TÜRK UZAY KUVVETLERİ GELİYOR!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Nisan 2020, 21:17:38


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRK UZAY KUVVETLERİ GELİYOR!  (Okunma Sayısı 6218 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
K A L K A N
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.927


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« : 28 Aralık 2010, 08:32:02 »

TÜRK UZAY KUVVETLERİ GELİYOR!

Türk savunma sanayindeki gelişmeler baş döndürüyor. Son olarak kendi savaş uçağını üretmeye karar veren Türkiye şimdi de gözünü uzaya dikti. Yeni hedef 2020 yılına kadar bağımsız bir uzay gücüne sahip olmak.
Orta ve uzun vadede Türkiye’yi tehdit edecek faktörlerden biri olarak görülen ‘siber uzay’ alanında güçlü olmamız bir zorunluluk. Türk Hava Kuvvetleri bu doğrultuda köklü bir değişim sürecine girdi. Çok sayıda milli proje geliştiriliyor.
Uzmanlara göre mevcut projeler göz önüne alındığında on yıl sonrası Türkiye’nin bağımsız bir milli uzay teknolojisine sahip olması kesin. Askeri havacılığın en yetkili ismi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay’ın açıklaması da bu doğrultuda. Aksay, Türk Hava Kuvvetleri’nin 2020’ye kadar bağımsız bir uzay gücüne sahip olacağını duyurdu.
İhbar Kontrol (HİK), İnsansız Hava Aracı (İHA), Keşif Gözetleme Uydu Sistemi ve Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) gibi projeler bu istikamette atılan adımlardan bazıları.
Türkiye’nin terör ya da dış tehditlerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan Göktürk-1 uydusu 2012 sonunda uzaya fırlatılacak. Onun ardından birer yıl arayla atmosfer dışına gönderilecek olan Göktürk-2 ve Göktürk-3 uyduları, istihbarat teknolojisi açısından daha da geliştirilmiş modeller olacak. Bu gelişmeler sonrasında, 2014 yılına gelindiğinde Türkiye, dünyayı BBG evi gibi izleyecek.
Halihazırda devam eden projelerden; çokuluslu F-35 savaş uçağı, havadan radar kilitleme sistemi SOJ, Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi ve Havadan İhbar Kontrol Sistemi gibi teknolojileri uzayda bulunan uydularımız sayesinde eşgüdüm içinde etkin bir şekilde kullanabileceğiz.
Türkiye’nin milli teknolojiyle sürdürdüğü bu projeler tamamlandığında Türk Hava Kuvvetleri bölgesinin en güçlüsü olacak.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
K A L K A N
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.927


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2010, 13:06:58 »

TÜRKİYE, DÜNYAYA TEPEDEN BAKACAK

Türkiye, dünyanın her köşesini istihbarat amacıyla gözetleyebileceği uyduya kavuşuyor. İlk Türk devletinin isminin verildiği ‘Göktürk’ projesi gerçekleştiğinde, barış, kriz ya da savaş şartlarında dünyada gerekli görülen herhangi bir yerden anlık istihbarat sağlanacak. Göktürk uydusuyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri de havadan kendi istihbaratını sağlamak adına çok önemli bir avantaja sahip olacak.
Göktürk olarak isimlendirilen keşif, gözetleme uydu sistemi, Türkiye’nin ilk askeri amaçlı uydusu olacak. Sahip olduğu çok yüksek çözünürlüklü elektro-optik (E-O) kameralar sayesinde yerden 80 cm. yükseklikteki cisimlerin bile hareketleri adım adım takip edilebilecek. Hava sahası ya da karasuları kısıtlaması olmaksızın tüm dünyaya ‘tepeden’ bakma imkanı verecek olan Göktürk uydusu, Türkiye’de, TUSAŞ-TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş arazisinde yapılıyor.
İhalesi Fransız ortaklı İtalyan Telespazio S.p.A isimli şirkete verilen projeyle birlikte Türk uzay sanayine de çok önemli teknoloji transferinin gerçekleşecek.
Yer istasyonları Ankara’da kurulacak
Göktürk istihbarat uydusu yerden 650-700 km yükseğe konuşlandırılacak. Uydudan gelecek görüntüler Ankara’da kurulacak olan yer istasyonuna aktarılacak. Projenin yer kesimini oluşturan sabit ve mobil istasyonları olacak. Ayrıca Göktürk Keşif Gözetleme Uydu Sistemi sayesinde, Türkiye’ye Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET) kurulacak. Bu tesisler ve Türkiye’ye transfer edilecek teknoloji sayesinde uzay biliminde yerli sanayi için yeni bir dönem başlayacak.
Proje kapsamında kurulacak yer istasyonunda;
• Uydu komuta-kontrolü
• Uydu görevlendirme ve görüntü indirme
• Görüntü işleme
• Görüntü isteklerinin planlanması, arşiv yönetimi ve görüntü dağıtımı fonksiyonlarının teşkil edilmesi bulunacak                                                                                                   
Göktürk 2012 sonunda fırlatılacak
2012 sonunda fırlatılması planlanan Göktürk uydusunun 2013 başında yörüngeye oturarak hizmete girmesi bekleniyor. 5-6 yıl arasında kullanım ömrü olacağı tahmin edilen Göktürk, terörle mücadelede Türkiye’nin elini güçlendirecek.
TAI, ASELSAN ve TÜBİTAK’ın da desteklediği proje sonunda uzaydaki yerini alacak olan Göktürk’ün bazı özellikleri ise kısaca şöyle:
- Uydu üzerinde bulunacak elektro-optik kamera sistemi, 4-band renkli ve siyah-beyaz görüntü alma özelliğine sahip olacak
- Göktürk, güneş ışığından azami derecede faydalanabilmek amacıyla dairesel güneş uyumlu alçak yörüngede (650-700 km irtifada) konuşlandırılacak
- Nokta, stereo, şerit ve geniş alan modlarında görüntüleme kabiliyetlerine sahip olacak                                                                                                                                             
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
ANKARALI GÖKTÜRK
Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2010, 20:43:51 »              Göktürk adıyla bir uydumuzun yaşama geçirilmesi son derece sevindirici . Tabi bir bilim kişisi gibi anlama olayım söz konusu değil ancak yine de görüntü güzel doğrusu...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
K A L K A N
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.927


