AZERBAYCAN HABERLERİ!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 17 Aralık 2018, 04:39:10


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 28
  Yazdır  
Gönderen Konu: AZERBAYCAN HABERLERİ!  (Okunma Sayısı 122519 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 31 Aralık 2008, 15:13:14 »

TRT de eğlence proğramı vardı bu sabah,hiç seyretmem ama azeri kardeşlerimizle ortak bir proğrammış onları görünce seyretmeye başladım.

Hem Türkiyede sütüdyo var hemde Azarbaycanda.Bizdeki stüdyo utanılacak şekilde sanki suudi arabistan tvsi gibi,misafirlerin tamamına yakını türbanlı,çarşaflı,Azeri kandaşlarımız da ise birtane dahi türbanlı yok.İşe bak yazıklar olsun sana TRT ve çalışanları bu kadar mı korkaksınız,ermeni bir genel müdür gelse onundamı borusunu öttüreceksiniz.Yuh olsun size.

Azarbaycan tv si gurur verdi,yayın onlara geçtiğinde yemin ediyorum ağlayarak seyrettim.Sunucuları olsun,seyirciler olsun,misafir olan sanatçılar olsun söz kendilerine geldiğinde,
Türklükten,kardeşlikten,bağımsızlıktan,birlikten ve TURANDAN bahsettiler.Sohpetleri ve Türküleri hep bunlar üzerineydi.Azeri sanatçı Adıda azeri çırpınırdın karadenizi söylerken TÜRKÜN ŞANLI BAYRAĞINI TARAN ELE ASACAĞIZ dediğinde yer yerinden oynadı azerbaycanda.Ankaradakilerde mal mal seyrediyorlardı tabi onlar ne anlar bunlardan KANSIZLAR.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TAYMA
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 372

Ya tam susturacağız, Ya kan kusturacağız!


« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2009, 15:31:10 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Atsızcı Gülcan TÜRK
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 135


ATSIZCI


« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2009, 21:23:24 »

QARABAG YARASI
 

Mammadova  / Bozkurt Nisan 2004 Sayı 4

 

XIX esrin evvellerinde Şimali Azerbaycan Rusya terefinden zebt edildikden sonra (Türkmençay Sulh Muqavilesi) Azerbaycan’ın cenub topraqları İran’ın hakimiyyeti altına düşdü ve belelikle, Azerbaycan Şimali-Cenubi olmaqla ikiye bölündü.

 

Sovyet hakimiyyeti dövründe ise Şimal ve Cenub terimi aradan götürülerek, Sovyet Azerbaycan’ı ile evez edildi ve bununla da, bölünmüş xalq, bölünmüş Azerbaycan problemi bacarıqla perdelendi. 1918-ci il 28 mayda Şerqde ve Azerbaycan xalqinin tarixinde ilk Parlamentli Respublika , Azerbaycan Demokratik Respublikası yaradıldı. ADR Türk ve İslam dünyasında ilk demokratik, huquqi ve dünyevi dövlet numunesi idi. Yeni demokratik respublika yaradılırken Azerbaycan’ın erazisi 114 min km2-i ehate edirdi. Rusya’nın işgalindan önce ise erazilerimiz 150 min km2-i ehate edirdi. Azerbaycan Demokratik Respublikası gergin ve mürekkeb içtimai-siyasi şeraitde cemi 23
ay fealiyyet gösterebildi.

 

Bolşeviklerin gelebesinden sonra yaradılan Sovyetler Birliyi, Azerbaycan’ı mecburi suretde öz terkibine daxil etdi.

 

Sovyet hakimiyyeti illerinde de topraqlarımıza qarşı tecavüz sona yetmedi. Bele ki, erazimizin 26 min km2-i yeni yaradılan Ermenistan Sovyet Respublikasının terkibine daxil edildi. Bu siyaset sonraki illerde de davam etdirilmiş, 1947-53-cü illerde 600 mine yaxin Azerbaycan Türkü öz dede-baba topraqları olan Qerbi
Azerbaycan’dan mecburi suretde köçürülmüşler.

