Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Şubat 2020, 08:49:12


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin!  (Okunma Sayısı 1621 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BOĞAÇHAN.
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 524« : 13 Aralık 2010, 00:10:36 »

Dünya Uygur Kongresi Başkan yardımcısı Seyit Tümtürk yazdı ;

 

 

Doğu Türkistan toprak büyüklüğü ve nüfusu bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Ve 61 yıl önce bağımsız bir devlete sahip iken, günümüzde insan hakları ihlalleri açısından dünyanın bir numaralı ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti tarafından işgal edilmiş durumdadır.

Böyle bir ülke yeryüzü üstünde karanlık bir gölge gibi durmaktadır. Çin Doğu Türkistan’da 35 milyonluk Müslüman Türk nüfusunu yok etmeye, tarih sahnesinden silmeye çalışırken, bu büyük toprak parçasını dünya kamuoyuna kapatmıştır.

5 Temmuz 2009 tarihinde Urumçi’de patlak veren olayları devlet destekli provoke ile hat safhaya çıkararak katliamlar ile soykırım yapmıştır. Bu olaylarda binlerce masum Doğu Türkistanlı hayatını kaybetmiş binlerce insan tutuklanmış on binlerce insan kayıp nerede oldukları bilinmemektedir. Gün geçmiyor ki uluslararası ajansların haberlerinde kurşuna dizilerek idam edilenlerin haberlerinin olmadığı bir gün olsun, Çin işlemekte olduğu bu cinayetleri bu katliamı dünyanın gözü önünde pervasızca işlemekte ve dünya bu katliamlara duyarsa duymazlıktan görürse görmezlikten gelerek Çin’e adeta taviz vermektedir.   Halkının haber alma özgürlüğünün kısıtlanmasının ötesinde, dünya kamu oyununda Doğu Türkistan’dan haber almasını engellemektedir. İnsan hakları örgütlerinin bile raporlarında sadece tahminlere yer vermesi, ülke hakkında sağlıklı bilgilere ulaşamaması Doğu Türkistan halkı üzerindeki baskının en açık delilidir. Çin hiçbir uluslar arası örgütün bölgeye girmesine, araştırma yapmasına izin vermeyerek suçlarını itiraf etmiş olmaktadır.

Çin, dünya kamuoyuna kapattığı Doğu Türkistan’da dünya tarihinin en büyük insanlık suçlarından birini işlemektedir. Her türlü düşünce özgürlüğünü, barışçıl hak arayışlarını ve uygulamalara olan tepkileri “terörizm” olarak görmekte, 35 milyon Doğu Türkistan halkına terörist muamelesi yapmaktadır. Terörizmle mücadele adı altında “sert darbe” adını verdiği kampanyalar düzenlemektedir. On binlerce Doğu Türkistanlı gözaltına alınmakta ve adil olmayan gizli yargılamalar neticesinde yüzlercesi idam edilmektedir. Çin günümüzde siyasi suçlardan idam cezasının uygulandığı tek ülkedir.

Din, milli kültür üzerinde uygulanan baskılar her geçen gün artarak devam etmektedir.

Çin Doğu Türkistan içinde uyguladığı baskıyı ülke toprakları dışına taşımıştır. Özellikle komşu ülkelere mülteci olarak sığınan, Birleşmiş Milletlerin Mülteci olarak kabul ettiği Doğu Türkistanlılar, bizzat Çin’li görevlileri katıldığı operasyonlar ile tutuklanmakta ve Çin’e götürülmektedir. Çoğu siyasi suçlardan yargılanmakta ve idam edilmektedir.

22 Uygur Doğu Türkistan’daki acımasız baskıdan kurtulup Kamboçya’ya kaçabilmesini Hıristiyan misyonerler sağladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Phenom Penh yetkililerinin sürdürdüğü sığınma araştırmalarına rağmen Kamboçya Hükümeti 20 Uygur’u zorla Çin’e iade etti. Çin’e iade edildikleri günden beri kendilerinden haber alınamadı. Uygurların iade edilmesinden sonra ise Kamboçya ve Çin hükümetleri 1,2 milyar dolar bir yardım anlaşması yaptılar. İade edilmeleri Çin’in gücünü göstermesi açısından umutsuzluğa yol açsa da Uygur insan haklarına dair bilgi edinilmesini ve ABD’nin, UNHCR’ın ve Avrupa Birliği’nin kınamasını sağladı.

Çin’in insan hakları ihlalleri bir basın toplantısında anlatılmayacak ve hatta binlerce sayfalık raporlara sığmayacak kadar çoktur. Her yıl yayınlanan insan hakları raporlarında eskilere yeniler eklenerek bu liste gittikçe kabarmaktadır.

Öncelikle Çin hükümetine seslenmek istiyoruz. Doğu Türkistan topraklarından en kısa sürede çekilmeli, işgal durumuna son vermelidir. İnsanlık onurunu hiçe sayan baskı ve zulüm politikası ile Doğu Türkistan’ı elinde tutması, Doğu Türkistan halkını yıldırması mümkün değildir.

Bağımsız insan hakları örgütlerine, Birleşmiş Milletlere ve diğer ülke yöneticilerine sesleniyoruz. Dünya medeniyet tarihinin mimarından olan ve günümüzde yok edilmeye, asimle edilmeye çalışılan, tarihin en büyük etnik soykırımına maruz kalan Doğu Türkistan halkının sesine kulak verin. Çin Halk Cumhuriyeti üye olduğu Birleşmiş Milletlerin ilkelerine uygun davranmaya, taraf olduğu uluslar arası sözleşmelere uymaya zorlanmalıdır. Bütün bunlar Çin’in ekonomik, siyasi ve askeri gücü göz önüne alınmadan, insan olmanın gereği olarak uygulanmalıdır.

Biz Doğu Türkistanlılar mücadelemize barışçıl yöntemler ile hedefimize ulaşana kadar devam etme azim ve kararlılığındayız. Bu konuda tüm insanlığı Doğu Türkistan halkına destek vermeye ve yanında olmaya davet ediyoruz.

KEREM MİSALİ

Sayılmaz dertlerin durağı oldum,
Bir gör şu halimi verem
misali.
Saray, Bosna , Kıbrıs yanıyor ,Kerkük,
Birde yanan benim, Kerem
misali.

Sahipsiz şu yurdum gençliğim yetim,
Horlanır yurdumda mazlum
milletim,
Esir Müslüman’ım yok hürriyetim,
Çekilmez dertlerim verem
misali.

Meriç mahzun, Sava kanlı akıyor,
Ceyhun, Seyhun, Tuna hasret
kokuyor,
Fırat ayaklanmış bize bakıyor,
Yusuf’’u kaybetmiş, Yakup
misali.

Esir yaşanmıyor ölüyüm san ki,
Hilal ‘e aşığım bir gör
inan ki,
Çile çekmekteyim öyle yaman ki,
Şirin’ e aşığım Ferhat
misali.

Hala Türkistanlım esirdir Çin’e,
Bu nasıl insanlık, ne bitmez
çile,
Şu vahşi Avrupa seyreder zulme,
Sırp zulmünde esir, Boşnak
misali.

Halit KILIÇ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.056 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.