YAŞAMIMIZI DÜŞÜNCELERİMİZ YÖNETİR


« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2011, 17:21:30 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


BU TEKNOLOJİ HARİKASI YÜZDE 100 YERLİ!

İnsansız hava araçlarından sonra şimdi de yüzde 100 yerli imkanlarla insansız deniz aracı üretildi. Türk mühendisleri tarafından tasarlanan “Türkiye’nin ilk insansız deniz aracı GLOBİDA” istihbarattan deniz trafik kontrolüne, uyuşturucu ile mücadeleden deniz savaşına kadar birçok alanda kullanılabilecek.
Türk mühendisleri harika projelere imza atmaya devam ediyor. Birbiri ardına geliştirilen insansız hava araçlarından (İHA) sonra şimdi de insansız deniz aracı (İDA) üretildi. ‘Globida’ adı verilen araç Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Suya indirilen aracın tasarım ve üretim sürecinin yaklaşık 4 yıl aldığı belirtiliyor.
TÜBİTAK tarafından desteklenen Globida, 30 knot hız yapabiliyor, uydu kanalıyla dünyanın her yerinden yönlendirilebiliyor, üzerine radar, sonar ya da su altı kamerası gibi aletler takılabiliyor, tüm bunların yanında araca hafif makineli tüfek sistemi monte edilerek yüzer ‘tank’ gibi kullanılabiliyor.
Global Teknik A.Ş. tarafından yapımı tamamlanan ve 3 milyon dolara mal olduğu ifade edilen insansız deniz aracı Globida, ABD’li ve İsrailli rakipleriyle şimdiden yarışmaya başladı bile. Yurtdışından teklifler aldıklarını belirten şirket yetkilileri, Globida’nın yakın dönemde önemli ihraç ürünlerinden olacağını kaydediyor.
 
Bir İDA hikayesi...
Globida’nın yapım hikayesi tabii ki öncelikle tasarımla başladı. Genel tasarımın halledilmesi sonrası sıra teknenin veri toplama ve iletişimle ilgili yazılımlarının hazırlanmasıyla, denizdeki her türlü olumsuz koşullara dayanabilecek bir gövdenin inşasına geldi.
En kötü senaryolar hesaba katılarak Globida’nın dış tasarımı gerçekleştirildi. CNC makinelerinde ana kalıp çıkarıldıktan sonra, gövdenin yapısına batmazlık özelliği olan cam elyafı, su kontrası, strafor gibi malzemeler eklendi. Suya indirilmesinin ardından çeşitli testler uygulanan İDA’nın, yapılan bütün kontrolleri başarıyla geçtiği ifade ediliyor.
Yazılım konusunda her türlü desteği TÜBİTAK’ın verdiği proje, Türkiye’nin elini ‘denizlerde’ de güçlendirecek. Çünkü Globida’ya radar, sonar, sualtı kamerası, robot kolları ya da hafif makineli tüfek sistemleri eklenebiliyor. Araç uydudan takip edilemediği ya da merkezle iletişimini kaybettiği zaman ilk suya bırakıldığı yere kendiliğinden geri dönüyor. İnsansız hava araçlarında kullanılan ‘yapay zeka’sı yüksek yazılımların Globida’larda da uygulandığı belirtiliyor.
 
Globida her türlü göreve hazır
İnsansız deniz araçlarının çok çeşitli alanlarda kullanılabileceği ifade ediliyor. Bunlar arasında kıyı koruması, kaçakçılığı önleme, gümrük, can kurtarma, su üstü eğitim atışları için platform oluşturma, sabotaja karşı koyma, deniz trafik kontrolü, deniz tehlikelerine karşı önlem alma, uyuşturucuyla mücadele, savaşta silah olarak kullanım, istihbarat, keşif ya da gözetleme gibi tehlikeli görevler de var.
‘Suda batması imkansız’ denilen İDA, kapalı denizaltı sistemiyle üç bölmeden oluşuyor. Araç bir saldırı ya da çarpma anında bölmelerin birinden herhangi bir yara alsa dahi içeri giren suyun diğer bölmelere sızma ihtimali yok. Aynı zamanda her bölmede otomatik boşaltma pompası bulunuyor ve aracın su alması durumunda pombalar suyu anında tahliye ediyor.
300 litrelik yakıtla 120 saat görev yapabilen insansız deniz aracı Globida’nın yakın dönemde geliştirilecek olan yeni deniz araçlarına ilham kaynağı olacağı belirtiliyor. 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SEN  TANRI   DEĞİLMİSİN ,  ADINI    YARGILATMA
SANA   TANRI   DEYİNCE ,  DİNİMİ     SORGULAMA
YA  ADAM  ET  BUNLARI , YA  BERABER  YAŞATMA
KANI  BOZUK  OLANLAR  "TÜRK'ÜM" DİYEMESİNLER
𐱃𐰀𐰴𐰾𐰃𐰤 𐰴𐰀𐰞𐰴𐰀𐰣
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.118 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.