 

Sonralar-Sovyetler İttifaqının süqutuna getirecek buhranlı 88-ci ilde başlayan münaqişede ise yerde qalan 250-mine yaxin Azerbaycanlı öz topraqlarından ( Qerbi Azerbaycandan) tamamile deportasiya olundu. Belelikle de, ermeniler öz ali meqsedleri-mono-etnik dövlet qurmaq yolunda ileriye doğru daha bir adım atmış oldular.

1991-ci ilde Sovyet imperiyasının dağılması ile Azerbaycan yeniden öz müsteqilliyini elan etdi.Bu zaman ise Ermenistanın Azerbaycan’a qarşı topraq
iddiaları davam etmekde idi. 1990-94-cu illerde suretlenen Qarabağ munaqisesi neticesinde Ermenistan Rusiya herbi birlesmelerinin komeyi ile Azerbaycan Respublikasının terkib hissesi olan Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayetini (4400 km2 ) tamamile işgal etdi ve orada yaşayan Azerbaycan
Türklerini soyqırıma meruz qoydu. Eyni zamanda Dağlıq Qarabağ etrafı rayonları da işgal ederek, ehalisini vahşicesine qetle yetirdiler.

 

1991 Esgeran
1991 Hadrut
Dekabr 1991- ci il Xocavend (erazisi 1458 km2)
26 fevral 1992-ci il Xocali (erazisi 936 km2)
8 may 1992-ci il Şuşa (erazisi 298 km2 )
17 may 1992-ci il Laçin (erazisi 1875 km2)
3- 4 aprel 1993-cü il Kelbecer (erazisi 1936 km2)
23iyul 1993-cü il Agdam (erazisi 1154 km2)
18 avqust 1993-cü il Cebrayil (erazisi 1050 km2)
23 avqust 1993-cü il Fuzuli (erazisi 1112 km2)
31 avqust 1993-cü il Qubadlı (erazisi 826 km2)
30 oktyabr 1993-cü il Zengilan (erazisi 707 km2)

 

İşgal olunmuş Dağlıq Qarabag ve onun etraf rayonlarının bütün tarixi, medeni abideleri mehv edildi ve ya qaret edildi. 100 minlerle insan ev-eşiklerinden  didergin düşdü ve öz vetenlerinde qaçqınlıq taleyi yaşamalı oldu.

 

Bu işgallerle bağlı, BMT-nin Tehlükesizlik Şurası [Güvenlik Konseyi] aprel-noyabr 1993-cü ilde özünün 822, 853, 874, 884 sayılı qetnamelerini qebul etmiş, lakin bu güne kimi yerine yetirilmemişdir.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a qarşı tecavüzü artıq 17nci iline yaxınlaşmaqdadır.


Ermeniler ve onların ayrı-ayrı lobbilerinin dünya miqyasında apardığı Anti-Türk fealiyyeti neticesinde ülkemiz topraqlarının 20%-ni itirdi.

 

Türk milleti susdukca quduz köpek saldırıyor…

 

KELBECER - DAHA BİR FACİE!!!

Can qurban etmeyin vaxti çatıbsa


Senden hansı namerd esirgeyer can?


Qoyuram başımı ayaqlarına


Ey ana toprağım ey Azerbaycan


S .M.ŞEHRİYAR


Öz füsunkâr gözelliyi ile yalnız İsviçre ile muqayise olunan Azerbaycan’ın güney güşesi Kelbecer’in ermeni silahlı quvvetleri terefinden işgal olunmasından 11 il keçir. 10 mart 1993 ncü ilden başlayaraq ermenilerin iki istiqametden Ermenistan’ın Vardenis ve Dağlıq Qarabağ’ın
Agdere istiqametinde başladığı hücumlar neticesinde 1988-ci ilden düşman muhasarasında merdlikle dayanan, düşman hemlelerine layıqınca cavab veren Kelbecer 2 aprel 1993 - cü ilde süquta uğrayaraq düşman pençesine keçdi.

