Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Turan Coğrafyasından Haberler => Konuyu başlatan: miryakefalon üzerinde 26 Şubat 2010, 21:36:27Konu Başlığı: Özbek General Raşid Dostum
Gönderen: miryakefalon üzerinde 26 Şubat 2010, 21:36:27
Afgan polisi, Özbek General Raşid Dostum`un Kabil`deki evini kuşattı. 

Afgan polisinin, Özbek General Raşid Dostum`un evini kısa süreliğine kuşattığı bildirildi. Kabil polis şefi Selim Hasas, Dostum ile 50 kadar silahlı adamının, 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde Dostum`un danışmanlığını yapan Ekber Bey`i dövmekle suçlandığını, bunun üzerine harekete geçen güvenlik kuvvetlerinin, Özbek generalin Kabil`deki evini kuşattığını söyledi.


Evin onlarca polis tarafından kuşatıldığı, çevre binaların çatılarında da polislerin konuşlandırıldığı, ancak kısa bir süre sonra kuvvetlerin geri çekildiği ve kuşatmanın sona erdiği belirtildi.


Bir yetkili, olayın, soruşturulmak üzere adliyeye devredildiğini söyledi. Dostum`un sözcüsü ise suçlamaların doğruyu yansıtmadığını belirtti ve polisin, Özbek generali gözaltına almaya çalışması halinde kargaşa çıkacağı uyarısında bulundu.


Bunun bir komplo olduğunu, hükümetin, Dostum`un ayağını kaydırmaya çalıştığını ileri süren sözcü, "Hükümet, Dostum`u yakalamaya çalışması halinde, kuzeydeki 7 veya 8 bölgenin tavır alacağını bilmelidir" diye konuştu.


Sovyetler Birliği`nin 1979-89 yıllarındaki Afganistan işgaline karşı mücadele veren Özbek savaşçıların komutanlığını yapan Dostum, 2001`de Taliban`ı iktidardan uzaklaştıran ABD önderliğindeki güçlere Kuzey İttifakı komutanı olarak yardım etmişti.


2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 10`unu alan Dostum, daha sonra Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından askeri danışman olarak görevlendirilmişti.
 


Konu Başlığı: Ynt: Özbek General Raşid Dostum
Gönderen: miryakefalon üzerinde 26 Şubat 2010, 21:38:23

Atatürk'ün dış uzun vadeli dış politika hedeflerinden biri Afganistan'da bir Türk devleti kurmaktı.Raşid Dostumda bu görevi elinden geldiğince yapmaya calışan Özbek generalimiz veAfganistan cok ilginc bir yer, benim iyi dostlarim var Afgan Turkleri ve ilginc acikmalari var. Onlar bolgelerine Guney Turkestan derler, ve anlatmalari gore Afgandaki Halklar, Ulkenin Kuzeyine dogru yolculuga girderse, "Turkestana" gidiyorum derler.