KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2018, 05:07:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 5
  Yazdır  
Gönderen Konu: KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ  (Okunma Sayısı 35125 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 22 Temmuz 2009, 12:36:46 »

Çözümü Rumlar Engelliyor
   
KKTC Cumhurbaşkanı Talat, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC´ye giden Cemil Çiçek´le görüştü.
 
20 Temmuz 2009  22:47
 
Çiçek, görüşmede bayram sevincini paylaşmak için geldiğini ifade ederek, ´Sizin bayramınız bizim bayramımızdır´ dedi. Talat da 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı´nın gerçek anlamda Kıbrıs´ta barışın yeni koşullarını oluşturduğunu belirtti.
     Türkiye ve KKTC´nin adil bir çözümü hep desteklediğini ve çözümün önüne çıkan engellerin Türk tarafından gelmediğini vurgulayan Talat, bugünkü müzakere sürecinde ellerinden geleni ortaya koyduklarını, yıl sonuna kadar çözüm istediklerini kaydetti. Talat, Kıbrıs Rum tarafının buna şiddetle karşı çıktığını belirterek şöyle konuştu: “Adeta biz ´çözüm´ dedikçe, Rum tarafı rahatsız oluyor ve bunu da ifade ediyor. İşte bu, bizim ne kadar çözüm yanlısı olduğunu, çözüm için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu gösterirken, Rum tarafının çözüm konusunda isteklilik göstermediğini ifade ediyor.”


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2009, 16:22:00 »

KKTC'ye Direk Uçuş Başvurusu Ret ile Sonuçlandı
Kuzey Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (Kkthy) İngiltere ile Kuzey Kıbrıs Arasında Doğrudan Uçuşların Başlaması İçin Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye Yaptığı Başvuru Reddedildi. 
Haber Yayın Tarihi: 28.07.2009 15:07
 
Kuzey Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KKTHY) İngiltere ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşların başlaması için Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye yaptığı başvuru reddedildi.

KKTHY ile seyahat acentesi CTA Holidays Limited'in birlikte yaptığı başvuruyu değerlendiren Yüksek Mahkeme, doğrudan uçuşlara izin verilmesinin bölünmüş bir adaya büyük bir sembolik önem kazandıracağını söyledi. Mahkeme üyeleri Hakim Wyn Williams KKTHY'nin yasağın gözden geçirilmesi talebini reddetti. Böylelikle ada üzerinde 35 yıllık doğrudan uçuş ambargosunu kaldırmak için yapılan başvuru başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. İngiliz hükümeti ise yasağı kaldırmanın Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu'na aykırı olduğunu söylüyor.

Mahkemenin 35 yıllık yasağı gözden geçirmesi için başvuruda bulunan KKTHY, yasak nedeniyle havayolu şirketlerinin Türkiye üzerinden gitmek zorunda kaldıkları için daha fazla yakıt harcadıklarını belirterek yasağa itiraz etmişlerdi. KKTHY, Türkiye üzerinden uçmak zorunda olmalarının bilet fiyatlarına da yansıdığını ve bunun hava kirliliğine de yol açtığını belirtmişti.

Her yıl yaklaşık 100 bin turist İngiltere'den Kuzey Kıbrıs'a tatil için seyahat ediyor
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2009, 10:13:57 »

Uçuş Yasağına Devam
   
Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları’nın İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş için, İngiliz hükümetine karşı yüksek mahkemede açılan dava 28 Temmuz 2009 tarihi itibarı ile kaybedildi.
 
