KAZAKİSTAN
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ekim 2018, 05:15:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
  Yazdır  
Gönderen Konu: KAZAKİSTAN  (Okunma Sayısı 48917 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Hülagû Han
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


=)==Türk ırkçısı====-


« : 12 Nisan 2009, 15:04:11 »

Tam 16 yıl önce Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kazakistan çeşitli etkinlikler ile bağımsızlık gününü kutladı.

16 Aralık 1991"de bağımsızlığını ilan eden ve dünyanın yüz ölçüm olarak 9. büyük ülkesi olan Kazakistan"ın bugün geldiği nokta ise herkese dudak ısırtacak cinsten. Kazakistan"da bugün 5 bin dolar olan kişi başına düşen milli geliri, 50 milyar dolar olan dış yatırımı ile şimdiden dünyanın gözde ülkeleri arasına girmeyi hedeflediğini gözler önüne seriyor.

Kazakistan"ın bağımsızlığını ilan etmesinden bugünlere gelmesinde şüphesiz ve tartışmasız en büyük paya sahip olan kişi ise Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev…

Nazarbayev bir ülkeyi bağımsızlığına kazandırmanın verdiği engin deneyimleri ile de yeni nesile yol göstermeyi de vazife olarak gördüğünü yazdığı kitaplardan anlıyoruz.

“Kazakistan Yolu” ve “Asya Hamlesi” adlı kitaplar genç nesillere ülkelerinin nereden nereye gelindiğini anlatan başucu bir eser niteliğinde.

Geçtiğimiz ay TİKA"nın desteklediği ve Atatürk Dil Tarih Kültür Yüksek Kurumu"nun ev sahipliğini yaptığı bir organizasyonla kitaplar tanıtıldı. İlgi büyüktü. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Emekli Korgeneral Çetin Doğan, Büyükelçi İssabayev ve Tika Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin,  birer konuşma yaptı.

 

Demirel: “Nazarbayev Dostum ve Kardeşimdir”

 

“Kazakistan Yolu” ve “Asya Hamlesi” adlı kitapların tanıtım toplantısında konuşan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk dünyasının birbirine daha çok sarılmak zorunda olduğunu belirterek “geleceğe güvenle hep beraber bakıyoruz. Bu beraberliği geliştirmemiz lazım. 100 seneye yakın ayrı durmuş insanları bir araya getirmek kolay değildir. Ve bu insanlar bir araya geldi. Bu bizim için altın fırsattır. Bu altın fırsat bence her devletin sorumluluğundadır. Sayın Nursultan Nazarbayev buna işaret ediyor. Bu beraberlikten kimsenin kıskançlık duymasına gerek yoktur. Bu bir siyasi birliktelik değil bu kültür, tarih, dil, kardeşlik beraberliğidir. O söylüyor, “dilimiz bir, dinimiz bir, kanımız bir” diyor. İşte kardeşlik budur. İşte bu unsurlar beraberse birbirinizden ayrılmanız mümkün değildir.” dedi.

 

Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev"i dostu ve kardeşi olarak gördüğünü söyleyen Demirel büyük alkış aldı. Demirel sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu tecrübeyi değerlendirirken bu dünyanın yıldız olmuş devlet adamlarına katkıda bulunması lazım. Bunlardan birisi benim değerli dostum, aziz  kardeşim Kazakistan"ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev"dir.  Kendisini sevgi ve saygıyla anıyorum.

Gururla ifade ederim ki 16. senesinde Kazakistan Cumhuriyeti vardır ve Cumhuriyetler içinde yönetimi en zor olan ülkedir burası. Başka etnik gruplar ve başka dine mensup gruplardan yeni bir cumhuriyet meydana getireceksiniz. Bunun içerisinde istikrarı muhafaza edeceksiniz, bir gelişme meydana getireceksiniz ve gelecek ümidi vereceksiniz. İşte bunu yapmıştır benim değerli kardeşim Nursultan Nazarbayev” dedi.

 

Sovyetlerin kan dökülmeden göçtüğünü söyleyen Demirel, “yeni devletler ortaya çıktığını ancak önemli olan şeyin yeni kurulan devleti yönetebilmek, ayakta tutabilmek olduğunu belirtti.

 

Bir de devlet tanımı yapan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “devlet millet üzerine kurulacak bir toprak parçasıdır. O vatandır ve onun üstünde millet olacaktır. eğer o toprak vatan değilse elde tutulamaz.” dedi.

