KUZEY IRAK'TA NELER OLUYOR?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2018, 08:45:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
Gönderen Konu: KUZEY IRAK'TA NELER OLUYOR?  (Okunma Sayısı 34827 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 27 Temmuz 2009, 12:45:56 »

Kuzey Irak Seçimleri
   
Başkanlık için (şerefsiz)Mesud Barzani’nin  favori görüldüğü seçimlerde muhalefet Süleymaniye kentinde zafer ilan etti.
 
26 Temmuz 2009  20:56
 

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı ve bölgesel meclis üyelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan seçimin, sorunsuz ve şeffaf bir biçimde geçtiği bildirildi. Yaklaşık 2,5 milyon seçmenin oy kullandığı seçimin ardından oy pusulaları, sayılmak üzere başkent Bağdat’a götürüldü. Resmi seçim sonuçlarının en erken Salı günü açıklanması bekleniyor.

Irak Bağımsız Seçim Komisyonu yetkilisi Hamdiye el Huseyni Erbil düzenlediği basın toplantısında seçime katılımın oldukça yüksek olduğunu belirtti. El Huseyni katılım oranlarının Erbil'de yüzde 79, Süleymaniye'de yüzde 74,5, Dohuk'ta yüzde 85,9 olduğunu, iki buçuk milyondan fazla seçmenin oy kullandığını kaydetti.
Irak bölgesel k.rt yönetimi (?) başkanlığı için 5 aday yarışırken, halen görevi başındaki Başkan (şerefsiz) Mesud Barzani seçimin favorisi olarak görülüyor. Meclis seçiminde de 25 siyasi oluşumun 20'si tek başına, 5'i ise ittifak halinde girerek, 111 sandalyeli yerel mecliste yer almaya çalıştı. Seçim sonuçlarına iki büyük k.rt partisinin ağırlığını koruması bekleniyor. Kuzey Irak’taki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve K....stan Yurtseverler Birliği (KYB) seçime ittifak halinde katılma kararı almıştı.
Muhalefetten zafer açıklaması
Kuzey Irak siyasetinde yeni bir siyasi oluşun olan, KYB'den ayrılan Noşervan Mustafa'nın liderliğindeki Değişim (G.ran) Listesi, resmi sonuçları beklemeden, Süleymaniye kentinde zaferini ilan etti. hareketinin internet sitesinde yer alan açıklamada, Süleymaniye merkezinde ve kentte seçimleri Goran’ın kazandığı duyuruldu. Bölgenin ikinci büyük kenti Süleymaniye, KYB'nin kalesi olarak biliniyordu.

Seçimde usulsüzlük iddiaları

Öte yandan muhalif partiler, bazı bölgelerde seçimlere usulsüzlük karıştırıldığını öne sürdü. Oy kullanma süresinin 1 saat uzatıldığı zaman dilimi içerisinde bazı seçmenlerin otobüslerle seçim bürolarına getirilerek bunlara birden fazla kez oy kullandırıldığını ileri sürüyor. Uluslar arası seçim gözlemcileriyse seçimlerde kapsamlı yolsuzluklar yapıldığı iddialarını doğrulamasalar da, sandıklar kapanmadan kısa bir süre önce usulsüzlük içeren bazı örneklerin saptandığını belirtiyorlar. 

KDP ve KYB kendinden emin

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: 
DP kaynakları ise resmi olmayan sonuçlara göre KDP-KYB ortak listesinin bölge genelinde oyların yüzde 59’unu alarak mecliste en az 55 sandalye kazandıklarını kaydetti.

Seçimde yıldızı parlayan Değişim hareketinin Süleymaniye’de kazanması durumunda mecliste 30 sandalye ile temsil edilmesi bekleniyor.

Değişim Listesi lideri Noşervan Mustafa, k.rt halkının mevcut umutsuzluğunu sona erdirmek niyetinde olduklarını, yolsuzluklarla mücadele edecekleri mesajını verdi:

“Bize sürekli olarak dışarıdan kaynaklanan tehdit ve tehlikelerden, -İran’dan, Türkiye’den, Suriye’den, Bağdat’tan- bahsedildi.  Ancak gerçek tehdit içeriden, yolsuzluklardan kaynaklanıyor.”
Bağdat ile gerilim
Seçim sonuçları, bölgesel k.rt yönetimi ile Bağdat’taki merkezi hükümet arasındaki sorunların aşılması açısından büyük önem taşıyor. Bölgedeki petrol rezervlerinde kimin söz sahibi olacağı konusunda özerk yönetimle Bağdat arasında uzun zamandır sıkıntı yaşanıyor. Bölgesel Kürt yönetiminin lideri Barzani, Irak anayasasına göre, petrol gelirlerinin bütün Iraklıların olduğunu, ancak Kerkük’ün petrolü ve toprağı ile Kuzey Irak yönetimine ait olduğunu savunuyor.
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2009, 13:04:05 »

 ITC'nin Sayım Talepleri
   
Iraklı Türkmenler, isteklerinin kabul edilmemesi halinde Irak`ta yapılacak nüfus sayımına katılmayacaklarını açıkladı.
 
