Tartışma Kalitesi Ve Anlaşmazlık Piramidi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Haziran 2020, 01:56:12


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tartışma Kalitesi Ve Anlaşmazlık Piramidi  (Okunma Sayısı 3704 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 22 Eylül 2011, 23:35:37 »

Bir çok kişi otağınıza üye olur, bloğunuza girer ya da sizinle paylaşım alanlarında tartışmalara girer. Bu tartışmaların içinde sizin düşüncenize destek çıkanların yanında size karşı yazılan çeşitli yorumlar da olur.
Bu karşıt yorumların daha önceleri aslında kendi aralarında bir takım yönlerden ayrıldığını görmüştüm. Buna karşın aşağıda denk geldiğim piramidi görünceye kadar bu karşıt görüş çeşitlerini aklımda yerlerine oturtamamıştım...
 

Bu piramit, sizin görüşünüze karşı duran yazılar yazan kişilerin size karşı durma kalitelerini gösteren bir piramit. En aşağıda, doğrudan sövücü (küfür,hakaret) gibi yorumlar yazan kişiler, en üstte ise sizin düşüncenizi çürütüp, bunu size kanıtlayıp, doğrusunu öğreten kişi tipleri yer alıyor. Aşağıda piramidin açıklaması ve ne işe yaradığı bilgisi yer alıyor;

Anlaşmazlık (Tartışma) Piramidi

1.(En alt kat) Hakaret, Sövme: Bu yorumlar adından anlaşılacağı üzere doğrudan hakaret içeren sözlerdir. Örneğin ''Siz faşistsiniz, kahrolun'' ya da ''Ş.rfsiz ümmetçiler defolun gidin'' Bu gibi yorumları bırakan kişilerin düşüncelerini destekleyecek bir bilgileri yoktur ve tartışmaya bir artı değer katmazlar.

2.Ad hominem (Yazarı eleştirmek): Tartışılan konuya değil, doğrudan yazara yapılan eleştiridir. Örneğin ''Eğer dinler tarihini bilseydiniz böyle konuşmazdınız'' sözü, yazarın bilgisizliğine dem vurarak onu yıpratmaya yönelik bir çabadır, tartışmada yine çok etkili olmayan kişilerin bilgisizlik göstergesidir.

3.Yazım Tarzını Eleştirmek (Üslubu eleştirmek): Bu türlü yorumlar yazarın kendisini değil, onun savunduğu görüşü sunuş biçimini eleştirir. ad hominem denilen durumdan biraz daha iyidir, buna karşın yine de güçsüz bir görüş savunma biçimidir. ''Tayyip Erdoğanla dalga geçerek onun yaptığı icraatları kötüleyemezsiniz'' şeklindeki yorum, bir anlamda ''Erdoğanı kötülemek isteseniz bile onunla dalga geçerek bunu yapmamalısınız'' anlamına gelir. Dalga geçmek kimine göre iyi, kimine göre kötü bir tutum olarak algılandığından yazım biçimini eleştirmek güçsüz kalan bir karşı duruş eylemidir.

4.Yalanlama: Doğrudan sizin savunduğunuz görüşü yalanlar, buna karşın size bir kanıt ya da düşünce sunmaz, bu nedenle zayıf bir tutumdur. ''İsrail'in topraklarımızda gözü olduğu bir yalandır, yalan söylüyorsunuz'' yorumundan sonra bir açıklama gelmediği için bu yetersiz bir görüştür.

5.Karşı Argüman: Ana fikri yalanlayan aynı zamanda kendi fikrini savunan kanıtlar sunar, makul argümanlar ileri sürer. Karşı argüman bir şeyler ispatlayabilir. Ancak bir çok durumda ispatlanan şey, ilk argümanın ana fikrinin tersi ya da yanlışlığı değildir. Karşı argüman’ın özelliği, doğrudan hedefe yönelmektense hedefi destekleyen şeyleri hedef alıp onların yanlışlığını ispat ederek esas argümanı zayıflatmaktır. “Yazarın dinlere yönelttiği eleştiriler haklı değil ve temelsiz, çünkü….” şeklinde giden argümanlar açıklama kısmının sağlamlığına bağlı olarak karşı argüman olarak kabul edilebilir. 

6.Çürütme : Çürütmenin en temel karakteristiği, doğrudan argümanı hedef alıp onun yanlışlığını kanıtlamasıdır. Bunu yapmanın en güçlü yolu, ilk argümandan alıntılar yaparak nokta nokta nerede yanlış olunduğunu kanıtlarla göstermektir. En az karşılaşılan türlerden birisidir, buna karşın en yorucu tartışma yöntemlerinden biridir. Ancak ilk argümandan alıntılar yapmak, çürütmeyi garantilemez. Alıntılar yapıldıktan sonra ilk 4 maddedeki argümanlara benzer bir argümanla geliniyorsa, o yine değersiz bir karşı argümandır. Örn: Yazar ekonomik plitikalarımızı eleştirirken şöyle demiştir : “…….” , bu nokta şu nedenle yanlıştır :”……” . Yine karşı argümanların sağlamlığına bağlı olarak ilk argümanı yanlışlayabilecek bir yöntemdir.

7.Ana düşünceyi çürütme: Bu da çürütmenin bir çeşididir. Ancak buradaki esas önemli şey, nokta nokta ele alıp argümanı çürütmeye çalışmaktansa, ilk argümanın ana düşüncesini ele alıp (örn: Yazar abc şirketinde Türklerinde çalıştırıldığını söylüyor) onu sağlam kanıtlar ve argümanlarla yanlışlamaya çalışmaktır (örn: ancak bakınız burada çalıştırılanların listesi var, listede hiç Türk adlı işçi yok, isteyen şirketin yetkililerinden çalışan listesini alıp bakabilir.)

Piramidin İşe Yardığı Alanlar:

Bu derecelendirme öncelikle bir tartışmanın galibini seçmeye yaramaz. 6.derecedeki bir görüş içinde sunulan bir argüman her zaman doğru olmak zorunda değildir. Ancak ikna edicilik açısından dereceler yükseldikçe bir artış gözlemlenebilir. Sağlam bir argümanı yalanlamak için en az 5. derece bir karşı argüman sunmak gerekir. Diğer deyişle bir tartışmayı izleyen kişiler bu derecelendirmeyle yanlış bir şekilde ikna edilmekten korunabilirler. Okudukları konularla ilgili bilgileri ele alarak bunların hangi dereceye ait argümanlar olduğuna karar verip o kaynağa gereken (ve hak ettiği) önemi verebilirler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
HUNOĞLU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 109« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2011, 23:57:56 »

Destek +1 abakayım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
KANIKEY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 606


kün tuğ bolgıl kök kurıkan...


« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2011, 14:53:53 »

Güzel bir konu ve açıklamalar kısa tutulsa da anlaşılır bir şekilde her duruma deyinilmiş. Tengiz, bu sadece forumların sorunu değil, gündelik hayatımızda da bu tür durumlar fazlasıyla var. Konuşurken, ''anlayışsızlıklar'' nedeniyle sürekli kendimizi savunurcasına bir çizgide koşullanmamızın birinci nedeni: içimize işletilen bu piramitde ki  alt durumlar. Durumun değişmesi için çok yol almamız gerekir, hem eğitimsel, hem biliçsel olarak oldukça gerilerdeyiz. Her şeyi bilgi ekseninde dolandıran, konuşmacı ve yazar da her şeyi tam anlamıyla kavramış sayılmaz çünkü karşısındaki dinleyici ile empati kurması gerekir. Kuru bilginin anlamayan, özümseyemeyen bir  fikire faydası olmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.095 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.034s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.