KIRIM TÜRKLERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Kasım 2020, 13:09:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KIRIM TÜRKLERİ  (Okunma Sayısı 4218 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 07 Ağustos 2009, 09:02:17 »

Ankara'ya Soykırım Anıtı

Merkezi Ankara'da bulunan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kırım Türklerinin nüfus olarak en çok yaşadığı ülke olan Türkiye'nin başkentinde 18 Mayıs 1944 sürgünü ve bu sürgünde hayatını kaybeden soydaşların hatırasını anmak için bu talepte bulundu.

6 Ağustos 2009  10:20

                                                         ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

 

            İnsanlık tarihinin en büyük soykırımlarından birine maruz kalan Kırım Türkleri, 18 Mayıs 1944 tarihinde vatanları Kırım’dan topyekün sürgün edilmişlerdir. Bu sürgün sırasında Kırım Türkleri nüfuslarının %46’sını kaybetmişlerdir. Bir başka deyişle 200 bini aşkın Kırım Türkü büyük sürgün sırasında yollarda açlık, hastalık ve işkencelerle hayatlarını kaybetmiştir.

 

            Kırım’ın 1782 yılında Rusya tarafından işgalinden sonra başlayan Kırım’ı Ruslaştırma siyasetinin son noktası olan bu büyük sürgünden önceki süreçte de onbinlerce Kırım Türkü vatanlarından zorla göç ettirilmiş, 1920-1936 yılları arasında binlerce Kırım Türkü aydın katledilmiş, suni açlık politikaları ile yine onbinlerce Kırım Türkü hayatlarını kaybetmiştir.

 

            Kırım’ın Türk’ten ve Müslümanlıktan arındırılması siyaseti sürecinde sadece insanların hayatlarına kastedilmekle kalınmamış, 18 Mayıs 1944 Büyük Sürgününün ardından Kırım’da bulunan Müslüman Türk kültür mirasına ait ne varsa tahrip edilmeye, Kırım yarımadası adeta tarihinden koparılmaya uğraşılmıştır. Camiler, kütüphaneler, türbeler, medrese ve okullar yıkılmış, Müslüman mezarlıkları dozerlerle sürülerek yok edilmiştir. Ayakta kalabilen birkaç eser ise arşiv, hayvan barınağı, eğlence yerleri haline çevrilerek kutsiyetlerine hakaret edilmiştir. 1900’lü yılların başında 1500 civarında olan cami sayısı, 1990’lı yıllarda ancak 10-15 civarında kalmıştır.

 

            Kırım Türkleri, bu büyük soykırım ve asimilasyon hareketlerine karşın hayatta kalma mücadelesini sürdürmüş ve yıllar süren çabalar sonunda 1990’lı yılların başında vatanlarına yeniden dönebilmeye başlamışlardır. Bu güne kadar 260 bin civarında Kırım Türkü geri dönebilmeyi başarmıştır. Kırım Türkleri, Kırım’ı yeniden Müslüman Türk yurdu yapabilmenin mücadelesini sürdürmektedir.

 

            Tarihi süreçte dünyanın dört bir yanına dağılan Kırım Türkleri ilk kez 2009 yılının Mayıs ayında vatanları Kırım’da I. Dünya Kırım Tatarları Kongresi’ni toplamıştır. Kongreye 12 ülkeden 150’den fazla teşkilatı temsilen 800’e yakın delege ve misafir iştirak etmiştir.

 

            Kongre, Kırım Türklerinin yaşadığı büyük soykırımın anısına Kırım Türklerinin yaşadığı ülkelerin başkentlerinde “Kırım Türkleri Soykırım Anıtı” yapılması yönünde çalışmalar yapmak üzere katılımcı teşkilatlara tavsiye kararı almış bulunmaktadır. Bu anıtların bir örneği ABD’nin New York şehrinde bulunmaktadır. Kırım’ın başkenti Akmescit’te de bir anıt yer almaktadır.

 

            Kırım Türklerinin nüfus olarak en çok yaşadığı ülke Türkiye’dir.

