Hasan MUTLUCAN anısına! Toplu Makaleler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Nisan 2020, 14:35:54


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hasan MUTLUCAN anısına! Toplu Makaleler  (Okunma Sayısı 18538 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YigitKam
Ziyaretçi
« : 29 Aralık 2011, 14:53:01 »

Hasan MUTLUCAN anısına!  Ruhu Şad Olsun..


 Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
YİĞİTLER SİLKİNİP ATA BİNENDE


Vur Bozkurtum vur Tilkiye vur kurtulsun Türkiye!!  

Vur Bozkurtum vur Tilkiye vur kurtulsun Türkiye,   bir sabah uyandığımda Hasan Mutlucan’ın şen, şakrak, ruh dolu sesini duyduğumda bu söz aklıma gelirdi, kesinlikle bir yerlerde Bozkurt bir iti boğmuştur der ve haberlere bakardım ki kesinlikle bu öngörüm doğru çıkardı. Kurt iti boğmuş iş neşe zamanına gelinmiş Hasan Mutlucan gür sesi ile görevinin başına geçmiş milletetle keyifleniyor olurdu.

Yediden yetmişe, yaşı uyan uymayan hangi Türk’e Hasan Mutlucan deseniz alacağınız cevap menfidir, yüzü gülerek onun marşlarından bahseder ve der ki Türkün zafer anlarının sesidir o.  Türk düşmanlarının ise asla duymak istemedikleri kişidir bu can, Hasan Mutlucan. Bu sesi duyduklarında bilirler ki başlarına Bozkurdun ölüm gölgesi düşmüş.

Hasan Mutlucan gibi seslerin Topraklarımız da yankılanması için illaki Türk milletinin tehlikeye girmesi mi gerekiyor dersek cevap evet olarak gün yüzüne çıkıyor çünkü bu mankurtlaşmış milletimizin kendi benlikleri hakkında birilerinin dürtüklememesi ile yapacakları en küçük hareketleri olmuyor.  Mutlucan’ın var oluşunun da sebebi bu olsa gerek, normal günlerde ozan nedense  ne gazeteler, ne görsel yayın ne de milletimiz tarafından  hatırlanmıyordu bile.

Ozan uçmağa vardı varmasına da bundan sonra bu görevi üstlenebilecek birisi çıkacak mı? Çünkü zamanımızda Bozkurt iti değil, itler Bozkurdu boğmaya çalışıyor ve Bozkurtlar uykuda, uyanacakları hakkında da en ufak belirti yok. Dileğimiz  Atsız atanın da dediği gibi en geç her on yılda bir Hasan Mutlucanların görev başına geçmesidir.

Ruhun Şad Olsun  Ozan..

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2011, 15:28:12 »

                                          
Darbelerin sesi mi? Türk'ün gür sesi mi?

  Hasan Mutlucan, gençlik yıllarımdan kalan ,o davudi sesiyle söylediği kahramanlık Türkülerinin kahramanı. O sesi duyduğumda İçimde nedeni belirsiz bir coşku oluşuverirdi. Türk olmaktan bir kez daha kıvanç ve mutluluk duymamı sağlardı o gümbür gümbür ses. Böyle sanatçılar var olduğu için nasıl sevinirdim kimseler anlamasa da kıymetini. O ses, hızla yitip gitmekte olan Türklüğün sesiydi. Irkımın kahramanlıklarını tüm dünyaya haykırırdı unutulmasını içine sindiremeden.


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
HASAN MUTLUCAN MERT DAYANIR NAMERT KAÇAR

   Bugün Hasan Mutlucan adlı o dev sesi tanıyan kaç kişi var merak ediyorum. Tvlerde, gazetelerde, ayıp olmasın diye geçiştirilen bir başsağlığı mesajıyla uğurlanan o güzel ses, bunu haketti mi? Asla haketmedi. Ya da haketti mi? Galiba haketti. Çünki O Türk'ün sesiydi. Türk'ün sesi olmak, bu ülkede suç kapsamında artık. Bir Ermeni, bir kürt, bir rum değildi ölen. Bir TÜRKTÜ. O yüzden hiç kimse ağlamadı ardından. Hiç kimse hepimiz Türküz diyemedi. O bizim sesimizdi çünki. Basında çıkan haberleri içim acıyarak izliyorum. Darbelerin Türkücüsü diye güya aşağılamaya çalıştıkları insan, bu ülkenin asıl sahiplerinin sesiydi.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Hasan Mutlucan Kırat

   Çocukluğumun, gençliğimin en güzel sesi HASAN MUTLUCAN. Sen bu ülkenin asıl sahiplerinin gönlündesin. Bugün köşe başlarını tutan mankurtlar varsın seni anmasın, bilmesin. Sen uçmapa gittiğin o güzel yerde Türk'ün kahramanlığını söylemeye devam edeceksin biliyorum. Ve O ses gün gelecek tüm Türk yurtlarında yine gümbür gümbür çağlayacak.
  