25 Temmuz 2009  22:07
 

Irak Türkmen Cephesi(İTC), Kerkük`teki binasında çok sayıda Türkmen partisi temsilcisinin katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İTC Yürütme Üyesi Talat Elhac İzzet, Kerkük`te sayıma karşı olmadıklarını ifade ederek, temennilerinin Kerkük`ün asıl unsurlarının belirlenmesi olduğunu kaydetti.


Ancak Kerkük`te emniyet ve istikrarın tam anlamıyla sağlanamadığına dikkat çeken İzzet, `Kentte hâlâ patlamalar devam ediyor. İnsan ölümleri devam ediyor. Kentte demografi değiştirildi. Kerkük`e göçmen adı altında 700 bin kişi getirildi. Nisan 2003`ten sonra nüfus belgelerinde değişiklik yapıldı. 23. Madde Komisyonu Kerkük`te bir çözüme ulaşamadı. Son 3 yılda doğum sayısı 123 bini buldu. Nüfusta ve gıda karnelerinde orantısızlık var.` dedi. İzzet, bu sebeplerden dolayı Türkmen halkı olarak yapılacak nüfus sayımının ertelenmesini istediklerini dile getirdi.


Aksi durumda sayımlara katılmama kararları aldıklarını ifade eden İzzet, `Tüm Irak genelinde Türkmenler olarak sayıma katılmayacağız. O zamanda bu sayım geçersiz olacak. Bu doğru bir sayım olmayacaktır. Çünkü milletin yüzde 2`si katılamaması, sayımın doğruluğunu kaybettirir.` şeklinde konuştu.


Türkmenler olarak isteklerini sıralayan İzzet şunları ekledi: `Irak Parlamentosu 23. Madde`nin sonucunu beklemeli. Seçmen belgelerine göçmen hanesi konulsun. Sayım belgesinde o kullanacak şahsın 2003 yılında önce nerde oturduğu ve geçen seçimlerde nerde olduğu yazmalı. 18 yaşını geçenlerin durumu araştırılmalı, gerçekten bu kadar büyük oranda bir artış var mı belirlenmeli. Oy kullanacak kişinin seçmen kâğıdına oturduğu ev kendisine ait mi yoksa işgal edilmiş bir yer mi ibaresi eklenmeli

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkgundem.net/haber.asp?id=610
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2009, 16:10:42 »

"Irak'ta Türkmenler Asimilasyon Kıskacında"

Üç Ay Önce Irak Türkmen Cephesi İngiltere Temsilciliği Görevini Üstlenen Sündüs Abbas, Kuzey Irak'a Gerçekleştirdiği Ziyaretin Ardından Londra'da Yaptığı Açıklamada, Türkmenlerin Ciddi Bir Asimilasyonla Karşı Karşıya Olduğunu Belirtti.
 
Haber Yayın Tarihi: 28.07.2009 15:07
 
Üç ay önce Irak Türkmen Cephesi İngiltere Temsilciliği görevini üstlenen Sündüs Abbas, Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Londra'da yaptığı açıklamada, Türkmenlerin ciddi bir asimilasyonla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Irak'ta, 1959 katliamında şehit olan Türkmenleri anma etkinliklerine katılmak üzere Kerkük'e gittiğini kaydeden Sündüs Abbas, "Geçmişin acılarını unutmadan, Tazehurmati ve Telafer'de yine Türkmenleri hedef alan bombalı saldırılarda yüzden fazla Türkmen hayatını kaybetti. Güvenliğin k.rt yönetimi tarafından sağlandığı bölgede meydana gelen her iki saldırıyı üstlenen olmaması ve doğrudan Türkmenleri hedef alması düşündürücü. El çantalarının bile didik didik arandığı bölgeye bomba yüklü araçların nasıl girdiğini kimse açıklayamıyor. Bu saldırılar Türkmenleri bölgeden uzaklaştırmayı amaçlıyor" diye konuştu.

