Türk Ordusu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Ekim 2020, 17:17:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Ordusu  (Okunma Sayısı 6303 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TURAN4534
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 197« : 23 Nisan 2010, 14:43:02 »

Türk ordusu, M.Ö. 209 yılında, tam 2218 yıl önce Tanrıkut Motun tarafından kuruldu. Tanrıkut Motun (Mete), rehin verildiği Yüeçilerden kaçıp kurtularak büyük bir ordu kurdu. Islık çalan bir ok icat etti ve devamlı atış talimleri yaptırarak ordusunu demir bir disiplinle yetiştirdi. Motun komutasındaki ordu kısa zamanda devlet yönetimini ele geçirdi ve Motun tam 35 yıl Türk Hun Devleti`ni yönetti. Sarıırmak`ın kuzeyinde Kore`den Hazar Denizi`ne dek büyük bir imparatorluk kuran Motun 320.000 kişilik ordusuyla Çin`i bozguna uğratarak vergiye bağlamış; kuzeyde yay çeken bütün kavimlerle Türkistan`daki 26 şehir devletçiğini birleştirmiştir. Türk ordusunun kurucusu Motun, bütün Türkleri bir bayrak altında toplamış ve kutlu Turan ülküsünü de gerçekleştirmiştir. Bundan dolayı o, Türk efsanelerinde Oğuz Kağan diye anılmış ve bütün Türklerin atası kabul edilmiştir.
Motun`un çelik elleriyle kurulan Türk ordusu 2200 yıldır, kanatlanmış atlarıyla doğudan batıya doğru akıp durmuştur. Kaşgarlı`nın kuş kanatın er atın (kuş kanadıyla er atıyla) dediği erler bu ordunun erleridir. Yahya Kemal`in bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik / bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik dediği atlılar bu ordunun süvarileridir. İstemi Kağan`ın öldüğü 576 yılında bu ordunun bir ucu Büyük Okyanus`ta, bir ucu Kırım yarımadasındaydı. Ak Azman atına binerek düşmanı mızraklayan, kâh Çin içlerine dalan kâh atını Ceyhun`da sulayan Köl Tigin bu ordunun komutanıydı. Emevi ilerleyişini Ceyhun`da durduran, 724`teki Yevmül-atş (susuzluk günü) muharebesinde Arapları susuzluktan kıran, 728`de Semerkant yakınlarındaki Kemerce kalesini tam 58 gün kuşattıktan sonra teslim alan Türk hakanı Sulu Kağan bu ordunun komutanlarındandı. Bağdat halifesini Büveyhî eşkıyasından kurtaran Tuğrul Bey, Malazgirt`te Bizans`ı dize getiren Alparslan, Kosova`da şehit düşen Murat Hüdavendigâr, Niğbolu`da `bre Doğan!` diye haykıran Yıldırım, Edirnekapısı`ndan Ayasofya`ya yürüyen Fatih, bütün Orta-Doğu`yu Osmanlı Türk yurdu yapan Yavuz bu ordunun komutanlarıydı. Temür bu ordunun başında İzmir`e, Babür bu ordunun başında Hindistan`a yürüdü. İstanbul`dan çıkıp Balkanlardan katılan kollarla büyüyen, sonra Avrupa`nın ortasında Kırım giraylarının ordularıyla buluşan ordu bu ordu idi. Severiz esb-i hünermend-i sabâ-reftârı / Bir perî-şekl sanem bir gözü âhû yerine (peri şekilli, ahu gözlü bir güzel yerine saba rüzgârıyla yarışan hünerli atı severiz biz) diyen Gazi Giray Han bu ordunun şair hükümdarı idi. Gazi Osman Paşa bu ordunun başında, düşmana parmak ısırtan savunmasını yaptı. Oğuz beyleri saymakla tükenmez; yer titreten Türk yiğitleri kaleme kitaba gelmez.
Derken Mustafa Kemal isimli bir bozkurt, Ergenekon`a sıkışmış bir avuç yiğitle dünyaya meydan okudu. Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır diyen adaşı ve heyecanının babası Namık Kemal`i haklı çıkardı ve Türk kanının neler yapabileceğini bir daha gösterdi. Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak ve daha nice mucizevi kumandan Cumhuriyet ordusunu yepyeni bir ruhla yeniden şekillendirdiler. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz ve Jandarmamız, dünyanın en güçlü ordularından biri hâline geldi. 1974`te sabah jimnastiği yapar gibi Girne plajlarına çıkan, salkım salkım bulutlar gibi gökyüzünden Beşparmak dağlarına inen Türk askerini görünce bütün dünya bu ordunun kudretine bir daha tanık oldu.
Demem odur ki:
Erciyes gibi, Ağrı gibi, Tanrı Dağı gibi vakur ve sessiz duran bu ordunun sükûnetine hiç kimse aldanmasın! Bu ordunun yüreği pek, başı diktir. Erinden kumandanına bu ordu yalçın kayalar gibidir. Vatanının bir karış toprağı için ölümüne savaşır. Öyle gerilla merilla filan tanımaz. Dağdan indim, dağa çıktım martavallarına kulak asmaz. Önderdi, mönderdi, serohtu, bilmem neydi dinlemez. Ekranlarda kıkırdayanların, kikirdeyenlerin, gazete köşelerinde mürekkep yalayanların akıldanelikleri boştur. Türk ordusu, Türkiye Cumhuriyeti`ni korumakla görevlidir; vatanın ve milletin bütünlüğünü sağlamakla görevlidir. Ülkenin bütünlüğünü, cumhuriyetin niteliklerini içerden bozmaya çalışanlar da, dışardan bozmaya çalışanlar da karşılarında bu orduyu bulur. Binlerce şanlı zafer tacı ile tarihin derinliklerinden kopup gelen bu ordunun manevi varlığı bile şer odakları için kâfidir.

