Karadeniz Çevre Yolu Mutabakat'ını Rusya da İmzaladı!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Şubat 2020, 18:09:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karadeniz Çevre Yolu Mutabakat'ını Rusya da İmzaladı!  (Okunma Sayısı 1603 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 19 Ağustos 2009, 00:40:20 »

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Karadeniz'e Sınırdaş Ülkeleri Kapsayan "Karadeniz Çevre Yolu" Kalkınmasıyla İlgili Karşılıklı Anlayışı Öngören Mutabakatı (memorandumu)  Onayladı.

Haber Yayın Tarihi: 18.08.2009 14:16

Haziran 2007 yılında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) zirvesi çerçevesinde İstanbul'da bir araya gelen 15 ülkenin liderleri ve dışişleri bakanları, Karadeniz'e sınırı olan ülkelerle deniz ve kara ticaretini artırmanın yollarını da masaya yatırmıştı. Toplantı sonunda, Karadeniz Çevre Yolu Anlaşması'nın mutabakat belgesi imzalanmıştı.

------

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mutabakat belgesinin 4'üncü maddesinde özellikle KEİ bölgesi ülkelerinde yapılacak taşımayla ilgili olarak, "Bu Rusya açısından herhangi bir uygulanabilirliğe sahip değildir. Özellikle ulusal mevzuatla uyumluluk hususunda bazı açılardan kanuni düzenlemelere bakacak olursak, Avrupa düzenlemesiyle ilgili düşünülmesi gerekiyor" dedikten sonra belgeyi imzalamıştı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Karadeniz'e sınırdaş ülkeleri kapsayan "Karadeniz Çevre Yolu" kalkınmasıyla ilgili karşılıklı anlayışı öngören mutabakatı onayladı.

Rusya Hükümet Kabinesi'nin 12 Ağustos tarihli kararı gereği, Karadeniz Çevre Yolu Kalkınma mutabakatını onaylanması için Rus Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması'na yasa tasarısı sunulmuştu. Yasa tasarısında projenin gerçekleştirilmesindeki kurum, hukuksal ve ekonomik mekanizmalarda tek standarda dönüştürülmesiyle ilgili sorunların çözülmesi isteniliyordu.

Rus basınına göre, Mutabakat yürürlüğe girdiği andan itibaren on yıl içinde faaliyet gösterecek. Eğer tarafların üçte ikisi bu faaliyetin sona ermesine karşı çıkmazsa, bu durumda bu süre otomatik olarak beş yıl daha uzatılacak. Projeye katılımcı ülkeler tasarım, inşa, teknik hizmet ve çevreyolunun işletilmesi ve yönetimi konusunda birbirlerine yardımcı olmayı da planlıyor.

Toplam yedi bin kilometre uzunluğundaki Karadeniz Çevre Yolu projesi Türkiye, Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Ukrayna, Moldova, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Arnavutluk ve Yunanistan'ı bir araya getirecek.

PUTİN DAHA ÖNCE DE KONUYU GÖRÜŞMÜŞTÜ

Geçtiğimiz aylarda hükümet toplantısında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e bilgi veren Rusya Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, "Bu yolla Karadeniz'e kıyıdaş ülkeler birbirine bağlanacak. Diğer otobanlardaki tır ve kamyon trafiği asgariye inecek. Taşımacılık mevcut durumda 3-4 ülke aşılarak gerçekleşiyor. Aşırı uzun bir prosedür." demişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.102 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.