 

52000 nefer Kelbecer ehalisi yüz iller boyu dede-babalarından miras qalmış var-dövletini, ev-eşiyini, emlakını, mezarlıqlarını qoyaraq her addımında ölüm qoxusu gelen Murov yolu ile piyada Kelbecer’i terk etmek mecburiyyetinde qaldılar. Yolda 220 nefer mulki vetendaş helak oldu, 321 nefer ise bitkin düşdü ve ermeniler terefinden girov götürürdüler.

 

Rayonun 130 - yaşayış menteqesi, o cümleden dünya ehemiyyetli sanatoriyasi, 500 - den çox senaye, tıkıntı, kolxoz, sovxoz, ticaret, içtimai “iaşe ve sair xidmet obyektleri , 13 min yaşayış evi, 324 sosial “ medeni obyekti düşman eline keçirerek darmadağın edildi. Rayon ehalisine mexsus 100 min baş iri buynuzlu, 500 min baş iribuynuzlu mal “qara, 5 min at, 1 milyon ev quşu, 50 min arı ailesi,130 minik maşını,195 min eded xalca “ kilim, 320 min dest yorgan döşek, 50 min eded mebel desti, 26 min eded televizor ve sair, düşman terefinden qaret olunaraq Ermenistan’a daşındı. Umumiyyetle 1993 - cü ilin qıymetleri ile Kelbecer’in işgali neticesinde ehaliye ve dövlete 761,4 milyon ABS doları deyerinde maddi ziyan deymişdir.11 ildir ki, Kelbecerliler respublikanın 56 rayonunda 707 yaşayış menteqesinde özlerine muveqqeti sığınacaq taparaq uğursuz talelerinin ağır mecburi köçmenlik illerini yaşayırlar.

Böyük strateji ehemiyyete malik olan, Azerbaycan’la Ermenistan arasında Qala
qapısı kimi deyerlendirilen Kelbecer artıq 11 ildir ki ermeni elindedir.Bununla da ermeniler qarşılarına qoyduqları meqsede “ Dağlıq Qarabağ’ın taktiki olaraq Ermenistan’a birleşdirmek isteklerine nail oldular.Muharibe de helledici amil olan mevki üstünlüyü qazandılar. Hem de Kelbecer’i ele keçirmekle düşmen Agdam’ı, Fuzuli’yi, Qubadlı’yı, Cebrayil’i işgal etmek şansı elde etdiler.

 

Onlar bu zeferlerinin ebediyyen olmasını asla düşünmessinler. Ermeniler düşünmesinler ki, biz unutmuşuq.

 

TÜRKÜN TOPRAĞI ONUN NAMUSU OLMUŞDUR. TÜRK AÇ KALIR ANCAK NAMUSSUZ KALAMAZ!!!

 

Biz TÜRK Gençliyi Tanrı’nın yardımıyla bu topraklarımıza sahip çıkacağız. Qarabağsız
Azerbaycan olmadı ve OLMAYACAKTIR!!!

QARABAG BİZİM YUMRUK BOYDA QELBİMİZDE DÜNYA BOYDA SEVİNCİMİZDİR.

 

BİZ O SEVİNCE QOVUŞACAGIQ!!!

SAVAŞ ALNIMIZA YAZILIB!!

EY BÖYÜK MİLLETİN GENÇLİĞİ SAVAŞA HAZIR OL!!! QARABAG BİZİ GÖZLEYİR!!!

 

 

TANRI TÜRK’Ü QORUSUN!

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

.......¶¶¶¶¶¶............¶¶¶¶¶ ¶
....¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶....¶¶ T ¶¶¶¶¶¶¶
..¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ Ü ¶¶¶¶¶¶
¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ R ¶¶¶¶¶¶
¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ K ¶¶¶¶¶
¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ I ¶¶¶¶¶
. ¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ Y ¶¶¶¶¶
....¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ E ¶¶¶¶¶
......¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶ M ¶¶¶¶¶
.......
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2009, 07:33:37 »

Alıntı
EY BÖYÜK MİLLETİN GENÇLİĞİ SAVAŞA HAZIR OL!!! QARABAG BİZİ GÖZLEYİR!!!

