2. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Eylül 2020, 12:56:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi  (Okunma Sayısı 3173 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« : 14 Nisan 2010, 19:28:41 »

   Orta Asya’dan Sibirya’ya, Balkanlar’dan Kıbrıs’a, nerede bir Türk varsa, orada bilimsel çalışmalarıyla Prof. Dr. Fikret Türkmen vardır.. Ege Üniversitesi’nin bu idealist ve çalışkan öğretim üyesini tanıyalım..

   HÜRRİYET’teki 3 Nisan 2010 tarihli haber, beni iliklerime kadar duygulandırdı. Çin’in Şian kenti yakınındaki “Türk Piramitleri” denilen binlerce yıllık antik kalıntıların içinde ilk kez görüntü alınmasına müsaade edildi. Böylece içerde boyu 2 metreye yakın bir mumya bulundu, duvarlarda “ayyıldız” ve kurt başlı binlerce yıllık çizimlere rastlandı, 3 metre boyunda granitten bir baş heykeli de ele geçti. Çinli rehber, “Bu baş heykelinin Türkler’in atası Oğuz Kağan olduğuna inanıldığını” belirtti.

   “Türkiye’de Türk yoktur, dünyadaki Türk kelimesi içi boş bir yakıştırmadır” şeklindeki dış kaynaklı post-modern propagandalarla beynimizin yıkanmaya çalışıldığı bir küresel dönemde, Türklüğümüzle ilgili uluslararası bilimsel veriler ve bilgiler, hayati öneme haizdir.
Bu bakımdan Türkoloji çalışmaları, Türk Dünyası’nı buluşturan bilimsel kongreler ve üniversitelerimizdeki “Türk Dünyası Araştırma Enstitüleri”, büyük ölçüde ilgi alanıma girer ve yapılan her çalışma beni heyecanlandırır. Hayatımda en çok evimdeki muazzam Türk Dünyası Kütüphanem ile gurur duyarım.Ege Üniversitemiz’in, “Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü” ile Türk Dil Kurumu’nun, 19-25 Nisan’da Çeşme Altınyunus’ta gerçekleştireceği “2. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi” de, bu bakımdan tüm gücümüzle desteklememiz gereken bir hayati etkinliktir.

   KÜLTÜR KONGRESİ

   Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün himayesinde gerçekleşecek, “2. Uluslararası Türk Dünyası Kültür Kongresi”, E.Ü. Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fikret Türkmen’in bize belirttiğine göre, yurt içinden 250, yurt dışından 150 olmak üzere 400’den fazla bilim insanının bildiri sunacağı büyüklükte planlandı ve 35 ülkeden uzmanın katılımı sağlandı. Türkmen, kongrenin amacını şöyle açıkladı:
“- Kongre, 7 gün süreli, bütün dünyadan ve özellikle kalkınmada öncelikli ülkelerle komşu ülkelerin önde gelen Türkologlarının katılacağı bir toplantı olacaktır ve Ege Üniversitesi’nin 55. kuruluş yılına armağan edilmiştir.
Orta Asya, Kafkasya, Orta Doğu, Afrika ve Balkan düzleminde, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri, özerk cumhuriyetler ve akraba topluluklar, komşu ülkeler arasında köprü kurmak, tüm dünyada Türkoloji alanında üretilen yeni bilgi ve araştırmaları öğrenmek, Türk kökenli bilimsel evrenimizi genişletmek, projemizin ana amacıdır. Cumhurbaşkanlığı, İzmir Valiliği, Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Türk Dil Kurumu kongremizi birinci elden desteklemektedir. Özverili ekibim ve düzenleme kurulu üyelerimizle onlara şükran borçluyuz.”

