İşte dünya Türklerinin buluşması
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 01 Nisan 2020, 13:51:51


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İşte dünya Türklerinin buluşması  (Okunma Sayısı 1754 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ERGENOKON
Ziyaretçi
« : 26 Ekim 2010, 20:03:49 »


Merkezi İstanbul’da bulunan Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) son dönemde gerçekleştirdiği organizasyonlarla ön plana çıkıyor. Bana göre bunlardan en önemlisi, Türk Cumhuriyetleri ile akraba topluluklar ve Türk diasporasından da yoğun katılımların sağlandığı  “Dünya Türk Forumu” dur. Yaklaşık 60 ülkeden siyasetçi, aydın ve bilim insanlarının buluştuğu organizasyonun ev sahipliğini yapan TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, Türk Forumu’nu 7 yıl önce planladıklarını ve benzerlerine göre ilk kez Türk Cumhuriyetleri dışında bulunan  “diaspora”  temsilcilerinin dahil edilmesine vurgu yapıyor. Benim de konuşmacı olarak katıldığım ve genel anlamda olumlu gördüğüm bu organizasyonla ilgili eleştirilecek hususlar da bulunuyor.

Azerbaycan damgası
Azerbaycan Türklerini farklı kılan en önemli şey hitabet konusundaki başarılarıdır. Duygularla yüklenmiş, şiirlerle bezenmiş söz ve davranışlar sanırım onların uzmanlık alanı. TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov, pek çoğumuzun tanıdığı Tenzile ve Sabir Rüstemhanlı ile Ganira Paşayeva Türk Forumu’nda en etkili konuşmaları yaptılar. Sıra Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov’a geldiğinde Dünya Türk Forumunun 2011 yılı adresi belli oldu. Bakan İbrahimov forumun tüm masraflarını Azerbaycan’ın karşılamaya hazır olduğunu ifade etti ve salonda büyük alkış aldı. Bu arada yazar
Toplantıda Doğu Türkistan ve Kuzey Kıbrıs’ı temsilen az sayıda kişinin bulunması eleştiri konusu olsa da, davet edilmelerine rağmen Çin devletinden izin alamayan kişilerin de bulunduğunu öğrendik. Toplantı boyunca bazı katılımcıların larımızdan Sami Yavrucuk Bey de Azerbaycanlı konukların ilgi odağıydı.

Hamaset mi gerçekler mi?ikiye bölündüğünü gördük. Bir kısmı  “hamaset yapmayalım, duygusal konuşmayayım, realist olalım”  derken bir kısmı da “bunlar olmadan Türk dünyası olmaz”  şeklinde yaklaşımlar sergilediler. Bazıları Türk Birliğinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını bile ifade etti. Doç İsmail Doğan “Türklüğe düşman Türk aydınları var” deyince her şey anlaşılmıştı. Nitekim Türk dünyasında artık “geleneksel” ve “yenilikçi” Türk milliyetçileri örtülü bir savaş veriyor.

MHP’yi Şenol Bal temsil etti
Hükümetin ve Cumhurbaşkanlığının temsil edilmediği Türk Forumu’nun siyasi konuşmalar bölümüne damgasını vuran kişi MHP Milletvekili Şenol Bal oldu. Şenol hanım, küreselleşme karşısında Türk Dünyasının maruz kaldığı tehlikeyi ve yapılması gerekenleri o kadar güzel özetledi ki; forum süresince akılda kalan en önemli konuşmacı oldu. Bunlardan biri de Doç. Dr. Hasan Ali Karasar’dı. Kırgızistan ve Küreselleşme meselesini son derece bilimsel bir üslupla aktardı. Bir ara Prof. Dr. Pınar Akçalı’nın AKP’yi eleştirmesi herkeste kısa süreli bir sessizlik yarattı ve eski bakan Sami Güçlü, Akçalı’ya cevap verme zorunluluğu hissetti.

Her yerde Rusça
Türk dünyasına yönelik organizasyonların konuşma dilinde Türkçe ve Rusça öne çıkıyor. İlk Türk astronot Toktar Aibekirov  “Biz yeni Rus sömürgesinden kurtulduk, şimdi Türk sömürgesi olmayalım, hepimiz eşitiz” dediğinde Rusça konuşuyordu. Hatta bir konuşmacı Türkçe bilmesine rağmen İngilizce sunum yapınca Hanım Hanımova’dan büyük tepki aldı.

TÜDEV’e alternatif mi?
Dünya Türk Forumu’nda konuşulan başka bir husus bu organizasyonun, TÜDEV tarafından düzenlenen “Türk kurultaylarının”  yerini alacağı dedikodusuydu. Ne derece doğru bilinmez ama 12. kurultayın bir türlü toplanamayışı ve gündemden düşürülmesi buradaki misafirleri böyle bir değerlendirmeye sevk etti. Bana göre Türk Kurultayı Türkçüturancılar.com tarafından bir an önce yeniden toplanmalı ve harekete geçirilmelidir.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=15388Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.037 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.005s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.