Atilla'nın torunları Sekeller
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Temmuz 2020, 06:04:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Atilla'nın torunları Sekeller  (Okunma Sayısı 5895 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kamtar
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 37


« : 01 Ocak 2012, 22:16:57 »

Atilla’nın torunları özerklik istiyor

Romanya’da, Transilvanya’nın doğusunda, Karpat Dağları yamacında yer alan Sekelistan bölgesinin adı daha önce birçok kişi tarafından duyulmamış olabilir.

Ancak Hun İmparatorluğu’nun hükümdarı Atilla’nın torunları olduğunu söyleyen 700 bin kişilik Sekel halkı, 93 yıldır özerklik mücadelesi veriyor. Son olarak kimya mühendisi Levente G. Borbely (55) seslerini dünyaya duyurmak için Sekelistan’dan Moğolistan’a doğru 2 yıllık bir yürüyüşe başladı. Borbeley, yürüyüşünün 21’inci gününde Ankara’daydı.

Sekeller, Atilla’nın 453’teki ölümü ve devamında gelen Avrupa Hun İmparatorluğu’nun çöküşü sonrasında korunaklı bir yere çekilen 3000 Hun savaşçısının torunları olduklarını söylüyorlar. Bazı tarihçiler ise Sekellerin Hunların değil Avarların torunları olduklarını kabul ediyor. Ancak Sekeller’in eski sosyal ve siyasi teşkilatlanmaları Türk boylarınınkilere benziyor. Ayrıca Göktürk Abecesi’ne çok benzer bir alfabe kullanıyorlar.
(alıntı)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2012, 22:39:05 »

Attila’nın Torunu, haritada olmayan ülkesi için yollarda

EDİRNE / Transvilya’nın doğusunda, esasen Karpat Dağları’nın doğu tarafından yer alan bir ülke Sekelistan. Haritaya baktığımızda ne yeri belli, ne de adı var. Kendilerinin Hun savaşçılarının torunları olduğunu söyleyen, yaklaşık 700,000 civarında nüfusu olan bir ülke Sekelistan. “Biz Türklerle aynı soydanız.” diyerek, yollara düşen Kimya Mühendisi Levente G.Borbely (42), hem Sekelistan’ı tanıtıyor hem de “Sakın Avrupa Birliği’ne girmeyin” diyor.

Levente G.Borbely, kendi inanışlarına göre Attila’nın 453’te ölümü ve devamında gelen Hun İmparatorluğu’nun çöküşü sonrasında Karpat Havzası’nda muhkem bir yere çekilen 3000 Hun savaşçısının torunları olduklarını söylüyor. Levente G.Borbely, 895’te Macarlar gelene dek burada varlıklarını devam ettirdiklerini ve ayrıca Orta Çağ’ın Macar vakayinamelerinin Sekellerin Attila’nın torunları olduklarını ve Macarlar geldiklerinde orada bulunduklarını kaydettiğini belirtiyor.
Eyleminin başlangıç noktası olan Kapıkule’den geçtiğimiz hafta giriş yapan Levente G.Borbely, gazetemizi ziyaret ederek yazı İşleri Müdürümüz Elif Davulcu ile görüştü.
Levente G.Borbely, “Eğer Türk kökenli iseniz, Avrupa Birliği’nde baskı göreceğinizi, mağdur olacağınızı ve ayrımcılığa uğrayacağını biliyor musunuz? Ve tabiki hiçbir kolektif hakka sahip olamayacağınızı da” diyerek, hem Türk kökenli vatandaşların Avrupa Birliği ülkelerde hor görüldüğünü iddia ediyor, hem de “Attila’nın torunlarıyız. Biz Macar değil Hun Türkleriyiz.” diyerek ülkesi Sekelistan’ı tanıtmayı amaçlıyor.

Levente G.Borbely, yürüyüşüne, Kapıkule’den başlayarak, Moğolistan’da sonlandıracak.
Geçtiğimiz hafta Kapıkule’den ülkemize giriş yapan Levente G.Borbely, çok iyi Türkçe konuşuyor. Soğuk hava şartlarına rağmen, protestosuna devam edeceğini söyleyen G.Borbely, bugünlerde İstanbul’a ulaşmış olacak.