   FİKRET TÜRKMEN

   1945 doğumlu, Türk Dünyası’na gönül vermiş, bu yönde 123 kitabı, 135 bilimsel bildirisi, hazırladığı 13 ansiklopedi maddesiyle uluslararası Türkoloji çalışmalarına büyük emek harcamış olan Fikret Türkmen, Kazakistan’dan Sibirya’ya, Türkmenistan’dan Azerbaycan’a, Anadolu’dan Kıbrıs’a ve Balkanlar’a kadar, bir çok coğrafyada Türk dili, kültürü, folkloru üzerine alınterini akıtmıştır.
Hocamız, Azerbaycan Devlet Üniversitesi Fahri Doktoru, Kırgızistan Manas Nişanı, Türkmenistan Mahdumkulu Ödülü, Kırgızistan Bilimler Akademisi Akademik Ünvanı, Kırgızistan Çüy Üniversitesi Fahri Profesörlüğü, Kazakistan İlimler Akademisi üyeliği, Türksav Hizmet Ödülü, Elginkan Türk Kültürü Ödülü’ne sahiptir. Fikret Türkmen hocamız ve çalışma ekibi ile gurur duyalım ve desteğimizi eksik etmeyelim. Ne mutlu onlara!..
(Kongre Bilgileri: Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.tdkk2010.com
– İletişim için enstitü: 0.232.388 40 00-2096-119)
Not: Bu yazımın araştırmasında katkı sağlayan Ege Üniversitesi’nden Ferah Türker, Yrd. Doç. Dr. Pınar Fedakar, EGİAD’dan Reha Atakan ve Nurten Akyazılılar’a teşekkür ederim)

   Türk Dünyası’nın gözbebeği

   Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Fikret Türkmen, özverili çalışma arkadaşlarıyla, halk tipi çelebi yapısıyla, engin bilimsel kariyeri ile Türk Dünyası’nın gözbebeğidir
.
   Yaşar AKSOY - Hürriyet
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Bozkurt Eren
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.305« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2010, 19:29:21 »    Genel Bilgiler

    II. Türk Dünyası Uluslararası Kültür Kongresi” adı bilimsel toplantının 19-25 Nisan 2010 tarihleri arasında, İZMİR-Çeşme Altınyunus Turistik Tesislerinde yapılacaktır. Hazırlanacak olan kongre programına göre; ilk beş gün bildiriler sunulacak, son iki gün tarihî ve turistik yerlere gezi düzenlenecektir. Kongre; 400 bilim insanı bildiri sunacağı büyüklükte planlanmıştır. Bu 400 bilim insanının 250’si Türkiye’den, 150’si yurt dışından davet edilecektir.

    Düzenlenmesi düşünülen “II. Türk Dünyası Uluslararası Kültür Kongresi”; yedi gün süreli, bütün dünyadan ve özellikle de “Kalkınmada Öncelikli Ülkeler” ile komşu ülkelerin önde gelen Türkologların katılacağı bir bilimsel toplantı olacaktır.

    Kongrede sunulacak bildiriler; dil, edebiyat, tarih, güzel sanatlar, halk kültürü, uluslar arası ilişkiler ve genel konular (biyografi, bibliyografya, teorik sorunlar ve çözüm yolları vb.) bölümlerine ayrılacak, oturumlarda konu bütünlüğü sağlanacaktır. Her bildiri için 15 dakika sunuş, 5 dakika tartışma süresi tanınacaktır. Ayrıca, belli sayıda genç bilim insanına “Poster Bildiri” sunma imkanı verilecektir.

    Kongre sonunda; yurt içinden ve dışından bilim insanları tarafından kongrenin genel bir değerlendirmesi yapılacak ve bir sonuç bildirisi yayınlanacaktır.

    Bu kongrede iki oturum Türkiye’de doktora yapan Türk Dünyası öğrencilerinin bildirilerine tahsis edilecektir. Böylece, bu öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunulacak, ülkelerinden gelen bilim insanları karşısında, edindikleri bilgi ve becerileri gösterme fırsatı verilecektir. Kongrede sunulan bildiriler gerekli çeviri ve düzenlemeler yapıldıktan sonra yayımlanacaktır. Kongre sırasında, kongrenin gerçekleştirileceği otelin “fuaye” kısmında, Türk Dünyası ile ilgili bilimsel yayınlar, kasetler, CD’ler vb. sergilenecek ve satılacaktır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.223 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.