                                          
RUHUN ŞAD, MEKANIN TÜRK UÇMAĞI OLSUN!

Açina Tayeçe  29 Aralık 2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2011, 16:50:15 »

Hasan Mutlucan

Hasan Mutlucan... Ne yazık ki değerini bilemediğimiz sanatçılarımızdan biridir. Kültür emperyalizminden dolayı böyle kişileri genç nesiller tanımıyor ne yazık ki. Şimdi kahramanlık türküleri söyleyenler yok ki, anlamı olmayan şarkılar var. Bu şarkılar resmen insanların beyinlerini yıkıyor ve hiçbirinde milli ruh yok...

Her güzel şeyin başlangıcı olduğu gibi sonuda vardır. Ne yazık ki 85 yaşında vefat  etmiştir. Yerinin uçmağ olmasını dileriz.  Bizler ise şarkılarını dinleyerek onun anısını yaşatıyoruz. Türk milletinin tekrar başı sağolsun...

Kısaca kendisinden bahsetmek gerekirse, Hasan Mutlucan İzmir doğumludur. TRT’de yayınladığı kısa bir program ile herkes tarafından sevilmeye başlar. Sadi Yaver'in  ısrarıyla kahramanlık türküleri söylemeye başlar. Kahramanlık türküleri söyler ve yürekleri kabartır. Bu sayade ünlenir ve Türk milleti tarafında sevilir.  Siyasi görüşünü tam olarak bilmesemde söylediği Türkülerle Türk milletini çoşturur. Zaten kendiside şöyle demiştir;

“Ben kimsenin adamı değilim, halka türküler okuyan biriyim, o türküler ecdadımın kahramanlık öykülerini anlatan menkıbelerdi”.  

Bu büyük sanatçımız 28 aralık 2011 günü ise kalp yetmezliğinden aramızdan ayrılır. Ayrılır ayrılmasına ama ne gazetelerde ne de televizyonlarda bu haberin üstünde durulmaz. Türk (!) medyası olayı geçiştirir. Çünkü, günümüz Türkiyesi Türk'ün hor görüldüğü ve Türk olmayan unsurların yüceltiği bir çağdadır.

Mutlucan'ın Türkülerini her dinlediğimde Türklüğümle bir kez daha gurur duyuyorum. Hasan Mutlucan'ın ruhu şad, mekanı uçmağ olsun...

Gümüş Kurt  29 Aralık 2011

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2011, 17:33:02 »

Vur Bozkurtum vur Tilkiye vur kurtulsun Türkiye!!


Vur Bozkurtum vur Tilkiye vur kurtulsun Türkiye,   bir sabah uyandığımda Hasan Mutlucan’ın şen, şakrak, ruh dolu sesini duyduğumda bu söz aklıma gelirdi, kesinlikle bir yerlerde Bozkurt bir iti boğmuştur der ve haberlere bakardım ki kesinlikle bu öngörüm doğru çıkardı. Kurt iti boğmuş iş neşe zamanına gelinmiş Hasan Mutlucan gür sesi ile görevinin başına geçmiş milletetle keyifleniyor olurdu.


Yediden yetmişe, yaşı uyan uymayan hangi Türk’e Hasan Mutlucan deseniz alacağınız cevap menfidir, yüzü gülerek onun marşlarından bahseder ve der ki Türkün zafer anlarının sesidir o.  Türk düşmanlarının ise asla duymak istemedikleri kişidir bu can, Hasan Mutlucan. Bu sesi duyduklarında bilirler ki başlarına Bozkurdun ölüm gölgesi düşmüş.

 

Hasan Mutlucan gibi seslerin Topraklarımız da yankılanması için illaki Türk milletinin tehlikeye girmesi mi gerekiyor dersek cevap evet olarak gün yüzüne çıkıyor çünkü bu mankurtlaşmış milletimizin kendi benlikleri hakkında birilerinin dürtüklememesi ile yapacakları en küçük hareketleri olmuyor.  Mutlucan’ın var oluşunun da sebebi bu olsa gerek, normal günlerde ozan nedense  ne gazeteler, ne görsel yayın ne de milletimiz tarafından  hatırlanmıyordu bile.


