Erdoğan, Van'daki kışladan Org. Muğlalı'nın adının silinmesini istedi.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Temmuz 2020, 13:17:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Erdoğan, Van'daki kışladan Org. Muğlalı'nın adının silinmesini istedi.  (Okunma Sayısı 5778 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Erlik Adana
Ziyaretçi
« : 05 Mart 2011, 09:51:28 »


Erdoğan, Koşaner'den Van'da 33 köylünün öldürülme emrini veren Org. Muğlalı'nın adının kışladan silinmesini istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Koşener'den, Van' da 33 köylünün öldürülmesi emrini veren Org. Mustafa Muğlalı'nın adının kışladan silinmesini istedi.

KÖYLÜNÜN ÜZERİNE KURŞUN DİZİLDİ

30 Temmuz 1943'te Van'ın Özalp ilçesinde İran sınırını izinsiz geçerek hay van ticareti yapan 33 Kürt köylü, dönemin 3. Ordu Müfettişi Org. Muğlalı'nın emri ile kurşuna dizildi.

TSK önce 1987'de Muğlalı'nın naaşını Devlet Mezarlığı'na taşıdı. Ardından 1997'de Harp Akademileri Komutanlığı'nın bahçesine büstünü diktirdi. Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı dönemin de 6 Ma yıs 2004'te olayın yaşandığı Özalp' deki Jandarma taburunun bulunduğu kışlaya 'Org. Mustafa Muğlalı Kışlası' adı verildi. Bu gelişme bölge halkını üzdü. Her fırsatta kışlanın tabelasının sökülmesini isterken, talepler Başbakan Erdoğan'a da ulaştı.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Başbakan Er doğan'ın emri ile 3 ay önce bir çalışma başlatıldı. Olay tüm yönleriyle Erdoğan'a iletildi. Vatandaşların tepki lerinde haklı olduğuna kanaat getiren Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner' den kışlanın isminin değiştirilmesini istedi. Org. Koşaner, kışlanın adının değiştirilmesi için yasal bir değişikliğe gerek olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri İsim Verme Yönergesi'yle yeni isim verilebileceğini söyledi. Kışlanın adının önümüzdeki günlerde değişeceği ifade edildi.

YARGISIZ KATLİAM EMRİ

30 Temmuz 1943'te Van'ın Özalp ilçesinde İran sınırını izinsiz geçerek hayvan ticareti yapan 33 köylü, gözaltına alındıktan sonra Özalp Sulh Ceza Mahkemesi'nce serbest bırakıldı. Ancak köylüler, dönemin 3. Ordu Müfettişi Org. Mustafa Muğlalı'nın emri ile Karatepe ve Çilli Gediği mıntıkaları arasındaki bölgeye götürülerek kurşuna dizildi. Katliam, 1948'de Demokrat Parti tarafından TBMM'ye taşındı. 1949'da Askeri Mahkeme'de yargı süreci başladı. Dava 2 Mart 1950'de sonuçlandı ve Muğlalı 20 yıl hapis cezası aldı. Ancak 11 Aralık 1951'de 70 yaşında öldü. Olay, Ahmed Arif'in "33 Kurşun" başlıklı şiirine de konu olmuştu.

BDP VE KILIÇDAROĞLU'DA İSTEMİŞTİ

Referandum gezileri çerçevesinde Van'a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakandan rica ediyorum; 33 köylüyü sorgusuz sualsiz kurşuna dizen birinin ismini değiştirin. Devlet kin tutmaz" demişti. BDP'liler de her fırsatta kışlanın adının değiştirilmesini istiyordu.

Son olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tepkisini dile getirmişti. Arınç, geçtiğimiz hafta Kanaltürk'te yaptığı açıklamada "Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası'nın olayın cereyan ettiği yerde hâlâ büyük bir levha halinde bulunmasını, halkın tepki göstermesine rağmen hâlâ bunun muhafaza edilmesinin de doğru olmadığını düşünüyorum. Şüphesiz Silahlı Kuvvetler'in komuta kademesi hem halkın taleplerine bakarak hem de gelinen noktada kendi konumunu daha da takviye etmesi açısından bunlara daha çok dikkat edecektir" ifadelerini kullanmıştı.

MAHKEME AYİM'E HAVALE ETTİ

Olayda hayatını kaybedenlerden birinin yakını olan Hüseyin Uzuntaş, isim değişikliğinin incitici olduğu gerekçesiyle 2006'da Ankara 6. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 1,5 yıl süren yargılama sonucunda mahkeme görevsizlik kararı vererek dosyayı Askeri Yüksek İdare Mah-kemesi'ne gönderdi. AYİM talebi kabul etmedi.


Alıntıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2011, 10:30:20 »

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2011, 12:07:32 »

iSMİN DEĞİŞTİRİLMESİ ÖNEMLİ DEĞİL, NE YÜREKLİ TÜRKLER VARMIŞ, ONLARIN YÜREKLERİNDEN ESİNTİLERİN ULAŞMASINI DİLEDİĞİMİZ ŞİMDİKİ GENERALLER FIS ÇIKMAKTALAR.

Bu hükümet ne yapsa haklıdır, Adamların Türkiye ile, Cumhuriyet ile ve bunların gerçek sahibi Türk Ordusu ile hesapları var, ellerinde fırsat varken tabi ki gereken ne ise yapacaklar yoksa akp nin kürdü falan dinleyeceğinden değil, akp eline geçirdiği ilk fırsatta kürtlerin başını ezecektir bunu da adım gibi biliyorum yani iktidara kayıtsız şartsız geldiklerinde.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Onural
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 106« Yanıtla #3 : 05 Mart 2011, 13:44:10 »

  Ne yapmıştır org.Gen. Mustafa Muğlalı? Kubilay'ın şehit edilmesiyle ilgili mahkemeye başkanlık yapmıştır. Bülent Arınç'ın  Kuyruk acısı oradandır. 33 masum vatandaş dedikleri bugunun PKK itlerinin dedeleri 32 kürt( 1tanesi kurtulmuş).Balkan ve Kurtuluş savaşı kahramanlarındandır. İçeri tıkılıp önce idam sonra 20 yıl hapis cezası zamanın iktidarının bok yemesidir.Bu haltı yiyenler cezalarını  zaten ipin ucunda bulmuşlardır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2011, 14:01:46 »

Bu komutanımızın Ölüm yıldönümünü tam olarak öğrenin, o gün Elimizden ne kadarı geliyorsa bir etkinlik düzenleyelim kandaşlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #5 : 05 Mart 2011, 14:27:32 »

Bu komutanımızın Ölüm yıldönümünü tam olarak öğrenin, o gün Elimizden ne kadarı geliyorsa bir etkinlik düzenleyelim kandaşlar.

Dogumu 1882 Muğla - ö.11 Aralık 1951 (hapishanede ucmag vardi)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 05 Mart 2011, 14:43:19 »

Bu komutanımızın Ölüm yıldönümünü tam olarak öğrenin, o gün Elimizden ne kadarı geliyorsa bir etkinlik düzenleyelim kandaşlar.

Dogumu 1882 Muğla - ö. 11 Aralık 1951 (hapishanede ucmag vardi)

11 Aralık'ta nerede olduğumuz biliniyor. Ölüm günleri de aynıymış...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2011, 15:04:17 »

11 ARALIK Türkçülerin acı günlerinden biri daha demek ki.  Bugün, teröristlere çanak tutup, onlarla kahramanca mücadele eden askerlerimiz, hapishanelerde çürütülürken, demekki 1950 lerde de, bu şerefsizlerle mücadele eden askerlerimiz hapihanelerde ölüme terkedilmiş. Demek değişen bir şey hiç olmamış.  Ve demek ki, bu ülkenin başına hiç TÜRK soylu bir yönetici gelmemiş. Durumun özeti bu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #8 : 05 Mart 2011, 16:00:08 »

Kaçakçının, ve kim bilir daha başka ne suçlar işlemiş, büyük ihtimalle de eşkiya olan o 33 tane eniğin hak ettikleri cezayı bulmasdan kuyruk acısı duyanlar, anca böyle kışla ismi değişimi için "emir" verirler.
Aynı şekilde Sabiha Gökçen havalimanı için de "değiştirilsin" "seyyid bilmemne" ne karın ağrısıysa bu herifin adı, o isim verilsin diye kampanyalar da yürütüyorlar.
İt ürür, kervan yürür karındaşlar.
11 Aralık, her Türkçü için hatırlanması gereken bir gündür.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 951


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« Yanıtla #9 : 05 Mart 2011, 16:50:25 »

Ne güzel! 33 köpegi itlaf etti diye,generalin ismi,kisladan kaldiriliyor. Onun yerine 33 askerin katili,semdin sakikin ismini versinler! Tabelayada Orterörist semdin sakik kislasi yazsinlar. Merak etmeyin,bizden baska kimse itiraz etmez Hap gibi yutarlar bunuda,neleri yutmadikki? RTE emretmis,kosaner kabul etmis. Kosanerin yerinde olsam,soyismimi degistirip,emireri koyardim. Terörü ,teröre taviz vererek,her istediklerini,emir telakki edip,önleyeceklerini zannedenler,eger kasitli yapmiyorlarsa,yanildiklarini,ergec anliyacaklardir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.222 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.