Kırgızistan
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Ekim 2018, 05:07:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 17
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kırgızistan  (Okunma Sayısı 64663 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« : 04 Mart 2009, 02:31:09 »

Kırgızistan'da başörtü yasağı
Çocukların dini açıdan etkilenmemesi amacıyla okullarda başörtüsü takılması yasaklandı.Eğitim Bakanlığı yetkilisi Damira Kudaybergenova yaptığı açıklamada, çocukların yoğun baskı altında olduğunu ve onları korumak istediklerini söyledi.

Bazı öğrencilerin Cuma namazı nedeniyle derslerini kaçırdıklarını ifade eden yetkili, "eğitim ile başörtüsü arasında seçim yapılması istenirse eğitim deriz" şeklinde konuştu.

AA
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2009, 11:57:03 »

1) KIRGIZİSTAN'DA SEÇİM
Gözler Kırgızistan'da
  
Kırgızistan'da 23 Temmuzda yapılacak devlet başkanlığı seçimini 516 yabancı gözlemcinin izleyeceği bildirildi.
 

Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasında, Perşembe günü yapılacak seçimi 49 ülkeden 516 gözlemcinin izleyeceği belirtildi.

Seçimi, yerel sivil toplum örgütleri, birlik ve sosyal kuruluşların yanı sıra 23 siyasi partinin temsilcileri de izleyecek.

Seçim Komisyonu, halkı oy kullanmaya çağırdı.

Bu arada, Kırgızistan'da 23 Temmuz Perşembe günü yapılacak, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ile 5 rakibinin yarışacağı seçimin kampanya süresi yarın sabah sona eriyor.

Kayıtlı seçmenler, 23 Temmuz günü 08.00–20.00 saatleri arasında oy kullanabilecek.Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2009, 12:57:59 »

Bişkek'te Yeniden Düzenlenen Atatürk Parkı Törenle Açıldı
Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'teki Atatürk Parkı Yapılan Yeni Düzenlemelerden Sonra Törenle Açıldı. 
Haber Yayın Tarihi: 22.07.2009 12:35
 
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Atatürk Parkı yapılan yeni düzenlemelerden sonra törenle açıldı.

Yeniz düzenlemeler çerçevesinde; parka ağaç dikildi, oyun ve eğlence alanları genişletilerek yeni bir su fıskiyesi inşa edildi. Parkta ayrıca baştan bir başa Atatürk sevgi yolu oluşturuldu. Parkın açılış törenine; Bişkek Belediye Başkanı Nariman Tüleyev, Bişkek ilçe belediye başkanları ve sanatçılar katıldı. Atatürk sevgi yolu boyunca yapılan aydınlatma, bank ve havuzlar parka yeni bir imaj kattı. Parkın açılış kurdelesini kesen Bişkek Belediye Başkanı Tüleyev parkın Kırgız milletine hayırlı olmasını diledi. Atatürk sevgi yolunu gezen kent sakinleri ise çok beğendiklerini söyledi. Açılış töreni kapsamında düzenlenen küçük konserde ziyaretçiler coşkulu anlar yaşadı.

Yaklaşık 15 milyon Som'a (400 bin doları) mal olan parkın halka önemli bir hizmet olduğunu belirten Belediye Başkanı Tüleyev, Atatürk parkının kentin en güzel noktasında olduğunun altını çizdi. Tüleyev , Temiz şehir projesi çerçevesinde kentteki birçok dinlenme alanını yeniden elden geçireceklerini ifade etti.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 27 Temmuz 2009, 13:01:38 »

