KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Aralık 2018, 15:46:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 [2] 3 4 5
  Yazdır  
Gönderen Konu: KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ  (Okunma Sayısı 36431 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATTİLABİLGEHAN
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 973« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2009, 00:05:41 »

ZATEN KANDAŞIM, BÜTÜN ULUSLARIN SOLCULARI GEREKTİĞİNDE AŞIRI MİLLİYETÇİ OLURKEN BİZDEKİLER GENELLİKLE TÜRK YAĞILIĞI YAPARLAR NE İŞSE. TTKY
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2009, 21:27:24 »

Talat: Kazanımlar Varılacak Yeni Oluşumda Tescil Edilecek
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs Türkünün Bugüne Kadar Verdiği Mücadele Sonucunda Elde Ettiği Kazanımların Müzakereler Sonucunda Kıbrıs'ta Varılacak Yeni Oluşumda Tescil Edileceğini" Söyledi.

Haber Yayın Tarihi: 08.08.2009 14:19

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs Türkünün bugüne kadar verdiği mücadele sonucunda elde ettiği kazanımların müzakereler sonucunda Kıbrıs'ta varılacak yeni oluşumda tescil edileceğini" söyledi.

Talat, Erenköy direnişinin 45. yıl dönümü dolayısıyla Erenköy'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, direnişin Kıbrıs Türklerinin tarihindeki önemini ve yürütülmekte olan müzakerelerde ulaşmaya çalıştıkları hedefi anlattı.

Kıbrıs konusunda yürütülen müzakerelerin hedefinin Kıbrıs'taki iki halkın eşitliğine dayanan yeni bir ortaklık devleti kurulması olduğunu vurgulayan Talat, "Bugüne kadar verdiğimiz mücadele, bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımlar, yeni oluşumda müzakerelerle varacağımız oluşumda elbette ki tescil edilmek durumundadır" dedi. Talat, aksi halde Kıbrıs Türkünün mücadelesinin boşuna gideceğini, buna da kimsenin razı olamayacağını ifade etti.

Talat, 2004 yılındaki referandumda ortaya koyduğu iradenin de bugün tarihsel olarak Kıbrıs Türkünün diplomatik gücünün en önemli kilometre taşını oluşturduğunu vurguladı.

Talat, "Kıbrıs Türk tarihinde en önemli dönüm noktası olan Erenköy direnişinin aynı zamanda bir kahramanlık öyküsü, ayrıca, Erenköy'ün sivil yaşamla, halkın gündelik yaşamıyla direniş mücadelesinin nasıl iç içe geçtiğinin, nasıl birlikte örgütlendiğinin, örgütlenebildiğinin de bir öyküsü olduğunu" kaydetti.

Erenköy direnişinde Türkiye'nin müdahalesinin aslında Türkiye'nin Kıbrıs'a ilk müdahalesi olduğuna işaret eden Talat, bu müdahalede Yüzbaşı Cengiz Topel'in şehit olarak Kıbrıs Türk tarihine bir kahraman olarak altın harflerle yazıldığını belirtti.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakerelere de değinen Talat, müzakere sürecinin hedefinin, Kıbrıs'ta iki halkın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık devleti olduğunu, bu hedefin Kıbrıs Türkünün bugüne kadar verdiği mücadelenin, elde ettiği kazanımların toplamının bir sonucu olarak ortaya çıktığını ve o şekilde sonuçlanacağını vurguladı.

Talat, geçmişte elde edilen kazanımları bugün kendisinin diplomasi yoluyla korumak ve geliştirmek için uğraş verdiğini ifade etti. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #12 : 09 Ağustos 2009, 14:42:12 »

Türk Askeri Robocop
   

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimin, Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarını güvenlik sorunu yaratabilecek 'robocop' gibi gördüğünü söyledi.

8 Ağustos 2009  23:54

Talat, Rum tarafının, BM'nin Kıbrıs'taki iki kesimlilik parametresini reddettiğini de belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yaklaşık 11 aydır süren ve ilk turu tamamlanan müzakerelerde, özellikle Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın Orams davası kararı ve İngiltere'ye direkt uçuşların engellenmesinin ardından kendisini masada 'güçsüz ve öfkeli' hissettiğini söyledi.