TANRI TÜRK’Ü QORUSUN!

Şu sözleri duyunca ve Azerbaycan Türklerine yapılanları görünce insanın tüyleri diken diken oluyor. Bazı şerefsizler ise hala özür kampanyasındalar vs.  Ülkemizde Türklüğe verilen önem azalmakta. Bunu anayasa değişikliklerinde, gündemdeki olaylarda ve diğer aktivitelerde görüyoruz. Oysa doğuda hala o saf Türklüğün kaldığına inanıyorum. Ana yurdumuzun topraklarında az da olsa Rus ve Amerikan baskısı altında olan Türki Cumhuriyetlerle bir olmak kim bilir ne kadar güzel olurdu.

Gün gelecek Karabağ da bizim olacak. Kandaşlarımıza yapılanların hesabını da sormasını biliriz zamanı gelince elbet...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2009, 02:18:01 »

TRT'nin 7 ülkede aynı saatte yayınlanacak "Ayrılık" adlı diziye Azerbaycan'dan tepki geldi.

Başrollerini Erdal Beşikçioğlu, Azra Akın, Atilla Saral, Zeynep Tokuş ve Ahmet Özhan'ın paylaştığı "Ayrılık" adlı diziye Azerbaycan'dan tepki geldi.

TRT'nin son yıllardaki en büyük prodüksiyonu olan, 7 ülkede aynı saatte yayınlanacak dizinin ekibine Azerbaycan çekim izni vermedi.

Özbekistan'da başlayan "Ayrılık"ın çekimleri sırasıyla Çeçenistan, Gürcistan ve İran'da sürdü. Akşam gazetesinin haberine göre; projeye ilk engel Azerbaycan'dan geldi. 7 ülkede çekimlerin yapılacağı duyurulduğunda Azerbaycanlı gazeteciler, Ermenistan çekimlerine tepkilerini anında dile getirmişti.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU
Azerbaycanlıların dizi ekibine "Ya Azerbaycan ya da Ermenistan" diyerek rest çektikleri; yapımcıya "Ermenistan'da çekim yaparsanız, Azerbaycan'da yapmanıza izin vermeyiz" dedikleri kaydedildi. 1991-1993 arasında Rusların desteğini alan Ermenistan, Azerbaycan toprakları içinde bulunan Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmişti.

BİR TEK AHMET ÖZHAN'A İZİN ÇIKTI
Yaşanan bu ilginç gelişmenin ardından 'Ayrılık' dizisinin yapımcıları TRT'yi arayarak yardım istedi. Kurum yetkilileri de Dışışleri Bakanlığı'na bilgi vererek uluslararası krize neden olan yasağın kaldırılmasını istedi. Öğleden sonra tekrar ekibin kaldığı otele gelen yetkililer, "Biz Ahmet Özhan'ı çok seviyoruz. Bakü'de bir tek onun yer aldığı sahneleri çekebilirsiniz" dedi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hülagû Han
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


=)==Türk ırkçısı====-


« Yanıtla #5 : 15 Nisan 2009, 18:30:07 »

Türkiye’nin bir süreden buyana geliştirdiği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erivan’da Türkiye-Ermenistan futbol maçına katılmasından sonra ivme kazanan Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde yaşanan gelişmeler, gelişmelerin arka planı hakkında açık bilgi sahip olmayan fakat basında endişe verici haberlerle muhatap olan sorumlu Türk kamuoyu ve kardeş Azerbaycan’da büyük bir endişe ve infial ile izlenmektedir.

