KAZAKİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Aralık 2018, 15:47:11


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
  Yazdır  
Gönderen Konu: KAZAKİSTAN  (Okunma Sayısı 50542 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Sancaktar Turan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 501


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #70 : 06 Ağustos 2012, 19:52:55 »

> Kazakistan’da 30 Üniversite Birleştiriliyor <

Kazakistan Cumhurbaşkaı Nursultan Nazarbayev’in talimatı üzerine ülkenin eğitim sistemi değiştirilmeye devam etmekte. Ülkede eğitim kalitesini artırmak amacıyla iki yıl içerisinde 30 dolayında üniversite birleştirilecek.Ülkede uygulanmakta olan Yükseköğretim Optimizasyonu Devlet Programı çerçevesinde Kazakistan’da küçük üniversiteler birleştirelecek. Yükseköğretim Optimizasyonu Devlet Programı, ülkede faaliyet gösteren yüksek eğitim veren kurumların malzeme ve teknik imkanlarının geliştirilmesi, eğitim kadroların güçlendirilmesi ve eğitim kalitesinin artırılmasını amaçlamakta. İlk olarak üniversitelerin birleştirilmesi Karaganda şehrinde yapılacak. Karaganda’da bulunan üç üniversitenın kısa sure içinde birleşip Kazakistan Merkez Akademisi’ne dönüştürüleceği belirtildi.

Bununla birlikte, Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Bakıtjan Jumagulov, bu yıl içerisinde neredeyse 20, 2013 yılının sonuna doğru ise 10 üniversitenin birleştireleceğini belirtti.

Türkkazak.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Sancaktar Turan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 501


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #71 : 09 Ekim 2012, 18:56:29 »

> Kazakistan Ordusu 165 Santimin Altını Askere Almayacak <

Kazakistan Silahlı Kuvvetleri Kurmay Başkanı Saken Jassuzakov 165 cm’den kısa olan Kazak gençlerini Kazakistan Silahlı Kuvvetleri’nde görevlendirmeyeceklerini açıkladı. Jassuzakov, “bundan önce yer hizmetlerinde görevlendirilmek üzere 155 cm olan kuralı 165 cm’ye, hava hizmetlerinde 165 olan sınırı ise 170 cm’ye çıkardıklarını açıkladı. Yeni düzenleme yaşları 18-27 arası değişen 14.000 Kazak gencinin askerliğini etkileyecek. Bu durumda olanların 6.000 tanesini Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde farklı birimde değerlendireceğiz,” dedi.

Türkkazak.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Sancaktar Turan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 501


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #72 : 09 Ekim 2012, 19:05:01 »

 Türkiye Kazakistan’dan en çok tahıl ithal eden ülke oldu <

Ulusal Tahıl Ajansı Kazah Zerno, bu yıl Ocak-Ağustos aylarında Kazakistan’ın tahıl ihracatından elde edilen net kar tutarının 1.2 milyar dolar olduğunu açıkladı.Kazah Zerno Ajansı’ndan yapılan açıklamada, 2012 yılı Ocak-Ağustos döneminde Kazakistan çavdar-buğday karışımı da dahil 5.779 milyon ton buğday ihraç etti. Bu yıl buğday ihracatı önceki yıla göre % 7.3 oranında arttı. İhracattan elde edilen karın tutarındaki artış ise 5.5 kat ,denildi. Kazakistan’ın en çok buğday ihraç ettiği ülkeler ise sırayla Türkiye, Azerbaycan, İran, Özbekistan, Tacikistan, Sudan ve Gürcistan bulunmakta.

2012 yılı Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’nin, Kazakistan’dan toplam 984.900 ton buğday ithal ettiği açıklandı. Bununla birlikte, Azerbaycan toplam 783bin 200 ton, İran 585.8, Özbekistan 431.7 , Tacikistan 464.3, Sudan 346 ve Gürcistan 356.9 bin ton Kazak buğdayı ithal etti. Öte yandan, belirtilen dönemde Kazakistan 265.6 bin ton arpa ve 15.4 bin ton pirinç ihraç etti. Belirtilen dönemde un ihracat hacmi ise önceki yılın aynı dönemine gör %89.1 oranında artarak 1.6 milyon ton düzeyine ulaştı. Kazakistan’ın en büyük un ihraç ettiği ülkeler arasında Özbekistan (865 bin ton), Afganistan (425 bin ton) ve Tacikistan’ın (184 bin ton) yer aldığı açıklandı. Bu sene Kazakistan’da yapılan buğday hasadının önceki yıla göre iki kat düşük olmasına rağmen ihracat hacminde oldukça yüksek artış gözlemlendi.