Kırgızistan Seçimleri
   
Kırgızistan'da Yapılan Seçimler Hakkında Çok Önemli Bir Değerlendirme
 
26 Temmuz 2009  00:00
 

23 Temmuz 2009 tarihinde Kırgızistan’da Devlet başkanlığı seçimi yapıldı. İlk defa hafta içi yapılan seçimlere favori aday olarak katılan mevcut Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ile beraber 6 aday katıldı. Bakiyev’in karşısında diğer adayların pek fazla şansı olmasa da muhalefetin ortak adayı (Birleşmiş Halk Hareketi-BHH) olarak giren ve aynı zamanda Sosyal Demokrat Partisi lideri olan Almazbek Atambayev diğer adaylar içerisinde Bakiyev’den sonra en şanslı aday olarak seçimlere girdi. Diğer adaylardan asıl mesleği tıp doktoru olan, 2005 yılında yapılan sivil devriminin önde gelen isimlerinden birisi olan ve devrim sonrası yapılan seçimlere katılmak isteyen ancak seçime katılma şartı olan Kırgız dilini iyi bilme şartını yerine getiremediği için seçimlere giremeyen Cenişbek Nazaraliyev, AK-Şumkar Partisi başkanı Temir Sariyev, 2005 yılındaki devrimin ardından ülkedeki en büyük kömür yataklarını işgal eden ve yaklaşık iki yıl işleten aynı zamanda Coomart Hareketi lideri ve Kırgızistan Müslümanlar Birliği Eşbaşkanı olan Nurlan Motuyev, Sivil Toplum Örgütleri Birliği Başkanı ve seçimlerin tek kadın adayı Toktayım Ümetaliyeva pek fazla şans tanınmayan diğer adaylardı.
 
Toplam 18 adayın cumhurbaşkanlığı için başvurduğu seçimde yapılan elemeler sonucu 6 aday finale kalmıştı. Kırgızistan seçimlerinde en önemli şartlardan birisi Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan Kırgızca dil sınavıdır. Bu sınavı geçemeyen aday olamamaktadır. Ayrıca yeteri imza toplayamama gibi nedenlerde bulunmaktadır.
 
Kırgızistan’da yaşayan yaklaşık beş milyon nüfusun yarısından biraz fazlasının seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir. Kırgızistan’da 18 yaşını dolduran ve seçme hakkı bulunan 2 milyon 718 bin 818 kayıtlı seçmen bulunmaktadır. Halk ülke genelindeki 2 bin 330 seçim merkezinde oy kullanıyor. Kırgızistan İstihdam Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, 102 bin seçmen ülke dışında oy kullanacak. Kırgız vatandaşları yurtdışında ise 23 ülkede 38 sandıkta oy kullanabilecektir. 18 Haziran’da resmen başlayan ve 23 Temmuz’da sandık başına gidilen Kırgızistan’daki seçim kampanyasını Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden toplam 500 uluslararası gözlemci takip etmektedir.

İkinci kez seçileceğine kesin gözüyle bakılan Kurmanbek Bakiyev seçildiği takdirde ekonomi ve eğitime önem vereceğini açıklamıştır. Bakiyev dış politikada ise önceliğin, komşu ülkeler Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin'in yanı sıra stratejik ortak Rusya'ya verileceğini, ayrıca Avrupa ile ABD ve diğer ülkelerle ortak saygı, ortak güven ve ortak çıkarlar doğrultusunda işbirliğini devam ettireceklerini söylemiştir. Bakiyev’in basına yansıyan bu açıklamalarına bakıldığında neredeyse bölgedeki bütün ülkelerin ismi sayılmış olmasına rağmen Türkiye’ye değinilmediği görülecektir. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 9 yıl sonra ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanı sıfatıyla Bişkek’e gitmişti.
 
Tecrübeli siyasetçi Bakiyev’in seçimler öncesinde ciddi bir dış politika hamlesine de şahit olunmuştur. Kırgızistan Çin ve Rusya gibi iki küresel gücün ortak sınırı dibinde küçücük bir ülkedir. Kırgızistan su dışında önemli bir kaynağa sahip değildir. Ülkenin stratejik konumu en önemli zenginliği olarak görülmektedir. Bu sebeple de Kırgızistan bu konumunu küresel kriz ortamında çok ihtiyaç duyduğu paraya tahvil etmeye çalışmaktadır. Kırgızistan Manas’ta ABD ve Kant’da da Rus askeri üssüne sahip iken içerisinde bulunduğumuz yılın ilk aylarında Moskova’da sürpriz bir şekilde ABD üslerini çıkarılacağını açıklamış ve karşılığında da Rusya’dan 150 milyon dolar hibe ve 2 milyar dolar da uygun şartlarda kredi alındığını açıklamıştı. ABD’nin bütün ekonomik yardım taleplerine rağmen bu kararından vazgeçmeyen ve parlamentodan da bu yönde karar çıkaran Bişkek yönetimi geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bişkek ziyareti sonrasında ABD üssünün bir süre daha kalabileceği yönünde sürpriz bir karar değişikliğine gitmiştir. Bu kararda ABD’nin ekonomik yardım sözü, Türkiye’nin aracılık girişimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ABD’nin muhalif liderleri destekleme tehdidinin etkili olduğu düşünülmektedir.
 