Kerkük bölgesine güvenlik için kullanılan araç kontrol cihazlarının verilmediğine dikkat çeken Abbas, "Kerkük'de yönetimin ve güvenliğin yüzde 80'ni k.rtlerin kontrolünde. Irak'ta sadece Kuzey Irak yönetimi değil, Bağdat yönetiminde de k.rtler nüfuslarına oranla daha fazla etkiye sahipler. Türkmenler Kuzey Irak'ta ikinci büyük etnik grup olmalarına rağmen 112 sandalyeli k.rt bölge parlamentosunda Türkmenlere sadece 5 kontenjan veriliyor. Batılı ülkeler de sadece Kürt yönetiminin verdiği bilgilere itibar ediyor. Uluslararası kamuoyu Türkmen nüfusunun yüzde 2 olduğuna inandırılmış. Batılı ülkeler, 2003'te TBMM'den tezkerenin geçmediği için faturanın Türkmenlere kesildiğini saklamadıkları gibi her yerde yüzümüze söylüyorlar" diyerek, açıkça Irak Türkmenlerinin "asimilasyonun kucağına" ittiklerini ifade etti.

Kerkük'ün 2003 yılında nüfusunun 850 bin olduğunu hatırlatan Sündüs Abbas, koalisyon güçlerinin Irak'a müdahalesinin ardından nüfusun 1 milyon 650 bine çıktığını belirterek, "Nüfus tamamen k.rt göçü neticesi arttı. Kerkük'ün nüfus yapısını değiştirdiler. k.rtler her yerde birinci unsur haline geldi. Bağdat hükümetinde k.rtler 8 bakan ile temsil ediliyor. Irak Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcısı k.rt.   k.rtlerin istemediği hiç bir icraat yapılamıyor" şeklinde konuştu.

Türkmenlerin sorunları ile gözlemlerini İngiltere medyası ve hükümet nezdinde, Dışişleri Bakanlığı Irak Grubu'ndan John McKelvy ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Departmanı'ndan Greg Shapland'a aktaracağını sözlerine ekledi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2009, 10:25:54 »

28 Temmuz Olayları
  
28 Temmuz günü Kuzey Irak'da K.rt gruplar tarafından gerçekleştirilen protesto olaylarına Ali Kerküklü'nün kaleminden bakış...
 
31 Temmuz 2009  22:59
 
KERKÜK’TE 28 TEMMUZ OLAYI

Ali Kerküklü (İstihbarat Oyunları Petrol ve Kerkük’ün  Yazarı)

 

Irak parlamentosu,Kütler tarafından silah zoruyla istila edilen Türkmen şehri Kerkük’ün çözümü ve ülkede yerel seçimlerin imkan sağlayacak yasa tasarısını (bu, herkese eşit haklar tanıyan tasarıya karşı yalnız Irak k.rtleri çıktı) 22 Temmuz 2008’de Kürtlerin boykotuna rağmen, Meclisin oylamasına sunulmuş ve oylama sonucunda tasarı salt çoğunlukla kabul edilmiştir. 28 Temmuz 2008 tarihinde k.rt grupları, Süleymaniye,çamçamal, Dohuk,Zaho,Selahaddin, Akra ve Erbil gibi yerleşim bölgelerinden k.rtleri Kerkük’e getirerek protesto gösterisi düzenlediler. Protesto yürüyüşü esnasında bir intihar saldırısı gerçekleşti. Patlamanın ardından Kürtler Türkmeneli Tv, işyerleri, Snober Oteli, Türkmen siyasi ve sivil kuruluşlarına saldırdılar, yağmalayıp yaktılar. Herkesin bildiği gibi k.rt gruplarının anladığı dil silah, kaba kuvvet, yağma, talan...

ABD’nin tanınmış gazetelerinden The Newyork Times’in bu olay hakkında 19 Ağustos 2008 tarihinde yayınladığı yazıda şöyle denmektedir: “Kerkük’teki k.rt Hâkimiyeti Irak’ta Bir Barut Fıçısı Yaratmış.”

