GÜRCİSTAN BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU (BDT) ÜYELİĞİNİ SONA ERDİRDİ!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Şubat 2020, 07:53:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: GÜRCİSTAN BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU (BDT) ÜYELİĞİNİ SONA ERDİRDİ!  (Okunma Sayısı 2016 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 18 Ağustos 2009, 12:56:12 »

Gürcistan Resmi Olarak Bdt Üyeliğinden Ayrıldı

Gürcistan'ın Bugünden İtibaren Resmi Olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (Bdt) Üyeliği Sona Erdi.

Haber Yayın Tarihi: 18.08.2009 11:05

Gürcistan'ın bugünden itibaren resmi olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeliği sona erdi.

BDT anlaşmalarına göre, bir ülkenin üyeliğinin sona ermesi resmi olarak topluluktan ayrılma başvurusundan 12 ay zarfında gerçekleşiyor. Gürcistan geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan kısa süreli savaş sonrası topluluktan ayrılma kararı almış ve 18 Ağustos 2008 tarihinde BDT İcra Kuruluna ayrılma başvurusu yapmıştı.

Gürcistan'ın BDT üyeliğinin sona ermesine rağmen, üye ülkeler ile yaptığı 70 anlaşmanın yürürlükte kaldığını duyurmuştu.

BDT, Sovyetler Birliğinin çökmesinin ardından 1991 yılında kurulmuştu. Topluluğun bugüne kadar 12 üyesi vardı. Gürcistan BDT'ye 1993'de üye olmuştu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2009, 12:40:46 »

Güney Osetya, Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne Katılmak İstiyor

Gürcistan'ın Ayrılıkçı Bölgesi Güney Osetya Lideri Eduard Kokoytı, Rusya ve Belarus Arasında Çalışmaları Sürdürülen 'Birlik Devleti'ne Katılmak İstediklerini Açıkladı. 8 Ağustos'ta Gürcistan'la Gerçekleşen Savaşın Ardından Rusya 21 Ağustos'ta Ayrılıkçı Bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'nın Bağımsızlıklarını Tanımıştı.

Haber Yayın Tarihi: 22.08.2009 11:26

Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya lideri Eduard Kokoytı, Rusya ve Belarus arasında çalışmaları sürdürülen 'Birlik Devleti'ne katılmak istediklerini açıkladı. 8 Ağustos'ta Gürcistan'la gerçekleşen savaşın ardından Rusya 21 Ağustos'ta ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımıştı. Moskova'da düzenlenen bağımsızlık günü etkinliklerine katılan Kokoytı, "Böyle bir gelişme bizi fazlası ile mutlu eder." dedi. Kokoytı, Belarus'un da Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıyacağını savundu. Rusya'nın dışında iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını şimdiye kadar sadece Nikaragua tanıdı.

Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıma konusunda karışık sinyaller gönderen Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya gelecek. Görüşmede, ekonomik ilişkiler ve gümrük birliği ile ilgili konuların ele alınacağı kaydediliyor. Belarus'un Rusya'ya ihraç ettiği mallara getirilen gümrük sınırlaması nedeni ile Minsk-Moskova hattı gergin. Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi olan Belarus, birlik bünyesinde oluşturulan 'Hızlı Hareket Birliği'ni de henüz onaylamadı.

Güney Osetya'nın savaş ve yıkımla anılmamasını istediklerini ifade eden Kokoytı, "Güney Osetya konuksever bir ülke. Rusya'nın desteğinden memnunuz. Önümüzdeki yıllarda potansiyelimizi fazlası ile gösterme imkanı bulacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Gürcistan'ın yeniden silahlanmasından endişe ettiklerini ifade Kokoytı, bunun Ağustos 2008 öncesinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştiğini savundu. Rusya, bölgenin altyapısının iyileştirilmesi ve ekonomik destek amacı ile yüzlerce milyon dolar destek sağlıyor. Rusya Güney Osetya'da yıkılan binaların onarımı için 10 milyar ruble (310 milyon dolar) ek bütçe ayırdı. İki ayrılıkçı bölgenin güvenliği için bölgeye asker gönderen Moskova, üs çalışmalarını da sürdürüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.047 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.