Kırgız halkının bu seçimlerden en büyük beklenti yoksulluğu ortadan kaldıracak politikalar uygulaması ve ekonomik refahı ülke sathına yaymasıydı. Ancak Kırgızistan’da seçime giren hiçbir adayın Kırgız halkının bu yöndeki beklentisi karşılayabilecek programlara sahip olmadığı görülmektedir. Mevcut başkan Bakiyev yeniden seçildiği takdirde eğitim ve ekonomi başta olmak üzere bir çok alanda reform sürecini devam ettireceğini açıklamıştır. Muhalif adaylar ise seçildikleri takdirde her seçmene 500 dolar vereceği şeklinde Kırgız halkına pek de inandırıcı gelmeyen vaatlerde bulunmuşlardır. Bu sebeple de Kırgız muhalefetinin Bakiyev karşısında çok fazla şansı bulunmamaktadır. Diğer taraftan muhalefet adaylarının en büyük sorunu yeterli halk desteğine sahip ortak bir lider çıkaramaması sorunu da ciddi etki göstermiştir.
 
Kırgızistan’da oy kullanma işlemleri devam ederken muhalefetin en güçlü iki adayı seçimlerde hile karıştırıldığı ve devlet imkanları kullanıldığı gerekçesiyle seçimlerden çekildiğini açıklamıştır. Birleşmiş Halk Hareketi-BHH ortak adayı olarak giren ve aynı zamanda Sosyal Demokrat Partisi lideri olan Almazbek Atambayev ile alkolizm tedavisi konusunda uzman olan Prof. Dr. Cenişbek Nazaraliyev seçimlerden çekildikleri gibi taraftarlarını da seçimler iptal edilinceye kadar gösteriler yapmaya çağırmışlardır. Kırgızistan seçim kanununa göre adaylar seçime ancak 3 gün kala adaylıktan çekilebilirler. Aksi takdirde çekilseler bile adaylıkları aslında devam etmektedir.
 
Muhalefetin çağrılarına kulak veren bir kısım halk Balıkçılar şehrinde gösteriler yapsa da Kırgız polisi söz konusu gösterinin yasadışı olduğunu belirterek cop kullanarak gösteriyi dağıtmıştır. Gösterilerin sonuçlar açıklandıktan sonra bir süre daha devam edecek gibi gözükmesine rağmen muhalefetin bu gösterilerden ciddi bir sonuç çıkarabileceği öngörülmemektedir.
 
Seçim sandıklarında oy kullandıktan sonra çıkan insanlar üzerinde yapılan anketlere göre (exit poll) mevcut başkan Bakiyev yaklaşık yüzde 70 civarında oy almaktadır. Almazbek Atambayev yüzde 12 civarında ve hiçbir adayı istemiyoruz seçeneği ise yüzde 10 civarında bir destek bulmaktadır. Temir Sariyev yüzde 7, Cenişbek Nazaraliyev 0.9, Nurlan Motuyev yüzde 0.3 ve Toktayım Ümetaliyeva ise yüzde 0.1 civarında oy alması beklenmektedir. Seçim sandığı anketlerinden çıkan bu sonucun açıklanacak resmi seçim sonuçları ile benzerlik teşkil etmesi olasılığı yüksektir.

 

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2009, 12:22:54 »

Kırgızistan Bakiyev'le Devam Dedi
   

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu (MSK), 23 Temmuzda yapılan devlet başkanı seçimlerini, şimdiki Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in kazandığını ilan etti.