Süreç boyunca birçok kriz yaşanmasına rağmen görüşmelerin kopmaması nedeniyle 1 yıl öncesine göre 'daha umutlu' olduğunu dile getiren Talat, "Bizi en çok rahatlatan Türkiye'nin çok açık desteğidir. Bizi dünyada tek destekleyen ülke Türkiye. Bizi desteklerken, iradenin Kıbrıs Türkünün elinde olduğunu belirterek yapıyor. Bu da tabii Rumların, 'Türkiye sizi kukla gibi kullanıyor' argümanını çürütüyor" dedi.

"Tıkanıklık mülkiyet başlığında olabilir" diyen Talat, BM'nin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik siyasi eşitlikle beraber iki temel parametresinden biri olan iki kesimliliği Rum tarafının kabul etmediğini söyledi.

Talat, BM Genel Sekreteri'nin New York'taki üçlü zirve önerisinin de, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas tarafından, BM'nin çözüm sürecindeki ağırlığının artmasını engellemek gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

Rumların adada istemediği Türkiye kökenli KKTC vatandaşlarından neden korktukları sorusuna karşılık Talat, "Onlar bizim eşit vatandaşımızdır. Neden korkuyorlar? Söyledikleri komiktir aslında; Türk ordusunda iyi eğitim almış ve ileride güvenlik sorunu yaratabilecek 'robocoplar', o tür yaratıklar (başka kelime bulamamış Talat, yaratık demiş; ilginç!) gibi görüyorlar" cevabını verdi.

1974'te Güney Kıbrıs'ta bir Amerikan büyükelçisinin öldürüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Talat, asıl sebebin ırkçılığa varan yabancı düşmanlığı olduğunu söyledi.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkgundem.net/haber.asp?id=665
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #13 : 10 Ağustos 2009, 13:03:03 »

RUM KESİMİNDEN YİNE İFTİRA GİRİŞİMİ!

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsünden sert çıkış
''Türkiye, AİHM'nin kayıplarla ilgili kararına yanıt vermeli"

10.08.2009 12:33

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, ''Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kayıplar konusuyla ilgili kararına yanıt vermesi ve arşivlerini açması gerektiğini'' söyledi.

Stefanu, Rum radyo-televizyon kurumuna (RİK) yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kayıplar konusuyla ilgili ordunun arşivlerini açmakla yükümlü olduğunu iddia etti.

Basında yer alan bazı kayıplarla ilgili iddiaları değinen Stefanu, ''savaş esirlerinin öldürüldüğünü'' kanıtlayan birtakım fotoğraflar ve filme çekilmiş malzeme bulunduğunu savundu.

Stefanu, bunların, ''ordu tarafından sivillerin ve savaş esirlerinin öldürüldüğünü kanıtladığını'' öne sürdü.

AA
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #14 : 12 Ağustos 2009, 01:39:41 »

Rum barbarlığı camileri vurdu!

Türklere ait dini mekanlardaki el yazması Kur’an, seccade, Kabe örtüsü gibi eserler yağmalandı.

Camilerde Rum yağması!
Güney Kıbrıs’taki Türklere ait dini mekanlarda bulunan el yazması Kur’an, seccade, Kabe örtüsü, Osmanlı sancağı ve Sakal-ı Şerif gibi paha biçilmez eserlerin, Rumlar tarafından yağmalanıp yok edildiği ortaya çıktı.

Kıbrıs Rum kesimindeki Türklere ait kültürel varlıkların büyük oranda tahrip edildiği belirlendi. KKTC Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs’ın Kuzey ve Güneyindeki Kültürel Varlıkları Değerlendirme Komitesinin yaptığı çalışma, Güney Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklere ait dini amaçlı taşınabilir nitelikteki kültürel varlıkların büyük oranda yok edildiğini ortaya çıkardı. Cami, mescit ve türbe gibi mekanlarda bulunan el yazması Kur’an, levha, kilim, seccade, Kabe örtüsü, Osmanlı sancağı, rahle, şamdan ve Sakal-ı Şerif gibi paha biçilmez eserlerin yerinde olmadığını bildiren Komite, elde ettiği sonuç doğrultusunda Güney Kıbrıs’taki dini amaçlı mekanlarda bulunan eserlerin kayıtlarını içeren envanter listelerinin tüm ayrıntılarıyla belgelenmesi için Milli Arşiv ve Vakıflar İdaresindeki uzmanlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışma başlattı. Çalışma çerçevesinde Güney Kıbrıs’taki tüm camilerin özellikle de 1963-1964 yılları arasında ve 1974 sonrasında, Rum yönetimi kontrolü altına giren köy ve kasabalardaki ibadet yerlerinin özellikle Hala Sultan Tekkesi ile Tahtakale, Ömerye ve Bayraktar camileri ile 1964 yılında Baf’ta Rumlar tarafından yağmalanıp yerle bir edilen ve yerine oto park inşa edilen Cami-i Cedid’in envanterleri gün ışığına çıkarıldı.

