Kırım'da Referandum: Sandıktan Rusya Çıktı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Ağustos 2020, 08:21:37


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kırım'da Referandum: Sandıktan Rusya Çıktı  (Okunma Sayısı 3776 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 16 Mart 2014, 22:16:57 »

Kırım'da referandum sona erdi. Rus haber ajanslarına göre oy kullananların büyük çoğunluğu Rusya ile birleşmeye 'evet' dedi. Kırım'daki Ruslar sonucu kutluyor. Beyaz Saray'dan sert tepki var.
Kırım'ı Ukrayna'dan koparıp Rusya'ya bağlayacak olan referandumda sandıklar TSİ 20:00'de kapandı. Rus haber ajansı RIA'nın sandık çıkış anketine göre oy kullananların yüzde 93'ü Rusya'ya bağlanma seçeneğini tercih etti. Bir başka Rus haber ajansı Interfax ise bu oranı yüzde 80'nin üzerinde olarak veriyor.
Oylamanın ardından ilk tepki ABD'den geldi. Beyaz Saray 'Referandumu tanımıyoruz' dedi ve Rusya'ya sert uyarıda bulundu. Açıklamada "Rusya olası askeri müdahale ve uluslarası hukuk ihlalinin bedelini ağır öder" denildi.
İki seçenekli referandum
Referandumda seçmenler oy pusulasındaki iki seçenekten birini işaretledi:
Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasını onaylıyor musunuz?
1992 Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesini ve Kırım'ın Ukrayna'nın parçası olma statüsünü destekliyor musunuz?
Bu seçeneklere göre Kırım'ın mevcut statüsünü koruması mümkün görünmüyor.
Zira 1992 Anayasası'na göre, Kırım Ukrayna'ya sadece özel anlaşmalarla bağlıydı ve bağımsızlığı deklare ediliyordu. Yani oylamadan ikinci seçenek ağırlıkta çıksa bile, Kırım önce bağımsızlığını ilan edip, daha sonra Rusya'ya katılma başvurusunda bulunabilir. Çünkü Kırım'da yüzde 60'a varan bir Rus nüfusu var. Kiev bu nüfusun bağımsızlık ilanından sonra da Rusya'ya katılmak isteyeceği görüşünde.
Bir milyon 300 bin civarında seçmenin kayıtlı olduğu bölgenin yüzde 58’ini Ruslar, yüzde 25’ini Ukraynalılar, yüzde 13’ünü Kırım Tatarları, geri kalanını da diğer etnik gruplar oluşturuyor.
Referandumda oylar şeffaf sandıklara atıldı.
Geçici ateşkes anlaşması
Kırım'da referandum sürerken Ukrayna Savunma Bakanı, Kırım'a ilişkin olarak Rusya ile geçici bir ateşkes anlaşmasına vardıklarını açıkladı. Bakan İgor Tenyuh'un açıklamasına göre geçici anlaşma 21 Mart tarihine kadar geçerli olacak. Ukraynalı Bakan'ın açıklamasına göre bu tarihe kadar, Kırım Özerk Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan Ukrayna'nın askeri birlikleri Rus askerleri tarafından ablukaya alınmayacak. Tenyuh, Kırım'da Ukrayna askeri birliklerinin çevresindeki durumun şimdilik sakin olduğunu söyledi.
Merkel Putin, Kerry ise Lavrov ile görüştü
Kırım ile ilgili diplomasi trafiği de devam ediyor. Merkel-Putin görüşmesine dair notlar Kremlin tarafından açıklandı. Açıklamaya göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. Putin, Merkel'e Kırım'daki referandumun uluslararası hukuka uygun olduğu görüşünü tekrarladı. Putin, Ukrayna'nın güney ve güneydoğu bölgelerinde artan gerilim için de "radikal grupları" suçladı, gerilimin artmasından endişeli olduğunu söyledi.
Almanya tarafından yapılan açıklamada ise, Merkel'in Putin'e, Ukrayna'nın doğusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin varlığının hızlıca artırılması gerektiğini söylediği belirtildi.
Ukrayna'ya 'anayasal reform çözümü'
Rus Dışişleri Bakanlığı da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un görüşmesi ile ilgili bilgileri paylaştı.
Açıklamada tarafların Ukrayna'daki krize çözüm için anayasal reform konusunda anlaştığı belirtildi.
Reformların kapsamıyla ilgili ayrıntı verilmedi. Sadece "Genel anlamda kabul edilebilir biçimde ve aynı zamanda Ukrayna'nın tüm bölgelerinin çıkarlarını gözetecek" şekilde olması gerektiği vurgulandı.
Washington henüz anlaşmayı doğrulamadı.
ABD Dışişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabında, iki bakan arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinin detayları şöyle yayınlandı:
'Kerry, Lavrov'a Kırım'da gerçekleştirilmekte olan referandumun Ukrayna yasalarına aykırı olduğunu ve sonuçlarının kabul edilmeyeceğini tekrar ifade etti. Rusya'dan Ukraynalılar'ın özerk yönetimlerle ilgili gerçekleştirdiği anayasal reform sürecini desteklemesini istedi.'
Kırım'daki referanduma Ukrayna gibi ABD ve AB de karşı çıkıyor. Batı referandumun uluslararası hukuku ihlal ettiği görüşünde. Rusya ise oylamanın hukuki olduğunu savunuyor.
"Adaletin önüne getireceğiz"
Ukrayna'nın geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım'da "Rus birliklerinin gölgesinde" ayrılıkçılık propagandası yapan herkesi yakalayıp adalet önüne getireceklerini söyledi. Yatsenyuk, Kırım'da oylama sürerken yapılan kabine toplantısında “Ukrayna halkına şunu söylemek istiyorum: Hiç şüphe olmasın, Ukrayna devleti Rus birliklerinin gölgesi altında Ukrayna'nın bağımsızlığını yok etmeye çalışan, ayrılıkçılığın ve bölücülüğün başını çekenleri bulacaktır. Hepsini bulacağız ve adaletin önüne getireceğiz; Ukrayna’da ve uluslararası mahkemelerde yargılayacağız” dedi.