Türkkazak.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Açina Tayeçe
Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : 16 Aralık 2013, 16:30:56 »

Bugün Kazakistan'ın bağımsızlığını kazandığı günün yıl dönümü. Kutlu olsun..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çiğdem ATSIZALP
Deli Sarı
Kurultay Bozkurdu
Türkçü - Turancı BOZKURT
*****
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.312« Yanıtla #74 : 15 Ağustos 2014, 00:20:24 »

Kazaklara üç gün süreyle vizesiz rejim

Kazakistan ile Çin arasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tarihine yazılacak bir gelişme yaşandı. Kazak vatandaşlarının vize için diplomatik temsilciliği önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Çin, 12 Ağustos’ta Kazakistan vatandaşları için  üç gün süreyle vizesiz rejim uygulamaya başladı. Çin  ve Kazakistan’ın, Maykapçagay ve Zimunay(Ceminey) adlı gümrük geçiş noktalarında  iki ülkenin temsilcilerinin katılımıyla üç gün süreyle vizesiz rejim uygulamasını başlatma töreni yapıldı. Törenin ardından Doğu  Kazakistan’dan kalabalık bir heyet bu fırsattan istifade ederek Çin’in Sincan-Uygur  bölgesine  üç günlük ziyaret gerçekleştirdi.

Uygur Özerk Bölgesi’nin Altay bölgesinde bulunan Ceminey sınır kapısı, Kazakistan vatandaşlarına vizesiz giriş uygulayan ilk sınır kapısı oldu. Tarım, enerji, sanayi, metal üretimi ve geyik çiftçiliği gibi alanlarda faaliyetini sürdüren Kazak işadamları için Çin tarafından  üç gün süreyle vizesiz rejim uygulaması başlatmasının bir ilk basamak olarak imkan olduğu bildiriliyor.

Çinli yetkililere göre ise uygulama, bölgedeki turizmi ve ekonomik gelişmeyi hızlandıracak.

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Duva Sohor
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 248« Yanıtla #75 : 21 Mayıs 2015, 19:00:45 »Kazakistan'ın 2015 büyüme hedefi

Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Yerbolat Dosayev, ülkesinin 2015 yılını yüzde 3,5'un üzerinde büyümeyle kapatmasını beklediklerini söyledi.

Dosayev, Astana Ekonomik Forumu'nda yaptığı açıklamada, küresel ekonomideki göreli istikrarın Kazakistan'ın büyüme hedefini sağlama aldığını kaydetti.

İçinden bulunulan ekonomik durumda Kazakistan'ın hem zorlukları hem de fırsatları gördüğünü belirten Dosayev, Avrupa ile Asya arasında yeni ekonomik kuşak oluşturulmasını öngören İpek Yolu projesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Dosayev, Kazakistan ile Çin'in nisan ayında 24 milyar dolara varan ve ülkesinde yeni nükleer santraller kurulması yolunda iş birliği de içeren memorandumuna imza koyduğunu anımsattı.

Ocak 2015'ten itibaren hayata geçen Avrasya Ekonomi Birliği'nin büyümeyi destekleyeceğini bildiren Dosayev, ilk çeyrekte yüzde 1,8 büyümeye ulaştıklarını, Kazakistan'ın 2015 yılını yüzde 3,5'in üzerinde büyümeyle kapatmasını beklediklerini söyledi.

Dünya Bankası mayıs ayı başında yayımladığı bahar dönemi güncel ekonomik raporunda Kazakistan için daha önce yüzde 1,8 olarak açıkladığı 2015 yılı büyüme tahminini yüzde 1,3'e çektiğini duyurmuştu.

Dış faktörlerin yatırımcı iştahını etkilediğine işaret eden Dünya Bankası, Kazakistan'ın iki önemli ticari ortağı Rusya ve Çin'den gelen dış talebin de zayıfladığına vurgu yapmıştı.

(AA)
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Metehan İlteriş Gökbörü
TURANCI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 170


Kün tuğ bolgıl kök kurıkan!


« Yanıtla #76 : 29 Mayıs 2016, 23:05:17 »

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan, çocuk istismarcılarını kimyasal madde ile hadım etmeyi öngören yasayı onayladı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bir kemiğin ardından saatlerce yol giden itler bile gülecek kimsesizliğimize...

Metehan İlteriş Gökbörü
TURANCI
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 170


Kün tuğ bolgıl kök kurıkan!


« Yanıtla #77 : 10 Haziran 2016, 22:37:01 »

KAZAKİSTAN'DA ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Kazakistan'ın Aktöbe kentinde pazar günü bir askeri birlik ile iki silah dükkanına silahlı saldırı düzenlenmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda 37 kişi de yaralandı. Yaşanan olay üzerine ülkede 9 Haziran ulusal yas ilan edilirken, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, saldırının dışarıdan planlandığını söyledi.