Temmuz 2008’de ulusal parlamentonun, oldukça büyük öneme sahip eyalet (İl) seçimleri için bir takvim belirlemeye yönelik gerçekleştirdiği yasama görüşmesi, Kerkük konusunda sert bir ihtilaf nedeniyle tıkandı. Çünkü Araplar ve Türkmenler, k.rt iktidarlarının bir kısmından feragat etmesini talep etmişlerdi; fakat bu isteğin gerçekleşmesi, k.rtlerin Kerkük’teki otoritelerini pekiştirmelerinden (Silah zoruyla) dolayı, askeri müdahale dışında,  pek mümkün değildir. Eyalet (İl) yönetimi ve polis idaresine ek olarak, k.rtler, Amerikan ordusuyla ve komutanlarına göre, ABD istihbarat servisleriyle (CIA) birlikte çalışan korkutucu yeraltı güvenlik servisi “Asayiş”in ( Asayiş Saddam dönemindeki gibi polisiye ve istihbarat toplamak ve Kerkük’ü kontrol altında  tutmak için her mahallede bulunmaktadır.Bu servisi   MOSSAD’ın eğittiği bilinmektedir) de kontrolünü elinde bulundurmaktadır.

Herhangi bir saldırının ilk hedeflerini genellikle Asayiş yetkilileri oluşturmaktadır. Asayiş yöneticileri sadece hâkim k.rt siyasi partileri olan KDP ve KYB’ye rapor vermekteler.

Kerkük’teki KDP Asayiş gücünün komutanı olan Nejat, parti başkanı mesud barzani’nin oğlu ve de KDP istihbaratının (İsrail’in 1966’de kurduğu ve eğittiği k.rt istihbarat örgütü PARASTİN) başında bulunan Mesrur Barzani’nin bir resmine bakarak: “O benim patronum.” diye söylemiştir.

k.rtlerin, güvenlik güçleri üzerindeki kontrolü ve bunları siyasi amaçlarla kullanmaktaki becerileri, rakip grupların dediğine göre, 28 Temmuz 2008’de bir intihar bombacısının k.rt göstericilere saldırması sonrasında, onlarca insanın ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına yol açan bir yağma hareketinin (k.rtler tarafından) tetikçisi oldu. Saldırıdan sonra k.rtlerden oluşan  kalabalıklar  Türkmen siyasi karargâhlarına saldırarak binaları ve arabaları ateşe verdiler. Bir bütün olarak ele alındığında, Amerikan yetkililer, yağma sırasında, yağmayı kışkırtan bombalama olayına oranla çok daha fazla sayıda insanın öldüğüne inandıklarını söylediler
Ancak polis (Peşmergeler ve Asayiş)bir karargâhtaki 13 Türkmeni, kalabalığa ateş açmakla suçlayarak tutuklarken,yağma,talan, bina ve arabaları yakan Kürtlerden hiçbirini tutuklamadı.

İntihar saldırısını yapan kişi , ellerini ayinsel bir şekilde kaldırıp avuçlarını yukarıya, yüzüne doğru, kaldırıp sonra yanına indirir. Bir saniye sonra patlamanın onu ve etrafındakileri yuttuğunu görmekteyiz.

Göstericilerin öfkelerini, sürekli suçladıkları Türkmenlere karşı yöneltmeleri sadece birkaç saniye aldı. k.rt gazeteci Yahya Berzenci, kalabalıktan birisinin, kendisini bir Türkmen muhabirle karıştırarak ‘O Türkmenler için çalışıyor’, diye bağırdığını anımsamakta. Bir video, Berzenci’nin kalabalık tarafından ‘Öldürün! Öldürün!’ bağırışları arasında öfkeli bir şekilde öldüresiye dövülmesini görüntülemektedir.(Irak Türklerine karşı bu kin ve nefreti aşılayan,k.rtlere ait olmayan Türk topraklarını hedef gösterip istila eden ve k.rt milliyetçiliğini( Irkçılığı ve şovenizmini) uyandıran ,tetikleyen  güçler kimlerdir?)
Çatışmayı bir hava aracından alınmış videodan izleyen Kerkük’teki Amerikan ordu komutanı Albay David Paschal, Türkmenlerin (Türkmen siyasi ve sivil kuruluşlarına saldıran k.rtler, benzinle dolu plastik şişelerle gelmişlerdi, korumalar da onları durdurmak için havaya ateş etmişlerdi) rasgele ateş eder gibi görünmediklerini söylemektedir. Hastanedeki Asayiş(Kürt İstihbaratı) komutanına göre, hepsi dikkate alındığında, intihar saldırısı ve onu takip eden yağmada en az 28 kişi öldü ve 213 kişi yaralandı. k.rt yetkililer k.rtlerle Türkmenler arasındaki kavganın şiddetini küçültmenin yollarını aramakta, ama Albay Paschal, ölüm ve yaralanmaların çoğunun yağma sırasında meydana geldiğini söylemektedir.

