Orkun Güzel Yazı Sanatı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 07:05:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Orkun Güzel Yazı Sanatı  (Okunma Sayısı 23494 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 21 Haziran 2012, 00:43:43 »

Yazı Ve Yazı Sanatlarına İlgili Olan Andalarıma...

 Doğu sanatında güzel yazı sanatı (hat sanatı) oldukça bilinen ve uygulanan bir uğraşıydı. Japonlar, çinliler, araplar, Türkler gibi uluslar bu güzel yazı sanatını kendi alfabelerine göre uygulayıp değerli çalışmalar vermişlerdir. Güzel yazı (hat) sanatı nedir? Diye soracak olursak ta bu sanatı ''İşaretlerin bir anlam içinde göze güzel gelecek biçimde tümüyle içten gelen duygularla yeniden yorumlanmasıdır'' diyebiliriz. Diğer deyişle elinizdeki alfabeden seçtiğiniz sesler ya da sözcükleri bu uğraşı ile yeni biçimlere kazandırabilirsiniz...

Tüm bunlara karşın Türklerin güzel yazı sanatında benim görüşüme göre geride kaldıkları nokta; kendi ulusal alfabeleri ile bu işi yapmamış olmalarıdır. Arap alfabesi ile yaptığımız yazı sanatının yanına günümüzde Latin harflerinden oluşan ''Latin hattı'' katılarak çağımıza uygun bir hat sanatı geliştirilmek istense de adı üzerinde bu bir ''Latin'' alfabesidir. İşte bu noktada ''Neden Göktürk (ya da Orkun) alfabesi ile güzel yazı sanatı yapmıyoruz? Sorusu aklıma geldi ve ilk çalışmalarıma başladım. Adı ''Göktürk'' olsa bile Orkun yazısı dediğimiz yazı Hun Türklerine ve İskitlere kadar uzanıyor.  GökTürk yazısı nın sert taşlardan yumuşak kağıt üzerine ilk aktığı dönemler eldeki kayıtlara göre Uygurlar devridir.Mürekkeple Yazılmış Göktürkçe El Yazmalarının Bilinen İlk Örneklerinden Tarihi Bahadır Çigşi Yazması

İlgili Birisinin Orkun Yazısı İle T-Shirt Üzerine Balık Biçiminde Yaptığı ''Türkay'' Yazan Çalışma

Türkçü-Turancı da bu işe ilgi duyan ya da uygulamayı denemek isteyen andalar; bu başlık altında çalışmalarını sergileyebilir, akıllarına takılanları sorabilir ve ortaya kendi tarzları ile ilginç çalışmalar çıkarabilirler.

 ''Ben Göktürk Yazısını Bilmiyorum'' diyenler ise Bilge Kağan Ve Kül Tigin Yazıtlarından Alıntılar yapabilir, Gök Türkçe bilenlerimize sorabilir ya da bir an önce ''Kurallı Orkun Yazısı'' nı öğrenmeye başlayabilirler. Böylece Atalarımızın Tininini Bir Kez Daha Yaşatma Olanağı Bulacağız.

(Tengiz)

 

İLK ORKUN GÜZEL YAZI ÇALIŞMAM: Akrilik, Fırça İle A4 üzerine ''ATSIZ'' Yazı Çalışması
''ATSIZ'' Yazı Çalışması (2)

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2012, 02:39:02 »

Öncelikle güzel bir paylaşım olmuş, bu tür çalışmaları daha kolay ve rahat yapabilmek için  çini mürekkebi setleri ve japanisc kalem - fırçalar temin etmek  işi daha da kolaylaştıracaktır. Piyasada kalligraphie kalemleri  olarak bulunan çizim araçları  da yazıyı yazarken eli yormadan istenilen derinliği ve vurguyu rahatlıkla vermektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #2 : 27 Haziran 2012, 13:06:45 »

Fırça, bu konuda çok iyi olan ve fırçaya alacağı boyanın ve kıvamını bilenin yani dediğin üzre kılıç gibi^''kuşananın işidir''. Ben yeni başlayan ve henüz alışma, öğrenme aşamasında olan için daha pratik ve kolay diye kalemleri önerdim yoksa bu işin ehli her zaman fırçayı kullanır. Bu konuda eğer hesaplı gelirse alana, bu işin ehlilerine önereceğim bir kaç set var, belki sizinde dikkatinizi çeker. Bu arada  benim henüz çalışmalarım yok. Ama söz olursa bir şekilde paylaşırım.Gülümseme
 bu bağlantıdaki set oldukça güzel;
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.amazon.com/gp/product/images/B000FFM5N0/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=2617941011&s=arts-crafts


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2012, 22:30:47 »

Öğrenci adamın bunlarla uğraşacak vakti de olmaz bu ülkede, malum gereksiz müfradat. Benimki sadece bir öneri elbette o set işi ustaca yapanlar için.. Çalışmaların güzel, ders vermeyi düşünüyor musun? Eğer  zamanın olursa,  burdan senin bu güzel çalışmalarını takip edenlerin nasıl yapıldığını da öğrenmek isteyeceklerine eminim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2012, 02:00:27 »

Tengiz, dersler en güzel yüz yüze verilir, nerde görülmüş sanat dersinin internet üzerinden verildiği Gülümseme Hem karşılıklı mutabakatlar, doğrultusunda fikir alış verişi de yapılır. En kısa zamanda bu eğitici paylaşımlarını karşılıklı konuşmak dileğiyle. Bilmem benim gibi kaç kişi var böyle düşünen..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2012, 00:09:34 »

Tengizle yüzyüze görüşmeyi başaran bir kandaşa hediye göndereceğimi buradan ilan ediyorum. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2012, 00:26:25 »

Yüzünü gören olmadı mı? Ben farz-ı temsil dedim o lafı.. Ama bu kadar güzel paylaşımları olan bir kandaşımızla tanışmak isterim. İnsan hem kendi fikirlerinde olan hem de böyle öğretici bilgiye sahip olan çok  az insana denk gelir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tuluy
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 272« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2012, 00:56:06 »

Bende şu kaligrafi denilen kalemden var hala.Esiden hediye gelmişti boş zamanım çok ilginç bir şey başlamayı düşünüyorum.Bu arada Tengiz ağabey kaç yaşındasın çok merak ediyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Göktürk Savaşçısı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 60« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2012, 03:54:05 »

Sevgili Tengiz kandaş,gerçekten mükemmel çalışmalar.Benimde eskiden beri merakım vardı kaligrafiye fakat Orhun abecesini bilmediğim için bu işle hiç uğraşamadım,arapça hatla uğraştım amatör anlamda.Senden rica etsem bu işe başlamak isteyen kandaşlar için bazı kelimerin latince yazılışlarının Orhun abecesine çevrildiği bir bölüm oluşturabilir misin?Tayga çalışman beni gerçekten epey imrendirdi,uğraşmak isterim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #9 : 01 Temmuz 2012, 17:17:41 »

Benimki sadece enstantane tabi ki fikir birliğinde suret önemli değil, önemli olan sadece paylaşım ve katkı.. Hem  sanal ortamımın birinci kuralı, ‘’takip edilmek ve bir yıldız olmak adına’’;  sureti saklamaktan geçer. Gülümseme Gizem iyi şeydir Gülümseme Dün de tam bu konu üzerine, sosyal medyada güzel bir konuya değinmişlerdi. Her neyse.. Kitabı  alamayacak kandaşlarımız için kitap üzerindeki bazı bilinmeyen kelimelerin şu anki karşılığını paylaşırsanız daha iyi olacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.149 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.115s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.