27 Temmuz 2009  17:26

Merkez Seçim Komisyonu'nun (MSK) bugün yapılan toplantısında komisyon üyesi Toktogul Soltakeyev, sandıkların tümümün açıldığını belirterek, seçimi Bakiyev'in kazandığını açıkladı.
Soltakeyev, Bakiyev'in oyların yüzde 76,12'sini alarak, ikinci kez devlet başkanlığı görevine seçildiğini belirtti.
Seçime katılımın yüzde 79.13 olduğunu bildiren Soltakeyev, seçimde 2 milyon 328 bin 69 kişinin oy kullandığını ifade etti.
Soltakeyev, adaylardan Almazbek Atambayev'in yüzde 8.41, Temir Sariyev'in yüzde 6.74, Toktayım Ümetaliyeva'nın yüzde 1.14, Nurlan Motuyev'in yüzde 0.93, Cenişbek Nazaraliyev'in de yüzde 0.83 oranında oy aldığını söyledi.
Bu arada MSK Başkanı Damir Lisovskiy, açıklamasında, kendilerine 3 gün içinde gelen seçimle ilgili ihlal şikayet mektuplarının genel olarak seçim sürecini etkilemeyeceğini belirtti.
Lisovskiy, seçim ihlali tespit edilen dört sandıktaki oyları iptal ettiklerini kaydetti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2009, 16:39:14 »

Kırgız Muhalefeti Eyleme Hazırlanıyor
Kırgızistan'da 23 Temmuz'da Yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Muhalefeti Memnun Etmedi. Seçime Hile Karıştırıldığını İddia Eden Birleşik Muhalefet Kanadı Sokaklara İnmeye Hazırlanıyor. Muhalefetin Ortak Adayı Olarak Seçime Katlan Almazbek Atmabyev Bugün Düzenlediği Basın Toplantısında Halkı Eylem Yapmaya Davet Etti. 
Haber Yayın Tarihi: 28.07.2009 14:48
 
Kırgızistan'da 23 Temmuz'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri muhalefeti memnun etmedi. Seçime hile karıştırıldığını iddia eden Birleşik Muhalefet kanadı sokaklara inmeye hazırlanıyor. Muhalefetin ortak adayı olarak seçime katlan Almazbek Atmabyev bugün düzenlediği basın toplantısında halkı eylem yapmaya davet etti. Birleşmiş Halk Hareketi (BHH)'nin yapacağı eylemin gerekçesi ve planlarını açıklayan Atambayev, " Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şeffaf olmadığını uluslararası gözlemciler de söyledi. Yapılan hileleri hepimiz gördük. Bakiyev ülke yönetimini aile hanedanlığına dönüştürdü. " diye konuştu. Almaz Atambayev iktidara karşı eylemi yarın başlatacaklarını belirtti.

Atambayev basına Moskova ziyareti ile ilgili de bilgi verdi. Moskova'da bazı üst düzey temaslarda bulunduğuna işaret eden Atambayev, görüştüğü yetkililere seçimde yaşanan hileleri anlattığını ifade etti. Kırgız muhalif seçimde iktidar tarafını tutan devlet televizyonlarını kınadığını sözlerine ekledi.

Atambayev seçimde yüzde 8,39 oy alarak ikinci olmuştu. Seçimde ikinci kez aday olan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev oyların yüzde 76'nı aldı.

İkinci dönem için seçilen Bakiyev'e dünyadan tebrik mesajları yağarken, ABD ve Rusya liderlerinin henüz tebrik mesajı yollamamsı dikkat çekiyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2009, 12:35:01 »

KIRGIZİSTAN'DA ÖNEMLİ BİR GELİŞME DAHA!

Kremlin: "Kırgızistan'la Yeni Üs Konusunda Anlaştık"
Kırgızistan, ABD ve Rusya'nın Askeri Üs Mücadelesini Yürüttükleri Ülke Olmaya Devam Ediyor. Bölgede Bulunan ABD Askeri Üssü Manas'ın Kapatılması ve Sonrasında Sivil Amaçlı Olarak Yeniden Kullanıma Açılması ile İlgili Tartışmalar Sürerken, Moskova'dan İkinci Üs Talebi Geldi. 

Haber Yayın Tarihi: 29.07.2009 18:20

Kırgızistan, ABD ve Rusya'nın askeri üs mücadelesini yürüttükleri ülke olmaya devam ediyor. Bölgede bulunan ABD askeri üssü Manas'ın kapatılması ve sonrasında sivil amaçlı olarak yeniden kullanıma açılması ile ilgili tartışmalar sürerken, Moskova'dan ikinci üs talebi geldi. Rusya, Kırgızistan'da bulunan Kant askeri üssünün yanı sıra, ülkenin güneyinde ikinci bir üs kurmaya hazırlanıyor. Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko, Bişkek'le yeni askeri üs konusunda mutabakat sağladıklarını açıkladı.