1 Ağustos 2009  19:40
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan ambargoların başında gelen direkt uçuş yasağı karşısında, Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları tarafından açılan davada, hükümetin tekrar karar değiştirmesi ile birlikte,  İngiliz hükümetine karşı açtığı davada, mahkeme, Chicago Sivil Havacılık Konferansı’nın maddelerini gerekçe göstererek bu davayı Kuzey Kıbrıs aleyhinde sonuçlandırdı.  Chicago Sivil Havacılık kurallarına uymadığı gerekçe gösterilerek, Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları’nın bu başvurusu yüksek mahkemede red cevabı aldı.
Karara tepki büyüyor
Embargoed! Grubunun yapmış olduğu basın açıklamasında, ve bir çok sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların tepkisini çeken bu karar sonucunda, Kıbrıslı Türkler’in insan haklarının tekrardan çiğnendiği açıkça görüldüğüni ifade etti. 2004 yılında İngiltere Dışişleri bakanı Jack Straw’un, Kuzey Kıbrıs’a ve vatandaşlarına uygulanan ambargoların kaldırılmasını desteklediğini söylemesinin ardından sadece 5 sene geçmesine rağmen, böyle bir davanın kaybedilmesi kuşkusuz yine ambargoların devam ettiğinin göstergesi oldu.
İngiliz Hükümeti, KKTC vatandaşlarının güvenini kaybetmeye devam ediyor
İngiliz hükümeti, bu dava sonrasında, İngiltere-KKTC arasında direkt uçuş ambargosuna destek göstermediği için, vatandaşların bir çok tepkisi ile karşı karşıya kaldı. Ve en önemlisi, vatandaşlar, hükümete olan güvenini kaybetmeye devam ediyor. Gerek KKTC vatandaşları gerekse Türk vatandaşları, bu gelişme sonrasında gelecek seçimlerde oylarını  kulllanırken çok daha dikkatli olacağı kesindir. Gazetemize gönderilen Embargoed!  Basın bildirisinde de belirtildiği üzere, önümüzdeki seçimlerede, İngiltere’de büyük bir nüfus oranına sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türk vatandaşları, tepkilerini dile getireceklerdir. Embargoed!, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına, 2004 yılında verilen bu ambargonun kaldırılması söznünü yerine getirmeyen hükümetin, büyük bir destek kaybına uğradığını, göndermiş olduğu basın bildirisinde dile getirmiştir.
Kuzey Kıbrıs Türk havayolları, 35 yıllık ambargoya karşı açtığı davayı kaybetti
Son 35 yıldır, yani Kıbrıs’ın ikiye bölünmesinden bu yana, Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş ambargosuna, Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları, açmış olduğu davada red cevabı aldı. Birmingham Civil Justice Centre’da 28 Temmuz 2009 tarihinde görülen davada, Kuzey Kıbrıs Türk Havayolları, direkt uçuş kararının, Chicago Sivil Havacılık Kanunları’na uymadığı gerekçesiyle davayı kaybetti. Her yıl 100,000’in üzerinde Kuzey
Kıbrıs’a yolcu taşıyan KTHY, direkt uçuş yapamadığı için, önce Türkiye’ye inmek durumundadır. Bu kararın adaletsiz ve haksız olduğunu savunan KTHY avukatları, Chicago Sivil havacılık kanunlarının, mahkeme tarafından yanlış değerlendirildiğini belirterek, sivil havacılıkta ulusal mahkemelerin de karar alabileceği konusunda görüşlerini bildirdiler.
‘Bu karar sürpriz olmadı’
28 Temmuz Salı günü açıklanan karar sonrasında yaptığımız görüşmelerde, farklı yorumlar ele alındı. Kıbrıs Türk Cemiyeti Başkanı Mustafa Gençsoy, kendisi ile yaptığımız görüşmede bu karar ile, yine Kıbrıs Türkünün insan haklarının çiğnendiğini dile getirdi. Gençsoy sözlerine şu şekilde devam etti; ‘Bu karar resmen İnsan Hakları’na aykırı bir karardır. Kıbrıs Türklerine hiç bir ortamda saygıları olmadığı gibi, bir çok Kıbrıs Türk’ünün İngiliz vatandaşı olmasına rağmen, böyle bir ayrımcılığa maruz kaluyoruz. Bu olay İnsan Hakları mahkemesine taşınmalıdır ve peşi bırakılmamalıdır.’ Dedi.
‘Uluslararası Hukuk Probleminin ferdi ve kurumlar seviyesinde halledilmesi güçtür’
Uluslararası Hukuk Uzmanı Ahmet Osam, bu konuyla ilgili görüşlerinde farklı noktalara değindi. Osam; ‘Bir Uluslararası Hukuk probleminin, ferdi veya kurumlar seviyesinde halledilmesi güçtür, uygun değildir ve yanlış bir girişimdir. Bu tabiki de, Kuzey Kıbrıs’ın  ilelebet bir şekilde hapis kalmasının kabul edilebileceği anlamına gelmemektedir. Bizim bu konuda konuştuğumuz, kesinlikle milli çıkarlardır ki; havalimanları ya da deniz limanları, milli çıkarların gözardı edilemez unsurlarıdır.’ Derken, olayın ciddiyetinin önemine tekrar değindi.
Avrupa Gazetesi yazarlarından Alper Faik Genç, bu konuyla ilgili yorumlarında, bu işi Hukukçulara bırakmak gerektiğine değindi. Bu karar karşısında üzüldüğünü fakat hiç şaşırmadığını dile getiren Genç; ‘İngilizler, bu taraflı tutumunu tarih boyunca sürekli sergilemişlerdir. İngiliz devleti garantör bir devlet olmasına rağmen, yine hayalkırıklığına sebebp olmuştur. Hukukçularımız bu konunun üzerine gitmelidirler. Hem Kıbrıs’ı bir bütün olarak gördüklerini savunuyorlar hem de KKTC’yi tanımıyorlar. 200 bin kişilik toplumun insanhakları gözardı ediliyor. ‘ dedi.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2009, 10:15:07 »