Giderken götürmüşler
Öte yandan komite çalışmasında, 1976-1977 yılları arasında nüfus mübadelesi çerçevesinde kuzeyden güneye geçen Rum muhtar veya papazların, bu geçiş sırasında beraberlerinde yüzlerce taşınır nitelikteki kilise malzemesini götürdüklerini belgeleyen tutanaklar ve fotoğraflar ortaya çıkarılarak, önemli miktarda eserin Güney Kıbrıs’a götürüldüğü belirlendi. Komitenin açıklamasında  “Rum kilise ve yönetimi, kuzeydeki eserlerin yağmalanıp, uluslararası alanda pazarlandığı iddiasında bulunurken, asıl yağmalananın Güney Kıbrıs Rum yönetimi kontrolündeki bölgede kalan Kıbrıslı Türklere ait dini kültürel varlıkların olduğu belgelerle kanıtlamaktadır”denildi. (AA)

Cami ve türbeler tahrip edildi
Güney Kıbrıs’taki Türklere ait cami ve türbelerde bulunan paha biçilmez eserleri yağmalayan Rumlar, bu dini mekanları da tamamen tahrip ettiler.

11/08/2009  21:10    
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #15 : 12 Ağustos 2009, 02:05:01 »

Kıbrıs'a enerji alanında destek artacak
Enerji Bakanı Yıldız, enerji alanında master planıyla Kıbrıs'ın bütününü kapsayan bir çalışmada bulunacaklarını açıkladı
11 Ağustos 2009 Salı, 17:04

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''KKTC'ye şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyetinin verdiği destek, enerji alanında da artan bir dozda devam edecek'' dedi.

Bakan Yıldız, KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sumat Atun'la görüştü. Görüşme sonrası açıklamada bulanan Bakan Yıldız, Kıbrıs teknik heyetinin KKTC'nin özellikle enerji alanında yapılanmasıyla alakalı önerilerini sunduğunu, kendilerinin de bu kanalın finanse edilmesiyle alakalı çalışmaları yaparak, teknik yeterliliklerini gözlemlediklerini, incelemeler yaptıklarını söyledi.

''KKTC'ye şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyetinin verdiği destek, enerji alanında da artan bir dozda devam edecek'' diyen Yıldız, beraber yapılan ortak çalışmaların KKTC'nin büyümesiyle alakalı pozitif katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yıldız, enerji alanında yapacakları bir master planıyla da Kıbrıs'ın bütününü kapsayan bir çalışmada bulunacaklarını bildirdi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı KKTC'nin hem rüzgarda hem güneşte bir kısım avantajları olduğuna işaret eden Yıldız, bu avantajın kullanılmasıyla alakalı Elektrik İşleri Etüd İdaresindeki (EİEİ) birikimlerinin hem know-how olarak hem de lojistik destek olarak aktarılacağını söyledi.

KONUK BAKAN ATUN

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sumat Atun da KKTC'yi ana vatan Türkiye Cumhuriyeti ile yaptığı işbirliği ile kalkındırmaya devam edeceklerini belirtirken, KKTC'de Ekonomi Bakanlığının ilk kez oluşturulduğunu, kendilerinin enerji politikalarının önümüzdeki 15-20 yıl süre için yapılandırılması, politika ve vizyonun belirlenmesi çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Bu kapsamda Türkiye'nin enerji bakanlığı ile yakından çalışıp bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini anlatan Atun, plan ve projelerini süratli bir şekilde oluşturmak istediklerini söyledi.

KKTC'de şu an elektrik üretiminin katı yakıt üzerine kurulu olduğuna dikkati çeken Atun, katı yakıt üstüne kurulu bu sistemi mümkün olduğunca yenilebilir enerji imkanlarıyla üretilebilir hale getirme amacında olduklarını kaydetti.