              28 Temmuz Irak Türkleri için bir milattı,k.rtler intihar bombacısının bir Türkmen olduğunu ısrarla iddia ettiler, tabi değildi . k.rtler Irak’ta ve dünyaya da alay konusu oldular.Irak Türkleri terörü hiçbir zaman mücadele yöntemi olarak kullanmamıştır,bunu da herkes bilir.Irak ve dünya medyası ilk defa Kerkük’te olup bitenlere bu kadar yakın alaka gösterdiler. k.rtlerin Kerkük’te 2003’ten beri Türkmen,Arap,keldani ve Asuri’lere uyguladıkları baskı,zulüm,işkence ve terörü, Türkmen şehri Kerkük’e ithal edilen yüz binlerce k.rdü (700bin) yerleştirdiklerini yazdılar.Saddam Hüseyin Türkmen şehrindeki muazzam petrol rezervleri üzerinde daha kesin bir siyasi hâkimiyet sağlamak için Arapları getirmişti ve Kerkük’ü Araplaştırıyordu.Ama Irak’ın 2003 yılında Amerikalılar tarafından işgal edilmesinin ardından k.rtler bu süreci tersine çevirerek (terör yolu ile)  Kerkük’ü k.rtleştiriyorlardı.Anlayacağınız Kerkük dün Araplaştırılıyordu bu gün ise k.rtleştiriliyor.

Artık k.rtlerin kirli çamaşırları pazara çıkmıştır. Bir Irak Türkü olarak gönül isterdi ki YETKİLiLERİMİZ  dünya basınının önün de(Dünyanın tanının basın kuruluşları Kerkük’te idi),Irak Türklerine yapılan haksızlıkları,zulmü,terörü, yağmalanan,yakılan yıkılan kuruluşlarımızın bulunduğu binaların birisinde bir basın toplantısı ile anlatmalarını beklerdim.Olayların sahne olduğu bölgede basın toplantısı yapıldı mı? Hayır,neden?Irak Türklerini yok etmek isteyenlerin terörünü bütün dünyaya duyurma fırsatı da kaçmış olmuyor mu?.Bilindiği gibi Kürt grupları terörü kullanarak petrol zengini Kerkük’ü,ama ne pahasına olursa olsun, k.rt bölgesel yönetimine bağlanmasını istiyorlar (Irak’ın parçalanması, Irak Halkı ve bölge ülkelerinin k.rtlere karşı kin ve nefretinin artması k.rtler için şimdilik bir şey ifade etmiyor .Bir Ata sözü vardır “Her koyun kendi bacağından asılır”).Ama Irak k.rtlerinin unuttukları çok önemli bir şey vardır,Kerkük çetin bir cevizdir Musul gibi.k.rtler yıllarca işgalci Amerikanın arkasına sığınarak, Kerkük ve Musul’da terör estirdiler.Seçimlerde hile ve sahtekarlıklar yaptılar,700 bin k.rdü Kerkük’e yerleştirdiler,istediklerini elde edebildiler mi? Hayır,bundan sonra da edemeyeceklerdir.İşgalci Amerika Irak’tan çıkacaktır, o zaman k.rtlerin hali ne olacaktır, bırakın bunu k.rtler düşünsün çünkü kendi düşen ağlamaz.28 Temmuz da her şey k.rtlerin aleyhine dönüşmüştü , k.rtler paniğe kapılarak olaydan birkaç gün sonra(1 Ağustos’da) Kerkük İl Meclisinin k.rt üyeleri olağan üstü bir oturum düzenlerler .Kerkük’ü sözde bölgesel k.rt yönetimine bağlama kararı alırlar.Kerkük’te iç savaşı ve bölgeyi sancılı bir sürece atmak için çabalayan k.rtler,bu oyunları da sonuçsuz kalır.Yaptıkları hamlelerde hep şah mat olan ve gülünç duruma düşen k.rtler,dostluk,barış ve kardeşlikten bahsetmeye başlarlar,ama kim inanır!sadece saflar.Herkesin bildiği gibi Kardeş kardeşi öldürmez,kardeş kardeşe baskı,zulüm,işkence ve katliamlar yapmaz.Kardeş kardeşin yerini yurdunu istila edip,malını mülkünü yağma ve talan etmez.Kardeş adaletli olur,kardeşinin haklarına tecavüz etmez ve yaşadıkları topraklarda kardeşinin hayatını cehenneme çevirmez…….Bu kötülükleri yapan “kardeşe” siz kardeş dermisiniz? Allah Türkmenlere iyi kardeşleri nasip etsin.              
                  
