerine dönüştürülmesine yönelik hayırlı işler gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra, “Şamilkari evliya”, “Zarkent ata”, “Şaabdumelik Baba”, “Hocaelsurh Ata”, “Muşuk (Kedi) Ata”, “Hocaksaz Ata”, “Edhem sahabe” ve “Karakuylu Ata” gibi yerler de mübarek ziyaret yerlerindendir.

Özbekistan’ın İslam kültürü ve bilimine, tarihi ve mimari yapıların korunmasına verdiği katkılarından dolayı; Taşkent, 2007'de de İslam Konferansı Örgütü (İKO) bünyesinde yer alan "İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (İSESCO) tarafından 2007'nin "İslam Kültür Başkenti" seçilmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO, Kasım 2007'deki Genel Kurul toplantısında, Taşkent'in kuruluşunun 2200'üncü yıl dönümünün kutlanmasına ilişkin bir karar kabul etmişti.

Taşkent'in kuruluşunun 2200'üncü yıl dönümü kutlamaları Mayıs 2009'dan itibaren törenlerle kutlanmaya başlandı.

Taşkent’in kuruluşunun 2200. yıldönümü kutlamalarına hazırlık görülmesi kapsamında Taşkent’te bulunan tarihi, kültürel ve mimari yapıların restorasyon ve onarım çalışmalarının 30 Haziran 2009 tarihine kadar tamamlanması önerildi.

Kutlama dolayısıyla Taşkent’teki Mingurik, Kukaldaş Medresesi ve Suzuk Ata Türbesi adı ile bilinen üç tarihi ve mimari binaların onarımı ve çevre düzenleme çalışmaları sürdürüldü.
Kutlamalara hazırlıklar çerçevesinde, bir taraftan çevre düzenlemesi çalışmaları yapılırken bir taraftan da kent merkezindeki binalara yeni görünüm kazandırılıyor.

Bu kutlamalar çerçevesinde bir çok etkinlikler yapılmaktadır. Bunlardan biri de, "Taşkent'in Dünya Uygarlığındaki Rolü" konulu uluslararası konferansa, yerli ve yabancı tarihçilerin yanı sıra uluslararası kuruluş ve diplomatik misyon temsilcilerinin katıldığıdır.

1-2 Eylül 2009 tarihi arasında yapılacak kutlamalara 60’tan fazla ülkeden temsilcilerin katılmasının bekleniliyor
Taşkent’in kuruluşunun 2200. yıldönümü kutlamalarına hazırlık yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından alınan karara göre, organizasyon komitesinin oluşturulması, resmi kutlama töreni ile konserin 01 Eylül 2009 tarihinde “Özbekistan” Uluslararası Toplantılar Sarayı’nda, diğer kutlama etkinliklerinin ise 02 Eylül 2009 tarihinde Taşkent’in park alanlarında yapılması; Bağımsızlık Günü ve Taşkent’in kuruluşunun 2200. yıldönümü kutlamaları sırasında çalışanlara elverişli tatil ortamı yaratılması amacıyla 29 Ağustos Cumartesi ve 30 Ağustos Pazar tatil günlerinin 31 Ağustos Pazartesi ve 02 Eylül Çarşamba günleri ile değiştirilmesi öngörülmektedirFacebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2009, 12:36:12 »

ORTA ASYA TÜRK CUMHURİYETLERİNE GÖNDERİLEN İŞÇİ SAYISINDA ARTIŞ VAR...

20 Bin 226 İşçi Daha Gurbete Çıktı
Türkiye'den, Bu Yılın Ocak - Temmuz Döneminde Ekmek Parası İçin 20 Bin 226 İşçi Daha Yurt Dışına Gitti. Bu İşçilerin 13 Bin 567'ü Genellikle Müteahhitlik İşlerinin Alındığı Komşu Ülkelere Yöneldi.

Haber Yayın Tarihi: 09.08.2009 13:52

Türkiye'den, bu yılın ocak - temmuz döneminde ekmek parası için 20 bin 226 işçi daha yurt dışına gitti. Bu işçilerin 13 bin 567'ü genellikle müteahhitlik işlerinin alındığı komşu ülkelere yöneldi.

Geçmişte başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine akan Türk iş gücü, son dönemlerde Türk müteahhitlerinin büyük projelere imza attığı Rusya ve Türk cumhuriyetleri ile savaş sonrası yeniden yapılandırılan Irak'ı hedef seçti.

Türkiye, bu yıl Ocak - Temmuz döneminde en çok işçiyi Rusya'ya gönderdi. 4 bin 480 işçi ile ilk sırada yer alan Rusya'yı, 4 bin 504 işçiyle Libya, bin 581 işçiyle Suudi Arabistan, bin 509 işçiyle Irak ve bin 493 işçiyle de Türkmenistan takip etti. Türkiye, aynı dönemde ABD'ye ise sadece 20 işçi gönderebildi.