DİKKAT! DİKKAT!

KKTC'nin Statüsü Sempozyumu
   
KKTC'yi Koruma Derneği'nin düzenleyeceği sempozyumun bilgilendirme metni
 
30 Temmuz 2009  23:13
 
KKTC’Yİ KORUMA DERNEĞİ

                            KKTC’NİN STATÜSÜ SEMPOZYUMU

 

 

Tarih : 12-13-14 Kasım 2009

Süre : 3 gün 2 gece

Yer    : Lefkoşa

1 Ağustos 2009

I. DUYURU

Sayın katılımcı

 

KKTC’yi KORUMA DERNEĞİ, KKTC’nin varlığına inanmış ve sürdürülmesi için de çalışmalar yapan, etkinlikler düzenleyen bir Sivil Toplum Örgütüdür.

 

Alanında ilk olarak gerçekleştirilen bu Sempozyumun amacı, KKTC’nin statüsünün irdelenmesi ve çıkacak sonuca göre de çalışmaların yapılması, halkımızın,  sivil toplum örgütlerinin ve devletimizin bu konuda bilgilendirilmesi olacaktır.

 

Bu Sempozyumda B.M. güvenlik konseyi kararlarının “541–550” hukuk bilimi içinde etkili olup olmadığı. B.M.nin kuruluşundan beri kaç kez uygulandığı, egemen devletlerin yeni kurulan devletleri tanıma veya tanımama iradesine bağlayıcı etkisi var mı?

Güvenlik konseyi daimi üyelerinin “Batı Yanlıları” Kosova’nın “Doğu Yanlılarının” Osetya ve Abaza Cumhuriyetlerinin gelişmelerinde sergiledikleri tavırları karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin statüsü irdelenmeli. İzolasyonların hukuksal statüsü ile geçerli olup olmadıkları, dünya ile KKTC’nin bağının nasıl engellerin aşılarak sağlanabileceği tartışılacak, doğrular gün ışığına çıkarılacaktır.

 

Sempozyumda temel konu Kıbrıs Türklerinin kan, gözyaşı, soykırıma uğrama, defalarca göç ve yıllarca süren zulüm karşısında pes etmeyip, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı sonrasında kurmuş olduğu “KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ”DİR.

Kıbrıs Türk halkının uluslar arası statüsünü değişik açılardan bilimsel bir yaklaşımla ele alan bildiriler program kapsamında yer alacaktır. Sempozyuma sunulan bildirilerin ilk yayın hakkı KKTC’yi KORUMA DERNEĞİ’nin çıkaracağı Sempozyum kitabına aittir. Sempozyuma başvuranlar bu kuralı önceden kabul etmiş sayılırlar.

 

Sempozyuma sizin de bir bildiri ile katılmanız arzu edilmektedir. Katılımcıların KKTC’ye ulaşım masrafları kendilerine (kurumlarına) ait olup, Sempozyum süresince konaklama masrafları ise KKTC’yi KORUMA DERNEĞİ tarafından karşılanacaktır.

 

Sempozyuma katılıp katılamayacağınızı düzenleme kurulumumuza bildirmenizi rica eder; katılma talebinde bulunmanız halinde bildiri özetiniz ve biyografinizi en genç 31 Ağustos 2009 tarihine kadar düzenleme kuruluna ulaştırmanız gerektiğini belirtiriz.