        Türkiye’ye karşı, “Tanıma, Tazminat, Toprak” şeklinde özetlenen resmi politikasından en küçük bir taviz vermeyen ve Azerbaycan’a yönelik işgalci politikalarını sürdüren Ermenistan karşısında, Hükümetin attığı tavizkar adımların kabul edilmesi mümkün değildir.

       ABD Başkanı Barak Obama seçmenlerinin % 0.5’ini oluşturan Ermeni asıllı Amerikalılara verdiği sözü tutmak amacı ile Türk hükümeti üzerinde baskı yapmaktadır. AKP Hükümeti de Ermenistan politikasını belirlerken, Türk milletinin % 100’üne karşı sorumlu olduğunu unutmamalıdır.

        Türk milleti, tarihine hakaret eden, Anadolu üzerindeki egemenliğini tartışmaya açan ve kardeş Azerbaycan’da daha kısa bir süre önce Hocalı’da bir soykırıma imza atıp, kardeş Azerbaycan’ın % 20’sini işgal edip, 1 milyon Azeri Türkünü sürgüne zorlayan Ermeni işgalcilere verilecek tavizlerin kardeş Azerbaycan’ı haklı olarak derinden yaralayacağı açıktır.

       AKP Hükümeti’nin ABD baskısı altında Ermenilere taviz olarak özetlenecek politikasını “aklamaya” çalışan çevrelerin bu yeni politika ile Türkiye’nin  Ermenistan karşında manevra alanını genişleteceği, etkisini artıracağı iddialarının gerçekle en küçük bir iddiası yoktur. Esasen, Türkiye, Ermenistan yurttaşlarının Türkiye’de çalışmasına ve ticaret yapmasına izin vererek dolaylı olarak bu ülkeye önemli bir katkıda bulunmuştur.

       Türkiye’nin bu jestine karşı Ermenistan’ın en küçük bir olumlu adımı olmamıştır. Erivan’ın 1993’de Türkiye’den tahıl yardımı aldfıktan sonra Azerbaycan’a karşı yeni bir saldırıya geçtiği ve Azerbaycan topraklarındaki işgalini genişlettiği unutulmamalıdır.

        Saldırgan politikalarının ödüllendirildiğini gören Kafkasya’nın “Hitlercikleri” Türkiye taviz verdikçe saldırılarını sürdürmeye devam edeceklerdir. Ancak üzücü olan husus, kardeş Azerbaycan ile Türkiye ilişkilerinin bozulacak olmasıdır. Azerbaycan Türkiye’nin kendisine ihanet ettiğini hissedecektir. Türkiye’nin Türk Dünyasında da saygınlığı ve güvenilirliği azalacaktır.

       Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

 

       Türkiye-Azerbaycan Dostluk Derneği Yönetim Kurulu
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

''Atatürk'ün ''Türk Milleti, başına geçireceği insanların damarlarındaki cevher-i asliye dikat etmelidir sözü açık anlamı ile ''Türk ırkından olmayanları başına geçrime'' demektir... Nihal Atsız
ŞamanisTürk
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2009, 23:07:46 »

Rusya ile Azerbaycan'ın yeni doğalgaz anlaşması, Türkiye'ye "gözdağı" olarak yorumlandı...


İki ülke arasındaki anlaşmaya göre, 2010'dan itibaren Rusya, Azerbaycan'dan yıllık 500 milyon metreküp Azeri gazı alacak. Ancak bu gaz sevkiyatı Türkiye'nin ve Nabucco'nun istediği ve 2013'den sonra üretimine başlayacak Şahdeniz faz-2 sahasından olmayacak.

Referans'ın haberine göre Azerbaycan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma sonrasında Ruslara gaz satma kararı almıştı. Bu karara yönelik anlaşma da imzalanmış oldu. Ayrıca Türkiye, Nabucco'ya verilecek Azeri gazından kendi iç tüketimi için pay ayrılmasını ve indirimli olarak verilmesini de talep etmişti. Rusların Azeri gazını Avrupa fiyatları üzerinden almayı kabul etmesi ise, Türkiye'nin bu isteğini de zora soktu.