Dünya'da varlığı bilinmeyen Sekel Türkleri'nin Romanya'nın doğu kesimlerinde zor şartlar altında varlıklarını ve kimliklerini korumak için mücadele ettiklerini belirten Borbely, Sekelistan'ın daha önce Macaristan, daha sonra Romanya tarafından işgal edildiğini belirterek, "Sekel Türkleri, Büyük Avrupa Hun İmparatoru Atilla'nın ölümü (453) ve devamında gelen Hun İmparatorluğu'nun çöküşü sonrasında Karpat Havzası'nda güvenli bir yere çekilen 3 bin Hun savaşçısının torunlarıdır. Sekellerin 6 boyu, her boyun 4 kolu vardır. Birçoğunun adı Türkçe'dir. Bugün Romanya'da Karpat Havzası'nda yaşayan 500 bin Sekel Türkü var. Sekel Türkleri, Gagavuz Türkleri ve Macarlar, Hristiyan olmalarına rağmen Türk'tür. Kanımız Bir. Bugün Sekel Türkleri, Romanya içerisinde dışlanıyor. Ama Avrupa Birliği, Amerika, Rusya buna sesini çıkartmıyor, nedeni Türk olmaları. Eğer Türk kökenli iseniz Avrupa Birliği'nde baskı göreceğinizi, mağdur olacağınızı ve ayrımcılığa uğrayacağınızı bilmeniz gerekir. Hiçbir kolektif hakka sahip olamazsınız. Avrupa Birliği içerisinde yaklaşık 700 bin Sekel Türkü var. Bunların 500 bini Romanya'da, diğerleri Avusturya, Macaristan, Moldova, Ukrayna, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde yaşıyorlar. İnançlarına göre, Avrupa Hun İmparatoru Atilla'nın torunlarıdır. Bugün dünyada hala Göktürk Alfabesi yazısına benzer eski bir yazı kullanmakta olan tek insan topluluğudur." dedi.

“AVRUPA TÜRKLERE KÖTÜ MUAMELE YAPIYOR”

Levente G.Borbely, “Eğer Türk kökenli iseniz, Avrupa Birliğinde baskı göreceğinizi, mağdur olacağınızı ve ayrımcılığa uğrayacağını biliyor musunuz? Ve tabiki hiçbir kolektif hakka sahip olamayacağınızı da” diyerek şunları kaydetti: “Bu yürüyüşün amacı, Avrupalıların, dünyadaki bütün Türk topluluklarına mensup kardeşlerimize nasıl bir kötü muamele ettiklerini fark ettirmektir. Avrupa Birliği'nin dünyadaki en demokratik yer olduğunu iddia eden birçok ülkeyi kolayca yargılayan Avrupalı liderler, ister Müslüman isterse Hristiyan olsun Türklere, sırf Türk kökenli oldukları için baskı uygulamaktadır.” dedi.

-SEKELLER’İN BUGÜNKÜ DURUMU-

Levente G.Borbely, Sekellerin son durumu ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Sekelistan hâlâ Romanya'nın baskı altındadır. Halkı, insan haklan ihlallerine, ayrımcılığa, işkencelere maruz kalmakta ve kendi toprak ve milli kaynaklarından mahrum edilmektedir. Halihazırda, Sekellerin yalnızca bir grup olarak hakları gaspedilip kendi geleceklerini tayin etme haklarını kullanmaları engellenmekte, adları da resmi olarak tanınmamaktadır. Kendi, alfabelerini kullanmaları da engellenmektedir. Dahası, Sekellerin bu vahim durumu uluslararası camia tarafından bilinmemekte ve duyulmamaktadır.
Bütün olumsuzluklara karşın Sekellerin milli uyanışı devam etmektedir ve artık durdurulamayacak bir noktaya ulaşmıştır. Bu uyanış, 1990 yılında Genç Sekeller Forumu adı altında kurulan küçük ama dirayetli bir teşkilatın Macarların haddini bilmez ve faydasız yönlendirmelerine kulak asmamaları ile başlamıştır. Toplantılarda milli Macar sembolleri yerine Sekellerin sembollerini ilk kez kullanmaya başlayanlar bunlardır. Genç Sekeller, Göktürk Alfabesi ile bağlantı olan eski Sekel alfabesini yeniden canlandırdılar. Yerleşim yerlerinin girişlerine bu alfabe ile yazılmış resmi yazılar asarak Sekellerin hâlâ var olduklarını, farklı olduklarını ve köklerini bildiklerini ortaya koydular. Bu kuruluş artık faaliyet göstermese de 1990 yılında başlatmış oldukları girişim, 2003 yılında kurulan Milli Sekel Konseyi adlı başka bir kuruluş tarafından devam ettirilmektedir.” dedi.


“SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ”

Romanya’dan yola çıkan ve yürüyerek Moğolistan’a ulaşacak olan Levente Borbely,halkının sesini duyurmak istediğini söyledi. İhtiyaçlarını kendisi karşılayan Borbely,"1918 yılından beri vatanları Romanya işgali ve baskısı altındadır. Resmi olarak tanınmamaktadırlar. Hatta kendi yazılarını kullanmaları da engellenmektedir. Tüm bunlar görmezden gelinmekte ve hatta ortak olunmaktadır. Bu baskıya Batı Avrupa güçlerinin de katkısı olmaktadır. Bu yürüyüşümüzün amacı, dünyadaki bütün Türk topluluklarının, Avrupalıların Türklere nasıl muamele ettiklerini fark ettirmektir. Yolculuğumun başlangıç noktası Türkiye Kapıkule, bitiş noktası ise Moğolistan'dır. Bu yolculuğu, yürüyerek ve bazen de otostop çekerek tamamlamaya çalışacağım. Yapabileceğimin en fazlasını yapmaya çalışacağım. Her durağımda geçtiğim her yerde, en azından Sekeller'in durumunu anlatan bildiriler dağıtacağım." diyerek, yürüyüşünün zor şartlara rağmen devam edeceğini söyledi. Levente Borbely, ayakkabıları delindiği için yürüyüşüne terlik ile devam ediyor.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.edirnehaber.org/detay.php?id=19441
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tuluy
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 270« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2012, 22:41:30 »

Başka bir Türkçü sitede, bu haberi gördüm. Bu asil Türkler, soysuz Rumen'lerle yaşamayı hak etmiyor. Tanrı Türk'ü korusun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Aksaraylı
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 93


« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2012, 05:07:13 »

 KURT ya valla benim de haberim yoktu böyle bir Türk topluluğunun Romanya'da ki varlıığndan i aslında Romanya'da yaşayan sayıca da asımsanmayacka kadar Gagavuz ve KIrım Türk'ünün oldugunu biliyordum ama Sekeller hakkında ilk defa bilgi sahibi oluyorum kandaşım paylaştığın için minnettarım sana.. Allah seni kutlu etsin
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2012, 12:02:11 »

Tam anlamıyla "Türk" demek belki doğru olmayabilir, ama tarih, kültür, ve elbette, kan bakımından Turan uluslarından olduklarını söylemek yanlış olmaz. Sekellerin, vaktinde Macaristan'a doğru yapılmış bir Kuman/Kıpçak göçünden bugüne kadar gelenler olduğunu düşünüyorum...Sonuçta oralı olmadıklarının bilincinde, ve Turan halkları ile daha yakın olduklarının bilgisine de sahipler.
Bu kimseleri dışlamamak, aksine, bunlarla daha yakın olmak gerekir, çünki Turan'ın avrupa'nın kalbindeki, bence, tek kalesi Macarlar ve Sekellerdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Kamtar
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 37


« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2012, 14:03:36 »

A Y-chromosome DNA study of former Bukovina Székely families shows their male genetic ancestry to be typical of southeast Europe. This study suggests the mix of DNA ancestries pre-dates formation of language differentiation in these regions.

//Burada y kromozomuna göre DNA larının tipik güneydoğu avrupa genleri taşıdığı yazılmış.

Other theories have suggested Avar, Gepid, or Turkic ancestry. Some historians have dated the Székely presence in the Eastern Carpathians as early as the fifth century.

//Burada da Türk soylu olabilecekleri üzerine önerilerin olduğu da eklenmiş.

Bana dış görünüş olarak (eğer gerçekten safkan sekeller ise) yüzleri Turan soyluların izlerini pek taşımıyor.  Olasılıkla Sekellerde Macarlar gibi büyük soy ve kültür yıpranmasına uğramış eski Türk uluslarının kalıntıları.