15 Ağustos 2009 tarihinde Sempozyumumuzla ilgili 2. duyuru yapılacak ve 1 Kasım 2009 tarihinde Sempozyum’un kesin programı kamuoyuna basın ve görsel medya yolu ile duyurulacaktır.

Bildirileri son sunma tarihi 1 Kasım 2009’dur.

İstisnasız herkesin başvurusuna açık olduğumuzu, ancak  en fazla 20 kişilik sınırlı kontenjan nedeniyle her başvuruya olumlu cevap vermemizin mümkün olmadığının da anlayışla karşılanması gerektiğini, Sempozyum kitabında bu tarz  sunulmayan bildirilere de yer verebileceğimizi belirtiriz.

 

Sempozyumumuza yapacağınız katkılar için şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

 

 

Nejat KOCAİSMAİL                                     Prof. Dr. Ata ATUN                                                               

Dernek Başkanı                                       Yürütme Kurulu Başkanı                                                                                                                           

 

 

 

 

SEMPOZYUM ORGANİZASYON KOMİTESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

SAMTAY VAKFI Merkezi;

Telefon : +90 392 366 2637

Faks    : +90 392 360 0012

e-posta : ata.atun@atun.com

Adres   : Kemerli Yol No. 8, Magosa, KKTC

 

Dernek Başkanı: Nejat KOCAİSMAİL

GSM    : +90 542 884 9822

e-posta : nejat@kocaismail.com

 

SEMPOZYUM ORGANİZASYON SORUMLUSU

Prof. Dr. Ata ATUN:

GSM    : +90 533 861 4666

e-posta : ata.atun@atun.com 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2009, 10:48:35 »

Talat: Haftaya İkinci Turun Programını Yapacağız
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile, Kıbrıs Müzakereleri Çerçevesinde 6 Ağustosta Yapacakları Görüşmede Müzakerelerin İlk Turunun Tamamlanacağını ve İkinci Turun Programını Yapacaklarını Söyledi. 

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 6 Ağustosta yapacakları görüşmede müzakerelerin ilk turunun tamamlanacağını ve ikinci turun programını yapacaklarını söyledi.

Talat, Hristofyas ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' başlığı altında ele alınan ''Göç, Vatandaşlık, Yabancılar ve Sığınma'' konularında geçen hafta sunulan görüşlere cevap verdiklerini ve bu cevaplar üzerinde de bazı değerlendirmeler yaptıklarını kaydetti.

Haftaya aynı konuyu tekrar ele alacaklarını ve ikinci tur müzakerelerin programını yapacaklarını belirten Talat, ''Görünen o ki gelecek hafta birinci tur tamamlanmış olacak ve ikinci tura geçilecek'' dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, yıl sonundan önce referandum talepleri konusunda Kıbrıs Rum tarafının tutumunda bir değişiklik olup olmadığı sorusuna karşılık, Rum tarafının bu konuda henüz bir şey söylemediğini ifade ederek, basına yansıdığı kadarıyla Rumların önce bunu reddettiğini veya rahatsızlık belirttiğini, son zamanlarda yapılan açıklamalarda ise ''belli koşullarda referandumunun olabileceğini ima ettiklerini'' söyledi.

Bir sonraki görüşmeyi 6 Ağustosta yapacak Talat ve Hristofyas, görüşmelere 3 Eylüle kadar ara verecek. Eylül ayında müzakerelerin ikinci turuna geçilecek. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2009, 10:27:51 »

Haber Yayın Tarihi: 02.08.2009 14:01

Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Kathimerini gazetesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasındaki doğrudan müzakerelere destek vermek için Eylül veya Ekim ayında Kıbrıs'a gelmesinin beklendiğini yazdı.

Ziyaretin hedeflerinden birinin, "liderlerin daha büyük taahhütlerinin teminat altına alınması" olduğunu belirten gazete, "BM'nin görüşmelerin hızının her şekilde korunmasını istediğini" kaydetti.

Gazete, Ban'ın ziyaretini halihazırda programlandığını, kesin tarihin müzakereler masasındaki gelişmelere göre belirleneceğini ifade etti.