Kaynak: AJT


----

Kırım'daki referandumun Türkiye hükümeti tarafından derhal reddedilmesi ve Rusya'nın protesto edilmesi gerekmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Basbug Tong Yabgu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 166


Barbar Türk


« Yanıtla #1 : 16 Mart 2014, 22:21:35 »

Benim beklediğim sonuç çıktı. Adamlar kendi ırkından olan Rusya'yı destekliyorlar. Ukraynalıların içinde de Slav milliyetçiliği yapanlar vardır zaten. Slav Milliyetçisi biride AB'yi desteklemez. Rusya'nın gölgesinde yaşamak ister. Tatarlar da mitinglerde Türk bayraklarını yasaklasın, Ukrayna bayraklarından medet umsun. Bakalım şimdi ne yapacaklar? Türkiye'nin bu duruma acilen müdahele etmesi gerekmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türke karşı gelmek Tengri'ye karşı gelmektir!"

Başbuğ Tong Yabgu (Kuzeyin Efendisi)
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2014, 22:48:34 »

Yabancı milletlerin hizmetinde çalışan hariciyemizi, vizyonsuz milliyetçi partimizi, sessiz çoğunluğumuzu ve batı hayranlarını; yani bu Rus zaferinde emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Türk milleti yine bir yenilginin acı tadını hissetmiştir. Tanrı soydaşlarımızın yardımcısı olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #3 : 17 Mart 2014, 00:31:30 »

 Olay şimdi geri kalan Türk yurtlarının da moskof tarafından işgali ile devam ederse, sonuç nerelere varır bilinmez.
 Ya da bu gibi olaylar Türk milletinin yüzüne soğuk su çarpma gibi olur da, hak yol olan Turancılığa döner umarım Türkler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #4 : 17 Mart 2014, 02:58:24 »

Daha ülke içindeki uykudan uyanamıyor bazıları ne Turanı devşirme köpeklerden kurtulursak şükredelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #5 : 17 Mart 2014, 17:08:14 »

Bu saçmalığın Kazakistan'a sıçradığını düşünsenize? Orası da içinde bolca slav pisliği bulunduran bir Türk eli. Bu devam edemez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Irk
Kafatasçı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 29


Irkçı


« Yanıtla #6 : 17 Mart 2014, 19:46:10 »

Kıbrıs Türkleri'nin içinde nasıl "Türkiye elini Kıbrıs'tan çek!" diye slogan atıp Türk Düşmanlığı yapan kancıklar var ise Kırım'da da aynı durum söz konusu. Kırım'daki soydaşlarımızda maalesef Türklük bilinci ve şuuru olmadığından dolayı sandıktan da hiç şaşırmadığım bir sonuç çıktı. Kırım'ın Türk toprağı olduğunu bilmeyen yoktur ancak Slav kıçı yalamak bazılarına tatlı geldiğinden dolayı ses çıkarmıyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KAHROLSUN HÜMANİZM
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #7 : 17 Mart 2014, 23:13:24 »

Olası bir savaş gerçekleşmezse Kırım 10 yıl sonra Rusya' nın olur. Şu an Kırım kimin tartışması olacaktır ama ileride tamamen Rusya' nın olacak. Kısa vadede bunun tartışması ve karmaşası devam eder. Avrupa olayı sadece izler. Türkiye iki diplomatik bir şeyler yapmaya çalışır kürsüden iki laf eder susar. Abd olayın peşinden gider ve Kırım' daki Rus karşıtlarına destek verir. Onlara silah verir, para verir ve Kırım' da bir çatışma için ortam sağlar. Ancak ortam sağlaması yetmeyecektir çünkü ortada bir oylama var ve bunu engellemek için ya göç ya da halkı ikna ile bir şeyler yapmaya çalışacak. Bunun için de zamana ihtiyaçları var ama bu da büyük ihtimal yetmeyecek. Sonuçta demokratik bir tercih var ve bu da abd' yi çıkmaza sokar.


Olan Kırım' daki kandaşlarımıza olur. Tengri Türk kanı taşıyan tüm ırkdaşlarımızı korusun.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #8 : 18 Mart 2014, 08:32:27 »

Boykota gittiler kandaşlarımız galiba Kırımda bilmeden hemen slav yalayıcısı bunlar diye yaftalama yapmayın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2014, 20:19:08 »

Kıbrıs Türkleri'nin içinde nasıl "Türkiye elini Kıbrıs'tan çek!" diye slogan atıp Türk Düşmanlığı yapan kancıklar var ise Kırım'da da aynı durum söz konusu. Kırım'daki soydaşlarımızda maalesef Türklük bilinci ve şuuru olmadığından dolayı sandıktan da hiç şaşırmadığım bir sonuç çıktı. Kırım'ın Türk toprağı olduğunu bilmeyen yoktur ancak Slav kıçı yalamak bazılarına tatlı geldiğinden dolayı ses çıkarmıyorlar.

Kırım'dakilerin şuurunun olup olmadığı konuları hakkında yorum yapmadan evvel konuyu okuyun... Kırım'da Tatar nüfusu ne kadardır öğrenin ve o nüfus referanduma katılmış mı yoksa boykot mu etmiş araştırın.
İki gün ileti atmanız yasaklanmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.