 

Atatürk, hürriyetçilik ve bağımsızlık hamlesinin lideri olduğunu söyleyen Demirel, “Türkiye Cumhuriyeti"nin kuruluşu ve Kurtuluş Savaşı sayesinde yeni bir dünya meydana geldi. Bu dünyada bizi alakadar eden çok önemli bir bölüm yüz yılı aşan süredir kendi yönetimlerini kendisi yapamayan, Türkçe konuşan Türk soylu halkların bağımsızlığını kazanması oldu. Bağımsız devletler meydana geldi ve bunlar bizim kardeş ülkelerimizdi. Bu olay bizler; en az o ülkelerin halkı kadar hatta belki onlardan daha samimi bir şekilde daha çok neşe ile ve sempati ile karşıladık. Çünkü o güne kadar Türk dünyası bir tek bayrakla Türkiye Cumhuriyeti"nin bayrağı ile temsil ediliyordu. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti"nin bayrağının yanına 5 tane daha bayrak gelmiştir. Düşünüldüğü zaman ben Türk"üm diyen herkes için asırlar boyu eline geçiremeyeceği bir fırsattır. Türk Dünyasının eline çok büyük bir fırsat geçmiştir.” dedi.

 

Geçen 15 sene zarfında yeni devletler kurulduğunu ifade eden Demirel, 15 sene devletlerin ve milletlerin hayatında 15 seneni uzun bir zaman olmadığını bu nedenle geleceğe bakarken geçmişten ve tecrübelerden ders alınması gerektiğini söyledi.

 

Doğan: “Kazakistan Yolu” ile Nutuk Arasındaki Paralellik Heyecan Verici

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Çetin Doğan, Nazarbayev"in  “Kazakistan Yolu” adlı eserini okurken Nutuk ile arasında olan benzerliğin kendisine müthiş heyecan verdiğini söyledi.

 

21. yüzyılın Asya yılı olacağını söyleyen Çetin Doğan Kısa sürede başarılanlar gelecekte nelerin başarılacağının tam bir göstergesini oluşturmaktadır. “Asya Hamlesi”ni okuyacak olanlar farklı klasmanda olmak üzere bu hamleyi gerçekleştiren 5 lider arasında çok büyük benzerliklerin olduğunu göreceklerdir.” dedi.

 

 “Nursultan Nazarbayev"in “Kazakistan Yolu”nu okurken Nutuk ile paralelliğinden müthiş heyecan duydum.” diyen Doğan geçmişte karşılaşılan zorluklar ile şimdi karşılaşılan sorunların benzerliğine dikkat çekiyor.

 

Atatürk ile Nazarbayev"i toplum mühendisine benzeten Doğan,  her iki liderin toplumları yönlendirme ve yeni bir ulus yaratmadaki başarılarını işaret ediyor.

 

Türk dünyasındaki birlik ve beraberliğin korunması için büyük çaba harcadıklarını söyleyen Doğan, öğrenciler ve üniversite hocalarında da bu görüşün hakim olduğunu belirterek, “Türk Dünyasının manevi liderliği ve ilim merkezi olma misyonuna sahip üniversitemizin Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nazarbayev"in Kazakistan Yolu"nda attığı adımlarda onun projesinin bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğumuzu ve inatla sebatla bütün güçleri aşarak bütün Türk dünyasına ve bütün dünyaya bir ilim yuvası haline getirmeye çalıştığımızı tekrar belirtmek isterim. Ve bu sene de attığımız adımlar ile bunu gerçekleştirmek üzere çeşitli projelerin hayata geçirildiğini de bu vesile ile sizlere müjdelemek istiyorum” dedi.

 

İssabayev: “Bu Eserler Halklarımız Arasındaki Dostluğu Pekiştirecek”

 

Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev"in “Kazakistan Yolu” eserinde Kazakistan"ın 16 yıllık egemenlik serüvenini ve gelişme sürecini anlattığını belirten Kazakistan"ın Ankara Büyükelçisi İssabayev, “Kitapta Kazakistan"ı önümüzdeki başarılara getiren isabetli kararlar, ülkenin kaderini değiştiren önemli dökümanlar, 2030 yılına kadar gelişim stratejisi, yer altı kaynaklarının işletilmesi hakkındaki önemli anlaşmalar, iktisadi gelişim modelinin geliştirilmesi, ulusal birliği sağlama konseptlerinin hazırlıkları anlatılmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanının baba sıcaklığı ile ülkeyi ve ülke gençliğini kucakladığını belirten büyükelçi, “Asya Hamlesi” kitabının ise Türkiye, Çin, Malezya, Singapur ve Kazakistan olmak üzere bir Asya devletinde başarıya yol açan reformlar ve temel unsurları irdeleyerek, sözü edilen başarılarının sırrı bu ülkelerin ulusal liderlerine ait olduğunu belirtti.

“Kitap, ilim ve irfan demektir.” Atasözünü hatırlatan İssabayev, “bu eserlerin ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluk ilişkileri için önemi büyüktür diye düşünüyorum.” dedi.

