Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Turan Coğrafyasından Haberler => Konuyu başlatan: Gazan Han üzerinde 17 Mayıs 2014, 23:06:56Konu Başlığı: GÜNEY TURKİSTAN
Gönderen: Gazan Han üzerinde 17 Mayıs 2014, 23:06:56
Güney Türkistan ,Afganistanin kuzeyi demektir. Kuzey Afganistan da Özbek Türkleri yaşar. 5 milyon civarinda Özbek Türkü Mezariserif şehri merkezli olmak üzere Afganistanin kuzeyinde çoğunluk nüfusu oluşturur. Bolgenin kuzey sinir kesimi genelde duzluktur. Tarimcilik gelismistir.Afganistanin tam orta kesiminde ise Bamiyan şehri merkez olmak üzere Hazaracat vilayeti vardir. 2 milyon civarinda nufuslari olan Hazara'lar Turk'tur. Hazaracat bölgesi yüksek daglarla kapli vilayettir. Düzlük yerleri bulunmaz. Hazaracat vilayetinde diğer etnik guruplar çok azdir. %  85 Hazara Türkleri vardır. Türkmenler ise belli kesimi Herat vilayetinde yasar.


Konu Başlığı: Ynt: GUNEY TURKİSTAN
Gönderen: ALBASTI üzerinde 17 Mayıs 2014, 23:07:45
Bilgilendirici, güzel bir başlık!


Konu Başlığı: Ynt: GUNEY TURKİSTAN
Gönderen: Gazan Han üzerinde 17 Mayıs 2014, 23:10:34
Elimden geldikçe doyurucu konular yazacagim ağabeyim. Türk gençleri okusun bilgilensin


Konu Başlığı: Ynt: GÜNEY TURKİSTAN
Gönderen: Kaan ULAŞ üzerinde 05 Haziran 2017, 15:27:36
Güney Türkistan'da (Afganistan) 8 milyon Türk tek bayrak altında birleşiyor haberi umarım doğrudur ve bizleri sevindirirler.


Konu Başlığı: Afganistan'ın kuzey yarısı, Türk bölgesidir.
Gönderen: akıncıı üzerinde 05 Haziran 2017, 17:51:37
https://guneyturkistan.wordpress.com/

Afganistan'ı haritada kuzey ve güney olarak tam ortadan ikiye ayırdığınızda kuzeyde kalan bölge bütünüyle Türklerin yaşadığı ancak ne yazık ki bağımsız olmadığı bölgedir. Türkler nice uzun zamandır burada ilkel Afganların egemenliğinde yaşıyorlar. Afganlar dinsel yozlaşmanın ve şiddetin içinde medeniyetsiz yaşam süren ilkel bir halktır. Üstün ve soylu Türklerin afgan egemenliğinde kalması kabul edilemez. Güney Türkistan Türkleri bir gün elbet kendi devletlerini kuracaklar ve biz de bu yolda onlara yardımcı olacağız.

https://guneyturkistan.wordpress.com/      >>> Bu bağlantıya tıklayarak Güney Türkistan hakkında önemli ve ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.