Ozan uçmağa vardı varmasına da bundan sonra bu görevi üstlenebilecek birisi çıkacak mı? Çünkü zamanımızda Bozkurt iti değil, itler Bozkurdu boğmaya çalışıyor ve Bozkurtlar uykuda, uyanacakları hakkında da en ufak belirti yok. Dileğimiz  Atsız atanın da dediği gibi en geç her on yılda bir Hasan Mutlucanların görev başına geçmesidir.

Ruhun Şad Olsun  Ozan..

Yürekli-kam 29 Aralık 2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ULAK_ KURT
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 443« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2011, 18:05:16 »

Kültürel İşgal.

Sömürgeciler yalnızca ekonomik kaynaklarımızı sömürmekle yetinmiyor aynı zamanda kendi kültürlerini insanımızın beynine kazıyarak geri dönüşü olanaksız bir dönüştürme çabası içindeler.

Yaşadığımız kültür yozlaşmasında müzik sanırım başlarda geliyor. "Popüler" kültür denen kültürsüzlük  özellikle gençleri bitirmek üzere. Elinde MP3 çalar, kulağında kulaklık olana bakıyorsunuz dinlediği müziğin bizimle  ilgisi yok.  Ya Amerikalı ya da ne idüğü güdüğü bellisiz etinin bazı kısımlarını sergileyerek ün sahibi olmuş "aşufteler"  veya iki kelimeyi bir araya getirmekten yoksun kırolar.

Seda Sayan , Nihat Doğan, izzet yıldızhan , hülya Avşar gibi  maymunların tonlarca para kazanabildiği bu sektörde  Bedia Akartürk, Özay Gönlüm, Muzaffer Sarısözen , HASAN MUTLUCAN, Mehmet Erenler , Neşet Ertaş gibi gerçek sanatçılar  ne yazık ki "reyting" almıyor.

İbrahim Tatlı'nın  bizim paramızla alınan kasetlerle bu kadar zengin olması nasıl açıklanabilir ? Televizyonlar, eğlence sektörü kürtlerin egemenliğine girmiş. Ekranlar kürtlere-ermenilere  bir şekilde yalakalık yapabilmek için çırpınanlarla dolu.

Evet, Türk Kültürünün sürekliliğini  sağlamak isteyen bazı kuruluşlar var ama sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Geçemiyor çünkü  devlet desteği alamıyorlar.

Hasan Mutlucan darbelerin tarifinde çokça da alaylı bir şekilde  anılan bir sanatçımızdı. Yönetimin değişeceği sabah tan yeri ağardığında   kesinlikle yeni bir HASAN MUTLUCAN olacaktır.

Huzur içinde yat Hasan Mutlucan...

ULAK_ KURT 29 Aralık 2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Aralık 2011, 19:06:55 »

TOK SES: HASAN MUTLUCAN

28 Aralık günü benim doğum günüm idi.
Üç yüz altmış beş günün neredeyse tümünde bir olay yaşanmıştır. Bir ünlünün doğum veya ölüm günüdür, bir savaşın, bir antlaşmanın tarihidir. Bir şehrin fethi yahut kurtuluşudur.
Doğduğum gün olması nedeniyle, önemli tarihlerin yer aldığı sayfalara sıra sıra göz gezdirdim. Ahmet Mithat Efendi’nin ölümü dışında kayda değecek hiçbir olay yoktu.
Gündüz bunları düşünmüşken, akşam vakitlerinde Hasan Mutlucan’ın ölüm haberi geldi.
Ölüm haberi elbette, “12 Eylül’ün meşhur sesi Hasan Mutlucan” namı ile verildi.
Oysa onu biraz dinleme fırsatı bulabilenler, bu “tok ses”in içimize işleyen, dinlediğimizde millî duygularımızı hareketlendiren eserleri itina ile seslendirdiğini bilirlerdi.
Ne yazık ki, nâmı “Darbe Türkücüsü” olarak anıldı. Kenan Evren’in bildirisinden hemen sonra çalınan “Yine de Şahlanıyor Aman” da en fazla bilinen türküsü oldu.
Oysa Mutlucan, “Çanakkale İçinde, Tuna Nehri Akmam Diyor, Bolu Beyi, Mert Dayanır Namert Kaçar” gibi türkülerimizi büyük bir şevkle ve tok sesi ile seslendiren değerli bir sanatçımız idi.

