Sahil Güvenlik Komutanı Atilla Kezek'ten Bilgilendirme
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Şubat 2020, 18:33:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sahil Güvenlik Komutanı Atilla Kezek'ten Bilgilendirme  (Okunma Sayısı 2865 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt Eren
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.306« : 21 Ağustos 2009, 00:30:22 »

Türkiye'nin savunması ülke sınırlarından değil, çok daha uzaklardan başlıyor.

Tarihten alınan dersler, sahildar ülkeler için bunun böyle olmasını zorunlu kılıyor.

Son yıllarda adından sıkça söz edilen Sahil Güvenlik Komutanlığı, son derece önemli görevleri yerine getiriyor.

Bu yazımızda Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Atilla Kezek'le yaptığımız röportaja yer vereceğiz.

Kendisi bizleri kırmadı ve sorularımızı cevaplandırdı.

İlk olarak Sahil Güvenlik Komutanlığının görevlerini sorduk.

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: 2692 Sayılı Kanun kapsamında komutanlığımıza verilen görevleri şöyle özetleyebiliriz:

- Sahil ve karasularımız ile münhasır ekonomik bölgemizi korumak, güvenliğini sağlamak,

- Denizlerimizde can ve mal emniyetini sağlamak,

- Deniz yolu ile yapılan her türlü kaçakçılık eylemlerini ve yasa dışı göçü önlemek,

- Türk Arama Kurtarma Bölgesinde, Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezini işletmek ve arama kurtarma görevlerini icra etmek,

- Türk boğazlarında stratejik deniz nakliyatının güvenliğini sağlamak,

- Ceyhan, Aliağa gibi stratejik tesislerin denizden güvenliğini sağlamak,

- Denizde kültür ve tabiat varlıklarını korumak,

- Yasa dışı su ürünleri avcılığını önlemek,

- Deniz turizmi faaliyetlerini denetlemek,

- Deniz ve hava araçları ile denizlerdeki tesislerden kaynaklanan her türlü deniz kirliliğine engel olmak.

TEOMAN KORKMAZ: İnsan kaçakçılığı ve yasa dışı göç, sıkıntılarla dolu bir kıtayı, refah dolu bir kıtaya bağlayan Türkiye gibi bir ülke için büyük sorun teşkil ediyor. Yasa dışı göçte deniz yollarının yoğun olarak kullanıldığını düşünürsek Sahil Güvenlik Komutanlığına önemli görevler düşüyor. Peki Sahil Güvenlik Komutanlığı bu konuda neler yaptı, neler yapıyor?

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: Komutanlığımız bu konuda yoğun çaba sarf ediyor. Öncelikle sorumluluk alanımız olan deniz yetki alanlarımızda risk analizleri yaparak yasa dışı göçmenlerin denize açılmak amacıyla toplanma yeri olarak kullanabilecekleri sahil bölgeleri ile küçük deniz araçlarının gizlice hareket edebileceği koylar tespit ediliyor. Bu bölgelerde konuşlu Sahil Güvenlik botlarının sayıları ile icra edilen keşif karakollarının süreleri artırılıyor. Helikopterlerle devriye uçuşları planlanıyor, hassas bölgelere mobil radarlar kaydırılıyor.

Yasa dışı göçle mücadele konusunda Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü gibi mücadeleci kurumlarla yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Özellikle Ege Denizi'nde neredeyse yüzülerek ulaşılabilecek mesafelerdeki Midilli, Sakız ve Sisam gibi Yunan adaları ile sahillerimiz arasında lastik şişme botlar içinde veya 4-5 metreyi aşmayan küçük teknelerde çok sayıda yasa dışı göçmen yakalanıyor. Bu kişilerle bağlantısı olduğu değerlendirilen organizatörlere ulaşmak ve bunları adli makamlara teslim etmek önem arz ediyor. Yasa dışı göç olaylarının Çanakkale Behramkale, Balıkesir Ayvalık, Aydın Kuşadası ve Aydın Didim açıklarında yoğunlaştığı görülüyor.

Türkiye genelinde son üç yıl içerisinde yakalanan yasa dışı göçmenler genellikle Afrika ve Ortadoğu kökenli. Sahil Güvenlik komutanlığımız 2005 yılında 1334, 2006'da 1665, 2007'de 4832 yasa dışı göçmen yakaladı. 2007 yılında denizde yakalanan yasa dışı göçmenlerin sayısı, önceki üç yılda yakalananların toplamını geçti. 2008'de ise 2007 yılına göre yüzde 57 artışla 7570 yasa dışı göçmen yakalandı. Başka bir deyişle, 2008 yılında 7570 yasa dışı göçmenin AB ülkelerine girişi engellendi. Ülkemiz yalnız girişte değil, çıkışta da yasa dışı göçle mücadele için etkin tedbirler alıyor. Yakalamalarımızdaki artışın nedenlerinden biri, Sahil Güvenlik unsurlarının yasa dışı göçle mücadele kararlılığıdır.

