DOĞU TÜRKİSTAN'DAN HABERLER.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Aralık 2018, 17:45:41


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20
  Yazdır  
Gönderen Konu: DOĞU TÜRKİSTAN'DAN HABERLER.  (Okunma Sayısı 83531 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü:Tegin
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.953« Yanıtla #180 : 27 Haziran 2015, 23:08:10 »

 Arapsever'ler Mısır'a,  komolar kobani'ye, Türkler Doğu Türkistan'a ağlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Buga Yaktu
BİLGE BOZKURT
Turancı BOZKURT
*****
ileti Sayısı: 3.994


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #181 : 28 Haziran 2015, 00:32:24 »

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Buga Yaktu
BİLGE BOZKURT
Turancı BOZKURT
*****
ileti Sayısı: 3.994


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #182 : 28 Haziran 2015, 00:34:46 »

Bazen erkek devlet ararsın, o devlet senden değil de başkasından çıkar. Hala bekliyoruz ne zaman ses çıkacak diye.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
BAĞATUR
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 53


Ruh duyar orda ölürken bile Türk olduğunu.


« Yanıtla #183 : 02 Temmuz 2015, 04:57:28 »


Bizim yapmamız gerekeni onlar yapmış, helal olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK'üm , Bu ad her ünvandan üstündür.
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.368


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #184 : 15 Ekim 2015, 18:11:59 »


ÇİN TARİHİ KAŞGAR ŞEHRİNİ YIKTI
Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Çin yönetimi Müslüman Uygur Türkleri’nin tarih ve kültürleri ile bağını koparmak amacıyla tarihi İpek Yolu’nun önemli kavşak noktası Kaşgar şehrinin Eski Şehir kısmını dozerlerle yıktı.

Tarihi Kaşgar şehrinde bulunan Türk ve İslam izleri yıkılarak silinmesinin planlandığı bildirildi. Tarihi Kaşgar şehri İpek Yolu’nun kuzey güney kısımlarının birleştiği vahada yer alıyor. Kaşgar, Taklamakan Çölü’nün batı ucunda bulunuyor. Tarihsel olarak Delhi ve Semerkant’tan yola çıkan tüccarlar, dünyanın en zorlu dağ yolunu geçkitten sonra Kaşgar’da yüklerini boşaltıp şehrin sokaklarında safran ve diğer ticari eşyalarını satıyorlardı.


Çinli tüccarlar da aynı şekilde  ipek ve porselen yüklerini buraya getiryorlardı.  Şimdi tarihteki tüccarların yerini turistler aldı. Eşeklerin çektiği arabalarla vadileri ve toprak evleri geziyorlar. Kaşgar şehri daha önce de Cengiz Han tarafından yakılıp yıkılmıştı. Yıllar sonra Kaşgar şehri tekrar talan ediliyor fakat bu sefer Çinliler tarafından. The New York Times gazetesinin haberine göre, Kaşgar’ın tarihi bölümünde yapılan yıkım sebebiyle şu ana kadar 900 Müslüman aile Kaşgar’ın Eski Şehri’nden göç etti. Mimar ve tarihçi George Michell 2008’de yazıdığı “Kaşgar: Eski İpek Yolu’ndaki Vaha” adlı kitabında, Kaşgar için “Orta Asya’da bulunabilecek geleneksel İslam şehrinin en iyi korunmuş örneği” demişti. Şimdi işgalci Çin yönetiminin eliyle Orta Asya’da en iyi şekilde muhafaza edilmiş geleneksel İslam şehri bütün izleri ile tarih sahnesinden silinmeye çalışılıyor.  ALINTI
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Tolga Akgöz
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 661


Kinimizin şiddetiyle gebereceksiniz!