 

            Bu itibarla, başkentimiz Ankara’da da Kırım Türklerinin yaşamış olduğu soykırım ve bu soykırımda hayatlarını kaybeden soydaşlarımızın hatırasını anmak ve insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından birini Millet olarak tel’in edişimizin bir nişanesi olmak üzere bir anıt yaptırılması hususunda gereğini arz ederiz.

 

                                                                                                                 Namık Kemal BAYAR

                                                                                                                    Genel Başkan Yrd.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Boran
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2010, 12:04:56 »

18 Mayıs Kırım Türklerinin sürgün edildiği kara gündür. Bir çok soydaşımız yaşamını kaybetmiştir.Ruhları şad olsun.Kinimiz artsın. Kırım Turan ilidir. Bir gün gerçek sahiplerine kavuşacaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
HUN~
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 96« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2010, 20:10:18 »

BİZİM HALA AKRABALARIMIZ VARMIŞ ORADA..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
"Haritalarda ırkımızın yaşadığı yerlere baktık, milletimize fenalık edenleri tarihte okuduk ve milli kini ateşten damgalar gibi kalbimize yazdık."
Takiyyeci
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 151


« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2010, 01:22:32 »

Benim bir kardeşimin eşi Eskişehir'li Kırım kökenlidir.

Doğu Türkistan gibi Kırım'danda umut hemen hemen yok. Bir vatanı elde tutabilmek için nüfus lazım. Nüfus olursa işgal altında olsa bile günün birinde o vatan sahibine kalır ama nüfus yoksa kaybolur gider. Doğu Türkistan Türkleri'nin nüfusu duruyor ama 1,5 milyar nüfusu ile dünyanın en kalabalık milleti Çin'liler orayı hızla Çinlileştiriyorlar. Türk nüfusu çoktan azınlığa düştü çok yakın bir gelecekte sesi soluğu tamamen kesilecek. Onlara Tibet'e olduğu gibi sahip çıkanda yok.

Sovyetler yıkılınca Kırım Ukranya toprakları içinde kaldı ama nüfusu Rus. Rus nüfus Rusya'ya bağlanmak istiyor Ukranya buna şiddetle karşı. Bu yüzden Ukranya şu anda Türkler'e sıcak bakıyor. Bu bizim için belki bir şans. Aslında Rus'la Ukranya'lı arasında fazla bir fark yok. İkiside Sılav ve Sılav toplulukları arasında dilleri birbirine en yakın olanlardandır. Bir Rusla bir Ukranyalı veya Beyaz Rusyalı (şimdi Belarus diyorlar) bizim Azerbaycan Türkleri ile anlaşabildiğimizden çok daha rahat anlaşabilirler. Birbirine daha uzak olan Sılav topluluklarından bir Polonyalı ile Rus, Sırp, Hırvat bile dikkatli dinlediğinde birbirini anlar. Ama siyaseten bölünmüşlerdir buda Krım Türkleri için bir şanstır.

Kırım'da 200 bin Türk'e karşı 5 Milyon Rus yaşıyor. Türkler genelde çadırlarda yaşıyor ve Rus ırkçılarının saldırılarına uğruyorlar. Evlerine Ruslar el koymuştu. Batılı mahkemeler topraklarını terkeden Kıbrıs Rumlarına tazminat verilmesine karar veriyor ama Kırım Türkleri'nin durumundan batılı ülkelerin haberleri bile yok. Bir Alman'a Kırım'dan anlatıyorum sanki uyduruk bir masal anlatıyormuşum gibi yüzüme bakıyor bir Türk'ün Kırım'la ne ilgisi olabilir diyor. Ezilen, katledilen Türk olunca kimse sözünü bile etmez.

Kırım Türkleri çok çocuk yaparak nüfuslarını artırmalılar. Rus nüfusu fazla artmaz. Ancak bu şekilde belki 30-40 yıl sonra ülkede söz sahibi olabilirler. Ah bizde Kürtler gibi hızla çoğalabilseydik. Kıçı kırıklar nüfusla Kuzey Irak'ı, Türkiye'yi hızla işgal ediyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.238 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.