''Bizim için önemli olan KKTC'de hem ekonomimizin, ekonomimizle birlikte enerjinin sürdürülebilir bir hal almasıdır, bu yönden çalışmalarımız devam etmektedir'' diyen Atun, Türkiye'nin enerji koridoru haline gelmesinin de kendileri için heyecan kaynağı olduğunu ve bunun KKTC'nin de konumunu güçlendirdiğini kaydetti.

KKTC'de önemli bir yatırım potansiyeli olduğuna işaret eden Atun, Türk iş adamlarına yatırım ve işbirliği çağrısında bulundu.

SORULAR

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Mavi Akım'ın Kıbrıs'a uzatılması konusunda bir soru üzerine, Rusya Federasyonu ile geçen hafta yapılan çalışmalarda Mavi Akım hattının Lübnan, İsrail tarafına uzatılırken aynı zamanda Kıbrıs'ın da isminin telaffuz edildiğini hatırlattı.

Bununla ilgili prensip kararları olduğunu anlatan Yıldız, yapılacak çalışmalarla araştırmalarla beraber hem enerjide, doğal gazda ve suda hem de fiber optikte bir hat oluşturulmasını istediklerini kaydetti.

Bu konuda enerji diplomasisinin devam ettiğini belirten Yıldız, enerji sektörünün globalleşen dünyadan daha hızlı globalleştiğini ve ülkeler arası ortak paydaya atılabilecek çok ciddi katkıları olduğunu söyledi. Yıldız, bu açıdan kendilerinin de Kıbrıs'ı bir bütün olarak düşündüklerini vurguladı.

KKTC'nin gaz ihtiyacının yaklaşık yarım milyar metreküp civarında olduğuna işaret eden Yıldız, şöyle devam etti:

''Bunun fizibl noktaya ulaşabilmesi için bu miktarın daha da artması lazım, belki yapacağımız bir master çalışmayla beraber her zaman iddia ettiğimiz gibi enerjinin gaz borularını yalnızca enerji olarak değil, aynı zamanda bir barış köprüsü olacağına inanıyoruz.

Bunun en fazla hissedileceği yerlerden bir tanesi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs yönetimi arasında olabilecektir. Bununla alakalı biz tekliflerimizi ve çalışmalarımızı hazırlıyoruz. Gerek Avrupa Birliği ile alakalı gerek komşu ülkeler, gerekse ana vatan olarak gördükleri Türkiye'nin Kıbrıs'la alakalı yapacağı çalışmalarda bir barış köprüsü bir uzlaşı köprüsü olacağını her ortamda da ifade ediyoruz.''

TÜRKİYE'DEN KIBRIS'A ELEKTRİK PROJESİ

KKTC'li Bakan Atun da KKTC ile Türkiye arasında daha önce su taşıması konusunda bir işbirliği olduğunu ve projenin geliştirilmekte olduğunu belirtirken, Türkiye ve KKTC'nin elektrik akımlarının enterkonnekte hale gelerek, Türkiye'den Kıbrıs'a elektrik akımı gelmesi noktasında görüş birliğine varıldığını bildirdi.

Bunun KKTC'nin elektrik ihtiyacının sürdürülebilir bir şekilde yedeklenmesi kadar adanın geneline elektrik verme imkanını tesis edeceğine dikkati çeken Atun, adada kalıcı bir anlaşmaya varılması yönünde önemli bir unsur olabileceğini söyledi.

Enerji Bakanı Yıldız da ''Bizim mutabık kaldığımız nokta bütün bu bilgi lojistik destek ve know-how devriyle alakalı çalışmalarımızın talimatlarını verdim. EİEİ, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ve TEİAŞ'dan oluşan bir heyet inşallah önümüzdeki süreçte KKTC'ye gidecekler ve tespit yapacaklar. Bu çalışmayla beraber ne kadar fizibıl olduğuyla, ne kadar uygun olduğuyla alakalı çalışmalar, bu rakamlar bize yön gösterecek'' diye konuştu.

Bir gazetecinin bu elektrik hattıyla Rum kesiminin de bu hattı kullanımı ya da elektrik satışının söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine, Yıldız, kendilerinin teklifi bir master plan çerçevesinde Kıbrıs'ın bütünü için hazırlayacaklarını bildirdi.

Yıldız, ''Bu öneriyi KKTC'nin Ekonomi ve Enerji Bakanı mutlaka kendilerine ileteceklerdir. Kendi içlerindeki konuyu kendileri çözeceklerdir ama biz bütünüyle alakalı master plan çalışmamızı yapacağız'' şeklinde cevap etti.