                                                                                                                              Ali Kerküklü

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2009, 09:47:52 »

Ban'dan Bölgesel K.rt Yönetimine Uyarı

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2009 08:10

BM Güvenlik Konseyi, Irak'taki BM Misyonu (Unamı) Kapsamında Irak'taki Durumu Ele Aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki -Mun, Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel K.rt Yönetimini Uyardı.

BM Güvenlik Konseyi, Irak'taki BM Misyonu (UNAMI) kapsamında Irak'taki durumu ele aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel K.rt yönetimini uyardı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yeni Irak özel temsilcisi Ad Melkert, Güvenlik Konseyine ilk kez UNAMI'nin Irak'taki faaliyetleri ve Irak'taki durumla ilgili bilgi verdi.

Genel Sekreter Ban da, Güvenlik Konseyine sunulan son Irak raporunda Bağdat yönetimi ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkiden endişe duyduğunu belirtti.

Ban, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin taslak olarak kabul ettiği bölgesel anayasa maddelerini yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunarak, bölgesel yönetimin, BM himayesinde yapılan görüşmelerde henüz tartışılmakta olan Irak'taki bazı bölgeler üzerinde hak iddiasında bulunan kimi maddelerin Irak'ta gerilimi arttırma ve tartışmalı bölgeler üzerindeki görüşmeleri etkileme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

Ban, bu kapsamda kuzey Irak bölgesel yönetimine, sürece ''yardımcı olmayan'' ve ''Kerkük gibi bazı tartışmalı bölgelerin geleceği üzerinde herhangi bir biçimde hüküm veren kışkırtıcı açıklamalar yapmaya ve hareketlerde bulunmaya son verme'' çağrısında bulundu.

Ban, bu kapsamda tartışmalı bölgeler üzerindeki görüşmelerin ilk safhalarında bulunduğunu belirterek, tüm taraflardan olumlu bir şekilde ve diyalogla çalışmalarına devam etmelerini istedi.-TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞÜ-BM Güvenlik Konseyi, 7 Ağustosta görev süresi dolacak UNAMI'nin faaliyetlerini ve Genel Sekreter Ban'ın raporunu basına kapalı danışma toplantısında da görüştü.

Edinilen bilgiye göre Konsey ülkeleri toplantıda, UNAMI'nin görev süresinin 1 yıllığına uzatılmasına destek veren açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Türkiye'nin görüşlerini BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Elçi-Müsteşar Fazlı Çorman dile getirdi.

Irak'ta güvenlik alanında genel olarak bir iyileşme gözlense de, şiddet olaylarında son dönemde görülen artışın endişe verici olduğuna ve Irak'ın bu kapsamda ciddi bir sınamadan geçtiğine işaret eden Çorman, Irak'ın birlik ve bütünlüğüne yönelik ulusal uzlaşı çabalarının güvenlik dahil tüm sorunların çözümü bakımından taşıdığı öneme dikkat çekti.

Artan Arap-K.rt gerginliğinin bu çerçevede özellikle endişe yarattığına değinen Çorman, Irak'ın bir ''mini modeli'' olan Kerkük'ün geleceği üzerinde tüm taraflar arasında bir oydaşma sağlanmasının ve buna yönelik sağlıklı bir diyalog içine girilmesinin de özel önem taşıdığını ifade etti.

Çorman, Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkiler kapsamında ise su ve terörizmle mücadele konularına değinerek, su konusunda Türkiye'nin işbirliği ve diyaloğa hep açık olduğunu, öte yandan sağlanan bazı ilerlemelere rağmen kuzey Irak'taki terör örgütü PKK mevcudiyetine karşı halen somut adımlar atılmasının beklendiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyinin 7 Ağustosta yapacağı toplantıda UNAMI'nin görev süresini uzatan bir karar tasarısı kabul etmesi bekleniyor. 

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2009, 09:42:43 »

Terörün Yeni Üssü Kerkük
Kerkük'te Akşam Saatlerinde Meydana Gelen Patlamada İlk Belirlemelere Göre 8 Kişi Hayatını Kaybetti, 51 Kişi de Yaralandı.

Haber Yayın Tarihi: 06.08.2009 22:48

Irak'ın kuzeyinde Kerkük kentinde akşam saatlerinde gelen patlamada ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti, 51 kişi de yaralandı.

Kerkük'te, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Rahimava semtinde saat 21.00 sıralarında bir patlama meydana geldi.