Öyle bir hava yaratıldı ki, sanırsınız ki Kenan Evren darbe bildirisini okuduktan sonra, “Haydi Hasancığım sen de bu bildirinin üstüne bir kahramanlık türküsü söyleyiver” demiş, Hasan Mutlucan da “Yine de şahlanıyor aman kolbaşının yandım da kır atı” diye türküyü söylemeye başlamış…
Kendisi darbe yönetimine karşı çıktığını, neredeyse her programda tekrar etmesine rağmen, görülen her yerde inat ve ısrarla bu soru ona soruldu. Ve ilginç bir şekilde 1960’ın akılda kalan radyo anonsu, 1980’de akılda kalmadı. Onun yerine Hasan Mutlucan’ın kahramanlık türküsü kaldı…

“Ben kimsenin adamı değilim, halka türküler okuyan biriyim, o türküler ecdadımın kahramanlık öykülerini anlatan menkıbelerdi. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Hissiyatıma kapılabilirim. Küskünüm efendim” demişti ölmeden önce verdiği röportajda… Kimsenin adamı olmadığı gerçekliği, bütün Türk milletinin sesi olduğu gerçekliğini doğuracaktır.

İlginç bir tesadüf de şudur ki, bir önceki makalemde “öldükten sonra kahraman ilan edilenler” meselesine değinmiş ve aynı durumun ses sanatçılarında da yaşandığını söylemiştim. Yaşarken yüzüne dahi bakılmayan şarkıcılar, öldükten sonra tanınmaya başlıyor. Kimi popülaritesi düşen sanatçıların da öldükten sonra yapılan kasetleri de dünyada milyonlar satıyor.

Hasan Mutlucan acıdır ki, ölene değin “darbe türkücüsü” nâmı ile anıldı. Acaba bir gün hak ettiği yeri, yani “Türk milletinin millî müziğinin temsilcisi” nâmını da tüm Türklerin gözünde kazanabilecek mi? Yaşarken veremediğimiz bu itibârı bari öldükten sonra verelim.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.865« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2011, 20:28:09 »

                              TÜRKÜLERİ VE MARŞLARI YAŞATAN TÜRK

  Radyo yıllarıydı. Genellikle evlerde radyo dinlenirdi. Radyoda bazen Yanık ama gür, gür ama yürek yakan, yürek yakan ama kendinden emin, kendinden emin ama bir babacan ses yankılanırdı. Çok severdik bu sesi. Evin bir parçası gibi, evden biri gibi söylerdi Türkülerini.

  Hasan Mutlucan...

   Marşlarımızı söylerken, bizi tarihin en derin yerlerine götüren, atlıların savaştığı zamanı yaşatan, Türk’tü. O nun sesini duyduğum zaman içimi bir sevinç kaplardı. Sanki bozkırlarda koşar gibi olurdum. Bir babanın sesi gibi gür ama o kadar da yakın bir ses idi. O sesi dinleyip de beğenmeyen bir Türk var mıydı acaba? Sanki “ Haydi Türkler, cenk zamanıdır, kalkın ve uyanın, uyanın ve uyarın” der gibi bir ses idi.

 Kahramanlık Türküleri haricinde pek te tanımadığımız bu sanatçımız öksüz büyümüştür. Çocuk yaşta babasını kaybedip annesi ile İstanbul’a taşınmıştır. Ortaokul yıllarında dekoratör çırağı olarak çalışır ve oyuncunu birisinin hastalanması sonucu kısa bir rol de olsa tiyatroya girer ve halk tarafından sevilir. Sesi dönemin ünlü isimleri tarafından fark edilir. Onun sesi için, dönemin ünlü sanatçılarından, Münir Nurettin Selçuk, sesinin az bulunur bas tınısında olduğunu söyler. Onun operaya girmesini tavsiye eder. Sanatçımız ise bu teklifi kabul etmeyerek Kahramanlık Türküleri söylemeye devam eder.

Gördüğümüz gibi, eline geçen fırsatı değerlendirmeyip, Türkülerini söyleyen Bu değerli sanatçımızın değeri hiçbir zaman bilinmemiştir.

  Yine de şahlanıyor… Bu sözleri duyduğum zaman, Türkünün kim tarafından söylendiğine bakmaksızın, aklama hemen Hasan Mutlucan gelirdi. Çünkü O, bu marşı bir başka söyler, Bir başka etkilerdi bizi. Sanki içimizdeki yangına merhem olurdu. İnsan, birçok sesi beğenebilir. Birçok ses güzel olabilir ama her ses şefkatli olamaz. Bu yüzden, ben O Türkün sesini değil de, sesindeki şefkati sevdim. O şefkatli ses, bendeki Türklük duygularımı kabarttı.

