Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

KURT İNİ'NE GİRİŞ => TSK => Konuyu başlatan: Çİ-Çİ üzerinde 11 Mayıs 2014, 16:56:04Konu Başlığı: İşte TSK'nın Gizli Silahlarından Kareler
Gönderen: Çİ-Çİ üzerinde 11 Mayıs 2014, 16:56:04
(http://i.hizliresim.com/VpMB2V.jpg)

TSK’nın gizli silahları ilk kez görüntülendi. Sistemlerin konuşlandığı birliklerin ‘gizli’ olmasından dolayı çekimler alınan özel izinle yapıldı.

(http://i.hizliresim.com/279PQv.jpg)

Milli imkânlarla üretilen "Yıldırım" füzeleri ile 80 saniyede 40 roketi fırlatabilen çok namlulu roketatar sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli ateş gücünü oluşturuyor.

(http://i.hizliresim.com/9Xdbp3.jpg)

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki milli üretim çok namlulu roketatar ve füze sistemlerini görüntüledi. Füzelerin ve çok namlulu roketatarların konuşlandığı birliklerin "gizli" olmasından dolayı çekimler alınan özel izinle yapıldı.

(http://i.hizliresim.com/6RXMQ7.jpg)

600 milimetrelik füze sistemi "Yıldırım", düşmanın yüksek öncelikli hedeflerini istenilen yer ve zamanda ateş altına alabiliyor. Karadan karaya atış yapan Yıldırım füzesi, taktik tekerlekli araç üzerine monteli olduğundan yüksek hareket kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Milli imkânlarla üretilen güdümlü füze, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir ateş gücünü oluşturuyor.

(http://i.hizliresim.com/rL2yj7.jpg)

Füze sistemi, taşıma-yükleme aracı, komuta aracı ve teknik alan aracından oluşuyor. Komuta aracından atışa yönelik planlama, koordinasyon ve atışın takibi yapılıyor. Füze, teknik alan aracında ise atışa hazır hale getiriliyor. Sistemin atış kısmını fırlatma aracı oluşturuyor. Üzerindeki kara navigasyon sistemiyle ihtiyaç duyulan konum bilgileri hassas olarak sağlanıyor. Bu sayede Yıldırım füzesi, kısa sürede mevzilenerek atışını gerçekleştirebiliyor.

(http://i.hizliresim.com/jJWA4r.jpg)

Komuta aracından gelen atış görevleri, fırlatma aracındaki atış kontrol bilgisayarıyla kısa sürede hesaplanıyor. Hesaplamanın ardından füze otomatik olarak hedefe yönlendiriliyor. Yıldırım füzesinin 80-150 kilometre menzili bulunuyor.

(http://i.hizliresim.com/zRByAY.jpg)

Türk mühendislerince üretilen "Sakarya" ve "Kasırga" çok namlulu roketatar sistemleri de Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir diğer önemli ateş gücünü oluşturuyor.

(http://i.hizliresim.com/BXAGMg.jpg)

Sakarya ve Kasırga

Karadan karaya atış yapan, taktik tekerlekli araç üzerine monteli, hareket kabiliyeti ve atış hızı yüksek serbest uçuşlu roket sistemleri, çok namlulu roketatar olarak adlandırılıyor.

(http://i.hizliresim.com/6RXMkv.jpg)

Yüksek ateş gücü olarak nitelendirilen çok namlulu roketatarlar, ihtiyaç duyulduğunda düşman ateş destek vasıtaları, komuta merkezleri, kıta toplulukları, hava savunma sistemleri, liman ve hava üstleri gibi hedefleri vurabiliyor.

(http://i.hizliresim.com/6RXM8v.jpg)

"Sakarya" adı verilen çok namlulu roketatar, 40 roketi 80 saniyede fırlatarak 3-40 kilometre arasındaki düşmanın yüksek öncelikli hedeflerini vurabiliyor. Milli imkanlarla üretilen 122 milimetrelik çok namlulu roketatar sistemi, fırlatma aracı, komuta aracı, mühimmat aracı ve metro desteği ünitelerinden oluşuyor.

(http://i.hizliresim.com/LPnGgo.jpg)

Metro desteği, atışların doğruluğunu artırmak için sistemin balistik hesaplamasında kullanılan meteorolojik verilerin sayısal olarak sağlanmasını gerçekleştiriyor.