 

Şahin: “Kazak Halkı Geleceğinden Artık Emin”

 

Atatürk Dil Tarih Kültür Yüksek Kurumu"nda konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin, Kazak halkının geleceğe artık güvenle baktığını söyledi.

Kazakistan"ın şu anda kişi başına düşen milli geliri ve ulaştığı iktisadi seviyesi ile bölgede parmakla gösterilen bir ülke haline geldiğini belirten Şahin, “Sayın Nazarbayev bahsedilen başarılarda  en önemli yere sahiptir. Dünden bugüne kadar ortaya konan politika ve öngörülere baktığımızda zamanın Sayın Cumhurbaşkanını ne kadar haklı çıkardığını görüyoruz. Eminim ki Kazak halkı artık geleceğinden emin ve yüksek bir beklentiye sahiptir” dedi.

 

TİKA olarak Kazakistan faaliyetlerinin kendileri için daha özel olduğunu da belirten Mustafa Şahin, tanıtımı yapılan “Kazakistan Yolu” adlı kitabın okuyucuları ile buluşturulması için katkıda bulunmuş olmalarının kendilerine mutluluk verdiğini belirtti.
Şahin"e göre bu kitaplar Kazakistan ile ilgilenen kişilerin değil Türk dünyası ile ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitaptır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

''Atatürk'ün ''Türk Milleti, başına geçireceği insanların damarlarındaki cevher-i asliye dikat etmelidir sözü açık anlamı ile ''Türk ırkından olmayanları başına geçrime'' demektir... Nihal Atsız
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2009, 12:20:45 »

Kazakistan Liderliğe Oynuyor
   

Türkiye, Ortadoğu'yu kucaklayarak Batı'ya açılma politikası izlerken, Avrasya merkezli bir stratejiye odaklanmış Kazakistan, Asya'nın 4 numarası olmaya aday görünüyor. Bu süreç, aynı zamanda Türk dünyasının liderliği demek.

27 Temmuz 2009  17:52

"Global Paradox" ve "Megatrends Asia" gibi kitaplarıyla ünlenmiş deneyimli isim John Naisbitt, Asya ülkelerinin geleceğiyle ilgili ilginç söylemlerine devam ediyor.
Derin ekonomik kültürü, üst düzey görevlerde bulunduğu IBM ve Kodak gibi firmalarda kazandığı tecrübeler, onu gelişmekte olan ülkelerle ilgilenen bir fütürist haline getirdi. Son dönemlerde Çin ve Hindistan'a ilişkin kehanetleri büyük ölçüde gerçekleşmiş durumda.
Onun penceresinden bakınca şu gerçekler ortaya çıkıyor: Türkiye, Ortadoğu'yu kucaklayarak Batı'ya açılma politikası izlerken, Avrasya merkezli bir stratejiye odaklanmış Kazakistan, Asya'nın 4 numarası olmaya aday görünüyor. Bu süreç, aynı zamanda Türk dünyasının liderliği demek!
Kazakistan, 2030 yılında belki nüfus açısından değil ama ekonomik göstergeler yönünden Türkiye'ye bir hayli yaklaşacak, kişi başına milli geliri Türkiye'yi ikiye katlayacak!
Kazakistan bugün pek de hissedilmeyen sosyal reformlarla devlet kontrolünden serbest pazarlama mekanizmalarına geçişin hazırlığını yapıyor. Tarım ülkesi Kazakistan, 20 yıl sonra Asya'nın en büyük teknoloji ve yatırım merkezlerinden biri olacak.
 
Vizyon sahibi bir lider
Kazakistan'ın şansı, Sovyetler'in mirası üzerinden tüm geçiş aşamalarını yaşamış reformist bir lidere sahip olması.
Nur Sultan Nazarbayev, Sovyet sisteminin planlı kalkınma alışkanlığını, hızla pragmatik ve demokratik bir sistematiğe dönüştürüyor.
Kimilerine göre demokratikleşme açısından soru işaretleri taşısa da serbest pazar ekonomisi başta olmak üzere, gelecekle ilgili büyük projelerin mimarı durumunda.
Türkiye'nin aksine Kazakistan, hem Doğu hem Batı eksenli bir politika izliyor. İleride realize edildiğinde, başta "Chevron" olmak üzere, ABD'in ünlü petrol devlerinin 30 milyar doları aşan yatırımları ekonominin motor gücü olacak.
Doğalgaz ve petrol boru hatlarının kesişme noktasındaki Kazakistan, SSCB'nin bıraktığı boşluğu dolduran Çin'le de sıcak ilişkiler içinde. Stratejik yaklaşımlarla bölge liderliğini temsil etmeye başlayan Nazarbayev, iki uçtaki güç odağını tek bir bünyede toplama başarısını göstermiş tek lider.
Rusya ile Çin arasındaki stratejik konumu, zengin enerji kaynakları ve teknolojik yatırımlarıyla Kazakistan, 2020'den sonra daha da hızlanacak demokratikleşme sürecini başlatmış durumda. Nitekim Nazarbayev'in bu süreci hızla hayata geçirecek uygulamalar yapması oldukça dikkat çekici.
 