TEOMAN KORKMAZ: Sahil Güvenlik Komutanlığı her ay onlarca kişinin hayatını kurtarıyor. Arama-kurtarma faaliyetlerine ilişkin bilgi verir misiniz?

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: 2008 yılında 515 olay yaşandı ve 7160 insan, 46 tekne kurtarıldı; 69 kişinin sıhhi tahliyesi yapıldı. 2009 yılı başından bugüne kadar (10 Haziran 2009 itibariyle) icra edilen arama-kurtarma görevleri kapsamında ise 515 olayda 7160 insan ve 46 tekne kurtarıldı. 69 kişinin ise sıhhi tahliyesi yapıldı.

TEOMAN KORKMAZ: Bütün bu görevlerin yerine getirilebilmesi için iyi bir örgütlenme ve gelişmiş teknolojiye ihtiyaç duyulacağı kesin. Komutanlığınızdaki son teknolojik ve yapısal gelişmeler, değişmeler neler?

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: Çevre denizlerimizde deniz güvenliğinin sürekli ve etkin bir şekilde tesisi için tüm Türkiye sahillerini içerecek şekilde, sahil hattından yaklaşık 20 millik bir alanı kapsayacak "Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi" (SGRS) başlatıldı. Proje tamamlandığında tüm Türkiye sahillerinde tam radar kaplaması sağlanacak. Denizde arama kurtarma etkinliğimizi artırmak amacıyla; ağır deniz ve hava şartlarında görev yapabilecek, helikopterli, 1700 tonluk Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisinin Tuzla'daki RMK marine Tersanesi'nde inşasına başlandı. Yeni tip 400-500 tonluk Orta Sınıf Sahil Güvenlik Gemisi proje çalışması başlatıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tersanelerinde inşa edilen 190 tonluk Sahil Güvenlik Botu Projesi devam ediyor. İstanbul'daki Yonca-Onuk Tersanesi tarafından inşa edilen Kaan-33 sınıfı modern ve yüksek süratli Sahil Güvenlik Botu Projesi ile yeni geliştirilen ve 60 deniz mili sürat yapabilen Kaan-19 sınıfı bot projesine devam ediliyor. Daha ağır hava şartlarında arama-kurtarma görevi icra edebilecek ve mevcutlardan daha güçlü olacak Orta Sınıf Helikopter tedarik çalışması başladı. CASA CN-235 tipi Sahil Güvenlik Uçaklarına, sahil güvenlik görevlerine yönelik cihaz ve sistem entegrasyonu sürüyor.

TEOMAN KORKMAZ: Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı arasındaki iş birliği ne düzeyde? İki ülke arasında ne gibi ortak faaliyetler düzenleniyor?

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: İki ülke Sahil Güvenlik Komutanlıkları arasında etkin bir iş birliği var ve ortak faaliyetler düzenleniyor. KKTC sahil güvenlik botlarının bakım ve onarımı ile benzer konularda destek oluyoruz. KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ve botlarının denetlemeleri, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı denetleme heyetince yılda bir kez olacak şekilde yapılıyor. KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ile özellikle Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı arasında etkin bir bilgilendirme ve suçlularla ortak mücadeleye yönelik iş birliği yapılıyor. KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı ile ortak arama-kurtarma faaliyetleri icra ediliyor.

TEOMAN KORKMAZ: Komutanlığınızın hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

TÜMAMİRAL ATİLLA KEZEK: Sahil Güvenlik Komutanlığına 2692 Sayılı Kanun kapsamında verilen görevlerin tam manasıyla yerine getirilmesi amacıyla özellikle ağır deniz ve hava şartlarında, verilen görevleri etkinlikle yerine getirebilecek modern platformlar ile bu platformları destekleyebilecek ekipmanlara, bir plan dahilinde sahip olunması hedefleniyor.

TEOMAN KORKMAZ: Bu kapsamda yürütülen projelerin neler olduğunu da yukarıda açıklamıştınız. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Teoman Korkmaz
TRT Savunma Muhabiri
   ALINTIDIR.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Milli Türk Devleti, Laik Cumhuriyet ve kutlu Türk Silahlı Kuvvetleri Atamın mirasıdır. Korumak ve yüceltmek her Türk bireyin görevidir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.107 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.