Anahtar Deliğinden Evreni Görmek...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 05:35:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anahtar Deliğinden Evreni Görmek...  (Okunma Sayısı 1498 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 26 Haziran 2012, 20:07:36 »

Yazılmış çizilmişi bir çok tarihi yazı okuyoruz hemen her gün. Hepsinde de çarpıcı başlıklar, ''ilginç bilgiler'' ve bu yazılara yapılmış yüzlerce yorum...

*Sümerler Türk müş!
*Kırgızlar aslında sarışın avrupalılarmış!
*Meluncanlar varmış, Elvisin akrabaları; Elvis te Türk müş!
*Cengiz Han mavi gözlü bir Türk müş
*Etrüskler Türkse İtalyanlar neden Türk olmasın?
*Padişahlar Ukraynalı kızlarla evlenmiş hep, Türkler yok olmuş.
*İskitler İran kavimidir!
*Uygur Mumyaları da Hint Avrupalıların mış
*Türkler Moğol mudur, Moğollar Türk müdür?...


Bu soruların ve tartışmaların ardı arkası kesilmez. Neden bu türlü tartışmaların çok büyüdüğünü sorarsak kendimize, aslında ''Anahtar deliğinden evreni görmeye çalışan'' bir çok delinin kuyuya attığı taşların başımıza denk geldiğini görürüz.

Sözü çok dolandırmadan ortadaki ''düz mantık'' çöplüğünü gözler önüne sermek isterim. Bu yazımda da ''şu doğrudur bu yanlıştır'' diyeceğimi sananlar düş kırıklığına uğrayacaktır baştan söylemek gerek...

''Kızılderililer Türkmüş...''

Bir kere bu önerme sakattır. Kızıl derililer Türk müş, buna karşın hangi Kızılderililer Türkmüş söylemiyor. Kızılderili dediğiniz adamlar Kuzey Amerikanın en kuzeyinden Güney Amerikanın en güneyine kadar uzanan, iki kıta da yaşayan, Amazonuyla Mayasıyla, çıplağıyla giyiniğiyle bütün halkların adıdır. ''Türkler Asya kıtasındaki halklarla akrabaymış'' dediğinizde nasıl koca Asya kıtasındaki Hintlileri, Arapları bu genellemeye de katmış oluyorsanız, Türklerin ''Kızılderililer'' le akraba olduğunu söylediğinizde de aynı yanlışı yapmış olursunuz...

''Sümerler de Türkmüş, dillerinde Türkçe sözcükler varmış''

Evet, Sümerce de Türkçe sözcükler bolca bulunur, buna karşın ''Rakip, Kelime'' gibi bir çok arapça (ya da semitik) sözcüğü de Türkçe sanarak ''İşte bir dene daha Türkçe sözcük bulduk'' diyerek Türklük-Sümerlik bağlantısı kurmaya çalışanlara baktıkça gülmemek elde değil. Kızılderili dillerindeki bir takım sözcükleri de Türkçe diye önümüze koyuyorlar, bakıyorsun belirtilen sözcük arapça kökenli. (Örn: Hava)
Buyur buradan yak, Kızılderililer ve Sümerler şimdi arap kökenli mi?

 Bakınız andalar; ''Dil''  demek ''Soy'' (ya da ırk) demek değildir. Siz elinizdeki müzik çalara ''SONİ EMPİ ÜÇ PLEYIR''  dediğinizde anında bir İngilize dönüşmüyorsanız, bir ulusun dilinde başka bir ulusun sözcüklerini bulduğunuzda da onun soy kökenini bulamazsınız.

''Etrüsklerin devlet yapısı cartı curtu Türklerle çok yakınmış''

Diyelim ki gerçekten öyle. Peki şöylece düşünelim; Bir zamanlar İtalya da eski bir halk yaşarmış. Ardından bu halkın olduğu bölgeye kuzeyden gelen göçerlerden bir topluluk katılmış. Yerli halkın siyaseti güçsüz olduğundan yeni gelen göçerler bir süreliğine o bölgeyi elde tutmuş, bölge diline yeni sözcükler eklemiş ve yerli halkın arasında nüfusları az olduğundan yok olup gitmişler...

Bakın andalar ''Devlet'' demek ''soy'' demek değildir. Bir devletin yönetim yapısı ya da buna benzer ögeleri Türklerdeki biçime benziyor diye o halka Türk denilemez. Yukarıda uydurduğum iki satırlık öyküde bunu açıkça örnekledim. Bırakın yerli halka Türklerin karışmasını, bir tüccarın uzak diyarlardan gelip bir yöneticiye anlattığı şeyler bile o devletin düzeninin değişmesine neden olabilir...(Örn: Çinden gelen bir kaç mani rahibinin Uygurların toplum düzenini alt üst etmesi)

''Eski Kırgızlar sarışınmış, bir kaynakta öyle yazmış.''