Alıntı
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bir kemiğin ardından saatlerce yol giden itler bile gülecek kimsesizliğimize...

Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 594


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #78 : 02 Eylül 2017, 11:17:08 »

Kazakistan’da Uranyum Bankası Açıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) himayesinde düşük seviyede zenginleştirilmiş uluslararası uranyum bankası törenle açıldı.

Başkent Astana’daki Hilton otelinde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve UAEA Başkanı Yukiya Amano’nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Doğu Kazakistan eyaletindeki Ulba Metalürji Fabrikasında yer alan uranyum bankasının sembolik anahtarını UAEA Başkanı Amano’ya takdim etti.

Nazarbayev, törende yaptığı konuşmada, bağımsızlığı kazandıktan hemen sonra 29 Ağustos 1991'de Sovyetler döneminden kalan Semipalatinsk nükleer deneme sahasının kapatıldığını hatırlattı.

Deneme sahasının çalıştığı 49 yıl boyunca sahada 550’den fazla, havada da 74 nükleer bombanın patlatıldığını anımsatan Nazarbayev, nükleer denemelerden 1 milyon 500 bin kişinin zarar gördüğünü hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan’ın, bağımsızlık yıllarında UAEA’nın güvenilir ortağı haline geldiğini belirterek “Düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum bankasıyla nükleer silahsızlanmaya ve güvenli uranyum tedariğinin sağlanmasına katkı sağladık.” İfadelerini kullandı.

Nükleer güvenliğin istikrarının nükleer güçlere bağlı olduğunu ve onlar arasındaki ilişkilerin insanlık için belirleyici olduğunu vurgulayan Nazarbayev, şunları kaydetti:

“Rusya ile ABD arasındaki yaptırım çatışmasının sertleşmesinden endişeliyiz ve bunun hem iki nükleer güç hem de dünyada gerginliğin artmasına neden olacağını düşünüyoruz. Burada ticari ekonomik çatışmaların güçlenmesinin engellenmesi önem taşıyor.”

- Uranyum bankası

Doğu Kazakistan eyaletindeki Ulba Metalürji fabrikasında kurulan uranyum bankasında, yüksek ısıda gaz haline gelmiş şekliyle (hekzaflorür) 90 metrik tona kadar düşük seviyeden zenginleştirilmiş uranyumun muhafaza edilmesi planlanıyor.

Bankanın kuruluşuna UAEA ile 2015'te başkent Astana'da imzalanan anlaşmayla karar verilmişti.

Kazakistan, uranyum bankasının, UAEA ülkelerine nükleer yakıt tedarikinin yanı sıra "gizli teknolojinin yayılması riskini azaltacağını, küresel güvenliği etkileyeceğini" savunuyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 594


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #79 : 29 Ekim 2017, 21:42:30 »


Kazakistan Latin Alfabesine Geçti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişle ilgili kararnameyi imzaladı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sayfasında yayımlanan kararnamede, alfabe değişimi için komisyon kurulacağı belirtilerek, Latin alfabesine geçişin 2025 yılına kadar kademeli olarak sağlanacağı kaydedildi.

YENİ KAZAK ALFABESİ KİTAPLARA BASILACAK

Kazakistan'da 2018'den itibaren ders kitaplarının 32 harften oluşan yeni Kazak alfabesiyle basılması ve 2025'e kadar tüm kitap, süreli yayın ve resmi belgelerin Latin alfabesiyle yayınlanması planlanıyor.

Mevcut Kazak alfabesinde ise 42 harf bulunuyor. Kazakistan’da 1929-1940 yılları arasında Latin alfabesi kullanılmış ve en son Kiril alfabesine geçilmişti.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

"DÜNYADA HİÇBİR ÜLKE BU KADAR TARTIŞMAMIŞTIR"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinin Latin alfabesine geçmesiyle ilgili düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Latin alfabesine geçişin tarihi önem taşıdığını belirterek, “Dünyada hiçbir ülke yeni alfabesini halkıyla bizim kadar tartışmamıştır. Herkesin düşüncelerini bilmek bizim için önemlidir.” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN DE DESTEKLEMESİ CESARET VERİYOR

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Latin alfabesine geçiş konusuyla ilgili 300’den fazla öneri geldiğini aktararak, “Gençlerin de bu süreci desteklemesi cesaret veriyor.” diye konuştu.

Latin temelli yeni Kazak alfabesi projesi tartışmalarına önde gelen kamu kurumları ve bilim çevresinin de aktif bir şekilde katıldığını söyleyen Nazarbayev, projenin hazırlanmasında dünya tecrübesinin dikkate alındığını dile getirdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 ... 6 7 [8] 9
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.087 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.