Konuk Bakan Atun da adanın batısında Güney Kıbrıs'taki sistemle enterkonnekte olabilecekleri bir yapı üzerinde çalıştıklarını, bu yapı sağlandıktan sonra kendilerinin elektrik enerjisi kullanımını adanın tamamına sunabileceklerini, gerektiği takdirde Güney Kıbrıs'a da bu elektriği satabileceklerini söyledi.

MUHALEFETİ BİLGİLENDİRME

Bu arada, Konuk Bakanı uğurlamasının ardından bir gazetecinin muhalefetin bazı eleştiri ve yorumlarını hatırlatarak, enerji konusunda muhalefeti bilgilendirme çalışmasının yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine Bakan Yıldız, ''Tabi düşünüyoruz. Biz bilginin istenmesi halinde her zaman açığız. Bunu önceden biz de teklif edebiliriz. Projelerin bütün detaylarını, bütün ayrıntılarını görebilecek durumdayız çünkü hem projelere hem ülkemize güveniyoruz'' şeklinde yanıt verdi.

AA
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #16 : 12 Ağustos 2009, 02:09:25 »

KKTC SINIRINDA ÇATIŞMADAN DÖNÜLDÜ

Haber Yayın Tarihi: 11.08.2009 02:21

Rum Motorcular, 1996'da Gönderdeki Türk Bayrağını İndirmeye Çalışırken Vurularak Ölen Solomos Solomu'nun Anma Yıldönümünde Yine Sınır Delme Eylemine Kalkıştı.

Haber ayrıntılarına maalesef ajanslardan ulaşılamıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #17 : 15 Ağustos 2009, 18:47:02 »

KIBRIS'TA  İKİ TARAFIN SÜRDÜRDÜĞÜ GÖRÜŞMELERDE TARAFLAR ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIKLARI VAR!


Taraflar arasında Eylül 2008`de başlatılan ve 6 Ağustostaki 40. görüşmeyle ilk turu tamamlanan Kıbrıs müzakerelerinde, taraflar arasında oldukça fazla derin görüş ayrılıkları olduğu belirtildi.

Görüşmelerin ilk turunda, tavırlarını  ortaya koyan taraflar, Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 11 ay süren görüşmelerde, Kıbrıs sorununu 6 ana başlık üzerinden görüştü.

 KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas başkanlığında, konu başlıklarına göre değişen liderlerin heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, sırasıyla,
 
1)Yönetim ve Güç Paylaşımı, (Alt başlıklar :Vatandaşlık, Yabancılar, Göç ve İltica)
2) Mülkiyet,
3) AB,
4) Ekonomik Konular,
5)Toprak ile Güvenlik ve
6) Garantiler ana başlıklarını ele aldı.

Taraflar, tüm başlıkları görüştükten sonra, yeniden Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığına dönerek, bu başlık altındaki diğer üç önemli konuyu yeniden ele aldı.
İHTİLAFLAR ÇOK FAZLA
KKTC tarafı yeni devletin şekli konusunda Annan Planı`ndaki formülasyonu önerdi, Rum tarafı ise bu konuda değerlendirme ve fikirlerini sunmadı.
Türk tarafı mevcut garanti sisteminin devamını savunurken, Rum tarafı bunu Kıbrıs Rum Kesiminin AB ÜYELİĞİNİ ÖNE SÜREREK çağ dışı olarak görüyor  ve AB üyeliğinin yeterli güvenceyi sağlayacağını iddia ediyor.
Rum yönetimi, özellikle Türkiye kökenli olup, bölgeye yerleşmiş ve KKTC vatandaşı olanların, orduda yoğun eğitimden geçirildiğine inanıyor. Tabii bu iddiasını her zamanki gibi ispat edemiyor.
Türk tarafı federal yürütmede “Başkanlık Konseyini” önerirken, Rum tarafı “Başkanlık Sisteminde”  ısrar ediyor.
Uzlaşma sağlanılan diğer üç ana başlık içinse ortak metin çalışması yapıldı

(Haber metni, TV haberlerinden derlenmiştir.)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #18 : 15 Ağustos 2009, 18:56:15 »