« Yanıtla #185 : 15 Ekim 2015, 18:37:48 »

Geçmişte, savaş yolu ile yapamadıklarını günümüzde hile ve kurnazlık ile yapıyorlar. Tarihi miraslarımızı koruyamayacak kadar acizleşti mi bu devlet?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan, bize kılıcımızın ekmeğidir.
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.368


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #186 : 05 Şubat 2016, 11:51:58 »Doğu Türkistan’da Gulca şehrinde İli nehri kenarında toplu cesetler bulunduğu bildiriliyor.Nehir yatağında açığa çıkan cesetlerin 600 civarında olduğu,bunların 05 Şubat 1997’de meydana gelen işgal karşıtı olaylarda tutuklanan ve daha sonra Çinli işgalcilerin katliamı sırasında kaybolduğu bildirilen gençlerin cesetleri olabileceği tahmin ediliyor.
1997 yılı 5 Şubat günü meydana gelen şanlı Gulca Direnişi’nden sonra onbinlerce Türk tutuklanmış yüzlercesi öldürülmüş, binlercesi de işkenceye tabi tutulmuştu.

Ayrıca olaylardan sonra 1600 gencin kayıp olduğu bunların akibetinin bilinmediği ve  haber alınamadığı  bildirilmişti. Kaybolan bu gençlerin aileleri evlatlarının gizlice katledilmiş olduğundan şüpheleniyorlardı. İşgalcı Çinli yetkililer  kayıp 1600 gencin anne babaları tarafından kaçırıldıkları ve gizli yerlere saklandıklarını hatta bunların sınırı geçerek yurt dışına kaçmış olabileceklerini iddia  ederek olayı ört bas etmeye ve  kendi suçlarını kaybolan gençlerin ailelerine yükleyerek bu vahşeti gizlemeye çalışmakta idi.

Çocuklarından haber almak isteyen anne babalar sürekli olarak rejime karşı gelmek suçuyla  tehdit ediliyor ya da tutuklanıyordu. Çinli yetkililerin bu  yalanları, İli nehri (İli Deryası)  taşınca su yüzüne çıkmış oldu. İli  nehrinin taşmasıyla nehir kıyısındaki kumlara gömülü 600  kadar cesedin  suların çekilmesinden sonra nehir yatağında  ortaya çıktığı ifade ediliyor.  Bir kısmı  ailelerine ve yakınlarına teslim edilen cesetlerin bir çoğunun vücudunun parçalanmış ve ayaklarının kırık olduğu, vücutlarının çeşitli yerlerinde yara ve çürük izlerine rastlandığı öğrenildi. 600 gencin öldürülmeden önce çeşitli işkencelere maruz kaldığı  böylece kanıtlanmış bulunuyor. Bu  toplu ceset olayı  işgalcı Çin’in sinsi yalanları ile  insanlık dışı katliam ve  vahşetini  bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Alıntı
Culca katliamını Unutmayacağız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.368


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #187 : 14 Ekim 2016, 01:41:55 »

'Bölücülük' suçlamasıyla müebbet hapisle cezalandırılan Uygur Türkü ekonomist İlham Tohti'ye, İsviçre'de insan hakları ödülü verildi
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde dini, kültürel ve siyasi baskı uygulandığını savunduğu için "bölücülük" suçlamasıyla müebbet hapisle cezalandırılan Uygur Türkü ekonomist İlham Tohti'ye, İsviçre'de insan hakları ödülü verildi.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütünün de aralarında bulunduğu önde gelen 8 insan hakları kuruluşunca her yıl verilen Martin Ennals Ödülü için İsviçre'nin Cenevre kentinde tören düzenlendi.

Bu yılki ödüle, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerine dikkat çeken ve bölücülük yaptığı suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygur Türkü, Müslüman İlham Tohti layık görüldü.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, ödülü hapiste bulunan babası adına İlham Cevher'e sundu.

"EN SON 2,5 YIL ÖNCE GÖRDÜM"

İlham Cevher, tören sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasını en son 2,5 yıl önce havaalanında Çin polisince gözaltına alınırken gördüğünü belirterek, "Bu ödülü babam adına almaktan dolayı büyük şeref duydum. Umarım, ödül babamın özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı olur. Onun halkımız için mücadelesini şimdi çok daha iyi anlıyorum." diye konuştu.

Babasına verdikleri destekten ötürü Türk halkına da teşekkür eden İlham, "Onların desteğine gerçekten çok büyük saygı duyuyorum." dedi.

Öte yandan İlham, ödül töreni öncesinde düzenlediği basın toplantısında, ödülün babasının serbest bırakılmasında etkisinin olmasını umduğunu ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşananlara ilginin artmasını beklediğini söyledi.