Kırgızistan'da eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu askeri birlik Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinin cuma günü Bişkek'te yapılacağını belirten Prikhodko, "Prensipte, üsle ilgili tüm konularda mutabakat sağladık." dedi. Rusya'nın dışında Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan KGAÖ içinde yer alıyor. Gayrı resmi zirvede üsle ilgili anlaşmanın da imzalanması bekleniyor.

Rusya KGAÖ bünyesinde kurulan hızlı müdahale birliğinin Kırgızistan'ın Batkenskaya şehrinde kurulacak üste yerleşmesini istiyor. Askeri üssün doğrudan Rusya'nın olmayacağına işaret eden Prikhodko, "Yenü üs KGAÖ bünyesinde oluşturulan askeri yapı ile ilgili." bilgisini verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in onayladığı '2020 Ulusal Güvenlik Belgesi'nde KGAÖ'nün bölgesel tehdit ve meydan okumalara karşı önemli bir güç olarak yapılandırılması öngörülüyor. Medvedev, bu birliğin en az NATO kadar güçlü olması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Yeni hızlı harekat birliğinin oluşturulması ile ilgili 14 Haziran'da gerçekleşen zirvede Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan birliğe asker vermeyi kabul etti. Son KGAÖ zirvesine katılmayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun da Bişkek'e gelmesi bekleniyor. Ortak askeri birliğe imza koymayan Ermenistan'ın durumu da cuma günü netleşecek.

Rusya'nın Kırgızistan'ın başkent Bişkek'in 20 km dışında bulunan Kant askeri üssünde 250 askeri olmak üzere, toplam 400 personeli bulunuyor. Su-25 Frogfoot savaş uçakları ve Mi-8 ulaşım helikopterleri üstte yer alıyor. Prikhodko Moskova'nın Kırgızistan'da bulunan ABD üssünün sivil amaçlı kullanılması ile ilgilenmediklerini kaydetti. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2009, 09:25:53 »

Kırgızistan'da Seçim Gerilimi
   
Bakiyev'in yeniden seçilmesini protesto eden göstericilerden 200'ü gözaltına alındı.
 
1 Ağustos 2009  23:56
 

Kırgızistan'da Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in yeniden seçilmesine karşı muhalefetin protestosunda, polisin 200 kişiyi gözaltına almasının ardından gerginlik devam ediyor.
Muhalefet, Bişkek'te bugün (30.07.2009) protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanıyor.

Başkent Bişkek'te, "Gasp ettiğiniz iktidarı geri verin" diye slogan atan göstericiler, Başkanlık Sarayı'na doğru yürüyüşe geçti.

Polis, göstericilerden 200 kişiyi gözaltına aldı.

Muhalif Almazbek Atambayev, parti binası önünde yaptığı konuşmada, polisin seçim günü protestoculara ateş açtığını söyledi.

Muhalefetin seçimlerde usulsüzlük ve hile yapıldığını ileri sürdüğü Kırgızistan'daki genel seçimler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından da demokratik ölçütlere uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Kırgızistan üsler nedeniyle de Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında güç mücadelesine sahne oluyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2009, 10:20:00 »

30 TEMMUZ 2009

Rusların Manas'a İlgisi
   
Kırgızistan'da ABD askeri üssünün kapatılması ve sivil amaçlı olarak yeniden kullanıma açılması ile ilgili tartışmalar sürerken Moskova ülkeden ikinci bir üs talep etti.
 
30 Temmuz 2009  23:30
 

Bölgede bulunan ABD askeri üssü Manas'ın kapatılması ve sonrasında sivil amaçlı olarak yeniden kullanıma açılması ile ilgili tartışmalar sürerken, Moskova'dan ikinci üs talebi geldi. Rusya, Kırgızistan'da bulunan Kant askeri üssünün yanı sıra, ülkenin güneyinde ikinci bir üs kurmaya hazırlanıyor. Kremlin danışmanı Sergey Prikhodko, Bişkek'le yeni askeri üs konusunda mutabakat sağladıklarını açıkladı.

Kırgızistan'da eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu askeri birlik Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesinin cuma günü Bişkek'te yapılacağını belirten Prikhodko, "Prensipte, üsle ilgili tüm konularda mutabakat sağladık." dedi. Rusya'nın dışında Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan KGAÖ içinde yer alıyor. Gayrı resmi zirvede üsle ilgili anlaşmanın da imzalanması bekleniyor.