Az ötede Kıbrıslı Türkler katledildi

14 Ağustos 1974`te  Atlılar ve Muratağa köylerinde 106 sivil Türk canlı canlı gömüldü.


RUMLAR SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYORDU

Konuksever, olayı Lefkoşa`daki Kayıp Şahıslar Komitesi`ne de anlattığını belirterek, `Yanımda ANKA ajansında çalışan Adem Yavuz vardı. Biz daha sonra Yavuz`la Rumlar`a esir düştük. Rumlar beni omuzumdan vurup yaraladı. Hastane bahçesinde de yaralı arkadaşım Adem Yavuz`u karnından vurup öldürdüler. Bu fotoğraflar 11 makara filmden sadece 2`sidir. Rumların elinde bu askerlerin gömülürken ki fotoğrafları da var` dedi. Aynı gün Serdarlı`ya 2 kilometre uzaklıktaki Muratağa ve yakınındaki Atlılar Köyü`nde de Rumlar`ın sivillere yönelik bir katliamı vardı. KKTC Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Ertan Ersan bu acı olayı şöyle anlattı: `Rumlar, 14 Ağustos 1974`te ikinci harekat başladığı gün, 89 kardeşimizi hiç kurşun sıkmadan canlı canlı çoluk çocuk demeden toprağa gömdüler... Aynı gün Atlılar`da ertesi gün 15 Ağustos`ta Taşkent ve Terazi Köyü`ndeki onlarca sivili öldürdüler. 18-19 Ağustos`ta Türk askeri bu köylere girdi. Birleşmiş Milletler yetkililerinin gözetiminde de mezarlar açıldığında korkunç bir manzarayla karşılaşıldı. Eğer Türk askeri gelmeseydi eminim bugün hiçbir Türk, Kıbrıs`ta hayatta kalmayacaktı. Biz özgürlüğümüze 1974`ün 20 Temmuz sabahında kavuştuk. O günden tadını çıkarıyoruz..Talat'ın yaveri köyde olmadığı için kurtulmuş


Katliamdan kurtulanlardan birisi KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yaveri Albay Albay Savaş Dağlı'ydı. Dağlı önceki gün katliama uğrayan Muratağa-Sandallar ve Atlılar köylerindeki şehitlikleri ziyaret eden Talat'a eşlik etti. Albay Savaş Dağlı, köy ilkokulunda okurken arkadaşlarıyla çekilen ve şimdi şehitlik müzesinde sergilenen fotoğrafını gösterdi. Cumhurbaşkanı Talat, yaverinin o dönemde köyde öğrenci olduğunu belirterek, Savaş Dağlı'nın köyde olmadığı için katliamdan sağ çıktığını söyledi. Talat, "Şanslıydı. Şanslı olmayanları maalesef kaybettik'' dedi. Albay Savaş Dağlı, acı hatırayı "Ailemle birlikte Larnaka'nın bir köyüne tatile gitmiştik. Savaş çıktığı için köye dönememiştik. ise bütün arkadaşlarımız şehit olmuştu" diye anlattı. Albay Dağlı, şehitlik müzesinde bulunan fotoğrafını çeken öğretmeniyle de sohbet etti.

Sabah Gzt.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #19 : 19 Ağustos 2009, 16:55:18 »

Bağdat'ta 75 Can Alan Saldırıda, Türk Büyükelçiliğinin de Camları Kırıldı.


Haber Yayın Tarihi: 19.08.2009 16:29

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Maliye Bakanlığı'nı hedef alan saldırıdan yakındaki Türk Büyükelçiliği de etkilendi.

Bağdat'ta bugün 5 semtte eş zamanlı düzenlenen saldırılarda ölü sayısının 75, yaralı sayısının 310 olduğu bildirildi. Saldırılarda Dışişleri ile Maliye bakanlıkları da hedef alındı.

Maliye bakanlığına 1000 metre uzaklıktaki Vezirye Bölgesinde bulunan Türk Büyükelçiliği binası meydana gelen patlama ve atılan havan toplarından etkilendi. Edinilen bilgiye göre patlama sonucunda elçiliğe ait tüm camlar kırılırken, elçilik duvarlarında da çatlamalar oldu.

Patlama sonra atılan havan topunun elçiliğe 500 metre mesafeye düştüğü belirtilirken, camların kırılması nedeniyle elçilikte yaralanan olmadığı öğrenildi. Vize başvurusu için elçiliğe gelem Irak vatandaşları ise patlamaların ardından kaçarak bölgeden uzaklaştı.

Irak'ta Amerikan güçlerinin şehir merkezlerinden çekilmesinin ardından saldırılar yeniden şiddetlenmişti
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: 1 [2] 3 4 5
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.085 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.