Görgü tanıkları bomba yüklü aracın patlamasıyla çevrede bulunan 8 kişi hayatını kaybetti, 51 kişi de yaralandı. Yaralılar, Kerkük'te bulunan hastahanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Polis, patlamanın büyüklüğüne dikkat çekti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Patlama sonrası bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Patlamanın, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Kerkük'ü ziyareti ettiği gün meydana gelmesi dikkat çekti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Dr.azerkan
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 609« Yanıtla #6 : 07 Ağustos 2009, 11:36:26 »

"Irak'ta Türkmenler Asimilasyon Kıskacında"

Üç Ay Önce Irak Türkmen Cephesi İngiltere Temsilciliği Görevini Üstlenen Sündüs Abbas, Kuzey Irak'a Gerçekleştirdiği Ziyaretin Ardından Londra'da Yaptığı Açıklamada, Türkmenlerin Ciddi Bir Asimilasyonla Karşı Karşıya Olduğunu Belirtti.
 
Haber Yayın Tarihi: 28.07.2009 15:07
 
Üç ay önce Irak Türkmen Cephesi İngiltere Temsilciliği görevini üstlenen Sündüs Abbas, Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Londra'da yaptığı açıklamada, Türkmenlerin ciddi bir asimilasyonla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Irak'ta, 1959 katliamında şehit olan Türkmenleri anma etkinliklerine katılmak üzere Kerkük'e gittiğini kaydeden Sündüs Abbas, "Geçmişin acılarını unutmadan, Tazehurmati ve Telafer'de yine Türkmenleri hedef alan bombalı saldırılarda yüzden fazla Türkmen hayatını kaybetti. Güvenliğin k.rt yönetimi tarafından sağlandığı bölgede meydana gelen her iki saldırıyı üstlenen olmaması ve doğrudan Türkmenleri hedef alması düşündürücü. El çantalarının bile didik didik arandığı bölgeye bomba yüklü araçların nasıl girdiğini kimse açıklayamıyor. Bu saldırılar Türkmenleri bölgeden uzaklaştırmayı amaçlıyor" diye konuştu.

Kerkük bölgesine güvenlik için kullanılan araç kontrol cihazlarının verilmediğine dikkat çeken Abbas, "Kerkük'de yönetimin ve güvenliğin yüzde 80'ni k.rtlerin kontrolünde. Irak'ta sadece Kuzey Irak yönetimi değil, Bağdat yönetiminde de k.rtler nüfuslarına oranla daha fazla etkiye sahipler. Türkmenler Kuzey Irak'ta ikinci büyük etnik grup olmalarına rağmen 112 sandalyeli k.rt bölge parlamentosunda Türkmenlere sadece 5 kontenjan veriliyor. Batılı ülkeler de sadece Kürt yönetiminin verdiği bilgilere itibar ediyor. Uluslararası kamuoyu Türkmen nüfusunun yüzde 2 olduğuna inandırılmış. Batılı ülkeler, 2003'te TBMM'den tezkerenin geçmediği için faturanın Türkmenlere kesildiğini saklamadıkları gibi her yerde yüzümüze söylüyorlar" diyerek, açıkça Irak Türkmenlerinin "asimilasyonun kucağına" ittiklerini ifade etti.

Kerkük'ün 2003 yılında nüfusunun 850 bin olduğunu hatırlatan Sündüs Abbas, koalisyon güçlerinin Irak'a müdahalesinin ardından nüfusun 1 milyon 650 bine çıktığını belirterek, "Nüfus tamamen k.rt göçü neticesi arttı. Kerkük'ün nüfus yapısını değiştirdiler. k.rtler her yerde birinci unsur haline geldi. Bağdat hükümetinde k.rtler 8 bakan ile temsil ediliyor. Irak Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcısı k.rt.   k.rtlerin istemediği hiç bir icraat yapılamıyor" şeklinde konuştu.

Türkmenlerin sorunları ile gözlemlerini İngiltere medyası ve hükümet nezdinde, Dışişleri Bakanlığı Irak Grubu'ndan John McKelvy ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika Departmanı'ndan Greg Shapland'a aktaracağını sözlerine ekledi