Piyasa ve demokrasi
Bugün Kazakistan, zenginliğe geçiş trendinde en hızlı ülkelerden biri. Bağımsızlığın kazanıldığı ilk yıllarda 500 dolar olan kişi başına milli gelir, bugün 10 bin doları aşmış durumda. Yabancı yatırımlarda uygulanan denge politikası sayesinde ABD, Rusya ve Çin üçgeninde Avrasya merkezli bir yatırım cennetinin mimarisi kurgulanıyor.
Türk soylu ulusların en azından ekonomik açıdan entegrasyonu fikrine sıcak bakan Nazarbayev, kendi ülkesindeki Rus azınlığı da ikna etmiş görünüyor. Bunun en büyük göstergesi, 1998'de kimsenin cesaret edemeyeceği bir kararlılıkla Kazak başkentini "Alma Ata"dan "Astana"ya taşıması!
2030 yılına kadar "Astana" için en az 50 milyar dolar harcanarak, Avrupa düzeyinde bir başkent yaratılması planlanıyor.
Nazarbayev'in Rus eksenli bürokrasiyi kırması ve yeni bir ülke yaratılması için attığı tüm adımlar, Rus vesayetinden kurtulup Batı standartlarında bir ulus yaratılması fikriyle örtüşüyor!
 
Atatürk'ün çağdaş aktivisti
Reform politikalarına bakıldıkça şu geçek ortaya çıkıyor: Türkiye, Atatürk'ün devrimci aksiyonlarından uzaklaşırken, onun mirasını güncel reformlara adapte eden Nazarbayev, Kazakistan'ı dünyanın gündemine taşıyor. Harf devrimi yaklaşımından bürokratik değişimlere kadar, neredeyse tüm aksiyonlarında büyük benzerlikler var.
Ancak Nazarbayev, günümüz gerçekliğini de kabul etmiş görünüyor. Ülkesini yabancı sermayeye açarak 50 milyar dolarlık yatırıma kapı aralaması, onun vizyonunun en somut göstergesi.
Kısacası, enerjinin dünyadaki önemli oyunculardan biri olma yolundaki Kazakistan, 2030 yılında, hiç de ümit edilmeyen bir yere ulaşacak gibi görünüyor. Aynı soydan gelen iki ulusun bu stratejik rekabeti, düşünülenin aksine Türkiye'nin AB'ye giriş sürecini etkileyebilir.
 
 
2030 kulvarında koşan iki kardeş ülke
2030 yılında Türkiye'nin nüfusu 89 milyon kişiye ulaşacak. Kadınlar, erkek nüfusunu geçecek. Toplam nüfusun yüzde 17'si yaşlılardan oluşacak.
Kazakistan'da ise halen 16.5 milyon olan nüfus, 2030'da sadece 18 milyon olacak. Kadın ve erkek sayılarıysa yine eşit...
Çalışan nüfusun toplam nüfusa oranı Türkiye'de yüzde 36'yken, Kazakistan'da bu oran yüzde 49.5 olacak. Türkiye'de nüfus artışı aynen devam! Kazakistan'da nüfus binde 32 artarken, Türkiye'de bu oran binde 110'un üzerinde!
2030 yılında dünyada 8.2 milyar insanın yaşayacağı düşünülürse, "nüfusun toprak büyüklüğüne oranı" önemli bir gösterge haline gelecek. Kazakistan'ın 2.7 milyon kilometre karelik toprak büyüklüğü ve 3.8 trilyon dolarlık işlenebilir yer altı serveti var. Kazakistan 2030 yılında toprak büyüklüğünü ekonomik verimliliğe dönüştürme açısından dünyanın en önemli 5 ülkesi arasına girecek. Başta uranyum ve krom gibi stratejik ürünlerde dünyada birinci ülke olurken, 2030 yılında sayılı enerji ihracatçısı ülkeler arasına girecek.
 