Türkiye'nin Ermenistan ile ilgili sorunların çözümüne yönelik tavrından sonra Azerbaycan, Ruslarla doğalgaz konusundaki işbirliğini artırma yoluna gitti. Ruslar, 2013'den sonra üretime geçecek olan ve yıllık 13 milyar metreküplük gaz tedariki sağlayacak faz-2 sahasından çıkacak gazın hepsini talep etmişti. Ancak  Azerbaycan ilk etapta gelecek yıldan itibaren Ruslara 500 milyon metreküplük gaz satma kararına imza attı. Bu durum ise Türkiye'nin ve Nabucco'nun  Azerbaycan gazına olan talebine karşılık bir gözdağı mesajı içerdiği yönünde yorumlandı. Üstelik Ruslar,  Azerbaycan gazını bin metreküp için 300 dolar seviyesini aşan Avrupa fiyatları üzerinden ve sınırda almayı kabul etti. Bu durum da  Azerbaycan Türklerinin Ruslara yakınlaşmasında başka bir neden oldu. Böylece Türkiye'nin 2013'den sonra üretilecek gazı yüzde 15 oranında indirimli alma isteğini iyice zora soktu.

Nabucco'yu da tehdit ediyor

Türkiye-Azerbaycan arasındaki doğalgaz gerilimi büyük kısmı Türk topraklarından geçerek Avrupa'ya ulaşacak olan Nabucco'yu da tehdit ediyor. Nabucco Boru Hattı Projesi'nin 2011'de devreye girmesi ve ilk etapta da Azerbaycan gazının Avrupa'ya akması hedefleniyordu. Ancak  Azerbaycan'ın Ruslarla olan bu yakınlaşması, Nabucco'nun Azerbaycan'ın talep ettiği 8 milyar metreküplük gazı da riske soktu. Öte yandan, Rusya'nın Hazar gazını almasında ise kendi gaz sahalarını geliştirecek yatırımları ekonomik kriz etkisiyle yapamıyor olmasından kaynaklandığı öğrenildi. Gazprom CEO'su Alexei Miller, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise yüzde 35 oranında Rus gazının 2015 itibariyle inşa edilecek Güney Akım boru hattı yoluyla Avrupa'ya ulaştırılacağını ve bu nedenle hattın kapasitesinin de yükseltilmesine karar verildiğine yönelik bir açıklama yaptı. Güney Akım Projesi Nabucco'ya rakip olarak gösteriliyor. Doğalgaz ihtiyacını büyük oranda Rusya'dan karşılayan Avrupa kaynak çeşitliliği yaratmak için Nabucco Projesi'ni gündeme getirmişti. Güney Akım üzerinden Avrupa'ya gaz sevkiyatına yönelik karar da Nabucco Projesi'ni riske sokan bir gelişme olarak yorumlandı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2009, 11:37:41 »

DEĞERLİ KANDAŞLAR;

TÜRK DÜNYASINDAN HABERLERİ, BUNDAN SONRA HERBİR TÜRK DEVLETİ İÇİN AYRI AYRI KENDİ İSİMLERİYLE AÇTIĞIM KONU BAŞLIKLARI ALTINDA DAHA KOLAY TAKİP EDEBİLECEKSİNİZ.

AZERBAYCAN'DAN İLK HABERİMİZ:

1) AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GÖRÜŞMELERİ:

Aliyev Sarkisyan Müzakereleri
   
Azerbaycan ve Ermenistan Başkanları geçen hafta müzakerelerine Moskova'da devam ederek saatlerce görüştüler.
 
20 Temmuz 2009  22:59


Aliyev ve Sarkisyan’ın ikili görüşmesi 3,5 saat sürdü. Sonra iki ülkenin dışişleri bakanları ve AGIT heyetinin katılımı ile geniş formatta görüşmeler yapıldı. Ardından da üçlü zirve yapıldı (Aliyev ve Sarkisyan’a evsahibi Rus lider Medvedev de katıldı.

