Geriye Ve Bu Güne Kısa Bir Bakış...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 06:07:09


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Geriye Ve Bu Güne Kısa Bir Bakış...  (Okunma Sayısı 1278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 15 Mart 2012, 02:24:57 »

Her geçen günde yurt konuları üzerine yaşadığımız ve duyduğumuz olaylar bizleri yer yer üzüyor olsa da; Türklük bilinci nin genel ağ üzerinde ilginç bir takım gelişmelerin içinde olduğunu görmek önceki yıllara göre kolaydır.

Bu olayların üzerine kısa bir bakış atmak yeterlidir;

*Bir kaç yıl öncesine kadar genel ağ üzerinde Türklük üzerine paylaşılan görüntüler çoğunlukla alışıldık milliyetçilik söylemleri üzerinden ya da anti-akp diyebileceğimiz toplulukların üzerinden yürütülüyordu. Bu gün ise gerideki yıllara göre oldukça çok ''Tüm Türkler'' içerikli izletiler dolanmaya başlamış, bu izletileri yapan kişilerin çoğunluğunun genç ve usta olmayan bilgisayar kullanıcıları olduğu görülmektedir.
Amatörlerin yanında ustaca yapılmış bir çok izletiye ağda denk gelinebilmektedir. Bunların yanında yabancı kaynaklı üyelerin paylaştığı Türk dünyası üzerine olan görüntüler (özellikle Türk Müzik topluluklarının görüntüleri) Türk kullanıcılarca Türkçe ye çevrilmekte ve hemen Türk üyelerinin gezindiği kanallara açıklamalı ve ek bilgili şekilde ''Türkük'' vurgusu yapılarak aktarılmaktadır.

*Bir kaç yıl öncesine kadar ''Türk Kökenli'' sanat çalışmaları bu kadar çok bilinmiyor iken aslında birçok genç grafikerin, ressamın ve tasarımcının (önceki yıllara göre) Türklüğün öz kökenine inmeye çalıştığı görülmektedir. Daha önceleri kilim-saz-köy yaşamı üzerinden Türklüğe inmeye çalışılır iken bu gün görülmektedir ki bu alanlardaki yetenekli gençler ilgilerini ''Orta Asya Kökenli Eski Türk İnanışları'' üzerine çevirmişlerdir, daha da ilginci ''GökTürk Yazısı'' nı keşfederek yanlış bir şekilde olsa da çalışmalarında kullanmaya başlamışlardır. Yine bu dönüşler ilk olarak eski Anadolu halk efsanelerinin (ahbel, mezar bekçisi, kuyu anası gibi) araştırılması ve betimlemesi ile başlamış, daha sonra Orta Asya ya yönelim başlamıştır.

*Bir kaç yıl öncesine kadar ''Gırtlak'' havası gibi Türk müziğinin en eski biçimleri halk arasında bilinmez iken
 bu türlü müziklerden en az bir kez duymuş olanların sayısı git gide artmaktadır. Yakınlara kadar gırtlak havası yapan bir Türkiye Türkü bile düşlenemez iken müzik grubu sitelerinde ''gırtak havası yapabilen kişi aranıyor'' türünden ilanlar veren genç müzik toplulukları oluşmaya başlamış, yaşı otuz üzeri kişilerin de bir kaç izleti şeklinde rebab (ayberk) gibi eski Türk müziği üzerine gırtlak havası çalışmaları yaptığı görülmüştür.

*Türk Piramitleri, Türk mumyaları, Eski Türklerdeki Kadın-Erkek eşitliği ve benzeri Türklük üzerine bilinmeyen konular gençler arasında yaygınlaşmaya başlamış ve bu konuların ardındaki ''Türk birliği'' konusuna ters bakılmadığı, yalnızca nasıl olacağının bilinmediği için suskun kalındığı anlaşılmıştır.
Bu durum da bize göstermektedir ki Türkler üzerine her çeşit değişik bilgi, görüntü, izleti; araştırılmalı ve toplu şekilde kişilerin bakabileceği bir biçime sokulup ağ üzerinden yayınlanmalı, bu konular üzerine daha çok malzeme çıkarılıp işlenmelidir.

*Macaristan gibi ülkelerdeki Turan düşüncesini güden toplulukların Türklerden daha çok profesyonelce denilebilecek sanat ve ağ çalışmaları içinde olduğu görülmeye başlanmıştır. Ağ üzerinde Uygur Türklerinin müziklerinin altına ''Hun Magyar'' türü etiketler yapıştırılmakta, ustaca yapılmış Hun-Asya temalı ürünlerin satıldığını görmek te denk gelinen diğer ayrıntıların arasındadır.

Tüm bunların yanı sıra bir kaç yıl öncesine göre bu gün görülmektedir ki Türkçü çevre ve bu çevreye yakın olan topluluklar arasındaki anlayış farklılıkları; uzlaşmaya gidilme yoluna ya da çatışma yerine herkesin kendi çizdiği yolda Türkçülüğe ulaşma çabası göstermesi yoluna girmeye başlamıştır. Eski yıllarda iletişimde çokça baş vurulan kuru ve içi boş kalıpların ortaya dökülmesi, yerini daha çok doğruca uzlaşmaya yönelen ağ tartışmalara bırakmıştır.

Yolun başında olduğumuzu söylemek yanlış olmaz; buna karşın bütün bu yükselen ilginin yalnızca birer ''popüler kültür'' malzemesine dönüşüp saman alevi gibi sönmemesini sağlamak; bu ilginin doğru bir şekilde Türklük bilincine dönüşmesi için gerekli su yollarını ve bağlantılarını açmak biz Türkçülerin görevidir. Bu türlü çalışmaları yapan kişiler övülmeli, en az birer yorum bırakılarak izlendikleri hissettirilmeli, sağlam çalışmaların ve ilginç-işe yarar-sağlam bilgilerin gençlik toplulukları arasındaki sohbetlerde en az bir kere üzerinden geçilmesi gereklidir.
Gereken şey biraz daha ilgi, araştırma ve özveridir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.043 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.