(http://i.hizliresim.com/8ndXDn.jpg)

Kasırga" çok namlulu roketatar sistemi ise üzerindeki 4 roketle 18 saniyede 40-100 kilometre arasındaki hedefleri vurabiliyor.

(http://i.hizliresim.com/yd3jLk.jpg)

100 kilometredeki hedefleri vuruyor

Fırlatma aracı, taşıma-yükleme aracı, komuta aracı ve metro desteğinden oluşan 302 milimetrelik çok namlulu roketatar sistemi, komuta aracından gelen atış görevlerinin fırlatma aracındaki atış kontrol bilgisayarıyla atış esasları kısa sürede hesaplanıyor.

(http://i.hizliresim.com/rL2yM3.jpg)

Hesaplanan atış esasları neticesinde roketler otomatik olarak hedefe yönlendiriliyor.
(http://i.hizliresim.com/O2LaMn.jpg)

(http://i.hizliresim.com/glWbo0.jpg)

(http://i.hizliresim.com/YPNV4k.jpg)

(http://i.hizliresim.com/VpMBEj.jpg)

(http://i.hizliresim.com/yd3jNN.jpg)

(http://i.hizliresim.com/rL2y6P.jpg)


Konu Başlığı: Serdarlar Taburu'nun Zorlu Eğitimi
Gönderen: Çİ-Çİ üzerinde 29 Mayıs 2014, 20:31:24
(http://i.hizliresim.com/lYPXPE.jpg)

Elazığ İl Jandarma Komutanlığına bağlı "Serdarlar Taburu"ndaki özel harekat timleri, zorlu eğitimlerle göreve hazırlanıyor.

(http://i.hizliresim.com/ElWLND.jpg)

Türkiye genelindeki 21 Jandarma Özel Harekat Taburu'ndan biri olan Serdarlar Taburu'nda özel eğitimli subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman erbaşlardan oluşan 12 tim bulunuyor. Taburda, özel harekat timleri, zorlu eğitimlere tabi tutuluyor.

(http://i.hizliresim.com/YP8yRD.jpg)

Her türlü doğa koşuluna karşı hazırlıklı olan timler, Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Muş kırsalında terörle mücadelede etkin rol oynuyor. Sarp kayalıklarda, vadilerde, patika yollarda, ormanlık alanlarda, nehir ve derelerde eğitim alan "Serdarlar", dosta güven, düşmana korku veriyor.

(http://i.hizliresim.com/9XWz39.jpg)

Operasyonlar için hazır kıta bekleyen timler, terörle mücadelenin yanı sıra her türlü arama ve kurtarma görevine de hazır.

(http://i.hizliresim.com/glvgGL.jpg)

Keskin nişancıların da yer aldığı timler, eğitimlerine 5 kilometrelik patika yolda koşarak başlıyor. Koşunun ardından çabukluk ve çevikliğe yönelik sportif çalışmalar yapan timler, daha sonra, silah ve teçhizatlarını kuşanarak araziye çıkıyor.

(http://i.hizliresim.com/6RpB1N.jpg)

Arazi şartlarına uygun kamuflajla gizlenme", "dağcılık" ve "sudan geçiş teknikleri" konusunda daha önceden teorik ve uygulamalı eğitim alan timler, bu eğitimler sayesinde her türlü engeli rahatlıkla aşıyor.

(http://i.hizliresim.com/9XWzzQ.jpg)

Komutanlarının talimatları doğrultusunda hareket eden timler, eğitimlerini, operasyona çıkıyormuş gibi titizlikle sürdürüyor.

(http://i.hizliresim.com/BXWnQ9.jpg)

Mayın arama personelinin öncülüğünde arazide ilerleyen ve tim komutanının el işaretleriyle hareket eden askerler, hiçbir komut olmadan sadece işaretlerle anlaşarak mevzilerine geçiyor.

(http://i.hizliresim.com/ydJWaa.jpg)

Atış ve diğer eğitimler sayesinde operasyonlara hazır hale getirilen timlere, taburda, rehine kurtarma ve terörist yakalamaya yönelik eğitimler de veriliyor.