Bu kadar yoğun geçen iki günlük temasların ardından yapılan açıklamalardan ne anlaşılıyor? Müzakere sürecinden ne çıktı? Hangi aşamaya gelindi?

Bu sorulara net cevaplar bulmak ne yazık ki mümkün olmuyor şu anda. Resmi açıklamalarda hiçbir konuda somut bilgi yok. Herhangi bir anlaşma da imzalanmadı zirvede.

Bazı iddialara göre Karabağ civarındaki işgal altındaki 7 bölgeden beşinin Azerbaycan’a iadesi süreci başlayabilirdi. Bu konuda da bir açıklama yok.

Ancak “görüşmelerin yararlı ve yapıcı geçtiği” yolunda açıklamalar var bol miktarda, resmi ağızlardan dökülen. Bir resmi yetkili, “Azerbaycan ve Ermenistan liderleri ilk kez bu kadar açık sözlü biçimde sorunları ve görüş ayrılıklarını ele aldılar” dedi.

Daha sonradan yeni ve somut açıklamalar yapılır mı, bilemeyiz; ama şu aşamada belirtilebilecek en önemli konulardan biri de şu: 1988’den bu yana süren Karabağ sorununda ve 1994’den bu yana geçerli olan ateşkes ve barış sürecinde, ilk kez bu kadar yoğun üst düzey temaslar gündemde. Son 13 ay içinde (geçen yılın Haziran ayından itibaren) iki ülkenin liderleri, yani resmen savaş halindeki iki devletin başkanları 6. kez bir araya geliyor. Oldukça yoğun bir görüşme trafiği başlamış durumda. Belki bu durum bile, düzenlenen zirvelerin önemini anlatmaya yetiyor.

Ve bir şey daha: Yoğunlaşan barış müzakereleri sürecine batılı ülkeler, AGIT’in üyeleri katılmaya devam ediyor kuşkusuz. Ama son zamanlarda Rusya’nın sürece el koyduğunu ve Azerbaycan ve Ermenistan liderleri Moskova ve Petersburg’da defalarca bir araya getirerek barış sürecine ciddi biçimde ağırlığını koyduğunu söyleyebiliriz.

ALINTI: TÜRKGÜNDEM


 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2009, 16:44:47 »

Ermeniler, 16 Yıl Önce Ağdam'ı İşgal Etti, 5 Bin 897 Azeri Öldü
Azeri ve Ermeni Liderler İşgal Altındaki Azeri Topraklarında İşgali Sona Erdirmek ve Yerlerinden Edilen Azeri Halkın Geri Dönüşünü Sağlamak Amacı ile Görüşme Üzerine Görüşme Yaparken, Ağdam Halkı 16 Yıldır Şehitlerine Ağlıyor. Azeri Kaynaklarına Göre, 23 Temmuz 1993'de Gerçekleşen Ermeni İşgalinde, Ağdam'da 5 Bin 897 Azeri Şehit Oldu. 
Haber Yayın Tarihi: 23.07.2009 16:57
 
Azeri ve Ermeni liderler işgal altındaki Azeri topraklarında işgali sona erdirmek ve yerlerinden edilen Azeri halkın geri dönüşünü sağlamak amacı ile görüşme üzerine görüşme yaparken, Ağdam halkı 16 yıldır şehitlerine ağlıyor. Azeri kaynaklarına göre, 23 Temmuz 1993'de gerçekleşen Ermeni işgalinde, Ağdam'da 5 bin 897 Azeri şehit oldu.

Toplam bin 154 kilometre kare büyüklüğünde ve 153 bin nüfusu olan Ağdam, Azerbaycan'ın en kadim toprağı sayılıyor. İşgalin sona erdirilmesi planlanan ilk beş bölge içinde yer alıyor. Yukarı Karabağ'a sınır şehri terk etmek zorunda kalan halk, Azerbaycan'ın 64 ayrı bölgesinde mülteci olarak yaşıyor. Bölge halkı evlerine dönecekleri günü bekliyor.