Milli gelir hedefi
Kazakistan'da "Kazaklar", toplam nüfusun yaklaşık yüzde 55'ini oluşturmasına rağmen, yüzde 28'lik azınlığın dili olan Rusça hâlâ çok yaygın. Başta kentsel yerleşimlerde olmak üzere halkın yüzde 65'i şimdilik Rusça konuşuyor. Fakat 2030 yılında bu oranın hızla düşmesi bekleniyor. Eğitim sisteminin dil eksenli millileştirilmesi en büyük hedeflerden biri.
Kazakistan'da toplam milli gelir bugün 150 milyar dolar civarında. 2030'da bu rakam 350 milyar doları geçecek. Böylece 2008'de 8.900 dolar olan kişi başına gelir 2030'da 18 bin doları aşacak.
Kazakistan'ın 2008 yılı toplam ihracatı 73 milyar, ithalatı ise 38 milyar dolar civarında. Türkiye'nin ise 131 milyar dolar ihracatına karşılık 202 milyar dolar tutarında ithalatı var. İhracatta 2020'den itibaren Kazakistan öne geçecek.
Türkiye'nin milli geliri bugün 750 milyar dolar. Kişi başına gelir Kazakistan'ı biraz geçiyor. Ancak 2030'a gelindiğinde, bu eşitlik Kazakistan lehine bozulacak. Kısacası Kazakistan, 2030'dan itibaren hem Avrasya'nın hem de Türk dünyasının yıldızı olacak!
Ben, değerli adaşım Nur Sultan Nazarbayev'i vizyon sahibi bir dünya lideri olarak görüyor, kendisini bu tatlı yarışta Türkiye'ye yakın duruşu ve örnek davranışları nedeniyle kutluyorum!


Nur Demirok
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2009, 16:31:52 »

Kazakistan'da Halka Açık Yerlerde İçkiye Yasak Getirildi
Kazakistan'da Toplumun Huzurunu Sağlamak Amacıyla Çıkartılan Yaslar Çerçevesinde Halka Açık Yerlerde İçkiye de Yasak Getirildi.

Haber Yayın Tarihi: 07.08.2009 16:28

Kazakistan'da toplumun huzurunu sağlamak amacıyla çıkartılan yaslar çerçevesinde halka açık yerlerde içkiye de yasak getirildi.

Umuma ait yerlerde alkollü içeceklere getirilen yasak 3 Ağustos'ta resmen yürürlüğe girdi. Bütün ülkede uygulanan yasağın içki tüketimini azaltması bekleniyor. Yasağı delenler hakkında para ve hapis cezası var.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kazakistan İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu Yetkilisi Ernur Uali, yasayı ihlal edenlere ilk olarak para cezası verileceğini ifade etti. Uali, bu konuda üç kez para cezası alanların yasayı delmeye devam etmeleri halinde hapis cezasına çarptırılacağının altını çizdi.

Bundan böyle ülke genelinde kanunu ihlal ederek bira ve alkollü içki içtiği tespit edilenlere ilk etapta 10 dolar para cezası kesilecek. Suçun tekrarında ise bu ceza 20 dolara çıkacak. Yasayı üç kez ihlal edenlere ise 15 gün hapis cezası verilecek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2009, 21:59:53 »

Kene Orta Asya'da da Can Almaya Devam Ediyor
Son Yıllarda Türkiye'de Halkın Korkulu Rüyası Olan Kene, Orta Asya'da Can Almaya Devam Ediyor.

Haber Yayın Tarihi: 08.08.2009 14:46

Son yıllarda Türkiye'de halkın korkulu rüyası olan kene, Orta Asya'da can almaya devam ediyor.

Kene ısırmaları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) Hastalığı sonucu Kazakistan'da 7 Tacikistan'da da 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı, önceki gün yaşanan son ölüm vakasıyla yılbaşından bu yana kene ısırmaları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan KKKA Hastalığı sonucu ölenlerin sayısının 7 ulaştığını açıkladı.

Kenenin daha çok ülkenin güneyinde etkili olduğu, bölgede 17 hastaya kene ısırması teşhisinin konulduğu aktarıldı. Söz konusu hastalardan 34 yaşındaki bir bayanın önceki gün öldüğü kaydedildi. Bu vakayla Kazakistan'da KKKA Hastalığı teşhisiyle ölenlerin sayısı yılbaşından bu yana 7'ye ulaştı.

Bu arada kene vakalarının etkili olduğu bir diğer Orta Asya ülkesi Tacikistan. Başkent Duşanbe'den 60 km uzakta olan Tursunzade İlçesi'nde üç kişinin KKKA Hastalığı'ndan hayatını yitirdiği belirtildi. Ölenlerle yakın teması olduğu belirlenen 24 kişi ise tedavi altına alındı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2009, 20:10:06 »

ÖNEMLİ :Haberiniz Var mı?

AVRUPA GÜVENLİK VE İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (AGİT), ORTA ASYA ÇIKARLARI İÇİN KOLLARI SIVAMIŞ ve 29-30 Kasım 2008 tarihinde Madrid`de, AGİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısında,KAZAKİSTAN’ın 2010 YILINDA AGİT BAŞKANI OLMASINA oybirliğiyle karar vermişti.