Rusya KGAÖ bünyesinde kurulan hızlı müdahale birliğinin Kırgızistan'ın Batkenskaya şehrinde kurulacak üste yerleşmesini istiyor. Askeri üssün doğrudan Rusya'nın olmayacağına işaret eden Prikhodko, "Yenü üs KGAÖ bünyesinde oluşturulan askeri yapı ile ilgili." bilgisini verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in onayladığı '2020 Ulusal Güvenlik Belgesi'nde KGAÖ'nün bölgesel tehdit ve meydan okumalara karşı önemli bir güç olarak yapılandırılması öngörülüyor. Medvedev, bu birliğin en az NATO kadar güçlü olması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Yeni hızlı harekat birliğinin oluşturulması ile ilgili 14 Haziran'da gerçekleşen zirvede Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan birliğe asker vermeyi kabul etti. Son KGAÖ zirvesine katılmayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'nun da Bişkek'e gelmesi bekleniyor. Ortak askeri birliğe imza koymayan Ermenistan'ın durumu da cuma günü netleşecek.

Rusya'nın Kırgızistan'ın başkent Bişkek'in 20 km dışında bulunan Kant askeri üssünde 250 askeri olmak üzere, toplam 400 personeli bulunuyor. Su-25 Frogfoot savaş uçakları ve Mi-8 ulaşım helikopterleri üstte yer alıyor. Prikhodko Moskova'nın Kırgızistan'da bulunan ABD üssünün sivil amaçlı kullanılması ile ilgilenmediklerini kaydetti.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2009, 10:38:45 »

Haber Yayın Tarihi: 01.08.2009 13:25

Rusya Kırgızistan'la Yeni Askeri Üs Konusunda Anlaştı
Güvenlik Anlaşması Örgütü (Kgaö) Gayri Resmi Toplantısı İçin Kırgızistan'da Bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Bişkek Yönetimi ile Yeni Bir Askeri Üs Konusunda Anlaştı.

Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) gayri resmi toplantısı için Kırgızistan'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Bişkek yönetimi ile yeni bir askeri üs konusunda anlaştı.

Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki devlet rezidansında bir araya gelen Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ve Rus lider Medvedev, iki görüşme yaptı. Lideleri görüşme sonrası yeni bir askeri üs anlaşmasını içeren memorandum imzaladılar. Anlaşma çerçevesinde kurulacak askeri tatbikat merkezi ve üssün ülkenin güney bölgesinde yerleştirileceği belirtiliyor. Ayrıca yeni anlaşmanın Kırgızistan'da mevcut Rus üslerini kapsayan bir düzenleme de içerdiği kaydedildi.

Kırgızistan hem ABD ve hem de Rusya askeri üslerinin topraklarında bulunduran tek ülke. ABD ile varılan yeni anlaşmada başkent Bişkek yakınlarındaki Manas askeri hava üssü faaliyetini devam ettirirken, Rusya'nın da Bişkek'e yakın bulunan Kant şehrinde bir üssü mevcut. Rusya ile Kırgızistan'ın yeni askeri üs anlaşması neticesinde ikinci bir üssün ülkenin güney bölgesinde yerleştirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

KGAÖ ÜYE ÜLKELER LİDERLER TOPLANTISI YAPILDI

Rusya başkanlığında kurulan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) gayri resmi zirvesi Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Çolpon Ata kentinde yapıldı. Zirveye örgüte üye Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Rusya, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan devlet başkanları katıldı. Basına kapalı yapılan liderler zirvesinde, üye ülkelerin kitle iletişim güvenliğin korunması ve Isık Göl kıyılarında KGAÖ'nün sağlık ve spor merkezinin oluşturulması kararı alındığı öğrenildi.

Liderler, gayri resmi kravatsız toplantı sonrası Isık Göl'ü ve Tanrı Dağları eteklerini gezerek, Kurmanbek Bakiyev'in 60'ıncı yaş günü kutlayacak.

KGAÖ zirvesinin gayri resmi olmasına rağmen üye ülkelerin devlet başkanlarının tam katılım sağlaması dikkat çekti. Diğer yandan konuk liderlerin devlet başkanlığı görevine ikinci kez seçilen Kurmanbek Bakiyev'in yemin törenine de katılması bekleniyor. Yemin töreni yarın devlet başkanlığı sarayında gerçekleşecek.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1] 2 3 ... 17
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.08 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.