kekükteki nüfusun kürt göçmenlerin katılımyla kürtler lehine artması hususunda ırakın diğer şii ve sünni yetkilileri neden bir tepki vermiyor...kerkük yavaş yavaş kürtleştiriliyor ve bundan birincil olarak zararlı çıkanlar türkmenler olacaktır.Neden Türkiye cumhuriyeri barzaniye talabaniye gösterdiği yakınlığı Irak Türkmen Cephesine göstermiyor.Sayın başbakan sen kürtlere ardı ardına açılım yaparken bir adım ötende kandaşlarımız açıktan zulme ugruyor bir başka yorumda yine yazmıştım kandaşlarım uyanalım kuzey ırak türkmenlerinin bağımsızlığı adına yapılan tüm yürüyüşlere panellere katılalım...Bölgesel kürt yönetimi ve eli kanlı abd telaferdeki ve diğer Türkmen bölgelerindeki şehir sularına zayıflatılmış uranyum katarak Türk bebelerinin doğumsal anomalili olmasına sebep oluyor.her 3 çocuktan 1 i özürlu doğuyor çocuk ölümleri çok yüksek..Bizler her ne olursa olsun rahat içinde yaşarken aynı kandan aynı atadan geldiğimiz kardeşlerimiz yardıma muhtaç her fırsatta anavatan Türkiyeden yardım istiyorlar ancak kürde ite tilkiye gösterilen müsamahanın 10da biri bu zavallılara gösterilmiyor.Ey Türk Oğlu uyan artık uyan da öz kardeşine sahip çık...
                                                                          Saygılarımla....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türük Oguz begleri, budun eşiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türük budun, ilingin törüngin kim artatı udaçı erti ?

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR,BOZKURT ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR!!!
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 07 Ağustos 2009, 12:22:39 »

AZERKAN'DAN ALINTI: kerkükteki nüfusun k.rt göçmenlerin katılımyla k.rtler lehine artması hususunda ırakın diğer şii ve sünni yetkilileri neden bir tepki vermiyor...

-----

NEDEN TEPKİ VERMİYORLAR  sorusunun tam cevabını bilmiyorum. Ancak şöyle bir ihtimal olabilir mi acaba;

Eğer şii ve sünni yetkililer, Türkmenleri desteklerlerse, Türkiye'nin Irak üzerindeki etkinliği artar ve yakın bir gelecekte Kuzey Irak'ın Türkmenler kontrolünde Türkiye'ye katılımı yolu açılabilir. Bu durum da bölgede gitgide etkinliği artan daha da güçlenmiş bir Türkiye ile sürekli muhatap olunacağı ve onların Irak'ın bütünü üzerinde etkilerini yitirmeleri anlamına gelebilir.

Bölgeye sıkışmış kalmış  ve eninde sonunda kendilerine boyun eğmek zorunda kalacak olan k.rtlerin sözde otonom yapılarına ise ŞİMDİLİK ses çıkarmıyor ve Türkmenlerin feda edilmesini de bu nedenlerle umursamıyor olabilirler.Sanırım burada gizli bir denge politikası yürütülüyor. Ancak k.rtler, iyice azıttıkları vakit; ki bugünler pek yakındır (maalesef), işte o zaman Türkiye destekli olarak Türkmenler'in de haklarının korunması adına bir ittifaka yanaşabilirler. Yalnız bu ittifak için sanırım daha 1-2 yıl var...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 07 Ağustos 2009, 16:19:55 »

Musul'da Kanlı Cuma: 30 Ölü
Irak'ın Kuzeyindeki Musul'da Cuma Namazı Sırasında Bir Camiyi Hedef Alan Saldırıda 30 Kişi Hayatını Kaybetti. 

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 15:07

Irak'ın kuzeyindeki Musul'da Cuma namazı sırasında bir camiyi hedef alan saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti. Polis, saldırıda en az 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Saldırı, Musul'un kuzeyindeki Raşidiye isimli bir köyde meydana geldi. Cami yakınına park edilen bir aracın vatandaşların camiden çıktığı sırada patladığı belirtildi. Patlamada çevrede bulunan çok sayıda araç ve bina hasar gördü. Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatırken çevrede yoğu güvenlik önlemi alındı.

Son günlerde bölgede şiddetin tırmanması dikkat çekerken dünde Kerkük'te bir bomba patlamış 6 kişi hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Başkent Bağdat'ta ise Kerbela'dan dönen Şiileri hedef alan üç ayrı bombalı saldırıda 7 kişi öldü, onlarcası da yaralandı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2009, 16:30:49 »

Erdoğan, Irak Hükümet Sözcüsü Debbağ'ı Kabul Etti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ'ı Kabul Etti.

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 16:16

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ'ı kabul etti.

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Resmi Binası'nda, Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ'ı kabul etti. Başbakan Erdoğan, Debbağ ile görüşmesinin ardından Irak Hizb-i İslami Partisi Genel Sekreteri Üsame Tikriti'yi kabul edecek. Debbağ, Başbakanlık Binası'na gelişinde protokol kapısı yerine yan kapıdan alınması dikkat çekti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.065 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.