Bu arada liderler, 6 Ağustostaki görüşmede müzakerelerin ilk turunu tamamlayacak ve müzakerelerin ikinci turuna 3 Eylülde yapacakları görüşmede başlayacak. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2009, 10:05:52 »

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2009 13:27

Kıbrıs Görüşmelerine 3 Eylül'e Kadar Ara Verilecek
Kıbrıs'ta Kapsamlı ve Kalıcı Çözüm İçin Yarın Tekrar Bir Araya Gelecek Liderler, Görüşmelere 3 Eylül'e Kadar Ara Verecek. Kıbrıs Türk Tarafı, Anlaşılamayan Konuların Liderler Seviyesinde Ele Alınacağı İkinci Safha Görüşmeleri Öncesinde Kendi İçerisinde ve Anavatan Türkiye ile Değerlendirmeler Yapacak.

Kıbrıs'ta kapsamlı ve kalıcı çözüm için yarın tekrar bir araya gelecek liderler, görüşmelere 3 Eylül'e kadar ara verecek. Kıbrıs Türk tarafı, anlaşılamayan konuların liderler seviyesinde ele alınacağı ikinci safha görüşmeleri öncesinde kendi içerisinde ve Anavatan Türkiye ile değerlendirmeler yapacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'le Rum lider Dimitri Hristofyas arasında yarın yapılacak görüşmede vatandaşlık, yabancılar, göç ve sığınma konuları ele alınacak. Görüşmede ayrıca 3 Eylül'le başlayacak ikinci safha görüşmelerinin yöntemi ve programı görüşülecek. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, yarınki görüşmelerde bu konunun kesin olarak saptanması umudunu dile getirdi.

Görüşmelere verilecek olan arayı en iyi şekilde değerlendirerek ikinci safhaya hazırlanmak isteyen Türk tarafı, bu süre içinde çeşitli bilgilendirme ve değerlendirme toplantıları yapacak. Bunun bir parçası olarak önümüzdeki günlerde KKTC Meclisi'nde temsil edilmekte olan siyasi partiler ile bir değerlendirme toplantısı düzenlenecek. Bu süre içinde Türkiye ile de istişareler devam edecek.

YEŞİILIRMAK KAPISINDAN AMBULANSLARIN GEÇİŞİ İÇİN TATBİKAT YAPILACAK

Hasan Erçakıca, Yeşilırmak Kapısı'nın açılması çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ambulansların acil geçişleri ile ilgili bir tatbikatın yarın bu kapıda yapılacağını bildirdi. Bu arada, Birleşmiş Milletler de yol inşası için gereken araştırmaları sürdürüyor. Bu araştırmalardan sonra konu ihale aşamasına gelecek.

Erçakıca, adanın iki kesimi arasında televizyon yayınlarının birbirini perdelemesinden kaynaklanan problemin çözümüyle ilgili olarak kurulan alt komitenin bugün bir toplantı gerçekleştirmekte olduğunu açıkladı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2009, 10:08:53 »

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2009 08:55

Talat: Çözümü İsteyen Tarafız

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Tarafının Müzakere Masasında, Dünyanın ve BM'nin Gözü Önünde Çözümü İsteyen ve Zorlayan Taraf Olarak Göründüğünü Belirterek, 'Bu da Bize Önemli Bir Avantaj Sağlıyor. Sadece Bize Değil, Aynı Zamanda Türkiye'nin de Uluslararası Sorunlarda Rahatlamasını Sağlıyor' Dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasında, dünyanın ve BM'nin gözü önünde çözümü isteyen ve zorlayan taraf olarak göründüğünü belirterek, ''Bu da bize önemli bir avantaj sağlıyor. Sadece bize değil, aynı zamanda Türkiye'nin de uluslararası sorunlarda rahatlamasını sağlıyor'' dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, dün akşam Dikmen Belediye Parkı'nda vatandaşlarla bir araya gelerek, Kıbrıs müzakere süreci hakkında bilgi verdi.