  Yeni bir Hasan Mutlucan gelir mi, gelirse de yine onun gibi değeri anlaşılmaz mı? Tanrı bilir…

  Kendi dünyasında mutlu muydu bilinmez ama sesi ve Türküleri ile bizleri çok mutlu etti.

 Ruhu Şad, Mekanı Tanrı Dağı olsun.


Karagerey    29 Aralık 2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Kopuz
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2011, 22:06:39 »

Bu şarkılar, Türküler,
TÜRK'ü söyler, Türküler...

Türküleriyle Türk'ü söyleyen Türk, diğer iyi adamlar gibi, iyi ata binip uçmağa vardı!

Yüreğiyle söz eden Mutlu bir Can'dı.
Türk'ün diline şerbet, ağzına bal'dı.


Bu alemde hüzün ve keder; Tanrıdağlarında düğün var, toy var!
Bundan böyle, üçbinyıllık kopuzun kopan teli, Veysel'in sazı, Türkçesine Türkü söyleyen "Mutlu" bir "Can" için çalacak ve uçmak ehline sonsuzuluğun kucağında ölümsüz nağmeler dinletecekler birlikte...
Tanrıya ibadet gibidir gönlümde her ezgi...

Ruhun şad olsun!
Türklük sağolsun!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Delikurt27
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 651


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2011, 23:13:21 »

                          KULAGIMIZA AŞİNA OLMUŞ KAHRAMAN

Çocuk'ken eski sistem Radyo'da ve TRT ekranların'da gür,kalın sesli bir adam etkileyici ses tonuyla marşlar ezgiler söylerdi çok hoşumuza gider diğer türkülere benzemezdi. Zaman ilerleyip biraz yaşımız büyüyünce anladık ki bu adam savaş, Kahramanlık,Milli duyguları kuvvetlendirici, damarlarımızda Türk'lük kanımızın hızlı akmasında etkili olan marşlar ezgiler söylüyor.
 
Türk'ün ve Türk çocuklarının böyle Milli duyguları harekete geçiren ezgilere her zaman oldugu gibi şimdi
daha çok oldugu kanatindeyim.Sürekli kalbe hissettirilecek ezgi ve marşların bünyemiz de düşünce dünyamız da etkili olacagını düşünüyorum.

Çocuklarımız ve gençlerimiz aşk, meşk şarkıları Türküleri dinleye dinleye aşk'tan meşk'ten başka bişey bilmez oldular.Hasan Mutlucan bu katagoride uslüp bakımından tek di! fakat yeni birileri yetişip tekrar çocukların, gençlerin kulagına, kalbine hitap etse çok muhteşem olur diye düşünüyorum.

Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor.
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor.

Düşman Tuna'yı atladı
Karakolları yokladı.
Osman Paşa'nın kolunda
Beş bin top birden patladı.

Kılıcımı vurdum taşa
Taş yarıldı baştan başa.
Şanı büyük Osman Paşa
Askerinle binler yaşa.


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Hasan Mutlucan - Bolu Beyi (Köroğlu)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Türkçü Kasırga
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.018


IRKÇI


« Yanıtla #9 : 30 Aralık 2011, 17:36:51 »

Hasan Mutlucan'in söyledigi o güzelim Türkülerimizi daha televizyonun yaygin olmadigi o yillarda evimizde ki eski radyodan hemen hemen büyüklerin sayesinde hergün dinlemis olurduk. Büyüklerimiz aksamlari ciften cubuktan eve yorgun argin geldiklerinde sayet aksam elektirikler gitmediyse mutlaka Hasan Mutlucan'in o davudi sesiyle söyledigi Türküleri dinleyerek yorgunluk atarlardi.

Hasan Mutlucan, bir cok kültürel degerimizin muhafaza edildigi o yillari hatirlatir hep bana.
Bana simdi deseler ki o yillardan aklinda kalan sayabilecegin neler kaldi diye bunlardan biriside hic süphesiz Hasan Mutlucan'in radyo'dan her gün dinledigimiz o güzel kahramanlik Türküleri olurdu.
Ne yazik ki kaybolan kültürel degerlerimiz ile birlikte bu degerleri sesleri ile söyleyisleri ile o yillarda yasatip hafizalarimiza kaziyan büyük degerlerimizde bir bir göcüp gidiyorlar. Bu degerlerimizden biriside yine hic süphesiz Ozay Gönlüm'dü.

Bir döneme yürekleri costuran kahramanlik Türküleri ile damgasini vuran Hasan Mutlucan'in ruhu sad, mekani Türk ucmag olsun.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.068 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.023s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.