Dilleri de Macarca olarak geçiyor. Benim görüşüme göre Sekellere Macar olarak bakabiliriz; ancak bir Kazak Türkü ya da Bir Saka Türk ü kadar bizle ve Türklükle bağlantılı değillerdir... 
Kandaşım soy olarak yabancı oldukları kesin kanıtlanmamışsa ve kendilerini Türk olarak görüyorlarsa bu bence Türklükle bağlantılı olduklarını gösterir.Görünüş olarak değişmiş olabilirler ama görünüş haricindeki kıstaslarda önemlidir diye düşünüyorum.Sonuçta görünüş olarak değişime uğrayan milyonlarca Türk var.Dil konusunda da dillerinin Macarca olduğunu fakat Macarcaya göre daha katı bir ünlü uyumu olduğunu okumuştum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2012, 19:43:04 »

A Y-chromosome DNA study of former Bukovina Székely families shows their male genetic ancestry to be typical of southeast Europe. This study suggests the mix of DNA ancestries pre-dates formation of language differentiation in these regions.

//Burada y kromozomuna göre DNA larının tipik güneydoğu avrupa genleri taşıdığı yazılmış.

Other theories have suggested Avar, Gepid, or Turkic ancestry. Some historians have dated the Székely presence in the Eastern Carpathians as early as the fifth century.

//Burada da Türk soylu olabilecekleri üzerine önerilerin olduğu da eklenmiş.

Bana dış görünüş olarak (eğer gerçekten safkan sekeller ise) yüzleri Turan soyluların izlerini pek taşımıyor.  Olasılıkla Sekellerde Macarlar gibi büyük soy ve kültür yıpranmasına uğramış eski Türk uluslarının kalıntıları.

Dilleri de Macarca olarak geçiyor. Benim görüşüme göre Sekellere Macar olarak bakabiliriz; ancak bir Kazak Türkü ya da Bir Saka Türk ü kadar bizle ve Türklükle bağlantılı değillerdir...  


Tengiz kandasim, yabanci kaynakli arastirma sirketlerinin DNA'lar ile ilgili verilerine ben pek güvenmiyorum. Hatirlarsan Türkiye ile ilgili verdikleri DNA haritalarinda % 12 civarlarinda Orta Asya orijinli, % 88 oraninda ise Türk olmayan unsurlarin DNA'lari ile Anadolu Türklerininkini ayni oldugunu(!) gösteriyorlar. Ben bu arastirmalarin tamamen kasitli yapildigini düsünüyorum. Kaldi ki son yillarda güya Anadolu Türkleri üzerinde yaptiklari yanli arastirmalar ile ne yapmak istediklerinide hepimiz biliyoruz.

Sekeller'in yüz görünümleri ile ilgili tespitlerine katiliyorum.
Her ne kadar Attila'nin ölümünden sonra Karpatlarin yamaclarina siginip kendilerini diger topluluklardan korumak istemislersede yüzyillar icerisinde cevrelerinde ki kalabalik slav ve rumen topluluklariyla karistiklari fenotiplerinden görülüyor. Bunun yaninda yer yer Turanid fenotipine sahip Szeklerede denk geliyoruz. Bunlarla ilgili bir kac video izlemistim orda Szeklerin Moldava'daki kolu olan Csangolarin bir köyünü gösteriyordu. Bu köydeki bazi yaslilar, Orta Asya Türkleriyle hemen hemen ayni yüz görümüne sahiptiler. Bu durumu Macarlar icinde söyleyebiliriz, onlarda etraflarindaki kalabalik germen ve slav topluluklari ile yan yana yasamanin getirdigi durumdan ötürü yüzyillar boyu bir sekilde karismislar. Onlarin icinde Kunoklar (Kuman/Kipcak) belli oranda Türk tipini muhafaza edebilmisler sanirim buda kendilerini Macarlardan ve digerlerinden soyutlamalarindan ileri gelse gerek...

Szekler ve Macarlarin bu durumu Güneydogudaki Karakecililer icinde sözkonusu, bugün asillarinin Türkmen oldugunu ögrenmis olsalarda uzun süre kendilerini kürt sanmalarindan ötürü etraflarindaki kürtlerle belli oranda karistiklari icin diger bölgelerdeki (örn. Ege Karakecilileri) Karakecili Türkmenleriyle bunlarin görünümleri farklilastirmistir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.303 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.