Kazakistan`ın 2010 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) başkanı olmasına ilişkin karar 29-30 Kasım 2008 tarihinde Madrid`de, AGİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısında oy birliği ile alınmıştı. AGİT tarihinde ilk defa örgütün başkanlığını,  geleneksel sınıflandırma bakımından Avrupa`ya ait olmayan bir ülkeye  yaptırmaya hazırlanmaktadır. Bu noktaya gelinmeden önce Kazakistan`ın adaylığı konusunda ilke kararının 2005 yılında BDT ülkeleri zirvesinde Kazan`da alındığını ve Duşanbe`de 2007 Ekiminde onaylandığını hatırlatmak gerekir.

Kazakistan Cumhuriyeti, hem Müslüman bir Asyalı ve hem de eski-Sovyet ülkesi konumundadır. Kazakistan`ın 2010 yılında AGİT dönem başkanı olmasına ilişkin karar, genç Cumhuriyet için, dış politika alanında büyük bir başarı olarak kabul edilebileceği gibi;aynı zamanda  AVRUPA’nın da ENERJİ İHTİYACI (EN ÖNEMLİSİ DE BU ENERJİ YOLLARININ “GÜVENLİĞİNİN” SAĞLANMASI)  VE ORTA ASYA PAZARLARINA HAKİM OLMA isteğinin etkili  olabileceği akla gelmektedir.

AGİT`in en güncel sorunlarının çözümünde “etkin bir koordinasyonun” sağlanması yolunda, özellikle de Rusya, Çin, Hindistan ve İran’ın ORTAK  ENERJİ ve GÜVENLİK  işbirliğine karşı böyle bir girişimde bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu anlamda özellikle de Amerika’nın  AFGANİSTAN’daki  çıkarları ve güvenliği aynı zamanda da oradaki  BM varlığı açısından Kazakistan’la işbirliği yoluna gidilmesi onların çıkarları açısından da  normaldir.

Kazakistan Devleti, İslam ülkelerini AGİT faaliyet gündemini oluşturmaya aktif bir şekilde dâhil olmaya çağırmaktadır. Böylesi bir diyalogun başlangıcı olarak geçen sene Ekim ayında Kazakistan`ın başkenti Astana`da Müslüman ve Batılı ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen `Ortak dünya: Çeşitlilik sayesinde gelişme` konulu uluslararası forumu hatırlanabilir.

Bunun dışında Kazakistan’ın  Asya`da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı(CICA) ile sürekli hale gelen Semavi-Geleneksel Din Liderleri Forumu gibi dış politika girişimleri, Avrupa ve ABD’nin İslam Alemiyle dialoğunu Kazakıstan üzerinden de sağlamaya çalıştığını düşündürmektedir.

NATO çerçevesinde ilk kez bir BDT ülkesinde; Kazakistan`da gerçekleşen forum ve Kazakistan yönetiminin gönüllü olarak Sovyet nükleer mirasından vazgeçmesi de dünyada büyük takdir toplamıştır. Bu da NATO’da yeni bir müttefik olarak Kazakistan’ın değerlendirilmesi anlamına gelmektedir.

Kazakistan`ın başkanlığıyla birlikte AGİT`in yeni bir `Avrasya çehresine` kavuşması kaçınılmazdır. Böylelikle Kosova veya Kıbrıs sorunu gibi uluslararası ihtilafların çözümlenmesine yönelik olarak da KAZAKİSTAN Avrupa ve ABD açısından kazanılacak yeni bir müttefiktir.

Araştırma : AY YILDIZ
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2009, 17:10:59 »

Kazakistan'da Anayasa Günü'nde Askeri Geçit Töreni Yapılacak

Kazakistan'da 30 Ağustos'ta Kutlanacak Anayasa Günü Dolayısı ile Görkemli Askeri Geçit Töreni Yapılacak. Tören İçin Kazakistan Ordusunda Hazırlıklar Tamamlanırken, Törene Katılacak Askeri Araç ve Uçakların Bakımları Yapılıyor.

Haber Yayın Tarihi: 17.08.2009 16:07

Kazakistan'da 30 Ağustos'ta kutlanacak Anayasa Günü dolayısı ile görkemli askeri geçit töreni yapılacak. Tören için Kazakistan ordusunda hazırlıklar tamamlanırken, törene katılacak askeri araç ve uçakların bakımları yapılıyor.

Kazakistan, 30 Ağustos'ta Anayasa Günü'nü kutlayacak. Her sene ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Anayasa Günü'nde bu yıl başkent Astana'da askeri geçit töreni yapılacak. Törende 2 bin askerin görev alacağı bildirildi. Ayrıca Kazakistan ordusunun sahip olduğu silahlar ve uçaklar gösterilecek.

