Doğa Üzerine Öngörüler...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 22:34:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Doğa Üzerine Öngörüler...  (Okunma Sayısı 2038 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 22 Ocak 2012, 03:41:42 »

Küçük yaşlarımdan bu yana doğa olaylarına ilgim her dönem üst düzeyde olmuş ve bu ilgimden kaynaklanan gözlemlerim sonucu da kendi başıma bir çok deneyim ve bilgi edinmişimdir. Aşağıdaki gözlemlerim hiç bir kaynaktan alınma olmayıp; tümüyle kendi bilgilerimden oluşmaktadır. Kendi gözlemlerinizi ekleyebilir, çoluğunuza çocuğunuza öğretip onları küçük yaştan doğaya ilgili bozkurtlar olarak yetiştirebilirsiniz.
Türk; sibiryanın ıssız soğuklarından türeyip dünyaya yayılmış bir kişi olarak yüreğinin atışını her dönem doğanın adımlarına göre uydurmalıdır ve onu izlemelidir... Gülümseme


*Her kara bulut gördüğünde yağmur yağacak deme. Önce esintinin ve tependeki bulutların ne yöne gittiğini bul. Eğer esinti kara bulutlardan sana doğru ise yağmurun geldiğini söyleyebilirsin. Eğer esinti senden kara bulutlara doğru ise yağışın gittiğini yada olmayacağını söyleyebilirsin. Yanı sıra esinti hızı ve yönü, sana yağmurun başka hangi bölgeleri vuracağı üzerine ip ucu verir.

*Eğer bir kaç gün yağan kardan sonra bir gece tepende hiç bulut göremiyorsan ve yıldızlar parıldıyor ise bu durumdan kork. O gece sert ve kuru bir ayaz olacak demektir. Bu havada ağızdan nefes alırsan ve atkı ile burnunu kapatmaz isen çok ağır ciğer ve boğaz hastalıklarına yakalanabilirsin.

*Hava aşırı soğuksa kar yağmaz, Kar yağmadan önce hava ısınır.

*İri taneli kar yağdığında yerde kar birikmez. İnce taneli yağandan ise kork; bir kaç saat içinde her yeri kalınca kaplar.

*Yazın çok güçlü bir yaz yağmurunun geleceğini de önceden anlayabilirsin. Bir biri ardına gelen sıcak günlerden sonra bir gün gelir ki o gün çok sıcak ve nemli olur. Gökyüzünde de bir tek bulut göremezsin.
Ancak ufuğa doğru baktığında ışık tabakası gibi parlayan göz alıcı bir sis görürsün. İşte bu güçlü ve gök gürültülü bir yağmurun bir anda ortaya çıkabileceğinin göstergesidir. Bu sislerin içinde yağmur bulutları oluşuverir.

*Nemli havada yıldırım-şimşek olayları olmaz. Kuru ve tozlu gökyüzü ise yıldırım-şimşek olayları için çok elverişlidir. Gökyüzünde sis şeklinde yere yakın bulutlar varsa, hava çok boğucu ve sıcaksa ardı ardına gelen yıldırımlar ve şimşekler bekleyebilirsin. Bu yıldırımların sesleri de teneke sesi gibi olur. Yankı yapacak parçalı bulutlanma olmadığından sesleri sisin içinde yankılanmaz ve anlık olur.

*Kışın gün batımında eğer gök yüzü çok kızıl ise önündeki günler çok soğuk geçecek demektir.

*Kar yiyip boşuna susuzluğunu gidermeye çalışma. Elinde tuttuğun bir avuç kar gerçekte dişinin kovuğunu doldurmayacak kadar su içerir. Gerisi havadır.

*İlk düşen karı yeme. Havanın bütün kirini ilk düşen kar içinde tutar.

*Kışın bir dağa tırmanacaksan güney yüzünden tırman. Kuzey yüzü her zaman sana soğuk, karanlık ve tehlike getirir.

*Tabanı geniş olan, üzerinde ise mantar biçiminde gök yüzüne doğru yükselen bulutları tutan bulutlanma biçimi yüksek olasılıkla yağış getirecektir.

*Güçlü ve gök gürültülü geçen bir yaz yağmuru dindikten sonra birden güneş açarsa yağmurun dinmesinden bir yarım saat kadarlık süre içinde çevreye güçlü bir yıldırım düşebilir.

*En sinir bozucu yağmur dik düşendir. Kentte yürürken saklanma olanağı tanımaz. Kentte yağmura yakalanmışsan yağmurun yağış doğrultusuna bak. Yağmurun yağış yönüne dik giden sokaklardaki bina altlarından yürürsen pek ıslanmazsın.

*Yağmurlu havada afrikadaki hayvan sürüleri nasıl aptallaşıyor ve aslanlar av için bu yağışları bekliyorsa benzer durum insanlar içinde geçerlidir. Yağmur az da yağsa insanları aptallaştırır; özellikle trafik çok çarpık duruma gelir.

*Bir yağmurdan önce ezilmiş çimen kokusu duyuyorsan esintinin yönüne bak. Esintinin tersi yönündeki bölgelere dolu vurmuş demektir. Bu koku, dolunun parçaladığı yaprakların ve yeşilin kokusudur.

*Kar bulutları silik, dış çizgisi olmayan iç içe geçmiş puslu bulutlardır; hızlı ilerlerler...

*Akarsuların akış yönünü izle; seni her zaman bir yerleşim yerine götürürler..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.068 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.