Azeri Day.az haber sitesinde yer alan bilgilere göre, Ermenistan Yukarı Karabağ'da 1988'de işgale başladığında ilk hareketlenen illerden biri de Ağdam'dı. Eline av tüfeğini, küçük silahlarını alan şehir halkı Hankendi bölgesine doğru harekete geçerek işgalin önünü kesmek istedi. Sovyetler Birliği devam ettiği için şehrin ileri gelenleri halkın bu şekilde savaşa girmesine izin vermedi. Yukarı Karabağ açısından önemli bir kapı olan Ağdam iç karmaşanın kurbanı oldu.

Ağdam'a da girmek isteyen Ermeniler halkın direnişi karşısında uzun süre hedeflerine ulaşamadı. Fakat 1993 yılında Rusya'nın da askeri desteğini aldığı iddia edilen Albay Suret Hüseynov, Azerbaycan yönetimi Ebülfez Elçibey'i darbeyle devirince, Ağdam da o karışık siyasi olaylarda trajik kaderini yaşadı.

Tanıkların ifadelerine göre, Albay Suret Huseynov'un 709 No'lu askeri birliği Ağdam'ı sözde korumaya gitmişti. Fakat birliğin askerleri Ağdam halkının elinden silahlarını alarak kendilerini de bölgeden çıkardı. Ermeniler kente saldırı düzenledikleri sırada Hüseynov'un birliği paniğe kapılarak kenti terk etti. Ermeniler Ağdam'a cesaret edip bir kaç gün girememişlerdi. Ağdam halkının mertçe karşılık vermelerinin defalarca tanığı olan Ermeni işgalciler, kentin savunmasız olduğunu fark ettiler. Böylece 23 Temmuz'da Ağdam'a girerek zaferlerini ilan ettiler.

Ağdam'ın ardından birkaç ay içinde Azerbaycan'ın diğer bölgeleri Fuzuli, Cebrayıl, Kubatlı ve Zengilan da aynı kaderi paylaşmıştı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 28 Temmuz 2009, 16:46:04 »

" Ermenistan İşgal Ettiği Azeri Topraklarında Ormanları Yok Etti "
Azerbaycan, Ermenistan Tarafından İşgal Edilen Topraklarındaki Ormanların Yok Edildiğini İddia Etti. Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (Etsn), 'Ermenistan'ın 23 Temmuz 1993 Yılından Bu Yana İşgal Altında Bulundurduğu Ağdam Kentindeki Doğal Kaynakları Yok Ettiğini Duyurdu.  
Haber Yayın Tarihi: 24.07.2009 11:46
 
Azerbaycan, Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarındaki ormanların yok edildiğini iddia etti. Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETSN), 'Ermenistan'ın 23 Temmuz 1993 yılından bu yana işgal altında bulundurduğu Ağdam kentindeki doğal kaynakları yok ettiğini duyurdu. Azerbaycan'ın resmi haber ajansı APA'nın bildirdiğine göre Ermeniler, bölgede koruma altında olan ağaçları bile yok etti. ETSN yetkililerini bildirdiğine göre, Ağdam kentinde yaşları 150-250 arasında değişen 14, Boyahmetli köyü ve civarında ise 400 yaşlarında olan 71 adet Şark Çınarı yok edildi. Söz konusu ağaçların koruma altında olduğu belirtildi.

Bu arada Ağdam'ın işgal altındaki; Novruzlu, Yusufcanlı, Kengerli, Çelik, Karadağlı, Kengerlisi, Göytepe, Gülcülük köylerindeki 6 bin 330 hektarlık otlak ve ekin alanın da yakılarak kullanılamaz hale getirildiği öne sürüldü.

Ermenistan, Yukarı Karabağ ve çevresinde Azerbaycan'ın 12 kentini işgal altında bulunduruyor.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1] 2 3 ... 28
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.06 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.