Askerlerin askeri geçit töreni için bir aydır prova yapıldığını ifade eden Kazakistan Silahlı Kuvvetleri Askeri Eğitim Bölümü Başkanı Georgiy Dubovtsev, "Tören için son hazırlıklar yapılıyor. Askerlerin eğitim düzeyi çok yüksektir. Geçit çok muhteşem olacak. Kazakistan ordusunu hem silahları hem de eğitimi göz dolduracak." dedi.

Günde 5 saat talim gören askerlerin yemeklerine de dikkat ediliyor. Askerler yemeklerin ev yemeği gibi olmadığını ama besleyici olduğu için artık alıştıklarını ifade ediyorlar.

Öte yandan Astana havaalanında törene katılacak askeri uçak ve helikopterlerin bakımları yapılıyor. Askerler törende hava araçların parlaması için helikopter ve uçakları itina ile temizliyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2009, 12:48:06 »

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Ekim'de Azerbaycan'ı Ziyaret Edecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ekim'de Azerbaycan'ı Ziyaret Edecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ekim'de Azerbaycan'ı ziyaret edecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Bölümünden yapılan açıklamada, Nazarbayev ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi. Görüşmede iki liderin Nazarbayev'in Bakü temaslarına hazırlık konularını ele aldığı belirtildi. Aliyev ve Nazarbayev özellikle enerji alanı ve hidrokarbon ürünlerinin taşınması konusunda görüş alış verişinde bulundu. Azeri ve Kazak liderin telefon görüşmesinde ayrıca Hazar denizinde iki ülkenin işbirliği imkanlarının da ele alındığı kaydedildi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2009, 12:49:21 »

Kazakistan'da Bisikletler için Özel Yollar Yapılacak

Kazakistan'ın En Büyük Kenti Almatı'da Spor Günü ve Asya Kış Oyunları Dolayısı ile Bisiklet Maratonu Düzenlendi. Yarış Öncesi Bisiklet Severlere Seslenen Almatı Valisi Ahmetjan Asimov, Kentte Trafik ve Araba Sorununu Çözmek İçin Özel Bisiklet Yolları Yapılacağını Söyledi.

Haber Yayın Tarihi: 18.08.2009 12:36

Kazakistan'ın en büyük kenti Almatı'da Spor Günü ve Asya Kış Oyunları dolayısı ile bisiklet maratonu düzenlendi. Yarış öncesi bisiklet severlere seslenen Almatı Valisi Ahmetjan Asimov, kentte trafik ve araba sorununu çözmek için özel bisiklet yolları yapılacağını söyledi.

Almatı'da Spor Günü dolayısı ile düzenlenen bisiklet maratonuna 500'den fazla kişi katıldı. Bisiklet yarışında profesyonel bisikletçileri ile birlikte devlet yetkilileri ve çok sayıda bisiklet sever yerini aldı. Sabah erken saatlerde yapılan yarış için yollar bisikletçiler için trafiğe kapatıldı. Yarışın toplam uzunluğu ise 7 kilometre. Bisiklet maratonun amacı ise vatandaşları araba yerine bisiklet kullanmaya teşvik etmek.

Yarışa kendi bisikleti ile katılan Almatı Valisi Asimov ise vatandaşları araba yerine bisikletleri tercih etmeye çağırdı. Asimov, "Araba çok yer alıyor, park sorunu var, kentimizde trafik sorunu ve en önemlisi araba çevreye zararlı gazlar yayıyor. Bisiklet ise sadece yarar verir. Bunun için kentimizde bisikletlere özel yollar yapılması için çalışmalar yapılıyor." dedi.

Şehirde araba yerine bisiklet kullanmanın faydalarına değinen Almatı Konservatuarı Rektörü Janiya Aybarikova, "Bisiklet kullanmak faydadan başka bir şey getirmez. Kentte artık araba gazlarından nefes alacak hava kalmadı. Bisiklet kullanımı artarsa birçok insan sağlık bulur. Kentte sevinç ve neşe artar. Büyük Jeep'lerde gezmek yerine en iyi bisiklet kullanmak." diye konuştu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2009, 17:18:20 »

Kazakistan Ordusu Anayasa Günü Yapılacak Askeri Geçit Törenine Hazırlanıyor

Kazakistan'da 30 Ağustos'ta Kutlanacak Anayasa Günü Dolayısı ile Görkemli Askeri Geçit Töreni Yapılacak. Tören İçin Kazakistan Ordusunda Hazırlıklar Tamamlanırken, Törene Katılacak Askeri Araç ve Uçakların Bakımları Yapılıyor.