Not:İnternet de gezerken buldum hoşuma gitti sizinle paylaşmak istedim.Eğer daha önceden verildiyse özür dilerim.
Kaynak:Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=10720
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2010, 15:28:00 »

Türk Ordusu millattan önce kuruldu demek doğru değil. O zamandan bu zamana kurulan bir çok Türk devleti var onların ayrı ayrı orduları var. Bir birleriyle savaşan Akkoyunlular ve Osmanlı ordularının hangisi Metenin ordusunun devamı? Cevap osmanlı ise o zamanlar var olan yeniçeri ordusu dağıtılıp daha sonra nizamı cedid tarzı başka ordular kuruldu. O zaman Mete'nin ordusu bitmiş mi oldu.
Bence böyle söylemek yerine en eski Türk ordusu Mete Han tarafından MÖ. 209 da kuruldu demek en mantıklısı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
TURAN4534
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 197« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2010, 15:55:36 »

Türk Ordusu millattan önce kuruldu demek doğru değil. O zamandan bu zamana kurulan bir çok Türk devleti var onların ayrı ayrı orduları var. Bir birleriyle savaşan Akkoyunlular ve Osmanlı ordularının hangisi Metenin ordusunun devamı? Cevap osmanlı ise o zamanlar var olan yeniçeri ordusu dağıtılıp daha sonra nizamı cedid tarzı başka ordular kuruldu. O zaman Mete'nin ordusu bitmiş mi oldu.
Bence böyle söylemek yerine en eski Türk ordusu Mete Han tarafından MÖ. 209 da kuruldu demek en mantıklısı.
O zaman Türk Silahlı Kuvvetlerine, Türkiye Silahlı Kuvvetleri diyin siz.Ayrıca burada bahsedilen şey Metehanın ordusu olmak değil burada bahsedilen şey Metehan döneminden beri gelen askeri düzen ve tecrübe.Bu düzen ve tecrübe de aynı kökten gelen tüm Türk devletlerinin ordularında ufak değişiklikler ile varlığını sürdürmüştür.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2010, 16:40:17 »

 Türk Ordusu ne zaman kuruldu?

 

Bugünkü tarih bilgimize göre, ilk teşkilâtlı Türk Ordusu, Milâttan önce 209′da Tanrıkut Mete (=Motun) tarafından kurulmuş, verilen buyruğa kayıtsız-şartsız itaat esas kabul edilmiştir. .

Bundan sonraki bütün ordularımız Tanrıkut Ordusunun devamıdır. Zaman zaman değişiklikler ve düzeltmeler yapılmış, fakat ruh ve temel aynı kalmıştır.

H.N.ATSIZ

ATAMIZ NE DİYORSA ODUR!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2010, 14:56:13 »

Tamam işte yürekli kam abi bak ne diyor alıntıda "ilk teşkilatlı Türk ordusu" yani birden fazla Türk ordularının olduğunu kabul ediyor bence. Kabul etmesi de doğal TSK Türk ordusu da Atsız Ata zamanındaki Türk Mukavemet Teşkilatı Türk ordusu değil miydi?
Diğer arkadaş yasaklanmış kendini savunamayacak durumda olduğundan cevap vermeyeceğim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.228 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.