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) verilerine göre, kurum kanalıyla Türkiye'den geçen yılın ilk 7 ayında 39 bin 667 işçi yurt dışına çalışmak için giderken, bu yıl rakam yaklaşık yarı yarıya düşerek, 20 bin 226 olarak gerçekleşti.

-KRİZ İŞÇİ TALEBİNİ AZALTTI-Yurt dışına gönderilen işçilerin sayısının düşmesinin temel nedeni olarak, küresel ekonomik krizden dolayı yurt dışı müteahhitlik firmalarının yeterince iş alamaması ya da bulundukları ülkeden işçi temin etme yoluna gitmeleri gösteriliyor.

Geçen yıl Ocak - Temmuz döneminde Rusya'ya 11 bin 774 işçi gönderilirken, bu rakam yüzde 61,95 oranında azalarak, 4 bin 480 oldu. Bu dönemde Suudi Arabistan'a 3 bin 945, Kazakistan'a 3 bin 919 işçi gönderilmişti.

Ancak bu yıl aralarında Özbekistan, Türkmenistan gibi Türk Cumhuriyetleri ile Afganistan, Umman ve bazı Avrupa ülkelerinin bulunduğu 16 ülkeye ise Türkiye'den gönderilen işçi sayısı 2008'in ilk 7 aylık dönemine göre artış gösterdi. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2009, 01:41:53 »

Taşkent'te Özbek - Kırgız Doğal Gaz Görüşmeleri Yapılacak
Özbekistan ile Kırgızistan Arasındaki Doğal Gaz Görüşmeleri Yarın Taşkent'te Yapılacak.

Haber Yayın Tarihi: 10.08.2009 17:08

Özbekistan ile Kırgızistan arasındaki doğal gaz görüşmeleri yarın Taşkent'te yapılacak.

Özbek Doğal gaz Şirketi "Özbeknetegaz" ilgilileriyle yapılacak görüşmede tarafların ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki doğal gaz alımıyla ilgili anlaşmanın yenileme meselesi üzerinde duracağı bildirildi. Kırgız heyetine "Kırgızgaz" Şirketi Başkanı Salamat Aytikey başkanlık edecek.

Kırgızistan, 2009'da Özbekistan'dan alacağı her bin metreküp doğal gaz için 240 dolardan ödeme yapma konusunda Özbek taraf ile anlaşmıştı.

Önümüzdeki sene için nasıl bir fiyat belirlenebileceği konusunda ise henüz resmi makamlarca bir açıklama yapılmazken, bin metreküp doğal gaz fiyatının 300 dolara dayanabileceği dile getiriliyor.

Doğal gazda tamamen dışa bağımlı olan Kırgızistan, Özbekistan'dan yılda ortalama 750 ile 850 milyon metreküp arasında değişen miktarda doğal gaz satın alıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2009, 10:54:05 »

Taşkent'te Gençliğin Sorunları Masaya Yatırıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Tarafından İlan Edilen '12 Ağustos Dünya Gençlik Günü' Etkinlikleri Çerçevesinde Özbekistan'ın Başkenti Taşkent'te Düzenlenen Panelde Gençliğin Sorunları Masaya Yatırıldı.

Haber Yayın Tarihi: 13.08.2009 10:25

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen '12 Ağustos Dünya Gençlik Günü' etkinlikleri çerçevesinde Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen panelde gençliğin sorunları masaya yatırıldı.

BM Kalkınma Programı Özbekistan Koordinatörlüğü ve Özbekistan Sanat ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen panel kapsamında geçlerin amatör fotoğraf çalışmalarından oluşan resim sergi açıldı. Dünya Gençlik Günü töreninde yapılan konuşmalarda gençlerin iyi yetiştirilmesine işaret edildi.

Töreden bir konuşma yapan BM Kalkınma Programı Özbekistan Koordinatörü Anita Nirogi, BM'nin dünya gençlerine sahip çıkmaya çalıştığını, dünyanın kalkınmasına yapılacak en önemli katkının ise geçlere sahip çıkmak ve onları daha iyi yetiştirmek olduğunu kaydetti.

Özbekistan'da, "Gençler geleceğimiz" sloganı altında değişik proje ve programlarla gençlere yönelik başarılı çalışmalar yürüttüğüne de işaret eden konuşmacılar, bu adımların ülkenin geleceği adına yapılan en istikrarlı yatırımlar olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmalardan sonra gençlerden oluşan grup mini bir konser verdi. Hiçbir müzik aletinin kullanılmadığı sunumda gençlerin seslendirdikleri parçalar davetlilerden büyük beğeni topladı.

Davetliler, daha sonra gün anısına gençlerin amatör fotoğraf çalışmalarından derlenen resim sergisini gezdi.

.... Haber Ajansı'nın mikrofonuna konuşan geçler ise kendilerine sunulan imkânlardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Kendini beyaza boyayan gençlerden Nadir Ekmelov: "Dünya Gençlik Günü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği gibi her devletin geleceği, sahip olduğu gençleridir. Gençliğe verilen önemin göstergesi olarak bu etkinliğe iştirak ediyoruz." diye konuştu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.058 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.