Haber Yayın Tarihi: 20.08.2009 16:28

Kazakistan'da 30 Ağustos'ta kutlanacak Anayasa Günü dolayısı ile görkemli askeri geçit töreni yapılacak. Tören için Kazakistan ordusunda hazırlıklar tamamlanırken, törene katılacak askeri araç ve uçakların bakımları yapılıyor.

Spaskoy Askeri Eğitim Okulu'nun ziyaret eden Kazakistan Savunma Bakanı Adilken Jaksıkekov, hazırlıkları yerinde denetledi. Burada "İşbirliği - 2009" tatbikatı çerçevesinde düzenli olarak askeri tatbikatlar yapılıyor. Tatbikatta 500 asker ile 100'e yakın askeri aracın görev aldığı bildirildi. Tatbikatı izleyen Kazakistan Savunma Bakanı Jaksıkekov, askerlerin eğitim düzeyinden memnun kaldı.

Kazakistan'daki Karaganda Hava Üssü'nde ise askeri geçit törenine katılacak pilotların provaları yapılıyor. Ayrıca törene katılacak uçakların bakımları tamamlanıyor. Hava üssünde incelemelerde bulunan Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Muhtar Altınbaev, törene 24 savaş uçağını katılacağını ifade etti. Altınbaev, "Hava üssünde törene katılacak pilotlar son provalarını yapıyor. Bu bizim için ülkenin baş kumandanın önünde vereceğimiz bir sınavdır. Pilotlar yapacakları manevralar ile yüksek askeri eğimlerini sergileyecek" diye konuştu.

Kazakistan, 30 Ağustos'ta Anayasa Günü'nü kutlayacak. Her sene ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Anayasa Günü'nde bu yıl başkent Astana'da askeri geçit töreni yapılacak. Törende 2 bin askerin görev alacağı bildirildi. Ayrıca Kazakistan ordusunun sahip olduğu silahlar ve uçaklar gösterilecek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
AY YILDIZ
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2009, 11:06:41 »

Türkiye Ekipleri, Kazakistan'da Deprem Tatbikatına Katılacak

NATO Sivil Olağanüstü Hal Planlama (Cep) Faaliyetleri Kapsamında, Avrupa Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (Eadrcc) Tarafından Kazakistan'da, 5-11 Eylül 2009 Tarihleri Arasında, Senaryosu Deprem Felaketiyle Mücadele Ekseninde Oluşturulan 'Zhetysu 2009 Sonuç Yönetimi Arazi Tatbikatı' Düzenlenecek.

Haber Yayın Tarihi: 21.08.2009 18:16

NATO Sivil Olağanüstü Hal Planlama (CEP) faaliyetleri kapsamında, Avrupa Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) tarafından Kazakistan'da, 5-11 Eylül 2009 tarihleri arasında, senaryosu deprem felaketiyle mücadele ekseninde oluşturulan 'ZHETYSU 2009 Sonuç Yönetimi Arazi Tatbikatı' düzenlenecek.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, EADRCC'nin Türkiye'deki irtibat noktası olan Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, tatbikatla ilgili tüm faaliyetlerin koordinasyonunu yürüttüğü kaydedildi.

Tatbikata; Türkiye'nin yanı sıra ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Finlandiya, İngiltere, İspanya, İsveç, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovenya, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna katılacağı belirtildi. Türkiye'nin tatbikata en fazla sayıda ve ekipmanla katılacak ülkelerin başında geldiği ve bu nedenle tatbikatın idari kadrolarında da önemli sayıda personelle yer alacağı kaydedildi.

Tatbikata, Türkiye'den Sağlık Bakanlığı'nın tam donanımlı 5 kişilik bir Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 1 sahra hastanesi ve bu hastanede çalışacak 7 personel, 1 UMKE aracı ve 10 kutu medikal araç-gereç ile katılacak. Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, 15 kişilik arama-kurtarma ekibi, Kızılay Genel Müdürlüğü'nün ise 15 kişilik Afet Müdahale Ekibi, 1 adet haberleşme aracı, 1 adet mobil mutfak, 1 adet tır ve bin afetzedeye hizmet verebilecek kapasitede çadır kent ile katılacak. Kızılay tarafından, bölgeye 250 adet battaniye, 96 adet uyku tulumu, 60 adet soba, 32 adet mutfak seti götürüleceği kaydedildi. Malzemelerin bölgeye nakliyesi ve geri dönüşü İran, Türkmenistan, Kazakistan güzergahı takip edilerek 3 TIR ile gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin katılacağı tatbikatın, ülkeler arasında afet ve acil durumlara yönelik işbirliğini geliştirmek ve koordinasyonu sağlamak açısından büyük önem arz ettiği kaydedildi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.064 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.