Aile bireylerinin geçen yaz babasını hapishanede ziyaret ettiğini belirten İlham, babasının aşırı kilo kaybettiğini söylediklerini aktardı.

ULUSLARARASI GÖZLEMCİLERE KAPALI MAHKEMEDE YARGILANDI

İlham Tohti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi'nde 2014'te yargılanmış, mahkeme basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı.

Davada hakkındaki bütün suçlamaları reddeden İlham, ömür boyu hapis cezasına çaptırılmış ve tüm malvarlığına el konulmuştu.

Çin'in bu kararı başta AB olmak üzere birçok ülke tarafından kınanmıştı.

ALINTI
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.368


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #188 : 02 Nisan 2017, 12:32:02 »

Çin’de “dini aşırılıklarla mücadele” gerekçesiyle Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara yönelik yasaklar ve uygulamalar içeren 15 maddelik bir düzenleme yapıldı.
 Çin’de “dini aşırılıklarla mücadele” gerekçesiyle Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara yönelik yasaklar ve uygulamalar içeren 15 maddelik bir düzenleme yapıldı. Evlilik, cenaze işleri ve miras bu yasaklardan sadece birkaçı...

Çin hükümetinin, Uygur Özerk Bölgesi'nde "terörizme ve bölücülüğe yönelik artan tehditlere karşı" başlattığı kampanyanın devamında bölgede yaşayan Müslümanlara yeni yasaklar getiren yeni yönetmeliğini Çarşamba günü yayınladı.

   DEVLET TELEVİZYONU İZLEMEMEK YASAK

1 Nisan Cumartesi günü yürürlüğe girecek olan düzenlemede 'peçe ve sakalı', devlet televizyonunu izlemeyi reddetme ya da devlet radyosunu dinlemeyi reddetme ve çocuklarına dinlettirmemeyi yasakladı. Resmi eğitim sitesi News.ts.cn, İslami hareketleri "aşırılık yanlısı tezahürler" olarak nitelendirerek ulusal eğitime başladı. Uygur Özerk Bölgesinde kırsal kesimlerde güvenlik ve gözetim önlemleri artırılarak bölgeye binlerce ağır silahlı polis konuşlandırıldı. Çin güvenlik güçleri Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde büyük bir "anti-terör" mitingi düzenledi. Hükümetin "aşırılık" olarak gördüğü, günlük yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan 15 maddelik öğe veya davranış listesinde neredeyse İslami yaşamın birçok özelliği yer aldı.

  EVLİLİK - CENAZE VE MİRAS'TA İSLAMİ KURALLAR YASAK

Yönetmelik uyarınca, evlilik ya da boşanma ya da başkalarının düğün, cenaze törenlerine ve miraslara karışmak için yasal işlemler yerine dine başvurmak aşırı görülerek yasaklanmış eylemler kapsamında. Diğer işlemler arasında, aile planlaması politikalarının uygulanmasına müdahale etmek veya sabote etmek ve ulusal kimlik kartlarına, ev kayıt defterlerine veya Çin para birimine kasıtlı olarak zarar vermek.
 HELAL KAVRAMI KULLANMAK YASAK

Mevzuata göre, gıda ile ilgili olmayan bölgelerde Helal kavramının uygulanması ya da başkalarının laik hayatlarına müdahale etmek için kullanılması da aşırı bir eylem olarak kabul edilir. Yeni yönetmelik ile, İslami içerikli yayın, basım, dağıtım, satış, üretim, video, mağaza, yasaklanıyor. Aile planlaması politikasının uygulanmasına engel teşkil edilme sayılan çocuk doğum sayısı ceza sebebi.

İHBAR DA YASAYA GİRDİ

Halka açık yerlerde, toplu taşıma, tren istasyonları, havaalanları gibi kamuya açık alanlarda peçe takan kadınların derhal emniyet güçlerine ihbar edilmesi gerektiği de maddeler arasında.
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.368


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #189 : 24 Temmuz 2017, 12:28:18 »

Doğu Türkistan yalnız, Doğu Türkistan öksüz, Doğu Türkistandaki Uygur Türklerini düşünen yok. Ha şu pis arapları düşündüğünüzün yarısı kadar kendi soydaşlarımızı düşünsek olmaz mı?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.057 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.