Göktürklerin Bizanslılara gönderdiği elçi de bir Tacikti. Diğer deyişle bir Farstı. (Yüksek olasılıkla latince bildiği için o gönderildi.)
Şimdi Bizans sarayındaki koca göbekli mürekkep yalamış bir saraylı adam ''Gök Türkleri ben gördüm, koca gözlü esmer uzun sakallı oluyorlar'' diye yazıp kitabı bu günkü araştırmacıların bulacağı bir yere sallasaydı eğer; bu gün ''GökTürkler iri gözlü bol kıllı adamlarmış, Türkler sonradan moğolların etkisiyle çekik gözlü olmuşlar'' diyen dallamalar türemez miydi? Çoktan!...

Bakınız andalar; her tarihçinin yazdığı yazı ''Bir ulusun soy tanımını'' yapmaz. Gel gelelim aynı adlarla anılan birbirinden değişik uluslar var dünyada! (İndians= Hindistanlılar ya da Kızılderililer, Bulgarlar= Türk olan bulgarlar ve Slav olan bulgarlar, Kazaklar= Rus kazakları ve Türk kazakları vb...)
Bu adam hangi Kırgızdan söz etti peki? (Bilmiyoruz)


''İskit mezarını açmışlar içinden Hint-avrupalılara benzeyen bir adam çıkmış''

Diyelim ki Fatih Sultanın kabrini açtık bundan iki bin yıl sonra. Öyle ya, Türk ulusu olarak iki bin yıl boyunca şimdiki gibi yan gelip yatmışız, yok olmuşuz var sayalım. Bizden sonrakiler köklerini arıyorlar. Fatihin kafasını başını ölçüp biçiyorlar ve diyorlar ki:

Osmanlı sultanı Fatihin kafasını ölçtük ve Türk olmadığını öğrendik. Slavlarla yakın akraba!...
İki bin yıl sonra şimdikinin zıpçıktıları çıkacak ve şöyle diyecek: ''Osmanlılar Türk değilmiş! Osmanlı sultanlarının kafatasları Slavlarınkiyle uyuşuyormuş! E Doğru mu? Doğru.
Peki Osmanlı şimdi Slav devleti mi oldu? Ne yazık ki öyle oldu. Bir padişahın koynuna bir rus cariyesi giriyor ve melez bir padişah doğuyor (fatih) ve tüm osmanlı ülkesi ''Slavların kurduğu bir imparatorluk'' olarak kayıtlara geçiyor...

Bakınız andalar; bir mezardan çıkarılan ölü ile bir ulusa genel soy tanımı yapılamaz.


''Biz iskit kurganını açtık; içinden İran işi altın takılar çıktı!''

Ötekide diyor ki:
''Biz İskit kurganını açtık içinden Türk at koşumları çıktı!''

Mezarın birisi doğuda, diğeri batıda açılmış oysa ki. Büyük bir devlet içinde birden çok kültürü barındırabilir. Bir Osmanlı; nasıl içinde yahudisinden tut zencisine kadar bir çok ulusu ve yaşamı barındırıyorsa; Bir İskit devleti, içinde hem Türkleri hem de İranlıları barındırabilemez miydi?

Görüldüğü gibi düz mantığın yaygın olduğu bir toplulukta ortaya atılan bir bilgi nasıl da saçma sapan düşüncelerin doğmasına yol açıyor. Bir anahtar deliği bulan, oradan gördüğü bir yıldızdan bütün evreni gördüğünü öne sürüyor. (Örn: Bütün dünya halkları Türk kökenlidir savı)

Bu nedenle tüm andalarımıza ''Düz Mantık'' tan uzaklaşmalarını ve ''Kim, Nerede, Nereden, Nasıl'' gibi soruları her an sormalarının yanında verilen bilgilere dar bir açıdan değil, dünyanın etkileşimlerle dolu geniş bir yer olduğunu bilerek bakmalarını öneririm...  
 

Tengiz
Altınçayın Yirmialtısı
EVİREN YILI
(26.06.2012)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 439« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2012, 20:38:05 »

Okumaktan ziyade sadece duyumlarla iş yapıp sonra onu bilgisizliğimizle harmanlayınca bu tür şeyler çokça karşımıza çıkar, o değil de en çok şuna üzülürüm; bilen ama bizimle aynı fikirde olmayan birinin bilgisi karşısında bizim kulaktan dolma bilgiçlerin ağzını açacak tek kelime bulamamasına.. O nedenle hangi kaynağı okursak okuyalım, analitik bir hesap için olaya asla tek yönlü bakmadan her dönemin genel koşullarını çok yönlü olarak hesaba katalım. ee bu da yine okuyup araştırmayla oluyor. Güzel bir konu seçmişsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Apçın
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 47« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2012, 21:00:30 »

Kandaşım, Türk Tarih Kurumu diye bir kurumumuz var ne işe yaradığını çözebilmiş değilim. Halaçoğlu'ndan sonraki yeni başkanı ilk defa birkaç gün önce , cemaatin kanalı Bugün tv de gördüm. Adam çıkmış ermenilerin kayıp altınları bilmem nerede bulunmuş onları anlatıyor. Yazında belirtmiş olduğun konularda nedense çıkıpta insanları bilgilendirmiyorlar, devlet kanalından bu gibi konularda program yapmak için talepte bulunmuyorlar. Hal böyle olunca da böyle mesnetsiz şeyler havada uçuşuyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.16 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.092s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.