Talat, toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakerelerinde geçmişle bugün arasında çok ciddi farklılıklar olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''İşte önemli fark, 2004'ten sonra Kıbrıslı Türkler sadece referandumda 'evet' demekle kalmadı, ondan sonraki yıllar boyunca da bugüne kadar Kıbrıs sorununu çözmek isteyen, bunun için çaba ortaya koyan taraf olarak görüldü. Bu çok önemlidir. Gerçekten bugün, bırakınız dünyada yarattığımız imajı, Kıbrıs Rum tarafı ile yaptığımız müzakerelerde masada, BM'nin gözü önünde ve dünya diplomasinin gözü önünde Kıbrıs Türk tarafı çözümü isteyen, arzulayan ve zorlayan taraf olarak görünüyor. Bu da bize önemli bir avantaj sağlıyor. Sadece bize değil, aynı zamanda Türkiye'nin de uluslararası sorunlarda rahatlamasını sağlıyor.''-''SONUÇLAR YAZILI HALE GELİYOR''-Talat, devam eden süreçte, Rum tarafının da katkısıyla önemli bir farklılık daha yarattıklarını belirterek, ilk defa, müzakerelerde anlaştıkları ve anlaşamadıkları konuları yazılı hale getirdiklerini, bunun geçmişte olmadığını kaydetti.

Yeni dönemde, bir anlaşmanın önemli bir kısmını iki tarafın hazırlaması iddiasında olduklarını kaydeden Talat, müzakerelerde anlaştıkları ve anlaşamadıkları hususları belirleyen 30 kağıt hazırladıklarını söyledi.

Talat, bunların, yeni anayasayı hazırlayacak ekibe verileceğini, uzmanların anlaşılan konulara bakarak yeni anayasayı, kuruluş anlaşmasını, bir devletin yürüyebilmesi için gerekli olan yasaları hazırlayacağını kaydetti.

Şu sıralarda bu ortak metinleri hazırladıklarını ifade eden Talat, yapacakları 40'ıncı görüşmede, müzakerelerin ilk turunun tamamlanacağını ve 3 Eylül'de başlayacak ikinci tur görüşmelerde konuların nasıl tartışılacağını belirleyeceklerini ve mümkünse ikinci turun programını hazırlayacaklarını söyledi.

Talat, ikinci turda görüşleri daha da yakınlaştırmaya çalışacaklarını ve en sonunda da bir al-ver sürecine başlayacaklarını belirterek, bunun başarılabilmesi için BM'nin daha aktif olarak devreye girmesi gerektiğini dile getirdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 07 Ağustos 2009, 16:38:07 »

Kıbrıs'ta İlk Tur Tamam
Kıbrıs Sorununa Kapsamlı Çözüm Bulmak Amacıyla Eylül 2008'de Başlayan Kıbrıs Müzakerelerinin İlk Turu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas Arasında Bugün Yapılan 40. Görüşme ile Tamamlandı.

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2009 15:32

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlayan Kıbrıs müzakerelerinin ilk turu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında bugün yapılan 40. görüşme ile tamamlandı.

Talat ve Hristofyas'ın Lefkoşa ara bölgedeki görüşmesi sona erdi. Liderler her zamanki gibi açıklama yapmadan bölgeden ayrıldı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, yaklaşık 2,5 saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, görüşmelerin birinci turunda önemli ilerleme kaydedildiğini belirterek, ikinci turun ilk görüşmesinin 3 Eylülde yapılacağını söyledi.

Downer, ilk görüşmede, "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığı altında "yürütme" konusunun ele alınacağını, "Yönetim ve Güç Paylaşımı"ndan sonra da "Mülkiyet" konusuna geçileceğini açıkladı.

Tarafların ilk turu tamamlamaktan memnun olduğunu dile getiren Downer, BM'ye göre, müzakerelerde birinci turun tamamlanmasının iyi bir ilerleme sağladığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Downer, gelecek hafta, liderlerin özel temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu'nun, açılmasına karar verilen Yeşilırmak kapısını ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 608« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2009, 18:06:37 »

daha geçtiğim günlerde hristofyas kıbrıs rum kesiminin mücadelesine bayrak olmuş Makariosun izinden ayrılmayacaklarını rum basınına açıkladı şu şartlarda ne kadar çözüm sağlanabilir anlamak mümkün değil..rauf denktaşın süreçten tasfiye edilip annan planına zorla evet dedirtilen kıbrıs halkı talat ın insafına kaldıysa bu görüşmelerden pek bir umudum yok..
ayrıca şu ayrıntıyı da vermek isterim hristofyas kıbrıs rum kesiminin aşırı sol partilerinden birinin başkanı anak her ne kadar sosyalist söylemlere sahip olsa da uygulamadaki milliyetçi tutumu rum dahi olsa takdire şayan..bizim sosyalist bozuntularına örnek olması dileğiyle...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
Sayfa: [1] 2 3 ... 5
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.06 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.